Skocz do zawartości


Zdjęcie

Po co ćwiczymy Aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?
Podczas kyokushinowego karatowania, jak swą przygodę zaczynałem- to podczas sparingów z osobami równie mocno zielonymi jak ja, jednak porafiłem narzucuć pracę z dystansem. Wówczas jeszcze mały miałem przebieg w karate żeby stosować ich sposób poruszania się. (teraz zawodowcem też nie jestem, mam pewne pojęcie ;-) ) Mój sposób na poruszanie się to była taka kombinacja aikida i mojego wyobrażenia o tym (samouczek ;-) ). Teraz na zbiżlonym poziomie z partnerem (nawet jego wyższym) też coś wychodzi.
Jeżeli mogę porównać, to boks to taka szermierka na szpady, kyokushin to nacierające na siebie buldożery (przepraszam jeżlei kogoś uraziłem ;-) ). Tu trzeba cały czas wywierać presję na przeciwnika. Myśle, że na moim poziomie zaawansoawnia(takim sobie) potrafię zarówno wywierać taką presję jak też ,,bawić się" dystansem.
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Moment, dajcie mi chwilkę... po popcorn i piwo muszę skoczyć. :)


w dużym ciele duże Ki :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

To ja zapytam przewrotnie: a jakie metody treningowe Tobie pozwalają na czucie dystansu podczasu w walce/sparingu? Proszę abyś się odniósł do aikido.

Jeśli mam się odnieść do aikido, to żadne. Aikido nie uczy takich rzeczy. Pisałem wielokrotnie dlaczego tak jest ( np. bo ogranicza się do kształtowania jednego typu reakcji ruchowej - reakcji prostej ).

Uważam nawet, że te nieskuteczne metody też pozalają na osiągniecie efektów typu czucie dystansu lub zastosowanie pewnych elementó w sparingu czy też walce/samoobronie.

A ja uważam, że stosowanie nieskutecznych metod wyklucza nauczanie czegokolwiek i uniemożliwia rozwój.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Uważam nawet, że te nieskuteczne metody też pozalają na osiągniecie efektów typu czucie dystansu lub zastosowanie pewnych elementó w sparingu czy też walce/samoobronie.

A ja uważam, że stosowanie nieskutecznych metod wyklucza nauczanie czegokolwiek i uniemożliwia rozwój.

To podpiszcie protokół rozbieżności i przejdźcie do dalszej części :) ;-)
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?
Shairin a dlaczego teraz nie trenujesz Aikido? Skąd taka zmiana i przejście na KB?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Smailu bo się pokłócimy ;D

kłótnia z tak miłą i ładną osobą to dla mnie przyjemność,
możemy nawet póść dalej w tej kłótni, spoko wedle zapotrzebowania :-)

Ja nie jestem tak radykalny jak Akahige i uważam że całe to aikido ma mimo wszystko jakieś tam zalety :-)
i jak ktoś się postara to coś się nauczy
i na weselu pozamiata wstawionym szwagrem czy sąsiadem
nawet może staruszkę opędzić od "wnuczków" czychających na rentę
spoko, da się być Don Kichotem dzięki aikido :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Ja nie jestem tak radykalny jak Akahige i uważam że całe to aikido ma mimo wszystko jakieś tam zalety

Ależ ja nie napisałem, że aikido nie ma żadnych zalet ( wymieniałem je tyle razy, że już mi się nie chce znowu)!
Dla mnie aikido pełni teraz taką rolę jak np. goshinjutsu-no-kata i kime-no-kata w judo ( bo trenuję też BJJ ).
Moja ocena jest taka, że jeśli ktoś deklaruje, iż aikido jest sztuką walki ( a tak twierdzą wszyscy znani mi japońscy nauczyciele ) powinno stosować właściwe metody nauczania i metody treningowe. Nawet jeżeli ograniczymy się do sekwencji atak-obrona-koniec akcji. Póki co, tak nie jest. Istnieje rozbieżność pomiędzy tym, co się deklaruje, a tym, co się faktycznie robi. Mamy więc dwa sprzeczne przekazy, czyli dysonans, czyli fałsz, a to wyklucza uczciwy przekaz wiedzy ( no bo jakiej, o czym?), rozwój osobisty ćwiczącego, itd.
  • 0

budo_shairin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Shairin a dlaczego teraz nie trenujesz Aikido? Skąd taka zmiana i przejście na KB?


Po pewnych nieporozumieniach w moim bylym stowarzyszeniu poszłam dla odstresowania na trening KB...spodobało mi się....zmieniłam klub, okazało się, że jakieś tam predyspozycje mam, a że konkurencja kobiet nie jest aż tak wielka więc i szanse na zawody są, to zostałam:) Zobaczymy jak to się wszystko potoczy...

Smailu bo się pokłócimy ;D

kłótnia z tak miłą i ładną osobą to dla mnie przyjemność,
możemy nawet póść dalej w tej kłótni, spoko wedle zapotrzebowania :-)

Ja nie jestem tak radykalny jak Akahige i uważam że całe to aikido ma mimo wszystko jakieś tam zalety :-)
i jak ktoś się postara to coś się nauczy
i na weselu pozamiata wstawionym szwagrem czy sąsiadem
nawet może staruszkę opędzić od "wnuczków" czychających na rentę
spoko, da się być Don Kichotem dzięki aikido :-)


Z tą moją "ładnością" to troche przesadziłeś:P ale dziękuję:)...i zależy jak daleko chcesz pójść:P i na ile starczy Ci odwagi hihihihi;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Ja nie jestem tak radykalny jak Akahige i uważam że całe to aikido ma mimo wszystko jakieś tam zalety

Ależ ja nie napisałem, że aikido nie ma żadnych zalet ( wymieniałem je tyle razy, że już mi się nie chce znowu)!
Dla mnie aikido pełni teraz taką rolę jak np. goshinjutsu-no-kata i kime-no-kata w judo ( bo trenuję też BJJ ).
Moja ocena jest taka, że jeśli ktoś deklaruje, iż aikido jest sztuką walki ( a tak twierdzą wszyscy znani mi japońscy nauczyciele ) powinno stosować właściwe metody nauczania i metody treningowe. Nawet jeżeli ograniczymy się do sekwencji atak-obrona-koniec akcji. Póki co, tak nie jest. Istnieje rozbieżność pomiędzy tym, co się deklaruje, a tym, co się faktycznie robi. Mamy więc dwa sprzeczne przekazy, czyli dysonans, czyli fałsz, a to wyklucza uczciwy przekaz wiedzy ( no bo jakiej, o czym?), rozwój osobisty ćwiczącego, itd.


mialem na mysli zalety w kwesti tej samoobrony czy jak tam zwal :-)

co do reszt Twojej wypowiedzi sie zgadzam calkowicie ...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?

Z tą moją "ładnością" to troche przesadziłeś:P ale dziękuję:)...i zależy jak daleko chcesz pójść:P i na ile starczy Ci odwagi hihihihi;)


dobrze ze tylko trohe przesadzilem
a co do dalekiego chodzenia, to nie wywołuj Smilea a lasu :-)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Po co ćwiczymy Aikido?
Wyczucie dystansu w aikido, dobrze się ćwiczy w technikach aiki-jo :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024