Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chyba czas zrobić akcję pisania listów do posłów. Najlepszy jest koronny argument "bo inne państwa to mają" oraz wypowiedzi pana profesora, jakoby zakaz zadziałał odstraszająco na bandytów :lol: . Drodzy forumowicze, jeśli chcecie w pracy pokroić cytrynę nożem przyniesionym z domu, pójść z nożem do lasu albo ćwiczyć z mieczem czy szablą, pióra w dłoń.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?

PiS chce, żeby na ulicy, w parku, na plaży czy w dużych obiektach publicznych; nie można było mieć przy sobie narzędzi z ostrzem dłuższym niż 8 cm


no i co? nic sie niestanie wielkiego to totalna bzdura foldery i tak bedzie mozna nosic dalej :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Zdziwisz się, poczekaj na projekt.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
jon juz trwa od dawna zagorzalandyskusja na forum nozowym, lacznie z inicjatywami obywatelskimi oraz stronkami
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Niestety tam nie zaglądam tam, proszę o linka do petycji, listów do wysłania, etc. Działać trzeba.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
wymiary prawa robia z ludzi glupie potulne owce z zanikajacym instynktem samoobrony i samooceny juz nawet w morde nie mozna nikomu dac na ulicy najgorsze jest to ze wymiar prawa zawsze dotyka ludzi uczciwych ktorzy chca miec prawo do obrony siebie i bliskich. Czuje sie powoli jak w krainie niziołków :)
  • 0

budo_janek44
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Bardzo zaniepokoił mnie i ludzi, z którymi rozmawiałem na ten temat, poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz Kodeksu karnego druk nr 4028 ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - link do opisu projektu).

Projekt ten bezpośrednio uderzy w uczciwych obywateli, którzy często używają noży np. wędkarzy, grzybiarzy, myśliwych, survivalowców, organizacje paramilitarne i patryjotyczne typu: strzelec, lok, harcerstwo; wszelkiego rodzaju kolekcjonerów i hobbystów oraz ogromną ilość ludzi, którzy noszą noże i używają ich na co dzień np. elektrycy, hydraulicy, rolnicy.

Argumentacja podana przy tym projekcie jest wręcz śmieszna i podobnie jak cała reszta bazuje na brytyjskich rozwiązaniach prawnych.
Niestety po wprowadzeniu tych zakazów ilość przestępstw w Anglii z użyciem niebezpiecznych narzędzi wzrosła dwukrotnie, co świadczy o bezcelowości takich zakazów, podobna sytuacja była w innych krajach, które takie zakazy wprowadziły.
Argumentacja, że coś jest w Europie, więc i u nas powinno być jest niedopuszczalna, gdyż podważa naszą odrębność kulturową i sugeruje nasze zacofanie ideologiczne oraz czyni nas europejczykami drugiej kategorii. Idąc w tym kierunku powinniśmy zabronić wywieszania krzyży w miejscach publicznych, zalegalizować związki homoseksualne z możliwością adopcji, w podręcznikach dla dzieci pokazywać że dziecko może mieć dwóch tatusiów, no i oczywiście propagować aborcję!.
To wszystko jest właśnie związane z ogólnoeuropejskim trendem, przypomina to podejście hipisowskich komun głoszących tolerancję dla wszystkiego, z wyjątkiem broni i chrześcijaństwa.

Jako polak, patriota nie mogę się z tym zgodzić!
Ciekawe jak inni Polacy?


Wracając do tematu noży, gdybym nie nosił noża: trzy osoby, by już nie żyły i nie chodziło o użycie noża jako broni, ale narzędzia podczas wypadków.
Gdyby zakaz noszenia noży obowiązywał, to ci ludzie, by stracili życie, a w całej Polsce pewnie setki, a może tysiące ludzi którym nikt nie udzielił pomocy, bo nie miał czym..
1. Wybicie szyby i przecięcie pasów bezpieczeństwa po wypadku samochodowym, którego byłem świadkiem. Samochód palił się, więc kierowca gdyby tam pozostał na pewno by zginął.
2. Pocięcie ubrań, w celu zrobienia opaski uciskowej. Chłopak przewrócił się na rowerze, w wyniku czego miał otwarte złamanie ramienia i przeciętą tętnicę - wykrwawił by się przez przyjazdem pogotowia, gdyby nie założenie "prowizorycznej" opaski.
3. Przecięcie ubrań, które wkręciły się w przyrząd zjazdowy podczas eksploracji jaskini - sytuacja taka często kończy się upadkiem z dużej wysokości.


Patrząc z drugiej strony byłem dwukrotnie ofiarą ataków z użyciem niebezpiecznego narzędzia, w pierwszym przypadku był to napad rabunkowy.
Pierwszy: sprawcą był młody człowiek, poszukiwany przez policję, który nie stawił się z przepustki do zakładu karnego, a narzędziem był stary nóż introligatorski.
Drugi przypadek to atak widłami, w nocy podczas wycieczki rowerowej poza miastem.
Jak widać gdyby ten projekt wtedy obowiązywał, nie uchronił by mnie przed napaścią, a jedynie spowodował by śmierć trzech osób którym uratowałem życie.

Warto wspomnieć o różnicach w metodyce działań policji polskiej i większości krajów UE.
Na zachodzie z założenia policja pomaga i chroni prawa obywatela, natomiast u nas łapie, więc na zachodzie wyroki za noże dostają sprawcy przestępstw i wykroczeń, a u nas zacznie się „polowanie na czarownice” (przeszukujemy każdego, bo może ma nóż).
W ten sposób harcerze, wędkarze, turyści i grzybiarze trafią do sądów, a może i do więzień.
A jaka jest krawędź robocza ustali biegły policyjny, prawie zawsze na niekorzyść obywatela.
Więc znając polskie realia, przepisy powinny być do nich dostosowane.

Ustawa w żaden sposób niedotknie: pospolitych przestępców, “dresiarzy i kiboli” - w tych środowiskach od dawna obowiązuje przekonanie, że posiadanie niebezpiecznych narzędzi jest zabronione (u policjantów często też). Osobiście badałem to zagadnienie i środowiskach tych opracowano bardzo specyficzne metody: przenoszenia, ukrywania I pozbywania się takich narzędzi w przypadku zagrożenia ze strony policji, więc taka ustawa nie dotknie ich w najmniejszym stopniu – ucierpią jedynie uczciwi obywatele!

Maila tej treści wysyłam do posłów więcej o akcji pisania do parlamentarzystów tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 1

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Na szczęście w załączonym przez Ciebie linku jest taka oto optymistyczna informacja:

I CZYTANIE NA POSIEDZENIU SEJMU
pos. nr 91 dn. 29-04-2011
decyzja : nie dokończone I czytanie
komentarz : MS przeniósł na następne posiedzenie Sejmu głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w I czytaniu

:-)
  • 0

budo_janek44
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Niestety z moich informacji wynika że projekt nie zostanie odrzucony na najbliższym posiedzeniu sejmu.
  • 0

budo_artiss
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Generalnie to wielki kretynizm. I co - rozumiem, że straż miejska czy drogówka będzie wyposażona w centymetry i podczas kontroli w razie znalezienia noża będą mierzyć odrecznie czy spełnia ustawowe normy długości? :lol: Eh, czego to tam w tym sejmie nie wymyślą :lol:
  • 0

budo_vladius
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
... tak na wesoło, jaka różnica czy ostrze ma 8, 9 czy 15 cm jak można człowieka nawet wykałaczką poważnie uszkodzić, ba nawet w łyżce wody utopić :) nie wspominając że i tak najskuteczniejszą bronią jest nasze własne ciało ...
  • 0

budo_kaki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Moim zdaniem wynika to z tego, że cała masa polityków działa już tylko pod publiczkę - nie będę się wypowiadał z której partii wg mnie najbardziej bo zaraz się pospieramy o politykę :-) W każdym razie jak kogoś zadźgają- już reakcja pt. "zabraniamy noszenia noży!!!" Ktoś nasra na chodnik - "10 lat za robienie kupy na chodniku!!!!" Dzięki temu tworzą iluzję tego, że coś robią uchwalając kolejne bzdurne przepisy nie do wyegzekwowania. I łatwiej tym tumanom jest wszystkiego zabraniać zamiast ścigać i łapać bandytów - czytaj łożyć pieniądze na szkolenie policji, ich sprzęt oraz walczyc z korupcją na wyższych szczeblach. Łatwiej jest ścigać przeciętnego obywatela i dowalać mu kary za byle g. Ale później będzie biadolenie "ojej, a myśleliśmy że ten przepis coś zmieni, ale okazało się..." itd. oczywiście wiedzieli że to nic nie da ale i tak uchwalili. A trend do papugowania, także debilizmów, to mamy od stuleci, już Juliusz S. o tym pisał. Może by się zajeli np. pitbulami bez smyczy i gagańców na przykład - w Warszawie, zwłaszcza prawobrzeżnej, prawdziwa plaga. Z drugiej strony niesprawiedliwe i absurdalne przepisy o obronie koniecznej - o ile wiem nadal nie zmienione.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Kaki akurat Twój przykład o psach jest bardzo nieadekwatny i odwołuje się dokładnie do tej samej retoryki, którą potępiasz. Polecam nieco lektury:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Do radzenia sobie z psami (w tym pitbulami, czy jaka inna rasa Ci się nie spodoba) są odpowiednie paragrafy w KK (pogryzienia - są one stosowane przez sądy i prokuraturę) i uchwałach rad miast o tzw. regulaminie utrzymania porządku i czystości.

Warto dokładnie rozpoznać zagadnienie, jeśli chce się wprowadzać regulacje prawne wpływające na życie wielu ludzi.
  • 0

budo_janek44
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Nie drogówka będzie mierzyć, tylko zostanie przedmiot zarekwirowany a biegły będzie określał zgodność z prawem i na tej podstawie sąd wyda wyrok.
Ustawa dotyczy nie noży ale niezidentyfikowanych przedmiotów o nazwie broń ofensywna, a wyłączone z tej definicji są noże o jednej krawędzi roboczej nie przekraczającej 8cm.

Dostałem odpowiedź od jednego z posłów który mi wyjaśnił zagadnienie.

Z tymi psami wymyślają nasze władze też idiotyzmy, a powodem tego wszystkiego jest to że nawet jak coś się nie podoba to ludzie nic nie robią, a media kształtują rzeczywistość w sposób im odpowiadający a politycy na tej podstawie wprowadzają prawo.
Gdyby do kół sejmowych przyszło chociaż 1000 maili z wyrazami sprzeciwu to takie projekty nigdy by nie wypłynęły.
  • 0

budo_janek44
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?

... tak na wesoło, jaka różnica czy ostrze ma 8, 9 czy 15 cm jak można człowieka nawet wykałaczką poważnie uszkodzić, ba nawet w łyżce wody utopić :) nie wspominając że i tak najskuteczniejszą bronią jest nasze własne ciało ...


Mądrze piszesz, podziel się z tą opinią z posłami.
Moja opinia na ten temat jest taka. Żeby kogoś zabić potrzebne są jedynie szczere chęci.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Wspieram Was koledzy.

Swego czasu zapoznałem się z tematem broni więziennych. To niesamowite co ludzie potrafią zrobić z najprostszych materiałów: gazety, folii aluminiowej, plastikowego grzebienia, taśmy klejącej... Przy większej dostępności materiałów i narzędzi można nawet zrobić kusze, bronie pneumatyczne, a nawet broń palną. Podobno dobrze wyszkolony terrorysta, potrafi zrobić bombę za pomocą tego co znajdzie w przeciętnej kuchni.

Co zrobią posłowie, jeśli przestępcy zamiast noży zaczną dźgać śrubokrętami, a zamiast bejsboli uzbroją się w klucze francuskie?

Nie oszukujmy się, że w Polsce trzeba się ostro wziąć za stadionową hołotę i bandyterkę, która zdominowała środowisko kibiców piłki nożnej, a nie walić ściemę i nękać uczciwych obywateli.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
zamiast bejzboli zaczeli nosic kije golfowe.
  • 0

budo_kaki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Sory Jon Snow ale dane z Kanady czy USA czy analizy psich psychologów nie są niezbędne żeby trzeźwo przemyśleć problem. Jak ktoś mieszka na Pradze czy Grochowie parę lat to zapewne zna temat . Nie podoba mi się na przykład że jakiś nawalony właściciel którego na dodatek pierwszy raz widzę na oczy (typowy przykład) idzie z dwoma pitbulami bez smyczy i kagańca i ma gdzieś że ludzie omijają go szerokim łukiem. Równie dobrze ja mógłbym iść z wyciągniętym mieczem przez ulicę i jeszcze nim sobie wymachiwać. Co do linków które mi podałeś, przykłady z niebezpiecznymi kantami od stołu są dość ciekawe aczkolwiek w ten sposób rozumując to w ogóle życie i wstawanie z łóżka jest niebezpieczne. Co do przepisów nakazują one zachowanie ostrożności, prawda? Jeżeli właściciel założy psu kaganiec to niezależnie od rasy mi on nie przeszkadza. Taki sie zrobił off-topic.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Jeśli idę ulicą mając przy sobie nóż w kieszeni, nie stwarzam zagrożenia dla porządku publicznego i nie widzę powodu dla wprowadzania ograniczeń. Jeśli macham tym nożem w środku tłumu, to stwarzam zagrożenie i policja mnie zwija właśnie za stwarzanie zagrożenia, a nie za posiadanie noża.
  • 0

budo_kaki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Zakaz noszenia noży wkrótce w Polsce?
Otóż to.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024