Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kubotan - pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kubotan - pytanie
Witam. Mam zamiar zamówić w najbliższym czasie kubotan/yawarę i nosić w celach samoobrony. Nie znam się jednak na sprzęcie taktycznym stąd moje pytanie: Co sądzicie o poniższych dwóch kubotanach, który lepszy? Końcówka tępa czy lekko zaostrzona?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Aha, mam oczywiście nadzieję, że nigdy nie zajdzie potrzeba użycia, ale w razie czego, jak wyglądają konsekwencje prawne i w jakie miejsca najbezpieczniej takim urządzeniem uderzać aby powstrzymać agresora, a nie doprowadzić do czyjegoś poważnego lub/i trwałego uszczerbku na zdrowiu? Jak rozumiem samo posiadanie jest w Polsce legalne?

Pozdrawiam
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie

Końcówka tępa czy lekko zaostrzona?

tepa lepsza - szpiczasta mozesz zrobic wieksza krzywde

Aha, mam oczywiście nadzieję, że nigdy nie zajdzie potrzeba użycia, ale w razie czego, jak wyglądają konsekwencje prawne

uzycie niebezpiecznego narzedzia jesli sad potraktuje to jako bojke, a nie obrone konieczna

i w jakie miejsca najbezpieczniej takim urządzeniem uderzać aby powstrzymać agresora, a nie doprowadzić do czyjegoś poważnego lub/i trwałego uszczerbku na zdrowiu? Jak rozumiem samo posiadanie jest w Polsce legalne?

tak - jest legalne

w jakie miejsca? wszystkie poza glowa - najlepiej np przedramie (brak trwalych uszkodzen, a jak gosc nie bedzie mogl zacisnac reki to malo ci bedzie mogl zrobic), zebra (wielki bol, ale tez mozliwosc ich zlamania, a to wtedy moze kwalfikowac sprawe na scigana z urzedu)..
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
bierz ten ze szpicem profilowanym, ma dobre uchwyty na palce. Przy naprawdę silnym uderzeniu ten pierwszy się może przesuwać w dłoni.

Dzey ci dobrze napisał, głowę omijać.

Problem z użyciem takiego narzędzia jest taki, że jeśli chcemy nim uderzać to możemy uszkodzić tkankę. Zwykłe uderzenie w przedramię może je poważnie uszkodzić. Tak samo jest z innymi częściami ciała. -piszę tu o silnych uderzeniach a nie macankach typu: odejdź wstrętny wrogu!

Z kolei nie bardzo wierzę w uciski i chwyty z użyciem tego urządzenia. Owszem, jest to uczone, ale na tych naprawdę groźnych i zdeterminowanych nie podziała. (to jest tylko moja opinia)


Kubotan, to bardzo groźna broń.

Jeśli ktoś chce tego używać to musi się liczyć z konsekwencjami.

Większość REALNYCH technik po prostu uszkodzi przeciwnika. ps. zawsze można kupić gaz pieprzowy :D
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Dzięki, kupiłem już ten pierwszy. :smile: Wydaje się poręczny, zauważyłem też, że zamiast hammerfistu można go także używać jako krótkiej pałki (zahaczając pierścień od breloczka o palec serdeczny).

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli ktoś się zna, czy mógłby dla mnie zdefiniować co oznacza w praktyce w większości realnych przypadków w naszym kraju "obrona konieczna"? Czy jeśli zaatakuje mi kilka osób, 2, 3 lub nawet 4, i złamię kubotanem jednemu czy drugiemu szczękę albo łuk brwiowy, będzie to potraktowane raczej jako obrona czy bójka? Zaznaczyć muszę, że jestem niski i drobnej budowy, nie wyglądam na zabijakę co zapewne też w takiej sytuacji działa na moją korzyść.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
na to pytanie odpowie ci sad - i za kazdym razem wynik moze byc inny :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie

zauważyłem też, że zamiast hammerfistu można go także używać jako krótkiej pałki (zahaczając pierścień od breloczka o palec serdeczny).
Pozdrawiam


Kpisz sobie, prawda? :nie:



Może przemyśl sprawę i schowaj do szuflady ...
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie

Może przemyśl sprawę i schowaj do szuflady ...

Nie mam zamiaru nim wojować. Przyrząd jest tani i prosty w użyciu więc kupiłem bo kiedyś może uratować skórę, ale jak już pisałem, mam nadzieję że nigdy nie będę musiał go użyć, nie martw się.
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Mi się wydaje, że Krissowi chodziło o to, żebyś schował, nim sobie krzywdę zrobisz ;-)
  • 0

budo_radnus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan kurwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
a konkretniej, to kolegom wyżej chodziło o to , że sobie palca tego zajebiscie serdecznego połamiesz...
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Chyba nie zrozumieliście o co mi chodziło. :smile: Miałem na myśli normalny chwyt wewnętrzną częścią dłoni, a zaczepić można o palec tylko po to, żeby nie wypadło, aj nieistotne. :smile:
  • 0

budo_radnus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan kurwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
przy silnym uderzeniu, np pchnieciu czubkiem w przeciwnika palca Ci nie ujebie?
uderz mocno w trzewo i zobacz;D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie

zauważyłem też, że zamiast hammerfistu można go także używać jako krótkiej pałki (zahaczając pierścień od breloczka o palec serdeczny).

Pozdrawiam


Zrozumiałem że chcesz go używać jako krótkiej pałki.


Ćwiczę yawarą od wielu lat.

Uważam że można jej używać albo w sposób realny i wtedy jest groźną bronią (i niestety można uszkodzić przeciwnika), albo można cudować ( i wtedy jest zagrożeniem dla właściciela).

Wszelkie półśrodki w tej broni nie sprawdzają się. Pewny uchwyt, solidna technika (może być prosta ale dopracowana) i właściwa motoryka. W tej broni ciężko liczyć na łut szczęścia.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Rozumiem kriss, dzięki. :smile:

Jeśli trenujesz yawarą od kilku lat, czy mógłbyś polecić 1 - 2 podstawowe i bezpieczne techniki?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Używam wariacji 1 techniki, mianowicie młotka.

Technika w miarę bezpieczna, łatwo zrobić siłę i szybkość.
W krótkim czasie można przygotować aparat mięśniowo - więzadłowy do obciążeń (siły ścinające)
Ten sam ruch może blokiem lub atakiem
Gdzie byś nie uderzył, to jest to właściwe miejsce (powołując się na wspomnianą siłę i szybkość)
Nawet jak nie trafisz bronią tylko przedramieniem to i tak masz efekt (przesunięcie przeciwnika lub jego gardy, zakłócenie równowagi)

Nie neguję ucisków i uchwytów za pomocą yawary. Tyle żeby je realnie zastosować to trzeba być bardzo dobrym lub mieć bardzo nieogarniętego przeciwnika. Wolę postawić na prostą technikę popartą motoryką :cool:
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
A ja noszę kubotan od tylu lat, że już nie wiem skąd mam te wszystkie klucze :)
Co do użycia... jak dla mnie tylko w zwarciu, w jakiejś szarpaninie i tylko z zaskoczenia. Wyciągnąć i zasypać przeciwnika gradem ciosów i szybko spier... znaczy się oddalić. Duża ilość kluczy pozwala wyciągnąć go dość niewinnie i jednocześnie gwarantuje, że nie zsunie nam się podczas noszenia za paskiem do nogawki.
Ja mam model toczony z nierdzewki i szczerze mówiąc, jak już używam to tylko jako młotka w terenie. Tak jak noża i kompletu śrubokrętów. Jakoś tak na szczęście samoobronę spotykam tylko na treningach ;)
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Odświeżam temat ponieważ mam pytanie z dziedziny prawa. Prosiłbym o odpowiedź osoby, które posiadają właściwą wiedzę z tego zakresu. Wiem, że sam kubotan jest bronią prawnie dozwoloną (wiem, pewnie niezbyt prawidłowe określenie, ale jestem tutaj laikiem). Czy doczepienie karabinka metalowego (który jak wiadomo swoje również waży) do kubotanu ciągle mieści się w granicach legalności, gdybym z jakiegokolwiek powodu musiał to pokazać policji? Czy użycie takiego wynalazku w samoobronie zakładając, że nie doszłoby do poważnego uszczerbku na zdrowiu, wiązałoby się z jakimiś problemami?

Pozdrawiam
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
To że coś nie jest uznane za broń nie znaczy że nie może być uznane za niebezpieczne narzędzie. Doczepienie do yawary szekli i kluczy robi go mniej podejrzanego niz sama yawara. W samoobronie mozna uzyc wszystkiego jak chcesz to nawet widelca to czy to zostanie potraktowane jako niebezpieczne narzedzie czy nie to juz inna sprawa. Moze sie znalesc prawnik ktory uzna ze kubotan/yawara to palka (co z tego ze mała) a palka to jest juz bron.

Ale wystarczy ze cos zakwalifikuja do niebezpiecznego narzedzi i zaczyna sie kicha ... kilka polnych kamieni w siatce niezle sie sprawuje ale to tez niebezpieczne narzedzie moze byc ;)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie

To że coś nie jest uznane za broń nie znaczy że nie może być uznane za niebezpieczne narzędzie.

Martius,
Nie wprowadzaj chłopa w błąd jakimiś karkołomnym wywodami "prawniczymi". Kubotan może se nosić ile chce i może se do niego doczepić końską podkowę. Na pytanie kogokolwiek: "po co Ci to?", może odpowiedzieć: "bo mi wolno mieć".
Pojęcie "niebezpiecznego przedmiotu" pojawia się wyłącznie w związku z popełnieniem czterech typów przestępstw, tj.:
1. kwalifikowanego udziału w bójce lub pobiciu (art. 159 KK),
2. czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223 KK),
3. kwalifikowanego rozboju (art. 280 § 2 KK),
4. kwalifikowanej czynnej napaści żołnierza na przełożonego (art. 345 § 3 KK).
Dopóki przedmiot nie zostanie użyty w sposób opisany wyżej wymienionymi artykułami kodeksu karnego, nie jest przedmiotem niebezpiecznym. Nie ma przestępstwa w rodzaju: "kto nosi przy sobie niebezpieczny przedmiot podlega karze...". Więcej tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

gdybym z jakiegokolwiek powodu musiał to pokazać policji?

Ale nie musisz. Policjant ma prawo dokonać tzw. kontroli osobistej ( mylnie zwanej czasem przeszukaniem ) w ściśle określonych przypadkach:

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji
Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo: (…)
5) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.

Czyli niezbędną przesłanką podjęcia czynności kontroli osobistej przez policjanta jest stwierdzenie przez niego zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Policjant nie może zaglądać Ci do kieszeni, bo ma takie widzimisię.
  • 1

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
Rozumiem. Dzięki Akahige.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kubotan - pytanie
No i pałka dopóki nie ma wkładu metalowego lub metalowej cięzszej końcówki nie jest zabroniona. Wyjątek bejzbol.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024