Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana dostępu do zawodu instruktora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Wasza wiara, że podczas dwutygodniowego kursu można zdobyć wiedzę niezbędną do nauczania, jest bardzo budująca. ;-)

Nikt tu nie napisał, że cyt: "...podczas dwutygodniowego kursu można zdobyć wiedzę niezbędną do nauczania", więc zwyczajnie nie fanzol :) Kurs na prawo jazdy też nie nauczy Cię jeździć, a kurs dydaktyczny nie zrobi z Ciebie dobrego belfra. Kurs instruktorski, który ukończyłem pozwolił mi jednak pewne rzeczy usystematyzować, poukładać, zrozumieć. Przyzowicie poprowadzony kurs jest cenny, jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć, nauczyć, zrozumieć. Płacisz - wymagasz. Jak ktoś robi kurs tylko dla papierka, to nawet najlepsi instruktorzy nic nie będą mieli wpływu na to jak będzie później prowadził zajęcia.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

mowi sie w zawiasach nie nawiasach
Świadectwo o nie karalności jest wystarczającym dowodem. Zawiera ogolne stwierdzenie czy człek był karany za cokolwiek czy nie. Chociaż - Wyroki w zawieszeniu ulegają zatarciu pół roku po minięciu okresu próby.
Więc do końca też nie wiesz i prawdopodobnie się nigdy nie dowiesz ;)
Pozostaje obserwacja, wywiad środowiskowy no i zaufanie ;)


wyrok w zawiazach trwa tyle ile ma trwać może to być rok trzy lata itd nie zaciera się po pół roku

Owszem zaciera.
Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia próby. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody.

Nie zrozumiałeś tego co napisałem wcześniej ;)


"Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa w następującym czasie:

10 lat: dla kary pozbawienia wolności
5 lat: dla kary grzywny lub ograniczenia wolności
1 rok: w przypadku odstąpienia od wymierzenia kary.

"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
ninja, moze rozwiniesz swoja oryginalna mysl- w jaki sposob posiadanie uprawnien pomoze ci w przypadku sprawy sadowej? zalozmy, ze chodzi o prowadzony przez ciebie trening dla dzieci, podczas ktorego jeden wybil drugiemu zeba, a tobie wytoczono sprawe (culpa in custodiendo).
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

mowi sie w zawiasach nie nawiasach
Świadectwo o nie karalności jest wystarczającym dowodem. Zawiera ogolne stwierdzenie czy człek był karany za cokolwiek czy nie. Chociaż - Wyroki w zawieszeniu ulegają zatarciu pół roku po minięciu okresu próby.
Więc do końca też nie wiesz i prawdopodobnie się nigdy nie dowiesz ;)
Pozostaje obserwacja, wywiad środowiskowy no i zaufanie ;)


wyrok w zawiazach trwa tyle ile ma trwać może to być rok trzy lata itd nie zaciera się po pół roku

Owszem zaciera.
Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia próby. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody.

Nie zrozumiałeś tego co napisałem wcześniej ;)


"Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa w następującym czasie:

10 lat: dla kary pozbawienia wolności
5 lat: dla kary grzywny lub ograniczenia wolności
1 rok: w przypadku odstąpienia od wymierzenia kary.

"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

LOL - we dwoje.pl :)
No wklej mi jeszcze pudelka :)
Mówimy o zawiasach a Ty z grubej rury. :nie:

No to może łopatologicznie, skoro nie rozumiecie.
Po czasie w ktorym kara w zawieszeniu dobiegła końca, mija pół roku - po tym czasie ślad jest zacierany.

cyt.
"W przypadku natomiast skazania sprawcy na karę w zawieszeniu, zatarcie skazania następuję z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, przy czym nie jest możliwe wcześniejsze zatarcie takiej kary. "
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Tera paniali? :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Tera paniali? :)

Nie kaleczyć języka Tołstoja i Wysockiego! Tiepier paniali - Tеперь понялu? :)
  • 0

budo_ncro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
Warhead, art. 76 § 1 kodeksu karnego.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Tera paniali? :)

Nie kaleczyć języka Tołstoja i Wysockiego! Tiepier paniali - Tеперь понялu? :)

a kto tu mowil ze pisze w ich języku? Od pierdyliona lat świetlnych znam ten tekst, za dziada pradziada ,to se uzyłem :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
Ncro wiem, ale ladniej opisane bylo na tym co dalem. Nie kazdy lubi czytac suche ustawy czy inne cholerstwa :D

Ninja, podalem informacje jako uzupelnienie.

Strasznie te aikidoki agresywne som :(
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
Dołączona grafika
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

ninja, moze rozwiniesz swoja oryginalna mysl- w jaki sposob posiadanie uprawnien pomoze ci w przypadku sprawy sadowej? zalozmy, ze chodzi o prowadzony przez ciebie trening dla dzieci, podczas ktorego jeden wybil drugiemu zeba, a tobie wytoczono sprawe (culpa in custodiendo).


A to że nie zdażył się żaden wypadek to tylko i wyłącznie zawdzięczasz opatrzności Bożej. Bo nigdy nie znasz dnia ani godziny kiedy sie cos może wydarzyc. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. I nie mów mi ze jest inaczej.

Przecież nie mówię, że jest inaczej. Twój przykład z ubezpieczeniami potwierdza to, co napisałem wcześniej. Papiery instruktorskie nie są potrzebne do ochrony przed roszczeniami.

Prowadzenie zajęć bez uprawnień niesie za sobą poważne skutki prawne złamania ustawy i rozporządzeń, narażeniem zdrowia i życia osób biorących udział w tych zajęciach (przepisy kodeksu cywilnego i karnego).

Konkretnie - jakie przepisy naruszasz prowadząc zajęcia bez uprawnień i jakie są tego skutki prawne?


Według mnie ukończony kurs instruktorski jest potrzebny.
Prowadząc sekcję sztuk walki Ty jesteś przedsiębiorcą, trenujący u Ciebie konsumentem. Polskie prawo faworyzuje i szczególnie chroni konsumentów. W przypadku wypadku i wytoczenia Tobie powództwa sąd nie będzie przeprowadzał dowodu na okoliczność czy jesteś wykwalifikowanym instruktorem poprzez, zadaniówki, sparingi i konsultacje, tylko zapyta się Ciebie wprost "czy ma Pan uprawnienia do prowadzenia zajęć?", krótka piłka. Masz ukończony kurs w oczach sądu jesteś wykwalifikowany (nie zależnie od tego czy jesteś totalnym amatorem czy nie), nie masz (nawet będąc mistrzem świata we wszystkim) wprowadziłeś w błąd konsumenta, który ma prawo domniemywać profesjonalizmu świadczonej przez Ciebie usługi. Czyli już jesteś stawiany w gorszej sytuacji od osoby z uprawnieniami.
Obecnie z tego co sprawdzałem nie istnieje żadne rozporządzenie (te z 2002r z tego co czytałem zostało zderegulowane), ani ustawa regulująca naszą kwestię (osób trenujących SW). Chociaż śmiem domniemywać że w takim przypadku będą miały zastosowanie per analogiam przepisy regulujące kwestię innych sportów wyczynowych z zakresie odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Oczywistym jest chyba że w przypadku wypadku na ściance alpinistycznej istotną rolę odegra kwestia uprawnień osoby prowadzącej zajęcia, a nasze SW ja bym kwalifikował do podobnej grupy ryzyka.
Możliwe że wyżej piszę totalne bzdury, ale obecnie nie mam czasu na popieranie mojego stanowiska, odpowiednimi przepisami i ustawami.
W lexie i legalisie starałem się znaleźć jakieś orzeczenie sądu, które by rozjaśniło ta sprawę, ale niestety się nie udało.
A Nakazumie chyba, pomyliło się pojęcie "zatarcia" z pozytywnym, bądź negatywnym odbyciem okresu próby.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Według mnie ukończony kurs instruktorski jest potrzebny.

A wg. mnie zbędny. I co teraz? ;-)
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Witajcie,

w ramach otwierania dostępu do zawodów wymagających dotychczas licencji lub uprawnień, Ministerstwo Sportu Najjaśniejszej wymyśliło co następuje (to na razie projekt):
- wystarczy, że jesteś pełnoletni,
- masz co najmniej średnie wykształcenie,
- jesteś niekarany za przestępstwo umyślne związane ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz
- posiadasz wiedzę w zakresie działalności instruktorskiej. Wiedza ta nie będzie sprawdzana formalnie


- Co myślicie o tym pomyśle?.
- Jakie niebezpieczeństwa kryją się za tym posunięciem?
- Czy może ucierpieć jakość nauczania?

Ja wyobraziłem sobie, że jako rodzic nie mający pojęcia o sztukach i systemach walki posyłam dziecko na takie dajmy na to aikido.

Szanowni Państwo uczestnicy tej dyskusji:

Proszę przeczytać ze zrozumieniem projekt USTAWY o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, który zamieszczony jest na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

drogi Smoku
Podane przez Ciebie zmiany w zakresie wymagań dotyczą instruktora sportu.
Jako, że aikido nie jest sportem, to projektowane zmiany wymagań nas nie dotyczą.
W zakresie prowadzenia zajęć aikido obowiązują uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona. (pomijam fakt prowadzenia zajęć aikido przez instruktorów sportu o specjalnościach z innych sportów walki)
Być może zmiany tego typu dotkną nas w kolejnych etapach zmian ustaw w zakresie deregulacji zawodów...

Ale póki co... miękkich lądowań ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Jako, że aikido nie jest sportem,...

Jest. Oto definicja sportu z ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie:
"Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne
lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej
i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na
wszelkich poziomach.
2. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną."


P.S. Podkreśliłem to "lub" jakby kto myślał, że sport musi się wiązać z rywalizacją sportową, zawodami, it. Nie musi.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Według mnie ukończony kurs instruktorski jest potrzebny.

A wg. mnie zbędny. I co teraz? ;-)


Akahige pisałem Ci już że za kumaty jesteś żeby wycinać z kontektu poszczególne zdania wedle sswojego uznania.

całość brzmiała tak "Według mnie ukończony kurs instruktorski jest potrzebny.
Prowadząc sekcję sztuk walki Ty jesteś przedsiębiorcą, trenujący u Ciebie konsumentem. Polskie prawo faworyzuje i szczególnie chroni konsumentów. W przypadku wypadku i wytoczenia Tobie powództwa sąd nie będzie przeprowadzał dowodu na okoliczność czy jesteś wykwalifikowanym instruktorem poprzez, zadaniówki, sparingi i konsultacje, tylko zapyta się Ciebie wprost "czy ma Pan uprawnienia do prowadzenia zajęć?", krótka piłka. Masz ukończony kurs w oczach sądu jesteś wykwalifikowany (nie zależnie od tego czy jesteś totalnym amatorem czy nie), nie masz (nawet będąc mistrzem świata we wszystkim) wprowadziłeś w błąd konsumenta, który ma prawo domniemywać profesjonalizmu świadczonej przez Ciebie usługi. Czyli już jesteś stawiany w gorszej sytuacji od osoby z uprawnieniami.
Obecnie z tego co sprawdzałem nie istnieje żadne rozporządzenie (te z 2002r z tego co czytałem zostało zderegulowane), ani ustawa regulująca naszą kwestię (osób trenujących SW). Chociaż śmiem domniemywać że w takim przypadku będą miały zastosowanie per analogiam przepisy regulujące kwestię innych sportów wyczynowych z zakresie odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Oczywistym jest chyba że w przypadku wypadku na ściance alpinistycznej istotną rolę odegra kwestia uprawnień osoby prowadzącej zajęcia, a nasze SW ja bym kwalifikował do podobnej grupy ryzyka.
Możliwe że wyżej piszę totalne bzdury, ale obecnie nie mam czasu na popieranie mojego stanowiska, odpowiednimi przepisami i ustawami.
W lexie i legalisie starałem się znaleźć jakieś orzeczenie sądu, które by rozjaśniło ta sprawę, ale niestety się nie udało. "

Pisałem wyłącznie przez pryzmat sytuacji prawnej w której może się znelźć osoba, nie posiadająca na dzień dzisiejszy legitymacji instruktora.

Ja też uważam że ten cały kurs to pic na wodę fotomontaż!
Posiadam uprawnienia instruktora sportu ze specjalnościa ju jutsu i prawda jest taka że owe uprawnienia może zrobić byle pierwsza lepsza osoba z ulicy.
Nie przeczę że wiele się nauczyłem technik na kursie, ale ze mną kończyła go osoba z białym pasem, która w ogóle nie miała pojęcia o rzutach, uderzaniu, dźwigniach. Był tez chłopak który zaliczył tylko jedne zajęcia praktyczne i potem przyszedł tylko na egzamin.
W wymaganiach coby podejść do kursu instruktora ju jutsu jest podany wymóg posiadania 2 kyu co najmniej (był kiedy ja robiłem kurs), ale przecież byle pajac po kilku latach treningu może stworzyć własną SW nadać sobie stopień jaki chce, a co najlepsze w świetle prawa ten stopień znaczy tyle co stopnie organizacji aikikaiowskiej i yoshinkanowskiej dajmy na to.
Ta zmiana najbardziej zaboli wszystkie osoby organizujące kursy instruktora sportu ze specjalnością karate, ju jutsu, i tych z rekreacji ruchowej, ze spcjalnościa samoobrony.
Ciekawy jestem kiedy i jak zaczną lobbować coby jednak nowelizacji w tym zakresie nie dokonywać...;]
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Jako, że aikido nie jest sportem,...

Jest. Oto definicja sportu z ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie:
"Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne
lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej
i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na
wszelkich poziomach.
2. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną."


P.S. Podkreśliłem to "lub" jakby kto myślał, że sport musi się wiązać z rywalizacją sportową, zawodami, it. Nie musi.


Dobrze prawi, polać mu!
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Jako, że aikido nie jest sportem,...

Jest. Oto definicja sportu z ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie:
"Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne
lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej
i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na
wszelkich poziomach.
2. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną."


P.S. Podkreśliłem to "lub" jakby kto myślał, że sport musi się wiązać z rywalizacją sportową, zawodami, it. Nie musi.


Dobrze prawi, polać mu!

No toście panowie uradzili...
A spróbujcie proszę, drodzy aikidocy, przeczytaj coś więcej z tej ustawy niż pierwsze dwa artykuły, bo lądujecie właśnie na prawnych manowcach.
@Akahige
Nie ma znaczenia jak semantycznie zinterpretujesz tą definicję sportu.
Ważne jest jakie zakresy reguluje wspomniana ustawa, a mianowicie: formy prawne działania organizacji sportowych jako klubów sportowych, związków sportowych, nadzorem ministerialnym nad ich działalnością, zwalczaniem dopingu, itd.
w rozdziale 8 masz opisane kwalifikacje zawodowe w sporcie
"Art. 41.
1. Tytułami zawodowymi w sportach, w których działają polskie związki sportowe,
są tytuły trenera i instruktora sportu."
Czyli tytuł zawodowy instruktora sportu (o którym wspomina właśnie projekt ustawy deregulacyjnej zawodów) nadaje się w sportach, w których działają polskie związki sportowe, a nie zarejestrujesz polskiego związku sportowego w sporcie, w którym nie odbywają się zawody
(Art. 7.
1. W celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie może być utworzony polski związek sportowy.).
Jak nie wierzysz spytaj w Ministerstwie Sportu. Możesz oczywiście organizować jakieś zawody w sporcie w którym nie funkcjonuje PZS, ale nie nie dostaniesz w takim sporcie tytułu instruktora czy trenera sportu z tej dyscypliny.

Reasumując - aktualnie nie ma przedstawionych projektów zmian w zakresie uprawnień instruktora rekreacji ruchowej, które są podstawą do prowadzenia zajęć aikido.
Z aikidockim pozdrowieniem
R.B.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
Roninie Panie Bracie, Akahige tylko zwrócił uwagę że Aikido z prawnego punktu widzenia może być traktowane jako sport. Są zresztą prowadzone czasami zajęcia Aikido pod UKSem ;-)
I dlaczego uważasz że podstawą prowadzenia zajęć aikido jest legitymacja instruktora rekreacji ruchowej, a nie np. instruktora sportu?
Skoro Chłopaki z Ju Jutsu będą mogli prowadzić zajęcia bez uprawnień, to dlaczego Aikidocy by nie mogli?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora
wlasnie od pojutrza mianuje sie soke kwa kfu i bede prowadzil sobie zajecia kwa kfu....
wiecie co to jest?
do czego to zakwalifikujecie i na podstawie czego, do tego wlasnie?
slucham...







p.s. kto pamieta skad bylo kwa kfu :-)
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Roninie Panie Bracie, Akahige tylko zwrócił uwagę że Aikido z prawnego punktu widzenia może być traktowane jako sport. Są zresztą prowadzone czasami zajęcia Aikido pod UKSem ;-)


Drogi Kiodzie - nie mylmy pojęć
omawiamy tutaj kwestię uprawnień zawodowych nadawanych w oparciu o wspomnianą ustawę o sporcie i stosowne rozporządzenie wykonawcze "w sprawie szczególnych warunków uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie".
Kwestia prowadzenia zajęć aikido pod UKS-ami czy AZS-ami nie ma tu nic do rzeczy. (tak samo z resztą jak interpretacja definicji sportu zaprezentowana przez Akahige)

I dlaczego uważasz że podstawą prowadzenia zajęć aikido jest legitymacja instruktora rekreacji ruchowej, a nie np. instruktora sportu?

Swego czasu w jednej z porzednich wersji ustawy o sporcie było odesłanie do rozporządzenia odnośnie kwalifikacji zawodowych w sporcie i rekreacji ruchowej - aikido było w nim wymienione z nazwy jako dyscyplina rekreacji ruchowej, w wyniku kolejnej nowelizacji usunięto z tej listy aikido a wprowadzono tylko samoobronę.
Poza tym katalog dyscyplin sportowych w których nadaje się uprawnienia instruktora sportu jest katalogiem zamkniętym i nie ma w nim aikido.

Skoro Chłopaki z Ju Jutsu będą mogli prowadzić zajęcia bez uprawnień, to dlaczego Aikidocy by nie mogli?

Bo paradoksalnie takie mogą być wprowadzone przepisy...
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana dostępu do zawodu instruktora

Drogi Kiodzie - nie mylmy pojęć
omawiamy tutaj kwestię uprawnień zawodowych nadawanych w oparciu o wspomnianą ustawę o sporcie i stosowne rozporządzenie wykonawcze "w sprawie szczególnych warunków uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie".
Kwestia prowadzenia zajęć aikido pod UKS-ami czy AZS-ami nie ma tu nic do rzeczy. (tak samo z resztą jak interpretacja definicji sportu zaprezentowana przez Akahige)


Roninie, to co reguluje ustawa o sporcie cytowana przez Akahige to jedna rzecz, natomiast to że w niej znajduje się definicja legalna sportu i że Aikido może być pod nią podpięte to druga. Kwestia UKSu została również uwzględniona w tej ustawie, więc jeżeli pod szyldem UKSu prowadzisz zajęcia Aikido, to mają one charakter sportowy.

Swego czasu w jednej z porzednich wersji ustawy o sporcie było odesłanie do rozporządzenia odnośnie kwalifikacji zawodowych w sporcie i rekreacji ruchowej - aikido było w nim wymienione z nazwy jako dyscyplina rekreacji ruchowej, w wyniku kolejnej nowelizacji usunięto z tej listy aikido a wprowadzono tylko samoobronę.

Czyli tak naprawdę nie wiadomo na dzisiaj jak zaklasyfikować to nasze Aikido, a to oznacza że nie jest jasno sprecyzowane jakiego rodzaju uprawnienia potrzebujesz ;-)

Skoro Chłopaki z Ju Jutsu będą mogli prowadzić zajęcia bez uprawnień, to dlaczego Aikidocy by nie mogli?

Bo paradoksalnie takie mogą być wprowadzone przepisy...

Mi się wydaje że zniesienie obowiązku posiadania ukończonego kursu instruktora sportu, spowoduje że Aikido będzie można prowadzić bez uprawnień. Chociażby dlatego że Aikido może być traktowane jako sport na podstawie ustawy o sporcie. Jeżeli pojawią się natomiast jakieś problemy, to zaczną się pojawiać kluby "Ju Jutsu z elementami" (napisane czcionką rozmiar 5), AIKIDO (napisane czcionką 50) niedorzeczne naprawdę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024