Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
168 odpowiedzi w tym temacie

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Rozumie się, że jeśli ma zapanować ład to wszelkie wątpliwości mają być ex catedra odrzucone. Myśl o tym, że shihan Voinescu powiela pewien schemat w nauczaniu, który nie koniecznie jest z korzyścią dla uczących się, stanowi bluźnierstwo i obrazę. Dlaczego?

Nie masz ucznia nad mistrza, ale należycie będzie przygotowany każdy, gdy będzie jak jego mistrz. Luc. 6,40

Jakikolwiek postęp na tym gruncie jest niemożliwy.

Eh, dalsza dyskusja powinna się przenieść do tematu z artykułami prof. Czajkowskiego.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Moje natręctwa w tym temacie sięgają o wiele dalej.

Mam wątpliwości czy sposób pracy mięśni w niskich pozycjach rzeczywiście ma jakikolwiek wpływ na zasięg technik czy siłę eksplozywną, bo sposób pracy mięśni w staniu jest inny niż w ruchu, więc w jaki sposób jedno miałoby się przekładać na drugie? Jeśli nawet dałoby się znaleźć taka korelację, to w jaki sposób dowieść relacji silniejszej tj. przyczyna-skutek i określić, w którą stronę ona przebiega? Równie dobrze może się okazać, że poruszanie się w niskich pozycjach przychodzi łatwiej zawodnikom, którzy zawczasu skupili się na wieloetapowym treningu kształtowania siły i szybkości techniki karate. Jako taki efekt uboczny.

Nakayama pisał, że początkujący adepci nie powinni naśladować niskich pozycji zaawansowanych adeptów oraz że nadmierna dbałość o pozycję jest poważnym błędem. Taka wskazówka. Poza tym: not enough data.

q

Pewnie nie zwrociles uwagi w jak niskich postawach walcza niektorzy bokserzy i zawodnicy mma


Jaki jest związek indywidualnych preferencji poszczególnych zawodników z rytualnym i nie związanym z walką chodzeniem w nienaturalnych i mało mobilnych postawach?
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Rozumie się, że jeśli ma zapanować ład to wszelkie wątpliwości mają być ex catedra odrzucone. Myśl o tym, że shihan Voinescu powiela pewien schemat w nauczaniu, który nie koniecznie jest z korzyścią dla uczących się, stanowi bluźnierstwo i obrazę. Dlaczego?

Nie masz ucznia nad mistrza, ale należycie będzie przygotowany każdy, gdy będzie jak jego mistrz. Luc. 6,40

Jakikolwiek postęp na tym gruncie jest niemożliwy.

Eh, dalsza dyskusja powinna się przenieść do tematu z artykułami prof. Czajkowskiego.


Kogan
Pieprzysz! Nie wiesz jak to wyglada w Sei Budokai ale pleciesz jak stara baba.
Jesli przytaczasz cytat z ewangelii Lukasza po polsku to cytat ten pisze sie tez po polsku. Moze sie zdarzy ze kiedys spotkamy sie na jakims seminarium, wtedy wyjasnie ci wszelkie kwestie zwiazane z nauczaniem Hanshi tak jak sie to robic powinno, na macie. W necie mozna byc bezkarnym - jak ty.
Prof. Czajkowski jest jak najbardziej w porzadku ale ty nim nie jestes... :)
Nie zaslaniaj sie autorytetami ktorych nawet w pelni nie rozumiesz. Caly twoj tok rozumowania to nic innego jak "wylewanie dziecka z kompiela" Tak postepuja ludzie pyszni i zadufani w sobie. Budo natomiast uczy pokory. Jesli uwazasz ten watek za bezcelowy to nie pisz juz wiecej i nie osmieszaj sie dalej. Od dawna mimochodem czytam twoje posty i wynika z nich jak malo wiesz... Glod wiedzy jest chwalebny ale ty na nia nie zaslugujesz. Ja tez zacytuje biblie: "Nie zucajcie perel przed swinie..." Metlik, zamieszanie i negacja jako podstawa dzialania - to postawa chorobogenna. Amen
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Moje natręctwa w tym temacie sięgają o wiele dalej.

Mam wątpliwości czy sposób pracy mięśni w niskich pozycjach rzeczywiście ma jakikolwiek wpływ na zasięg technik czy siłę eksplozywną, bo sposób pracy mięśni w staniu jest inny niż w ruchu, więc w jaki sposób jedno miałoby się przekładać na drugie? Jeśli nawet dałoby się znaleźć taka korelację, to w jaki sposób dowieść relacji silniejszej tj. przyczyna-skutek i określić, w którą stronę ona przebiega? Równie dobrze może się okazać, że poruszanie się w niskich pozycjach przychodzi łatwiej zawodnikom, którzy zawczasu skupili się na wieloetapowym treningu kształtowania siły i szybkości techniki karate. Jako taki efekt uboczny.

Nakayama pisał, że początkujący adepci nie powinni naśladować niskich pozycji zaawansowanych adeptów oraz że nadmierna dbałość o pozycję jest poważnym błędem. Taka wskazówka. Poza tym: not enough data.

q

Pewnie nie zwrociles uwagi w jak niskich postawach walcza niektorzy bokserzy i zawodnicy mma


Jaki jest związek indywidualnych preferencji poszczególnych zawodników z rytualnym i nie związanym z walką chodzeniem w nienaturalnych i mało mobilnych postawach?



Indywidualnych? Porownaj postawe kickboxera, thaiboxera, boksera i zawodnika mma
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Wymieniony przez Ciebie Jan111 boks jest doskonałym przykładem, że postawa walki to sprawa indywidualna każdego zawodnika.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
I tak i nie, w tajskim albo w kicku nie uswiadczysz niskiej postawy, w boksie postawa w walce jest duzo nizsza, czasem nawet bardzo niska - ta bardzo niska to rzeczywiscie raczej wynik indywidualnych upodoban ale sa to wcale nie wyjatkowe przypadki. Wszedzie tam gdzie w walce potrzebny jest dobry balans (za sprawa przepisow) wykorzystuje sie rowniez niskie postawy. Podobnie zraszta w tradycyjnym karate i kungfu: w tych samych stylach stosuje sie postawy o roznej wysokosci. Zmiana wysokosci postawy tak samo jak i zmiana dystansu jest waznym "manewrem" w walce
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

BTW - film to fragment egzaminu na kyu (przynajmniej ten fragment o którym mowa)

A jeżeli chodzi o zenkutsu i jakieś zastosowanie. Odepchnięcie przeciwnika od siebie (przy skróconym dystansie lub z klinczu) wymaga tej pozycji. Może nie tak niskiej ale jednak. Przy odepchnięciach aby utrzymać stabilną postawę musimy podeprzeć się nogą "tylną" i obniżyć pozycję z kumite dachi - wychodzi jakby nie patrzeć zenkutsu. A jak dodamy po odepchnięciu kopnięcie (fajnie działa bo przeciwnik w większości przypadków opuszcza gardę) mamy juz kompletną utylitarność pozycji z kopnięciem.

A jak się mylę to naprostujcie bo mylić sie mi wolno


Jesli to byl egzamin to te wywiady z gwiazdami, ze zdajacymi w tle to kpina ze zdawania.


Dlaczego? Egzamin to nie msza swieta. Jesli nie przeszkadzali to w czym problem?


zeby pochodzic w zenkutsu dachi, pokopac mae geri itd wcale nie trzeba takiego wielkiego skupienia, to przeciez proste czynnosci, nikt przeciez nie tanczyl krakowiaka tylko prowadzono spakojna powazna rozmowe przed kamera na sporej sali. To co innego niz smichy-chichy. A reportaze z sal maturalnych widywalem juz w telewizji. ;-) Rowniez u nas nie jest to norma ale nie widze w tym problemu. Wiem ze w niektorych klubach bywalo i tak ze na egzaminy zaslaniano wszystkie okna :?: :?: :?: :lol:

POWIEDZ TO KOMISJI EGZAMINACYJNEJ NA MATURZE ALBO NA EGZAMINACH WSTEPNYCH NA STUDIA. MOZE CHWYCI.
JAK PYTASZ I MASZ WATPLIWOSCI W TEJ SPRAWIE TO MASZ ODMIENNE ZDANIE. JA TEZ.
SAMO STANIE I GADANIE ZE ZDAJACYMI W TLE TO BRAK SZACUNKU I DYSTRAKCJA. JA BYM TAK NIE CHCIAL ZDAWAC.


  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Dlaczego? Egzamin to nie msza swieta. Jesli nie przeszkadzali to w czym problem?

zeby pochodzic w zenkutsu dachi, pokopac mae geri itd wcale nie trzeba takiego wielkiego skupienia, to przeciez proste czynnosci, nikt przeciez nie tanczyl krakowiaka tylko prowadzono spakojna powazna rozmowe przed kamera na sporej sali. To co innego niz smichy-chichy. A reportaze z sal maturalnych widywalem juz w telewizji. ;-) Rowniez u nas nie jest to norma ale nie widze w tym problemu. Wiem ze w niektorych klubach bywalo i tak ze na egzaminy zaslaniano wszystkie okna :?: :?: :?: :lol:


Jasne, w telewizji zapodaja takie ilosci swiezej kupy, ze nic tylko nasladowac.
Wszystko da sie zlekcewazyc, zbagatelizowac, pomniejszyc i nie widziec problemu. Tak samo jak przeklamac, wyolbrzymic, tendencyjnie zinterpretowac i zmontowac.
Nie o to jednak chodzi.
Ja widze, ze goscie sie poca na zolty pas, zdaja egzamin przed 8 Danem i na pewno jest to dla nich stres i przezycie, a obok leci kilkunastominutowa szopka z wywiadami.
Gosc z osmym danem jest w pracy, napiera z grupa, a jego podwladni produkuja sie przed mikrofonem mowiac, ze szczescie i Bog im w walce pomoze.
Tak samo jak to "egzaminacyjne tlo" przeszkadzalo w wywiadzie (Kogan sie do tego tla przyczepil i tam znalazl swoj problem do dyskusji), to dokladnie mieli ci zdajacy. Chlopa z kamera, ktory ich kadrowal.
Wystarczy sie przyznac, ze koncepcja z wywiadem byla poroniona i nastepnym razem zaaranzowac cos na profesjonalnym poziomie. Zrobic jakis scenariusz, dobrac scenografie. Zapytac gosci najpierw "na sucho". Zadac im pytania dwa razy i ten drugi raz nakrecic. Wyjdzie lepiej niz strzelanie z biodra.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Jasne, w telewizji zapodaja takie ilosci swiezej kupy, ze nic tylko nasladowac.

Przed chwilą na TV4 wyemitowali "Wheels on meals" z Jackie Chanem i resztą. I tam jest walka JC z Bennym Urquidezem. To co prawda tylko film, ale "zenkutsu" Urquideza jest pierwsza klasa. :)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Przyznaję się.

Jestem dyletantem ponieważ większość pokornych ludzi budo z jakimi się spotykałem w czasie ostatniej dekady, zamiast udzielać racjonalnych odpowiedzi grozi mi pobiciem, wyzywa mnie do świń, przypisuje mi rozmaite negatywne atrybuty jak np. pycha i zadufanie w sobie, oraz spekuluje na temat moich wewnętrznych stanów np. intencji i to zawsze w negatywnym kontekście.

Mógłbym zacytować np. Sozańskiego fragmenty o tym, z jakich pozycji ciała uzyskiwano najlepsze wyniki szybkościowe, tudzież o wpływie ćwiczeń izometrycznych, a raczej jego braku na wyniki testów szybkościowych i zapytać, co się w ciągu 30 lat zmieniło pod tym względem, no ale to by była dyskusja merytoryczna i na poziomie, a tą już odpuściliśmy.

Choćbym nie wiem jaki crap pisał na forum to i tak nic w porównaniu z osobistymi wjazdami, oficjalnie jest mi trochę przykro, prywatnie mam jednak z tego ubaw, więc nie ma sprawy.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Jestem dyletantem ponieważ większość pokornych ludzi budo z jakimi się spotykałem w czasie ostatniej dekady, zamiast udzielać racjonalnych odpowiedzi grozi mi pobiciem, wyzywa mnie do świń, przypisuje mi rozmaite negatywne atrybuty jak np. pycha i zadufanie w sobie, oraz spekuluje na temat moich wewnętrznych stanów np. intencji i to zawsze w negatywnym kontekście.

Opisane przez Ciebie zjawisko to resentyment. Bardzo rozpowszechniony w działach "Karate" i "Aikido" tego forum.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Mam pytanie w zwiazku z tematem.

Dlaczego w kyokushin niemal zawsze w cwiczeniach, w kumite, kihon itd odrywa sie piete nogi zakrocznej a w kata nie?????

Walory odrywania piety zostaly swietnie przedstawione w tym temacie forum. Dlaczego wiec nie przeniesiono do kata??
Oyama mawial, kihon - slowa, kata - zdania a kumite rozmowa. Dlaczego cwiczy sie zdania z przyssana pieta a potem rozmawia sie z oderwana pieta ;)

Jaki ma sens gdy karateka ma wyrobiony nawyk odrywania piety nagle w kata musi koncentrowac sie aby ja przyssac?

Jak to jest tlumaczone, wyjasniane w kyokushin?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Ale dokładnie takie samo pytanie niedawno padło, nawet nie wiem czy nie w tym temacie.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).

Oyama mawial, kihon - slowa, kata - zdania a kumite rozmowa.


Oyama tak mawiał? A myślałem, że to ja wymyśliłem ... poważnie.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
aha, dzieki poszukam dokladniej na forum. Nie chce zasmiecać jesli juz bylo.

Dla ścisłości nie chodzi mi o dyskusje czy lepiej odrywac czy nie oraz co jakie ma plusy i minusy (jestem zwolennikiem odrywania) tylko dlaczego w kata karatecy w kyokushin tego nie robia a poza kata praktycznie zawsze unosza piete.

Romanowicz napisał:

Oyama tak mawiał? A myślałem, że to ja wymyśliłem ... poważnie.


A wiesz ze miałem tak samo. Na prawde! a potem gdzies przeczytałem że Oyama tak mawiał.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Hmmm... Przeczytalem caly watek tego tematu i dalej nie znalazlem odpowiedzi. Moze ktos wie ? ;)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
Myślę, że Oyama też tego nie wiedział. Cook co prawda popadł w niełaskę o Oyamy ale na swoje stronie napisał: "Having trained Kyokushin Karate where Bunkai of Kata was not a well developed concept, he was impressed by the ability of Soke Ruiz to go back to the roots of the Kyokushin Kata and demonstrate the original Bunkai of the Kata." i jak coraz więcej osób zauważa miał rację.

Kata w Kyokushin są oderwane od rzeczywistości walki na tyle, że tacy jak Cook, Shigeru Oyama postanowili pójść swoją drogą i coś z tym zrobić.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
No ok, ale jesli chodzi o moje pytanie, to ci panowie nie wniesli do kata zadnej realnosci-spojnosci wykonywania technik z cwiczeniami poza kata czy w kumite. David cook fajnie zawarl kata w swojej ksiazce, bunkai itp, Shigeru oyama natomiast stworzyl wlasny styl i wlasne kata ale w oparciu o tradycyjne techniki karate, pozycje itp. tam tez w swoich kata maja przyssane stopy w kata a w calej reszcie cwiczen odrywaja piete tak jak zawodnicy kyokushin...
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
... i dlatego coraz chętniej obserwuję TSG Cooka
wygląda na to że tu jest spójność treningowa.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skręty ciała i praca nóg w technikach karate (i nie tylko).
No tak tu niewątpliwie spójność jest ;)

Widzę też piękno w kata karate czy to w kyokushin czy innego stylu i to niezwykłe uczucie gdy się je wykonuje.

Ale myślę, że skoro karatecy w kyokushin praktykuują techniki poza kata tak i tak to mogli by dodać pare drobnych modyfikacji do kata kyokushin bez utraty tez tego piękna.

- podwyzszajac jeszcze pozycje do naturalnych
- w zenkutsy dachi dla niezaprzeczalnej wiekszej ruchliwosci zginac tylną nogę,
- w technikach gyaku odrywac tylna piete.

Wowczss takie kata dalej nie tracily by swego piekna i charakteru a karatecy kyokushin zyskali by spojnosc z technikami wykonywanymi poza kata...

Nikt nie zastanawial by sie dlaczego ta technike cwicze tak i tak, odrywam piete ale w kata nie odrywam. Wbrew pozorom to wazna kwestia jesli wykonuje sie kata tysiace razy.

Oczywiscie ze walka a kata nigdy w pelni spojne nie beda jesli chcemy zachowac tradycyjny wyglad kata ale mysle ze np. te drobne amiany ktore przyszly mi do glowy juz wiele by zmienily i ulatwily w treningu.

Ciekawe ze nikt tego nie widzi i nikt z tym nie zrobil w kyokushin...

Moim zdaniem nie ma zadnej reguly ze tak jak za czasow Oyamy kata wykonywane byly tak i tak to juz nigdy nie moga podlegac zadnym drobnym zmianom i byc sztywno tak samo przez wieki cwiczone.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024