Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zachowania przestępcze i ich zapobieganie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Zachowania przestępcze i ich zapobieganie

Po co ktoś miałby bić kobietę po twarzy?

A czemu by nie? Mało ludzi używa przemocy jako "formy komunikacji"? Podałem przykład z rynku wrocławskiego.
Motywacja napastnika bywa bardzo różna. Ludzie będący charakteropatami, funkcjonujący w patologii społecznej itp nie potrzebują motywacji takiej jak złodziej czy gwałciciel. On wali po pysku, bo jego ojciec walił jego, jego matkę itp itd. Wali po pysku, bo on zawsze walił i nikt mu nigdy nic nie pisnął.
To rodzaj człowieka, który odczuwa silną potrzebę dominacji i tylko w ten sposób potrafi ją wyrazić. Przynajmniej ja tak to odbieram - nie jestem psychologiem ale myślę, że mam trochę racji.;)

w sytuacjach takich jak bar, ludzie są inaczej powiązani społecznie niż na ulicy.

Nie sądze. Widziałem parę bójek barowych. ludzie się rozchodzą i reagują tak samo jak na ulicy. 3 najebanych studencików wrzuca mi w kiblu w eleganckiej knajpce - ta sama sytuacja. Oczywiście, na początku to była agresja słowna. Kiedy z kibla przeniosła się na stolik też nikt nie reagował.

musisz zanalizować motywacje jakie stoją za tymi zachowaniami.

Często zadaje sobie pytanie jaki jest przestępca. Przeczytanie X książek kryminologicznych mało w zasadzie pomaga poza suchą teorią. Generalnie, jeśli mamy do czynienia z napaścią taką jak w knajpie "za nic", taki facet nie odczuwa, że robi coś złego. Z różnych powodów: Jest charakteropatą, socjopatą. Wychowywał się w marginesie społecznym gdzie dane zachowania są normą itp itd. Motywacji i wzorców zachowań oraz typów sprawców jest multum. Tu trzeba analizować konkretną sytuację.

Od tego są kolejno kamery, alarm, ochrona, policja i ubezpieczenie.

To taka recepcjonistka ma olać swoje własne zagrożenie? Miałem ostatnio do czynienia na poziomie służbowym z ochroną jednej instytucji publicznej. Słabo widzę część z nich, aczkolwiek jest światełko nadziei.
Ochrona nie zawsze może zareagować w danej sekundzie, recepcjonistka musi to zrobić. Zabezpieczenia techniczne, ubezpieczenie, policja - to wszystko następuje potem. Miejmy nadzieję, że ochroniarz będzie w pobliżu. Chociaż na recepcji prawie zawsze jest. Tutaj to kwestia szybkości jego reakcji i zasięgu.

książkę mam na półce ale nie chce mi się po nią sięgać - przypuszczam że jedna zaledwie z wymienionych grup mężczyzn przekracza liczbę wszystkich kobiet-ofiar razem wziętych. Zauważ też, że śmiertelność wśród młodych mężczyzn jest większa niż wśród kobiet ponieważ wykazują oni więcej zachowań ryzykownych.


Ja bardzo proszę o tytuł - bardzo chciałbym przeczytać.
Pamiętajmy też, że suche statystyki nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości. Jeśli mężczyzna walnie kogoś z bara na ulicy - oczywiście jest to powód do bójki. Kobieta nie wali nikogo z bara. Natomiast zobacz na statystyki szkolne, ile dzieciaków doświadcza przemocy. Kobieta jest zagrożona juz wtedy, kiedy w jej obecności jej facet jest bity. tego statystyki nie ujmują, a dla niej wtedy występuje poważne ryzyko.

Narkoman, który potrzebuje pieniędzy wykorzysta wiele innych pomysłów zanim zdecyduje się na napaść. Generalnie odsetek narkomanów, którzy są agresywni i będą atakować, szczególnie po osiągnięciu już celu napadu jest pomijalny - nie mają oni żadnego motywu dla popełnienia tego rodzaju zbrodni. Generalnie są oni ofiarami, a nie agresorami. W Polsce mamy do czynienia z narkofobią jako przykład wielu fobii społecznych.

Już w wieku 14 lat na rynku potrafił do mnie podejść koleś z nożem w łapie i tekstem "Dorzuć się na zioło"
Dobrze wiemy jak działa spirala uzależnienia. Na własne oczy widziałem dziewczynę ćpającą pod szkołą we Wrocławiu, która potem oddala się z facetem w wieku 35 latna na około 30-40min. Miałem wizje na żywo na monitoringu.
Laski się prują za działkę, kolesie walą dziesione itp. Uważam, że narkoman na głodzie stanowi zagrożenie dla otoczenia. Ci ludzie nie myślą racjonalnie. Tak samo, jak alkoholicy kradną kase rodzinie, narkoman który już żyje na ulicy potrafi kogoś okraść. Ten człowiek nie będzie się zastanawiał nad konsekwencjami swojego czynu, on będzie chciał działkę.

Oczywiście profilaktycy uzależnień będą się ze mną kłócić i bronić tych biednych ofiar. Ale ja uważam, że stanowią zagrożenie.

No i tymi rewelacjami o gwałtach to mnie zaciekawiłeś. Za nim napiszę cokolwiek o przestępstwach seksualnych zweryfikuje swoją wiedzę.
Zresztą, nie wiem czy w ogóle napiszę, bo nigdy nie miałem z tym styczności - może po prostu poproszę koleżankę po fachu.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zachowania przestępcze i ich zapobieganie
Socjopaci to mniej niż 2% społeczeństwa. Nawet jeśli ich udział w przypadku brutalnych przestępstw jest większy, to jest margines marginesu. Jest bardzo dużo motywacji przestępstw, które nie mają podłoża w tego typu zaburzeniu osobowości. Ponadto definiowanie przestępców jako socjopatów wiąże się z ich dehumanizowaniem, co jest patologią samą w sobie i nie należy jej ulegać.

W bójkach barowych jakie widziałem, bardzo szybko i skutecznie ingerowała ochrona. Jeśli chodzisz do specyficznych lokali, spotykają Cię specyficzne zdarzenia.

Ochrona nie zawsze może zareagować w danej sekundzie, recepcjonistka musi to zrobić. Zabezpieczenia techniczne, ubezpieczenie, policja - to wszystko następuje potem. Miejmy nadzieję, że ochroniarz będzie w pobliżu. Chociaż na recepcji prawie zawsze jest. Tutaj to kwestia szybkości jego reakcji i zasięgu.

LOL nie pomyślałeś, że jeśli zadbasz o zabezpieczenia to w istotny sposób zredukujesz ryzyko napaści? W ogóle to polecam Ci żebyś spróbował zaplanować kilka przestępstw, zobaczysz że to nie jest takie hop-siup.

Większość odpowiedzi na swoje pytania i zdziwienia znajdziecie w dowolnym podręczniku psychologii albo socjologii. Ja polecam wam Giddensa i Zimbardo, bo tam do fragmentów o dewiacjach społecznych jest załączona literatura, gdzie jest teoria taka, badania siakie, perspektywa owaka. Ja osobiście szczególnie lubię perspektywę feministyczną w socjologii bo one podkreślają ciekawe zjawisko jakim jest przemoc kobiet wobec mężczyzn.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zachowania przestępcze i ich zapobieganie

LOL nie pomyślałeś, że jeśli zadbasz o zabezpieczenia to w istotny sposób zredukujesz ryzyko napaści? W ogóle to polecam Ci żebyś spróbował zaplanować kilka przestępstw, zobaczysz że to nie jest takie hop-siup.


Szkoda, że kilku rzeczy nie mogę napisać na forum publicum ;)

Zabezpieczenia techniczne oraz ochroniarze obecni w instytucjach to pikuś. Wnieść przy odrobinie inwencji można wiele niebezpiecznych przedmiotów.Nie będę tutaj instruował, ale pamiętacie sędzinę oblaną kwasem?
Dlatego tak ważny jest przeszkolony personel odpowiedzialny za rozpoznawanie niebezpiecznych osób.

Zapraszam do lektury:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Co do planowania przestępstw, istnieje wielu sprawców niezorganizowanych. Są bardzo emocjonalni - nikt nie gwarantuje, że nagle ze spokojnego kolesia nie wyjdzie "człowiek demolka". Był taki przypadek w katowickiej skarbówce bodajże - facet na wieść o kolejnej karze wściekł się i zaczął demolować pomieszczenie, grożąc pracownikom. SPAP musiał go sciągać? Nie chce skłamać, nie pamiętam.

Przestępcy często wchodzą do danego budynku z jednym planem: zrobić rozpierduchę. Nic ich nie obchodzi. Są pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych w celu dodania sobie animuszu. Oni myślą, że ujdzie im to na sucho, nie planują dokładnie swoich poczynań.
I taki przestępca jest również bardzo groźny, bo cóż z tego ze się go ujmie, skoro może zdążyć wyrządzić szkody, w tym przeciwko zdrowiu lub życiu.

Większość odpowiedzi na swoje pytania i zdziwienia znajdziecie w dowolnym podręczniku psychologii albo socjologii.

Czytam całkiem sporo na ten temat, ale większosć odpowiedzi znajduję mimo wszystko na zewnątrz, na ulicy itp. Zauważ, że non stop podaje przykłady z życia, wspieram się swoim lub cudzym doświadczeniem a nie suchą książkową wiedzą. Wielokrotnie czytając coś z zakresu kryminologii łapałem się za głowę i myślałem: "człowieku, wyjdź zza biurka do prawdziwych przestępców".
Nie żebym był jakimś Kojakiem, wręcz przeciwnie. Ale to jest takie oczywiste momentami...

Socjopaci to mniej niż 2% społeczeństwa.

A strzelcy aktywni i masowi mordercy(też mogący być socjopatami)? To jeszcze mniejszy procent społęczeństwa. A obecnie trwa rzewartosciowanie taktyki policji w USA czy Niemczech, aby posterunkowi Smith i Hans Miller mogli podołać roli first respondera. I po co? Dla mniej niż 2% społeczeństwa? Jak mówiłem, kompleksowe zabezpieczenie. Lepiej się przygotować na najgorsze, niż potem mieć zgwałconą, pobitą kobietę czy o zgrozo Active Shootera/masowego mordercę.

Ponadto definiowanie przestępców jako socjopatów wiąże się z ich dehumanizowaniem, co jest patologią samą w sobie i nie należy jej ulegać.

Większość zabójców, a w szczególności seryjni zabójcy, szkolni strzelcy, active shooters, masowi mordercy, profesjonalni zabójcy mają zaburzenia osobowości. Czy to psychopatia, socjopatia czy charakteropatia. Nie mówiąc już o piromanach, gwałcicielach, pedofilach itp, którzy ze 100% pewnością mają zaburzenia osobowości. Ale nas nie obchodzi ich dzieciństwo ani to czy znęcał się nad zwierzętami tylko sam moment popełnienia przestępstwa i kwestia jak mu zaradzić.

W bójkach barowych jakie widziałem, bardzo szybko i skutecznie ingerowała ochrona. Jeśli chodzisz do specyficznych lokali, spotykają Cię specyficzne zdarzenia.

Musisz chodzić do eleganckich lokali. Też takie lubie i też widziałem tam niebezpieczne sytuacje. O Bramkarzach mam zdanie jak najgorsze, mimo iż znam paru profesjonalistów.

Ale to inna bajka...
Pokazać ci filmik jak bramkarze z wrocławskiego pasażu niepolda napierdalają kolesia w biały dzień? Już kij, że sobie zasłużył być może - ale ochroniarz nie ma prawa bić.
Poza tym, profesjonaliści powinni znać mniej inwazyjne a równie skuteczne metody.

Sorry za chaotycznego posta, ale późno już.

edit: Ale wróćmy do tematu, czyli bezpieczeństwa kobiet a nie przestępców w ogóle.
Moderator mógłby wydzielić temat, bo jest równie ciekawy.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zachowania przestępcze i ich zapobieganie
Polska to nie Ameryka, tutaj będąc przestępcą nie będziesz kupował furgonetki, maski i AK-47 żeby obrobić warzywniak. Poza tym gdzie potem uciekniesz, gdzie się schowasz i co najważniejsze - gdzie kupisz piwo? Chłopaki z kwadrata nie napadną sąsiadki, bo potem jak policja będzie pytać o ich sprawki, to co powie ona, co powie jej mąż?

Człowiek, który demoluje Urząd Skarbowy to jest najbardziej sprawiedliwy obywatel i bohater narodowy. Manifestuje on moim zdaniem uzasadniony gniew, mechanizm obronny zdrowej tkanki społecznej wobec nowotworu jakim stało się pewne państwo.

Idąc dalej tropem zbrodni i przestępstw afektywnych: z faktu, że schwytany przestępca nie ujawnia ochoczo policji swoich motywacji, nie wynika że on ich nie miał, a jego działanie było czysto destruktywne. Policjanci i ofiary lubią tak zakładać, bo to im ułatwia radzenie sobie z sytuacją, dehumanizację ofiary i wywieranie represji czy pomsty.

Cytując konkretne przypadki, w które byłeś uwikłany jako jedna ze stron interakcji nie jesteś i nie możesz być obiektywny. Dlatego badania naukowe mają większą wartość niż bezpośrednie relacje, ponieważ pokazują wzorce zachowań, motywacje i możliwe wyzwalacze. Ja spotykałem prawdziwych przestępców ale w kontekście poza przestępczym. To potrafią być ujmujący ludzie, czasami zagubieni, czasami mający problemy emocjonalne. Wielu z nich się bardzo wiele wycierpiało, a nikt im nigdy nie dał szansy na uczciwe życie. Nie istnieje też pojęcie białej karty w naszym społeczeństwie - nie możesz każdego dnia wstać i zacząć od nowa. Zostajesz umieszczony na jakimś poziomie egzystencji i tam masz zostać. To nie jest fair. Nie twierdzę jednak, że to ich usprawiedliwia.

W Policji bardzo wiele decyzji podejmuje się pod publikę: w USA i Niemczech niektóre z wymienionych przez Ciebie rodzaje przestępstw stały się na tyle głośne, że wymagało to podjęcia odpowiednich działań, które jednak nie mają wiele wspólnego z rzeczywistą poprawą bezpieczeństwa publicznego - zadowalają tylko media i wytwarzają takie złudzenia. Polecam ten serial HBO, który rekonstruuje realia pracy policji w USA, od najwyższego do najniższego szczebla:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chciałbym też zauważyć, że jest jedna grupa tzw. szkolnych strzelców co można rozciągnąć na nastolatki, które dokonują zamachów na rówieśników z użyciem broni, podpaleń, zamachów bombowych itd., a także dorosłych osób, które jak to się mówi "go postal", nie mam na myśli tutaj tzw. seryjnych, tylko tych, którzy zabijają spektakularnie i w bezpośredniej serii. Otóż bardzo się mylisz twierdząc, że są to psychopaci. Psychopatia jest im przypisywana wtórnie po fakcie i absolutnie bezpodstawnie, ponieważ oni niemal zawsze giną z rąk własnych, wspólników, ofiar albo policji, co czyni dochodzenie ich motywacji niemożliwym.

Niektórzy z nich byli diagnozowani psychiatrycznie i psychologicznie w czasie poprzedzającym akt przemocy i nie stwierdzono u nich zaburzeń osobowości wymienionego przez ciebie typu, a zazwyczaj żadnych zaburzeń osobowości, tylko co najwyżej problemy emocjonalne na tle przemocy z jaką się spotykali w środowisku. Z tego właśnie powodu, wielu z tych morderców jest otoczonych kultem albo przynajmniej budzi pewną społeczną sympatię i współczucie, szczególnie wśród osób stykających się z podobnymi formami przemocy.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zachowania przestępcze i ich zapobieganie
ej, nie rozróżniasz active shootera od seryjnego mordercy :) :) :)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zachowania przestępcze i ich zapobieganie

Psychopatia jest im przypisywana wtórnie po fakcie i absolutnie bezpodstawnie, ponieważ oni niemal zawsze giną z rąk własnych, wspólników, ofiar albo policji, co czyni dochodzenie ich motywacji niemożliwym.

Nie przeprowadzałem badań :) Osobiście opieram się na publikacjach Jarosława Stukana.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024