Skocz do zawartości


Zdjęcie

sport niepełnosprawnych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

sport niepełnosprawnych
Jaki Waszym zdaniem ma sens zestawianie np. niepelnosprawnych zapasników w zawodach z zawodnikami pełnosprawnymi ?

To nie prowokacja, serio pytam o Wasze zdanie :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
Cele integracyjne.
oraz przelamywanie strachu, wychodzenie do normalnych ludzi, pokazanie swiatu, ze niepelnosprawny tez potrafi ...

I generalnie zwiekszenie pewnosci siebie.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych




Jak widać radzą sobie.

Chyba jeden z braci Machado (albo inny zawodnik BJJ) miał niesprawną rękę, a mimo wszystko na zawodach też coś zdobywał swego czasu.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
Chciałbym w temacie dorzucić pewien watek, na ktory ludzie chcac, lub nie chcac - nie zwracaja uwagi. Nie zabijcie mnie tylko za obrazoburczość.

Śmiem twierdzić, że niepelnosprawnosc okreslonego typu pozwala osiagac lepsze wyniki w pewnych sportach.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na fb w temacie o jednonogim zapaśniku napisałem też, że dwoch zawodników - przykladowo jeden bez nóg, drugi sprawny walczacy w tej samej kategorii wagowej miałoby spora roznice sily i rozkladu masy - niepełnosprawny nie posiadajac nóg ma cięższe a tym samym silniejsze miesnie gornej czesci tułowia, walczy więc z siła zawodnika 110-120kilowego.

Taka tam ode mnie 'druga strona medalu'.

Obawiam sie czasow, kiedy w pogoni za wynikiem 'profesjonalisci' gotowi beda na samookaleczanie. Moze nie podobnie, ale z podobnym 'poswieceniem' jak w tej historii

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
Temat dosyć delikatny.

Niepełnosprawni tylko przeciw niepełnosprawnym. Z podobnym uszkodzeniem ciała.

Nie masz nóg? Nie biegasz zawodowo. Teraz są takie protezy, które za bardzo pomagają. Jak się uprawia sport i się konkuruje z kimś innym to tylko taki sport gdzie wykorzystuje się tylko zdrowe, sprawne części ciała.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
wiem, ze temat delikatny, ale wydaje mi się, że całkiem sensowny. i omówiony na poziomie nie przyniesie nikomu szkody. przydałby się nam tu głos takiego sportowca. nie mam nic przeciwko uprawianiu rekreacji przez osoby niepełnosprawne w celach o których pisał Warhead. Ale przy nastawieniu na wynik, a tym samym pieniadz i zapomniwszy o moralnej obudowie problemu jakim jest niepełnosprawność - napotykamy człowieka, który zostaje dosłownie 'ukształtowany' do rozwiazywania okreslonych celow, np. biegania 100m poniżej 9 sek :)

a moze poniesie mnie fantazja, ale pojdzmy krok dalej - ta wiedza wykorzystana w wojsku - a nóż ktoś dojdzie do wniosku, że warto 'dla sprawy' okaleczyć w jakimś stopniu zdrowych ludzi?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
Ktoś wkleił taki link, nie wyobrażam sobie dostać lo'ka z dostosowanej do potrzeb boksera protezy...


  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
zmierzamy ku przyszlosci i tyle...zobaczymy jak bedzie za 20-30 lat
  • 0

budo_tau
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
uira ma racje

Niepelnosprawnosc w wiekszosci przypadkow oznacza mniejsza sprawnosc, ale w niektorych moze dawac przewage. Protezy powinny absolutnie dyskwalifikowac z udzialu w "normalnych" zawodach - dzisiejsza technologia pozwala stworzyc protezy sprawdzajace sie w danej czynnosci lepiej od "oryginalnej" czesci ciala.

Idea sportu jest w pewnym sensie rywalizacja ludzi o podobnych mozliwosciach. Stad chociazby kategorie wagowe, wiekowe itp.
  • 0

budo_pashunio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska B

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
Gdzieś czytałem, że śp. Henry Cooper miał taki silny lewy sierpowy w wyniku źle zrośniętej ręki po złamaniu.
Pewne "defekty" mogą faktycznie być zaletą. Jak np astma pewnej biegaczki narciarskiej. Tylko kto zadecyduje, że ten zawodnik jeszcze może rywalizować ze zdrowymi a tamten już nie. Delikatna sprawa bardzo.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
w przypadku tego zawodnika taja bez nogi to akurat bardzo łatwe...
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
No, wlasnie, na tym polega problem wyznaczania granic. Bo zawsze ktos się jeszcze załapie, a ktoś już nie i będą pretensje, że jest dyskryminowany.

Poza tym zastanawia mnie jeszcze coś. Zawody mają zwykle regulamin. Regulamin określa badania lekarskie. Jak takie badania przechodzą zawodnicy niepełnosprawni? "W sumie to poza brakiem nogi jest Pan zdrowy" ?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych
znalazłem dość nietypowy sport stricte niepełnosprawnych (nie jest to odmiana sportu pełnosprawnych) - goalball:


  • 0

lakiluzer
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych

Są takie sporty, w których pełno- czy niepełnosprawność ma mniejsze znaczenie. Słyszeliście sportach lotniczych wśród niepełnosprawnych? Mój kolega, który porusza się na wózku ma uszkodzony kręgosłup i lata na szybowcach. Jest członkiem narodowej reprezentacji i rywalizuje z pełnosprawnymi. Ma już sporo sukcesów na koncie Teraz bierze udział w plebiscycie na plebiscytu na 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych - CUMULUSY 2015. bit.ly/1mn6vvD. Adam dostał się już do finału, ale to ambitny facet i ciągle myśli o wygranej bo chce pokazać chudziakom jak się lata smile.gif Można mu pomóc głosując tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Pomóżcie Adamowi przez swój głos. Głosowanie trwa do 18.02
Z góry dziękuję


  • 0

mocsilamotywacja
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 442 postów
  • Pomógł: 8
39
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Kulturystyka
  • Staż [miesiące]:10
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :39
  • Klatka piersiowa [cm]:100
  • Pas [cm]:89
  • Udo [cm]:60
  • Przysiad [kg]:150
  • Wyciskanie [kg]:100
  • Martwy ciąg [kg]:160
  • Waga [kg]:92

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych

Pewnie, że są takie sporty, gdy to nie ma znaczenia. I według mnie takie osoby powinny się realizować właśnie w czymś takim.

Zawody dla osób niepełnosprawnych nie są zwykle sprawiedliwe, bo zestawiane są osoby z różnym poziomem niepełnosprawności.

Inaczej jest jak się nie ma jednej nogi, a inaczej jak dwóch np. w biegach. 


  • 0

Kulturek
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych

Byłem na pokazie szermierki na wózkach. Do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności.


  • 0

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Martini
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport niepełnosprawnych

Otóż to. Niepełnosprawni świetnie sprawdzają się w sportach. A paraolimpiada? Przecież to, co oni na niej wyprawiają zasługuje tylko i wyłącznie na szacunek.


  • 0

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024