Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przeciążony mięsień czworogłowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Przeciążony mięsień czworogłowy
A dokładniej to przyczep czworogłowego do rzepki:
Dołączona grafika

Problem mam już kilka lat, gdy mam długo prawą nogę zgiętą (powiedzmy 2h) to zaczyna mnie boleć w tym miejscu (bo jest niby napięty przy zgięciu nogi)
Boli mnie także po większym wysiłku. Nie robię przez to już przysiadów od ponad roku. Jeżdżę sporo na rowerze, ale muszę przy tym uważać na nogę dobierając odpowiedni dystans i prędkość do tego jak bardzo przeciążony jest w tym momencie ów przyczep

Na początku w ogole myslalem, ze to kolano, ale poszedłem do ortopedy, miałem prześwietlenie kolana i nie widać w stawie problemu. Ortopeda stwierdził, że to przeciążenie przyczepu i powinienem dać jej troszkę odpocząć.
Byłem też na w sumie 40zabiegach (10x diodynamik, 10x laser, 10x ultradźwięki, 10x coś tam jeszcze). Akurat była zima i przez pół roku nie chodziłem na treningi, nie jeździłem na rowerze, zero przysiadów, niby noga odpoczęła....no i aktualnie znowu mnie boli...

Pomóżcie, bo naprawdę pośmigałbym sobie konkretnie na rowerze i chciałbym w końcu nie czuć bólu przy dłuższej podróży autem (kiedy mam zgięte nogi)
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
A próbowałeś po prostu rozciągnąć ten mięsień?
Przy podobnych objawach ortopeda zrobił mi USG i wysłał do fizjoterapeuty, który z kolei zajął się m.in. rozciąganiem czwórki (pozdrowienia dla nedohina ;) ).
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
jakie ćwiczenia na rozciągnięcie akurat tego przyczepu? Mogą to być standardowe ćwiczenia rozciągające na czworogłowe, czy jakieś specjalne by akurat rozciągany był ten przyczep dokładniej?

aha, czy rozciąganie pomogło?
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
To już było jakieś 2 lata temu i pamiętam jedno ćwiczenie na rozciąganie (być może było ich więcej, ale teraz sobie nie przypomnę). W leżeniu na brzuchu zgina się nogę mniej więcej pod kątem 90 stopni. fizjoterapeuta trzyma ją w miejscu a pacjent przez kilka- kilkanaście sekund próbuje ją wyprostować używając mnie więcej 20-30% siły. Potem fizjoterapeuta zgina maksymalnie nogę i trzyma ją w takiej pozycji przez 3-4 sekundy. Całość powtarza się jeszcze kilkakrotnie zmniejszając za każdym razem kąt zgięcia nogi przy próbie prostowania. Można to też zrobić samemu w domu z pomocą np. paska do spodni.
Do tego jeszcze od siebie dorzuciłem 2 ćwiczenia po każdym treningu, w którym pracowały nogi (przysiady, martwy ciąg, bieganie):
1. w leżeniu na brzuchu podpierasz się rękami tak, żeby tułów był maksymalnie uniesiony w górę, a uda dotykały podłogi. W tej pozycji zginasz maksymalnie nogi i starasz się utrzymać zgięcie przez kilka sekund i jednocześnie napinasz pośladki.
2. Klękasz, odchylasz się maksymalnie do tyłu (tak jakbyś chciał się położyć i tyłem głowy dotknąć ziemi, wypychasz biodra w przód i trzymasz taką pozycję jak najdłużej. Na początku nie wychylaj się zbyt mocno i podpieraj się rękami.

Zawsze rozciągaj się kiedy jesteś mocno rozgrzany i nigdy do bólu.

Czy pomogło... Jest zdecydowanie lepiej niż przed rozciąganiem. Wcześniej miałem problemy nawet z siadaniem (chociaż już podczas siedzenia nic mnie nie bolało), a teraz mogę robić długie serie przysiadów bez większych problemów. (Chociaż ciągle jeszcze muszę uważać przy schodzeniu w dół. Podobnie ze skakaniem.)
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
dzięki kolego!


usłyszałem też gdzieś, że powinno się wzmacniacz ten mięsień i polecono mi wchodzenie na schodek taki ~30cm
Robić to? Pomoże mi to? czy tylko bardziej obciążę sobie ten mięsień?
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
Hmm... nie wiem. Najlepiej jakby wypowiedział się jakiś specjalista. Wydaje mi się, że wzmacnianie tego mięśnia powinieneś teraz odpuścić i w miarę możliwości unikać sytuacji powodujących ból w tym miejscu.

Aha, ortopeda wspominał mi jeszcze o możliwości leczenia entezopatii czynnikami wzrostu ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]), ale taki zabieg kosztuje 2-3 tys, a przynajmniej kosztował 2 lata temu.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
Ciężko będzie powiedzieć coś więcej. Ale nie wiem czy to koniecznie musi być przyśrodkowa część czwórki bo ona bardzo rzadko ulega przeciążeniom w 99% problem jest z boczną. Za to typowym mięśniem w tych okolicach który ulega przeciążeniom jest krawiecki (na rysunku to jest ta skośna kreska co biegnie od biodra do kolana). Dlatego mimo wszystko polecałbym dalszą diagnostykę, bo robiąc ćwiczenia na chybił trafił możesz to sobie tylko pogorszyć.
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
dalszą diagnostykę?

byłem na początku u lekarza rodzinnego, ten mi kazał zrobić prześwietlenie, potem się zapisałem do ortopedy (gdzie czekałem 3msc na wizyte) - ten mi właśnie powiedział co pisałem wyżej.
Byłem jeszcze przy okazji z plecami u specjalisty reumatologa, który popatrzył na zdjęcia, objerzał nogę i nic nie powiedział...

to co? muszę jednak iść do prywaciarzy, bo służba zdrowia u nas leży na pysku?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy

to co? muszę jednak iść do prywaciarzy, bo służba zdrowia u nas leży na pysku?

Po pierwsze nic nie musisz. Nikt cię do niczego nie zmusza. Twoje zdrowie, twój problem.
Po drugie, służba zdrowia jest w wojsku, policji i min. sprawiedliwości. Dla cywila lekarz nie jest służącym.
  • 0

budo_szwed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 520 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
Prorocka to czasem tylko w pysk wypada lać za posty tego typu. :wink:
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
@Prorock, jak chcesz mnie łapać za słówka i mi dogryzać to rób to śmiało, ale w Knajpie, nie tutaj.
Serio, mam problem z nogą, a na tym forum czasami otrzyma się większą pomoc niż od niejednego lekarza
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy

Prorocka to czasem tylko w pysk wypada lać za posty tego typu. :wink:

Oj tam, oj tam, ale oczywiście zapraszam na trening.

Pacjent Aczkolwiek dokładnie i sensownie opisał co mu jest, a fachowiec nedohin mu mądrze i sensownie doradził. Jednak w momencie gdy chory koleś, do tego uprawiający sporty zaczyna jojczyć "ile ja mam jeszcze po tych lekarzach chodzić" to to jest po prostu głupie i trzeba kogoś takiego naprostować. Nedohin mu delikatnie powiedział, że jeszcze musi się trochę podiagnozować. Ja mu szczerze powiem, że jeśli zaczyna od takich trudnych kontuzji, to powinien się bardzo zaprzyjaźnić ze "służbą zdrowia", bo raczej będzie musiał z nią utrzymywać regularne kontakty przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

@Prorock, jak chcesz mnie łapać za słówka i mi dogryzać to rób to śmiało, ale w Knajpie, nie tutaj.

Przepraszam.

Serio, mam problem z nogą, a na tym forum czasami otrzyma się większą pomoc niż od niejednego lekarza

Ja ci bardzo współczuję, bo sam też mam wlekące się od lat kontuzje, ale moim zdaniem rada nedohina, żebyś nie bawił się w ćwiczenia doradzane przez anonimów z internetów, jest mądra.
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
nie narzekam, że musze chodzić po lekarzach, tylko na to, że do tej pory żaden z nich mi konkretnie nie pomógł.
Ja moge chodzić o ile mnie będzie stać i bede wiedział gdzie szukać pomocy

ale proszę już zakończmy temat moich narzekań i wróćmy do problemu nogi
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy
Żadne lasery, magnesy, rażenie prądem czy inne jakieśtam dymacze.

Jedynie dobry fizjoterapeuta i to z doświadczeniem w terapii urazów sportowych.

Zwykły fizjol nie będzie wiedział co robić i odeśle na rzeczone dymacze albo zaleci jakieś przypadkowe ćwiczenia na odwal się.

Pełne współczucie i powodzenia w poszukiwaniach.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy

Na początku w ogole myslalem, ze to kolano, ale poszedłem do ortopedy, miałem prześwietlenie kolana i nie widać w stawie problemu.


a jakie prześwietlenie? jak RTG to sie nie dziwie ze problemu nie widac

napewno nie rób ćwiczeń obciążających ten mięsień czyli roweru, wchodzenia po schodach itp , tylko pracuj nad tylnymi np na gumach, prosta noga odwodzenie w tył, to nie zaszkodzi co by to nie było
mozna to rozmasowywać tez nie zaszkodzi, ale tego rodzaju przeciążenie doprowadza do zmian w stawie, nadmiernie przeciążony przyczep powoduje ściganie rzepki, schodzi ona bardziej w jedną stronę i w efekcie nierównomiernego ucisku dochodzi do zmian pod nia.
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Przeciążony mięsień czworogłowy

dalszą diagnostykę?

byłem na początku u lekarza rodzinnego, ten mi kazał zrobić prześwietlenie, potem się zapisałem do ortopedy (gdzie czekałem 3msc na wizyte) - ten mi właśnie powiedział co pisałem wyżej.
Byłem jeszcze przy okazji z plecami u specjalisty reumatologa, który popatrzył na zdjęcia, objerzał nogę i nic nie powiedział...

to co? muszę jednak iść do prywaciarzy, bo służba zdrowia u nas leży na pysku?

Ja poszedłem do prywatnego ortopedy i prywatnego fizjoterapeuty i radzę zrobić podobnie, chyba że ktoś Ci poleci dobrych fachowców z NFZ.
Na wizytę w państwowej przychodni musiałbym czekać 3 miesiące. W prywatnej umówiłem się na następny dzień. Do fizjoterapeuty państwowego chodziłem tylko na zabiegi typu laser, ultradźwięki i jonofereza, bo były śmiesznie tanie, ale sala ćwiczeń wygląda tam raczej jak sala tortur i wszyscy pacjenci ćwiczyli sami. Nikt nawet na nich nie patrzył. Dlatego na ćwiczenia jeździłem do prywatnego gabinetu.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024