Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Majka cwiczy rowniez kata i zwieksza skutecznosc technik co widac w jej sparringach,...

Taaak...jasne...Skuteczność technik rośnie od praktyki kata, chociaż nie wiesz jak. A o efekcie placebo słyszałeś?
Kata nigdy nie służyły do zwiększania skuteczności w walce. Judo nigdy nie opierało się tylko na kata.
O kata w judo już kiedyś rozmawialiśmy, dziwne, że do tego wracamy w taki sposób.
W judo istnieją różne kata i ich cele są również całkowicie odmienne. Przykładowo: nage-no-kata, katame-no-kata i go-no-sen-no-kata to formy doskonalenia technik znajdujących zastosowanie w randori. Ale nie bezpośrednio. Nage-no-kata jest po prostu praktyczną ilustracją teoretycznych podstaw rzutów. Katame-no-kata to po prostu prezentacja kihonu parterowego, z naciskiem na słowo "prezentacja". Oznacza to, że w kata wymagana jest zarówno treść, jak i narzucona z góry forma ( np. kolejność wykonywanych technik ). Jeżeli jednak chodzi o sposób wykonania techniki, to zjawisko konwergencji technicznej występuje tu jak najbardziej ( podobne "kata" występują w brazylijskim jiu jitsu pod nazwą "drills" i nie są tak sformalizowane jak w judo ).
Kime-no-kata, goshin-jutsu-no-kata, goshin-ho, renko-ho, to w założeniu formy mające doskonalić umiejętności samoobrony. Z perspektywy czasu oraz aktualnej wiedzy okazały się całkowicie nieskuteczne pod tym względem i obecnie są po prostu częścią tradycji judo.
Seiryoku-zen'yo-kokumin-taiiku oraz ju-no-kata to formy służące kształtowaniu szeroko rozumianego rozwoju fizycznego.
Itsutsu-no-kata oraz Koshiki-no-kata służą do przechowania najstarszych filozoficznych i technicznych pryncypiów judo ( teoretycznych i historycznych podstaw judo ). Pierwsze z nich opisuje teorię pięciu elementów czyli ognia, wody, drzewa, metalu i ziemi ( albo: ognia, wody, wiatru, ziemi i bezwładu masy, w interpretacji japońskiej ).
Przykładowo, elementowi "Ziemia" przypisane jest działanie polegające na bezpośrednim używaniu siły oraz pryncypium koncentracji energii i oddziaływania bezpośredniego, a temu konkretne techniki - w tym przypadku uchi-mata, seoi-nage, harai-goshi. I tak dalej, długo by pisać. Lepiej poczytać Ryszarda Zieniawę, Ewarysta Jaskólskiego i innych profesorów-teoretyków, co to na macie nigdy nie byli! :lol: ;-)
W każdym bądź razie twierdzenie, że od kata rośnie skuteczność jest całkowitym nieporozumieniem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
w pewnym sensie rosnie, gdyz kata jako cwiczenia ukierunkowane, maja jakis tam wplyw na technike i jej "skutecznosc", nie gloryfikowalbym jednak wplywu kata na skutecznosc. Za to na pewno na ciaglosc i niezmiennosc przekazu tak
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

w pewnym sensie rosnie, gdyz kata jako cwiczenia ukierunkowane, maja jakis tam wplyw na technike i jej "skutecznosc",...

...ale tylko kata, których celem jest doskonalenie technik stosowanych w walce ( czyli tych "drills" ) i tylko wtedy, gdy konstrukcja kata opiera się o stałe fragmenty gry, że tak użyję terminologii piłkarskiej. Wtedy bowiem kata pokrywają się, po prostu, z fazą przyswajania nawyku ruchowo-czuciowego.
Ale i tak nie dotyczy to aikido, w którym formy walki zwyczajnie nie istnieją, zjawisko konwergencji nie może więc wystąpić.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Jak zawsze, przy takich okazjach, wtrącam swoje małe conieco metodą łagodnej perswazji. Jeśli ktoś wciąż kojarzy aikido z walką lub rekreacją, to niech przynajmniej wie, że są tacy, dla których ten punkt widzenia jest absurdalny. Jeśli mucha bzyka nam koło nosa, to odganiamy ją, albo pac ... i nie ma muchy. Gdzie tu walka? Z pewnością, nie jest to i rekreacja. A przecież zastosowaliśmy alkido.

Nie darmo Twórcy aikido przypisywano niezwykłe zrelaksowanie. I nie na darmo On sam podkreślał silny związek swojej sztuki z mieczem. Cóż, ... wyłącznie z jednym jego cięciem. Równie dobrze mógłby to być młotek. Tym młotkiem w aikido staje się atakująca lub pasywna (atak nogą) ręka uke. Młotek trzeba unieść, i następnie nim skutecznie uderzyć - będąc przy tym maksymalnie zrelaksowanym. Młotek nie oporuje.

Ta analogia sugeruje, że przy wykonywaniu technik aikido używamy wyłącznie swobodne ręce, zarówno własne, jak i uke. By bezpośrednio po ataku mieć swobodne ręce, nie można go blokować, czy też dać się złapać lub uderzyć. Trzeba zrobić unik. Mało tego, należy sprawić, by atakująca ręka także stała się swobodna, poprzez podążenie za nią, i zatrzymanie jej powrotu blokadą nasady dłoni. W przypadku ataku nogą można podbić dłonią łokieć pasywnej ręki uke i ją uchwycić. To pozwoli ją unieść (wyprostowaną lub zgiętą w łokciu) i gwałtownie opuścić. Za ręką podąża głowa uke. Przytrzymanie tej ręki spowoduje bezpieczny upadek uke (patrz, odgonienie muchy), zaś wypuszczenie jej spod kontroli - gróźną kontuzję kręgów szyjnych, czy też nawet śmierć (pac, ...). Ot, i cała tajemnica aikido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Taaak...jasne...Skuteczność technik rośnie od praktyki kata, chociaż nie wiesz jak. A o efekcie placebo słyszałeś?
Kata nigdy nie służyły do zwiększania skuteczności w walce. Judo nigdy nie opierało się tylko na kata.
.

Akahige,
Nie rob mi wykladu na temat kata w judo, nie masz o tym zielonego pojecia. Twoje wiadomosci teoretyczno-historyczne maja sie nijak do tego jak cwiczenie kata wplywa na trening w praktyce. Po prostu bys musial sam pocwiczyc pod okiem wysokiej klasy fachowca, tak jak cwiczysz bjj, zebys mogl byc rownoprawnym partnerem do takiej dyskusji. Ja ci nie robie wykladu jak wplywa cwiczenie bjj na aikido bo nie cwicze bjj.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

nie mam pojęcia, ale mnie zawsze przerywano kiedy próbowalem oporować, a z tego co tu piszą na forum praktyka w więskzości mainstreamowych dojo jest podobna

To chyba tylko w tomiki i Nishio sa sparingi.


I jeszcze jedno- ja nie twierdze, ze techniki aikido są w całości bez sensu tylko sposób ich wykonywania takimi jest czyni

Masz calkowita racje, dojo, w ktorych zwieksza sie trudnosc wykonania technik sa niezwykle rzadkie. (wole takie okreslenie uzywac zamiast oporowanie, poniewaz glownym celem jest umozliwienie wykonania kontrataku a nie zaledwie zgaszenie techniki) .
Ja zeby wprowadzic podobna pedagogike nauczania musialem otworzyc wlasne dojo. Z punktu widzenia czysto utylitarnego taki zwrot w nauczaniu nie ma zadnego sensu, bo konsekwencja jest wypaczanie technik. Decydujace znaczenie ma cel duchowy - po prostu aikido to nie jest kolejny system jj.

Zeby rozwoj duchowy w aikido byl mozliwy, nieodzowne jest stawianie cwiczacych przed niezwyklymi trudnosciami.
Cwiczenie wylacznie w sposob ze atakujacy calkowicie pomaga robic technike nie prowadzi do zadnego rozwoju, ani fizycznego ani duchowego. Z tego tez wzgledu, znakomita wiekszosc aikidokow ma ego rozmuchane do niemozliwych rozmiarow.

Przykladem dobrze dobranej trudnosci sa paradoksy fizyczne niemozliwe do rozwiazania za pomoca zwyklej silowy. Do tego potrzeba aby atakujacy nie pozwolil zrobic danej techniki. Te 'nie pozwalanie' zrobienia nie moze ograniczac sie do tak prostackiej reakcji jak blokowanie na maxa, bo kazdy blok mozna obejsc oraz zwyklego faktu ze trudno plynnie jest przejsc do kontrataku.

Raczej stosuje sie stopniowe zwiekszanie trudnosci tak, aby nage byl ciagle na skraju swych mozliwosci. Do tego dochodzi kolejny paradoks, ze w czasie tak trudnej sytuacji nage ma za zadanie maxymalnie oszczedzac atakujacego - innymi slowy rozwijac wspolczucie nawet podczas fizycznego zagrozenia zdrowia.

Kombinacja takich paradoksow ma za zadanie rozwinac u nage odczucia odrzucenia dualizmu broniacy-atakujacy. Jest to pierwszy krok do innego postrzegania siebie i otaczajacego nas swiata, w sensie ze stanowimy jednosc, zamiast "Ja" jako przeciwienistwo do "nie-ja".(czyli wszystkiego co nas otacza ).
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Lepiej poczytać Ryszarda Zieniawę, Ewarysta Jaskólskiego i innych profesorów-teoretyków, co to na macie nigdy nie byli! :lol: ;-)

To żart rozumiem? Sarkazm taki?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To żart rozumiem? Sarkazm taki?

Tak. Szczepan mi zarzucił, że cytuję profesorów/teoretyków, co na macie nigdy nie byli, co jest absurdem, dlatego dałem przykład wyżej wymienionych "teoretyków". Ponadto, mój trener BJJ jest judoką. Dlatego odpowiedź Szczepana brzmi w istocie następująco: " Panie Jaskólski, Panie Zieniawa, nie robcie mi wykladu na temat kata w judo, nie macie o tym zielonego pojecia. Wasze wiadomosci teoretyczno-historyczne maja sie nijak do tego jak cwiczenie kata wplywa na trening w praktyce." Na dodatek Szczepan dokonał typowej dla siebie manipulacji. Nie kwestionowałem bowiem "wpływu ćwiczeń kata na trening w praktyce". Równie dobrze mógłbym zacytować reklamę: "Ryba wpływa na wszystko". ;-)

Twoje wiadomosci teoretyczno-historyczne maja sie nijak do tego jak cwiczenie kata wplywa na trening w praktyce.

Szczepan,
Nie martw się, mają się jak trzeba, w przeciwieństwie do Twoich "dualizmów" i "paradoksów". Poza tym stale mylisz rozwój duchowy z rozwojem mentalnym.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
No Gosciu, nareszcie! Tak tęskniłem... ;-)

Jeśli mucha bzyka nam koło nosa, to odganiamy ją, albo pac ... i nie ma muchy. Gdzie tu walka?

No, rzeczywiście, nie ma walki. Durna mucha nie kooperuje negatywnie. Jak mawiał Bruce Lee: "Deski ( w tym przypadku muchy ) nie oddają ciosów". :lol:
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
A Bolo Young w Krwawym Sporcie dodał że cegły też.......:)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A Bolo Young w Krwawym Sporcie dodał że cegły też.......:)

To był ordynarny plagiat więc się nie liczy :) ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

W każdym bądź razie twierdzenie, że od kata rośnie skuteczność jest całkowitym nieporozumieniem.

Co prawda to tyczy karate, ale [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
O wpływie kata na wzrost skuteczności technik w walce nie ma tam ani słowa. O innych korzyściach z kata pisałem wielokrotnie. Oto fragment z działu JUDO i tematu "Znaczenie kata w judo":

W judo są też kata wykonywane bez partnera. Np pierwsza część Seiryoku-zen'yo-kokumin-taiiku zawiera ćwiczenia indywidualne (Tandoku-renshu) pomyślane jako serie atemi waza. Kiedyś dość powszechny był pogląd jakoby praktykowanie kata bez partnera miało korzystny wpływ na wzrost umiejętności wolnej walki. Na gruncie nowoczesnej teorii nauczania techniki sportowej nie da się go jednak obronić, ponieważ takie kata oparte jest wyłącznie na zamkniętych nawykach ruchowo-czuciowych nie mających zastosowania w walce z przeciwdziałającym przeciwnikiem (czyli po prostu walce). To nie znaczy jednak, że takie kata są bez wartości. Liczne badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych pozwalają stwierdzić, że korzyści z kata są następujące:
- pozytywne efekty zdrowotne, których wskaźnikiem są: zsynchronizowany stan gotowości mózgu, minimalna urazowość, zwiększenie max. minutowej konsumpcji tlenu, obniżenie się poziomu tłuszczów we krwi,
- atrakcyjny środek treningowy kształtujący postawę ciała u dzieci, wzbogacający ich potencjał ruchowy,
- ciekawa forma autoekspresji ćwiczącego, towarzyszące mu poczucie męstwa,itp
Ponieważ średni czas wykonania kata indywidualnego zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund można je zaliczyć do intensywnych wysiłków kształtujących beztlenowe procesy przemian energetycznych. Z tego też powodu kata zostały uznane za środek przygotowania do walki. Zauważono bowiem ( obserwacje zawodów w kyokushin karate oraz judo), że zdecydowana większość sekwencji ciągłego wysiłku na zawodach ma podobny czas trwania jak ćwiczenia formalne.

Temat kata wywołał Szczepan w odpowiedzi (nie na temat ) na to, co napisałem o konwergencji technicznej występującej pomiędzy sparringiem i kihonem.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

O wpływie kata na wzrost skuteczności technik w walce nie ma tam ani słowa...

Nie?
"Człowiek, który tysiąc razy wykonał (kata) Tensho i dobrze rozumie jego teorię, może nie tylko odeprzeć dowolny atak, ale zawsze znajdzie przewagę dla siebie w każdym ataku i zawsze się idealnie obroni".
To o obieraniu cebuli pewnie? :) :) :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Wiedziałem, że tego się czepisz jak tonący brzytwy. ;-)
To akurat kompletna bzdura jest, dlatego ją litościwie pominąłem. Szczególnie rozbrajające są tam słowa "zawsze" i "idealnie", "każdym".
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Akahige, mój ty anielski majtasku, za dużo "gruntu współczesnej teorii nauczania" chyba Ci ciąży ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Irimi, mój Ty rozkoszny bobasku, wcale mi nie ciąży, jak widzisz, wręcz mnie uskrzydla! :lol: ;-)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
jak się miło...i pedalsko zrobiło :) Dołączona grafika
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ninja, Ty ksenofoniczny homofobie! ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ninja, ja Cie proszę :)
Chodzi mnie o to, Akahige, że za bardzo nakręcasz się tymi wszystkimi teoriami, naukowościami, naukawościami, formułując kategoryczne wnioski ("wpływ kata.........- bzdura") negując starych mistrzów, a może za lat kilka te teorie fikną kozła, jak to z nauką bywa, i dupa blada. Łoic kata, łoić! :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024