Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoobrona Niewidomej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Samoobrona Niewidomej
Mam niewidomą znajomą która ostatnimi czasy nie czuje sie bezpiecznie. Chłopa-bodyguarda nie posiada więc podstawowa linia obrony odpada. Zagrożenie jej przede wszystkim grozi na bliski dystans, oraz w zamkniętym pomieszczeniu- klatka schodowa. Rozważałem taki zestaw:
1. Sztuka walki dla niewidomych- judo jakby sie znalazła chętna sekcja, lub jakieś kung fu/jujutsu (to co jest w krakowie dostepne)
2. Paralizator
3. Pałka teleskopowa

Problemem w tej sytuacji jest to że każda ewentualna konfrontacja z jaką moze sie zmierzyć będzie miała miejsce na bliski dystans, a jej prewencja moze okazac się niemożliwa, dlatego rozważam mozliwe, najskuteczniejsze narzedzia i techniki walki bliskiego kontaktu. Może macie jakieś konstruktywne pomysły które dałoby się zrealizowac w życie? Zakładałbym że ewentualnym przeciwnikiem byłby raczej zakapturzony leszcz a nie profesjonalny skoksowany dresiarz, bo przeciw niemu ,naturalnie, nie ma metod.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
palka teleskopow...jezi czlowieku.
kup jej gaz zelowy.
  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Na bliski dystans? W zamkniętych pomieszczeniach? Na jaki to dystans pryska, 20-30 cm? Mówimy o sytuacji gdy napastnik będzie na tyle blisko atakowanej że sama może przy takiej broni stać się jej ofiarą.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Bjj. I paralizator.
Boksować się z typem raczej po omacku nie będzie, pryskać gazem czy żelem na oślep także nie.
Jako niewidoma polegać musi na bliskim kontakcie, jako kobiecie oprócz rabunku grozi jej gwałt. Gwałci się zazwyczaj na ziemi/podłodze.
Bliski kontakt i parter to bjj, tym bardziej, że dużą ilośc technik mozna robić po omacku.
Zresztą na zawodach bjj niewidomi startują.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
troszke bylo o paralizatorach i ich nienajlepszej skutecznosci. a gaz najlepszy w bliskim chwycie za gardlo napastnika i ladowac cala puszke ponad reke.
  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Z tego co wyczytałem to paralizator nie działa na osoby będące pod wpływem narkotyków i alkocholu. Normalnego napastnika powinno przynajmniej na krótki moment zmiękczyć.

Co się tyczy gazu wciąz nie odpowiedziałeś wprost na pytanie- czy na tą odległość jakikolwiek gaz nie razi zarówno napastnika jak i broniaca się osobe? Co to znaczy "pod ręką" ?

BJJ- pomysł dobry. kosztowny, ale dobry. Kwestia tego czy sekcja się podejmie trenowania niewidomej osoby.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej

... Co to znaczy "pod ręką" ?

BJJ- pomysł dobry. kosztowny, ale dobry. Kwestia tego czy sekcja się podejmie trenowania niewidomej osoby.


"ponad ręką" - zapewne celować ponad dłoń trzymającą gardło przeciwnika
  • 0

budo_vader tanto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej

Zapraszam do nas. Mamy sekcje osób niewidomych i niedowidzocych. Szczegóły 


  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Cieszy mnie to że ktoś się interesuje tematyką i umożliwia kursy samoobrony dla niewidomych. Ale jednak koleżanka nie będzie raczej dojeżdżać 400 kilometrów na treningi do Poznania ;)

Ok, powiedzmy że zdołała go chwycić za gardło i wyciągnąć gaz, i w międzyczasie jakimś cudem napastnik nie unieruchomił jej jednej lub obu rąk. I wypali mu tym gazem w twarz. Chmura gazu w takiej sytuacji na pewno by do niej nie doszła?
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
chmura pewnie by doszła, dlatego chłopaki polecali żelowy.
  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej

Czyli użycie takiego produktu  nie zagraża użytkownikowi w przypadku konfrontacji na bliski dystans?


  • 0

budo_akutosoto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z zaskoczenia

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
BJJ i JUDO !

w bjj często trenuje się opaską zasłaniającą oczy…

a w judo niewidomi startują na igrzyskach paraolimpijskich…

więc można osiągnąć wysoki poziom umiejętności zwłaszcza że jednym i drugim sporcie liczy się „czucie” własnego ciała i ruchów przeciwnika, a osoby niewidome mają ten zmysł wyostrzony…
  • 0

budo_vader tanto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Trzeba naprawdę trochę popracować z takimi ludźmi by nauczyć się co ważne jest dla nich w życiu. Na drugim miejscu postawiłbym osiągnięcia sportowe. Jednak judo pod doświadczonym w tej materii instruktorem jak najbardziej polecam.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
rozumiem ze znajoma z Krakowa?
daaaaaawno temu przy osrodku dla niewidomych na ul.Tynieckiej podobno dzialalo jj
nie wiem kto prowadzil, jak prowadzil ani czy to nadal dziala ale mozna zapytac
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej

BJJ- pomysł dobry. kosztowny, ale dobry. Kwestia tego czy sekcja się podejmie trenowania niewidomej osoby.

Zawsze można rozważyć wykupienie iluś lekcji indywidualnych (jeśli klub daje taką możliwość). Wtedy nawet można by takie treningi od razu ukierunkować pod samoobronę. Najważniejsze, żeby trenerem była osoba kompetentna.
  • 0

budo_artiss
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Pewnie, wystarcza chęci i na pewno da rade coś takiego zorganizowac :) Jedyna przeszkoda leży w naszych umysłach - jak będziemy myśleli, że coś jest niemożliwe to takie bedzie ;/ Oglądaliście film "Ślepa furia" (chyba dobrze tytuł pamiętam) Co prawda to tylko film, ale tam niewidomy gościu był mistrzem we władaniu mieczem ;) Gdy brak jednego zmysłu - inne się wyostrzają.
  • 0

budo_orkistr18
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Hej

Sam jestem niewidomy i powiem tak:
Sposoby, które proponujesz (bez obrazy) zrobią więcej krzywdy twojej znajomej, niż tym, którzy zdecydowali by się Ją napaść :-)
Przychodzi mi do głowy parę rozwiązań. Nie moge jednak zagwarantować, że okażą się one skuteczne.
Wszystko zależy od tego jak nastawiona jest ta twoja znajoma; do życia i walki w obronie własnej w ogóle.
Jeśli wychodzi na ten przykład z założenia, że nikogo nie chce skrzywdzić, to obawiam się, że będzie mieć kłopot. Walka bowiem ma to do siebie, że jedna ze stron przeważnie jest pokrzywdzona.
Tak więc ... zacząć trzeba od psyhicznego umotywowania tej kobiety.

PS:

Trenuję judo i uważam, że dla osób niewidomych jest świetne :-)


Pozdrawiam - Wojtek
  • 0

budo_orkistr18
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
aha i przy okazji
skąd jesteś "Tomashi"?
  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Cześć, miło mi wiedzieć że Niewidomi dbają o swoje poczucie bezpieczeństwa oraz miło mi poznać ciebie jako przykład takiego działania.

Jestem z Krakowa jak coś.

Poruszyłeś bardzo ważną kwestię- psychiki. I jak na razie sprawa sie rypła, bo dziewczyna dała sobie zupełnie spokój, a nie jest to dokładnie moja znajoma- ja służę tylko rolą konsultanta do spraw bezpieczeństwa dla jej przyjaciela, więc nie mogę wpływać bezpośrednio na jej nastawienie do tematu. Tym niemniej dzięki za rzeczowe rady od doświadczonych w temacie.
  • 0

budo_orkistr18
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona Niewidomej
Tomashi

Ja też mieszkam w Krakowie, jeśli chcesz pogadać pisz prosze na moje gadu.

niestety ... jeśli Ona nie chce, to nikt nic tu nie poradzi.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024