Skocz do zawartości


Zdjęcie

Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu
Miałem niedawno sytuację. Przeciwnik ramiona napakowane, ale tylko to - głupi i podpity.
Próbował mnie hmm... zdominować. Poniważ nie zamierzałem mu dać tej satysfakcji przeszedł od form werbalnych do czynów i chwycił mnie za ubranie licząc na efekt obezwładniający i łamiący opór. Dostrzegłem otwarcie i wywaliłem go na 3-4 metry (ikkyo ho) odemnie, co go ostudziło i dalej juz tylko lazł za mną i werbalnie próbował przekonać że jest mądry. Doświadczenie ciekawe i pojawiły się dwie kwestię.
Nazwę to widzeniem tunelowym. Pod wpływem stresu skoncentrowany byłem jedynie na szczegółach - chwyt, łokieć, ułożenie. Nie widziałem tak jak lubie całej sylwetki przeciwnika, nie kontrolowałem otoczenia. To co prawda zadziałało bo znalazłem szybko słaby punkt w którym skutecznie mogłem skoncentrować kontratak, ale jednak jest to niepokojące.

Druga sprawa to że decyzji o kontrze nie podjąłem świadomie tak jakby mnie tam nie było. Trochę to dziwne. Zwłaszcza że nie czułem się specjalnie zdenerwowany, raczej byłem przekonany że kontroluję sytuację a tu takie coś :?
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu
no to jest stary norma. Czujesz zagrożenie - bronisz się.

widziałeś słaby punkt i od razu w niego poleciałeś. Też tak mam jak ktoś słabo trzyma gardę i jak trzyma ją za wysoko to kopnięcie w brzuch, za nisko- boks na twarz. Nie myśli się o tym tylko działa.
  • 0

budo_adax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z twojej lodówki

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu
Wyuczony odruch. Człowiek to skomplikowana istota i wszystko rejestruje co się dzieje dookoła niego. Po prostu, w twoim przypadku odruchy, których się nauczyłeś, wzięły górę. Z jednej strony dobrze, a z drugiej źle. Możliwe też, że nie pamiętasz dokładnie czy podjąłeś decyzję, aby wykonać taką technikę, mogłeś być pod wpływem adrenaliny i wpaść w rodzaj transu, w którym to uruchomiły się odruchy obronne, które nabyłeś wraz z treningiem. Dlatego, wydaj Ci się, że to nie ty kierowałeś sobą. Czasami jest tak, że człowiek pod wpływem emocji, przez chwilę wyłącza myślenie własne, a uruchamia się "myślenie" organizmu.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu

Nazwę to widzeniem tunelowym. Pod wpływem stresu skoncentrowany byłem jedynie na szczegółach - chwyt, łokieć, ułożenie.
Druga sprawa to że decyzji o kontrze nie podjąłem świadomie tak jakby mnie tam nie było. Trochę to dziwne. Zwłaszcza że nie czułem się specjalnie zdenerwowany, raczej byłem przekonany że kontroluję sytuację a tu takie coś :?


1) tak jest coś takiego, wrażenie pod wpływem stresu dotyczy nie tylko zniekształcenia przestrzeni, uwydatnienia jakis szczegółów, zmiana proporcji (cos jest nienaturalnie duze lub male) ale i czasu , np. zatrzymanie czasu, widzisz wszystko w zwolnionym tempie.

2) to normalne, były nawet badania które pokazały ze człowiek podejmuje decyzje zanim ją sobie uświadomi (wyładowanie w mózgu poprzedzało impuls świadomościowy ) . decyzje wazne i szybkie sa podejmowane przy udziale struktur podkorowych, do swiadomości dociera wynik obliczeń z małym opóźnienieim.
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu
uptime? :)
  • 0

budo_blazzy
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu

uptime? :)

Zupełnie przeciwnie, w uptime jesteś zupełnie świadomy. Też tak miewam w stresujących sytuacjach, że prześlizguję się jakoś przez całe zdarzenie, a potem średnio pamiętam co i jak się wydarzyło.
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu

Nazwę to widzeniem tunelowym. Pod wpływem stresu skoncentrowany byłem jedynie na szczegółach - chwyt, łokieć, ułożenie. Nie widziałem tak jak lubie całej sylwetki przeciwnika, nie kontrolowałem otoczenia. To co prawda zadziałało bo znalazłem szybko słaby punkt w którym skutecznie mogłem skoncentrować kontratak, ale jednak jest to niepokojące.

Druga sprawa to że decyzji o kontrze nie podjąłem świadomie tak jakby mnie tam nie było. Trochę to dziwne.


To jest właśnie jeden z celów treningów sztuk walki, nieprawdaż? Wyuczyć szybkich reakcji, odruchów, używania bez myślenia zapamiętanych, wielokrotnie powtarzanych technik...
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Widzenie tunelowe; decyzja o działaniu
Z jednej strony tak z drugiej to powinno działać tylko w stanie podwyższonego zagrożenia jakkolwiek go zdefiniujemy.

Myślę że jak koleś złapał cię za klapy to jest to bardzo dobry moment na taką akcję. Nie ważne czy naprawdę coś chciał więcej zrobić istotne jest to że jak byś mu na to pozwolił to miałeś małe szanse na obronę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024