Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak wybrać szkołę krav magi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak wybrać szkołę krav magi
Zainteresowało mnie to, co napisał ESDS Tactical w temacie „Co trenują komandosi?” na temat rozwoju tego systemu w ciągu minionych lat, po odejściu jednego z jego głównych twórców (Lichtenfelda). Dokładniej chodzi m.in. o ten post:

Wiadomo ze robota policjanta nie opiera się nie tylko na strzelaniu w łeb nawet w Izraelu. Na pewno jest większe ryzyko ze trzeba będzie użyć środków przymusu niż broni, odwrotnie jest w wojsku gdzie walka w bliskim kontakcie oznacza straty – to jak półdystans w boksie – zawsze swoje oberwiesz. Na filmach kaprala fajnie widać jak łączą sobie walkę wręcz z bronia, jak obstawiają i ubezpieczają teren i spacyfikowanego gościa
Jeśli mówimy o samej krav maga to kiedyś miałem okazje pogadać z kimś, kto wie o tym nieco więcej i jakby od źródła (i nie jest to Kapral, który jest specjalista wysokiej klasy). Po pierwsze to, co mnie zaskoczyło to jak mówił – Krav Maga to nie tylko Lichtenfeld. „Krav maga” była na potrzeby wojska tworzona przez grupę instruktorów wojskowych (m.in. Lichtenfelda, Hanovera i jeszcze paru innych). Niektóre rozwiązania znane nam jako krav maga powstawały właśnie na skutek pracy tych ludzi. Po odejściu Lichtenfelda z wojska zaczęła się era „Krav maga” – wymyślono fajna nazwę i zaczęto szkolić cywilów (za niezła kasę) pod auspicjami rządu Izraela (który też ma z tego działę). Z czasem sprzedano produkt dalej – za granicę (i tu zaczęła się prawdziwa kasa) i coraz mniej zaczynał on wyglądać jak wojskowy oryginał, ale póki żył Lichtenfeld okrzyknięty jedynym twórcą wszystko jakoś to funkcjonowało. Tymczasem instruktorzy którzy pozostali w służbach i w wojsku robili swoje – z jasnym podziałem kompetencji oraz zakresem działań szkoleniowych. Wszystko zmieniło się po śmierci Lichtenfelda i utracono pozornie kontrole nad nowotworem zwanym Krav Maga „uwolniono” produkt – dar narodu Izraela dla swiata który ma pozwolic zwalczać największe zło - terroryzm. Krav produkt zaczął on żyć własnym życiem – zaczęły powstawać duże federacje (na czele, których stoją Izraelici lub ludzie powiązani z Izraelem) utrzymano pozorna konkurencyjność owych struktur, ale jednocześnie wytyczono jasne granice, co i kto może – to przedsięwzięcie biznesowe. Krav maga się rozrosła do granic absurdu, wprowadzono pasy (bzdura totalna), w super skutecznym systemie walki izraelskich służb specjalnych, specjalniejszych i najspecjalniejszych ze specjalnych są kopnięcia z kick boxingu/muay tai (niech mi ktoś wytłumaczy jak kopnąć low kick w samolocie) łańcuchy dźwigniowe, kopnięcia w wyskoku (także obrotowe) i niech mi ktos powie jak jebnąć żołnierzowi przeciwnika z pięści w twarz, jeśli ma hełm na głowie (taka sytuacja pewnie nieraz miała miejsce podczas np. yom kippur 73) a na ciele rozmieszczone środki podręczne (np. magazynki do kałacha).
Żyzne pole zarosło chwastem, chwast szybko rośnie i niedługo będzie dżungla. Sam to obserwowałem na własnej skórze, gdy zacząłem ćwiczyć krav maga w latach 2000/2001, jak się zmieniały techniki walki i taktyka, pojawiały się udziwnienia, zmianie ulegała nawet „złota seria” – kanon krav maga. To zmiany nie w ta stronę. Osobiście na swoim podwórku dużo zmieniłem i sporo czasu musiałem poświęcić by wziąć szable i odciąć to co niepotrzebne (oj dużo było tego cięcia) i wrzucić to co w naszych uwarunkowaniach prawnych ma racje bytu (mam na myśli funkcjonariuszy), zrobić z tego narzędzie, środek przymusu taki jak broń palna czy RMG ale nie robić z tego sztuki walki. Natomiast ogromnym plusem krav maga jest bardzo dobra metodyka oraz nowoczesne podejście do kwestii nauczania, z którego korzystam by uatrakcyjnić zajęcia dla „niezawodowców” lub mało wprawnych zawodowców, którzy chcą się czegoś więcej nauczyć.
Whitebelt – fajny link do Macyounga, duży + za trzeźwość oceny sytuacji, wcale nie jesteś taki whitebelt. Zgadzam się z opinią Macyounga na temat krav maga, są zbieżne z tym co powiedział mi klient z którym rozmawiałem.
System walki w szkoleniu żołnierzy musi być prosty – przede wszystkim prosty i ćwiczony do bólu – dzięki temu jest skuteczny.
Pewnie sie nie spodoba ale podkreślam że to jedynie moja prywatna opinia apropos Krav Maga

Chciałem zapytać, czym w takim razie powinienem się kierować wybierając szkołę/klub krav magi, na co zwracać uwagę, aby poza dobrą ogólnorozwojówką poznać rozsądny, w miarę trzymający się kupy system. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj w wielu szkołach krav magi uczą śmiesznych rzeczy, a otrzymanie papierka instruktora też nie jest wybitnie trudną sztuką. Z tego co się orientuję, jest też sporo federacji. Na ile ten produkt, jak to określił ESDS, jest faktycznie kontrolowany odgórnie pod względem jako takiej skuteczności? Mam jakieś doświadczenie w SW, jednak nie znam się na systemach samoobrony. Mogę mieć własną opinię na temat tego, czy pokazana technika ma sens, ale nie będzie to fachowa opinia. :wink:

Tak samo uważam za bezsensowne trenowanie obrony przez bronią palną, które w wielu szkołach jest prowadzone. Niemniej ciekawi mnie krav maga jako system samoobrony i mam naiwną nadzieję, że gdzieś ktoś uczy porządnej krav magi, tylko jak taką osobę rozpoznać. :smile:
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
nie znam sie to sie wypowiem.
nie wiem jak wybrac ale jesli chodzi o warszawe to moge zdecydowanie polecic [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Instruktor ma otwarta glowe i juz daaaawno temu spotykalismy sie na macie. oprocz tego cisnie mocno ogolny rozwoj fizyczny + jakies zadaniowe harce miejskie. sam nie cwiczylem u niego kravki ale znam wiele osob, ktore cwicza.
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
Ja się podpinam pod pytanie Jeta. Może nawet pozwolę sobie je poszerzyć - czy między poszczególnymi "szkołami" są jakieś istotne różnice programowe i jakie? I czym się różni KM obecna od tego co było parę lat temu - jak to ewoluuje?
Nie chodzi o to czyja kravmaga jest bardziejsza, ale właśnie o to jak odróżnić sensowne rzeczy od tych mniej...
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

nie znam sie to sie wypowiem.
nie wiem jak wybrac ale jesli chodzi o warszawe to moge zdecydowanie polecic [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Instruktor ma otwarta glowe i juz daaaawno temu spotykalismy sie na macie. oprocz tego cisnie mocno ogolny rozwoj fizyczny + jakies zadaniowe harce miejskie. sam nie cwiczylem u niego kravki ale znam wiele osob, ktore cwicza.


Grrrr, nie mogłeś tego linka dać kilka dni wcześniej? Na seminarium z Whitmanem z pewnością bym się wybrał...

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_esds tactical
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
Thufir - Byłem kilka lat temu na Whitmanie w W-wie, - dobre wrażenie, przyjechał z pewnym gościem - kontraktorem - ten prowadził rozdział związany z bronią, rozsądnie i na dobrym poziomie. Byłem zadowolony i kilka fajnych rzeczy wykorzystuje dotychczas, parę fajnych zadaniówek oraz ćwiczeń sytuacyjnych oraz podpowiedzi metodycznych.
Co do wyboru szkoły - rozsadek, masz wyjść po zajęciach zjebany i ze świadomością że czegoś się nauczyłeś. jak nacisk kładziony jest tylko i wyłącznie na technikę a brakuje ćwiczeń zadaniowych i sytuacyjnych olej to - to krav art a nie realistyczna samoobrona.
Ponieważ moj post wywołał kontrowersje wiec pociągnę temat. jakie różnice - whitebelt zgadzam sie krav maga podążając za moda idzie w stronę MMA, z tym ze z całym szacunkiem dla instruktorów i adeptów oraz twórców MMA nigdy nie dorówna, to troche jakby wziąc zwykły samochód osobowy i wziąć udział w nascar. MMA ma swoje metody treningowe, dopracowane i sprawdzone w rożnych warunkach (walki sportowe na rożnych poziomach i zasadach). Krav maga która ja trenowałem różniła się znacząco, była brutalniejsza, były tam techniki uderzeń otwartą dłonią, młoty, uderzenia przedramieniem (większość tych uderzeń uczy sie obecnie jedynie do egzaminów a później olewa), dyskretnie mijano kwestie prawne... czego efektem było min oswobodzenie sie z krawata odchyleniem głowy w tył i wykonanie uderzenia w tchawicę itp kwiatki - czego na pewno unikać - spłycania krav maga do poziomu oswobadzania się z chwytów i obchwytów połączonych z kickboxerskimi sparingami. To zła droga która nie przygotuje Cie do niczego ani do kickboxingu ani do mma a jucz na pewno do reagowania w stresie.
Rekomendowana przez jakuba szkoła w W-wie jest naprawdę dobra. Kurna będę musiał chyba wreszcie otworzyć swoją tyle ze to nie tylko Krav maga :twisted: .
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
Nie ujmując nic instruktorowi bo nie znam, ale jak widzę "KraV Maga Fitness", "Krav Maga Kids" i takie hasła, to tak mnie osłabia że nie wybrałbym się do takiej szkoły. Jeszcze "Krav Maga dla invalidów bez rąk" brakuje.
  • 0

budo_esds tactical
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
no wiesz jak się z tego żyje... mimo wszystko to dobry instruktor.
Ja chce utworzyć program dla kobiet w ciąży - będzie 9 poziomów :lol: ... A z inwalidami chyba coś było. :twisted:
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem krav magi?
  • 0

budo_esds tactical
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
to zależy od federacji, najczęściej trzeba trochę poćwiczyć obecnie trzeba miec jakiś stopień a później zrobić kurs instruktorski.
  • 0

budo_fakirsan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
A co wymagało od Ciebie większego zaangażowania zdobycie uprawnień instruktora KM czy ESDS?
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

no wiesz jak się z tego żyje... mimo wszystko to dobry instruktor.


Ja to rozumiem doskonale, stąd zaznaczam że nie jest to przytyk do konkretnego instruktora. Ale chodzi o jakąś zasadę. Wg mnie jesli instruktor oferuje takie zajęcia to albo wierzy że nauczy na nich kogoś samoobrony albo cynicznie wykorzystuje koniunkturę. Jest albo głupi albo oszustem - w obu wypadkach zniechęca mnie to do dalszej współpracy ;) .

Co do tego ile czasu robi się instruktora KM - co jakiś czas pojawiają się oferty miesięcznych szkoleń po których dostaje się kwity. Niestety nie jest to przypadłość tylko KM ale ogólnie combatowych systemów zwłaszcza egzotycznych.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

Nie ujmując nic instruktorowi bo nie znam, ale jak widzę "KraV Maga Fitness", "Krav Maga Kids" i takie hasła, to tak mnie osłabia że nie wybrałbym się do takiej szkoły. Jeszcze "Krav Maga dla invalidów bez rąk" brakuje.

Na tej stronie co podalem jest krav maga fitness?
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem krav magi?


to zależy od federacji, najczęściej trzeba trochę poćwiczyć obecnie trzeba miec jakiś stopień a później zrobić kurs instruktorski.


Wtrącę swoje 0,03 PLN - większość (chyba) organizacji ma w ofercie możliwość zrobienia instruktora. Możesz poszukać na stronach www. Nie interesowałem się tym zbytnio (nie ta liga he he), ale tak jak pisze ESDS musisz mieć zazwyczaj jakiś staż - i to chyba niekoniecznie w KM i zrobić taki kurs. Czego tam uczą i czy to dobra metoda - nie mi się wypowiadać (chociaż tak se myśle, że taki kurs instruktorski to coś zupełnie innego niż "zwykłe" zajęcia, więc ktoś dajmy na to po paru(nastu) latacj jakiegoś KK, MT, Judo itp stosunkowo łatwo się przeszkoli.

jak widzę "KraV Maga Fitness", "Krav Maga Kids" i takie hasła, to tak mnie osłabia


A "Krav Maga Fajt"? ;-)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

Nie ujmując nic instruktorowi bo nie znam, ale jak widzę "KraV Maga Fitness", "Krav Maga Kids" i takie hasła, to tak mnie osłabia że nie wybrałbym się do takiej szkoły. Jeszcze "Krav Maga dla invalidów bez rąk" brakuje.


Ktos juz tutaj podal tlumaczenie nazwy Krav Maga :>. "Walka w bliskim kontakcie" :>.

Nazwa ma podobny wydzwiek jak "Vale Tudo" ;)
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

A "Krav Maga Fajt"?

Sparingi w krav madze (na pewnych konkretnych zasadach i w ochraniaczach) są, z tego co się orientuję, w niektórych klubach praktykowane od dawna i są rzeczą jak najbardziej pozytywną. Wiadomo, że nie wydłubuje się tam oczu i nie wyrywa krtani. :wink:
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
co do krav maga kids ja nie widze w tym nic zlego, to sa zapewne zajecia dla dzieci, ktore maja je przygotowac do pozniejszych treningow. taka ogolnorozwojowka pod przyszle zajecia. na tej samej zasadzie co funny judo u nastuli gdzie dzieciaki 4-5letnie lataja po macie robia fikolki, a chyba nie powiesz ze nastule jest glupcem albo oszustem?
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

Ktos juz tutaj podal tlumaczenie nazwy Krav Maga :>. "Walka w bliskim kontakcie" :>.

Nazwa ma podobny wydzwiek jak "Vale Tudo" ;)


Ale jakoś rzadziej wpadają mi w oko hasła typu "Vale Tudo Kids", "Vale Tudo Fitness", "Vale Tudo specjalnie dla kobiet" (choć to nawet miałoby większy sens niż KM specjalnie dla kobiet).
Ale może to tylko dysproporcja w ilości plakatów, albo co ;)

co do krav maga kids ja nie widze w tym nic zlego, to sa zapewne zajecia dla dzieci, ktore maja je przygotowac do pozniejszych treningow. taka ogolnorozwojowka pod przyszle zajecia. na tej samej zasadzie co funny judo u nastuli gdzie dzieciaki 4-5letnie lataja po macie robia fikolki, a chyba nie powiesz ze nastule jest glupcem albo oszustem?


I nie widzisz różnicy między Judo a KM? Pomijając stopień tego ogólnego rozwoju, judo to sport i dzieciaki na Judo mają swoje zawody, i przygotowywują się do jakiegoś tam wyższego poziomu określonego sportu.
A samoobrona dla 6 latka? Przed kim - innymi dziećmi w przedszkolu? Trening psychiczny dla 5 latków ("oddawaj lizaka, k..., oddawaj!!)? No bez kitu...
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
Samoobrona dla 6 latka jest jak najbardziej mozliwa. Poprzez uswiadamianie zagrozen ;)
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi

Chciałem zapytać, czym w takim razie powinienem się kierować wybierając szkołę/klub krav magi


Jet, wracając do Twojego głównego pytania (i trochę uzupełniając to co napisał ESDS), to myślę, że skoro masz jakieś doświadczenie, to w miarę łatwo będzie Ci ocenić, to co widzisz - czy to ma szanse zadziałać i czy można się tego nauczyć w miarę szybko. Mi np. doświadczenie z KK pomogło dokonać takiej oceny. Ja się kierowałem tym, że jeśli są to jakieś dziwne kosmiczne techniki to raczej nie warto; jeśli są to rzeczy, których możesz się lepiej uczyć gdzie indziej też nie warto (lepiej KB uczyć się na sekcji KB a nie KM). Osobiście zwracam też uwagę na to co mówi instruktor/trener - jak większość treningu jedzie po innych SW wmawiając mi dlaczego jego jest jedyną skuteczną, to wiem, że lepiej uciekać :)

Gorzej jak przychodzi ktoś zupełnie zielony, wtedy trudno mu ocenić przydatność różnych morderczych ;-) technik.
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wybrać szkołę krav magi
quote jet:
Sparingi w krav madze (na pewnych konkretnych zasadach i w ochraniaczach) są, z tego co się orientuję, w niektórych klubach praktykowane od dawna i są rzeczą jak najbardziej pozytywną. Wiadomo, że nie wydłubuje się tam oczu i nie wyrywa krtani. :wink: [/quote]

wiedziałem, że z tym wyrywaniem krtani coś jest nie tak... Tyle już chodzę i dopiero doszliśmy do nerek. Ale trener obiecał, że pozwoli nam wyrywać śledziony ;-)

sorry, nie mogłem się powstrzymać...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024