Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

.... zastosowałes uogólnienie , IMHO niedopuszczalne.

Ostatnia rzecz jaką bym pomyslał to chec bycia lepszym od innego ćwiczacego a w dodatku nie czuje najmniejszej potrzeby udowadniania czegokolwiek na macie.
Do walki w sensie SW nie stanąłbym bowiem nie widze w tym sensu tak jak nie widzę sensu porównywania jazdy na rowerze do np. jazdy konnej ( choc i to i to służy do przemieszczania).
Jest jak sądzę i wiem z doświadczenia wielu rozumujacych podobnie, stąd obruszyłem sie na uogólnienie " Aikidocy..."


Aikia, ja pamiętam co napisalem :-) uogolnienia stosuje sie w celu przedstawienia pewnego zjawiska, oczywiste jest ze sa wyjatki :-) choc to co napislaes nizej wlasciwie nie zalicza Cie do wyjatkow :-) mianowicie, Nie widzisz sensu w udowadnianiu czegokolwiek na macie, czyli jednak dostrzegasz fakt ze ktos moglby cokolwiek udowadniac, jednak Ty tego sensu nie widzisz bo, "jestes ponad tym sensem", "dostrzegasz inne lepsze wartosci" poza tym sensem - albo napisz sam dlaczego akurat Ty nie widzisz sensu w tym w czym dostrzegaja go inni cwiczacy SW? dlaczego Aikia nie widzisz sensu w udowadnianiu czegokolwiek na macie? dlaczego nie widzisz sensu w udowodnieniu koledze ze robisz kotegaeshi lepiej od niego? :D ba co widzisz zlego w udowadnianiu komukolwiek czegokolwiek na macie, ze sam tego sensu udowadniania nie chcesz przyjac? :D


Czytasz niestety niedokładnie, przez co zmieniasz sens i dlatego masz trudnosci ze zrozumieniem.
Nie napisałem, ze nie widzę sensu w udowadnianiu czegos na macie. Napisałem, ze nie czuję osobiscie takiej potrzeby.
Każdy sobie ćwiczy dla siebie i dla jakis tam swoich celów. Jeżeli mu sprawia satysfakcje poczucie, ze jest " lepszy" od kogos innego to jego broszka.

Ja czerpie z Aikido inne wartosci. Obserwuje siebie , swoje umiejetnosci, zachowania. Jesli mi sie autentycznie cos uda to sie ciesze, jesli nie , mysle sobie oho, jeszcze sporo roboty przede mna. W pierwszym przypadku mam satysfakcje w drugim ucze sie pokory.
Interesuje mnie mój własny rozwój a nie wyscig z innymi w zawodach robienia kote gaeshi.
Nie jestem ponad niczym, bo nie szukam konkurencji.
To własnie , jak sadzę jest zawarte w przesłaniu Dziadka.

Egzaminy zdaje troche dla sprawdzenia siebie i zaliczenia jakiegos etapu , troche dla tradycji, troche z szacunku do mojego nauczyciela, troche dla snobizmu. Ale gdyby ich nie było ćwiczyłbym tak samo.
Cieszę sie jak ludziom z maty wychodzi coś dobrze, tak samo ciesze sie jak wychodzi im lepiej ode mnie. A najbardziej sie ciesze jak widze postep u kogos kto umie mniej ode mnie.
Czy to jest zastrzeżone tylko dla Aikido? Na pewno nie. Ale chodzi o priorytety. IMHO w Aikido ten sposób widzenia jest (wskutek takich a nie innych załozeń systemu) łatwiejszy do osiagnięcia.
Oczywiscie cos za cos - prawdopodobnie na ringu z bjj-owcem o podobnym stopniu wyszkolenia nie miałbym zadnej szansy. Tylko , ze gdyby moim priorytetem byłyby szanse w takim starciu to bym sie zapisał na boks albo cus podobnego.
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Oj tak czytam i czytam te wszystkie wywody i generelnie to... fajna lektora :P
Majac okazje sie otrzec o rozne sytuacje oraz sztuki walki uwazam ze jak komus w glowie samoobrona to niech sobie sprawi paralizator "or something" a nie traci 5-10 lat zycia aby nauczyc sie w tym celu "machac przeszczepami".
Tak, kazda sztuka walki daja pewna przewae nad osoba nie wytrenowana zwiekszajac szanse "przetrwania" ale tego nic nie gwarantuje...
Zgadzam sie z pogladem ze bez sparringow lub treningu z oporujacym uke nie da sie tak naprawde naczyc walczyc... Dla mnie jest to banalnie proste - nie mozna nauczyc sie walczyc nie walczac tak samo jak nie da sie nauczyc plywac machajac rekoma i nogami na piasku i nigdy nie wchodzac do wody...
Sparingi mialem kiedys przy stojce ale to juz mnie nie bawi. Chodzenie z obita twarza do przyjemnosci nie nalezy wiec na co mi to? Ale wiem jak uzywac piesci i kopniec do bardziej agresywnych negocjacji. Obecnie kulam sie na BJJ i jest to rewelacyjna zabawa i dreszczyk emocji zwiazany z walka sama w sobie mi zapewnia...
A co ma Aikido z walka?? eee... Nie mam pojecia ale Tomiki zdecydowanie pod ta kateorie podchodzi... To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum... Generalnie Aiki podoba mi sie i tyle. I ma dla mnie wiecej sensu nawet w obecnej formie niz 90minutowe kopanie swinskiej skorki po trawie...
Mialem okazje sporbowac kiedys Yoshinkanu i wlasnie do niego wracam... Jedyna bzdura z jaka sie spotkalem (zwiazana z Aikido) to pare klubow Aikikai ktore odwiedzilem szukajac czeos dla siebie i rzyczywiscie biora wszystko na wiare... To jakies Mac Dojo byly raczej... Ale to ma raczej zwiazek z instruktorami niz z tym ze to Aikikai (miejmy nadzieje :P )... To samo jest z BJJ... Mozna trenowac u swietnych instruktorow (mam to szczescie) lub z do dupy samozwancami w jakims no name Mac Dojo ( a takich jest sporo... Dlatego dla pewnosci polecam trzymanie sie duzych organizacji Alliance BJJ, Gracie Barra itp gdzie zawsze mozna zweryfikowac "papiery" klubu i instruktora na stronie tejze organizacji lub tez sie z nia kontaktujac bezposrednio...)
Natomiast pewnie bede musial i tak sobie poszukac na wiosne nowych klubow (KMG, BJJ lub Aiki) bo prawdopodobnie bede sie przenosil do Wroclawia... A i odnosze wrazenie ze to wlasnie Aiki pocwicze dlugie lata. Duzo ludzi ktorych poznalem z Yoshinkanu trenowala latami cos innego... Jeden kolega nascie lat boksu, inny to 2dan karate, jeszcze inny po 7 latach tajskiego, kilku z tradycyjniego JJ, jakis czarny pas Judo i pare osob jak ja, z zajawka na BJJ... I jakos wlasnie wyladowali na Aikido...
Gdzies ktos pisal o tym jak to ludzie odchodzili z jednych SW do innych... Czesto malolaci odchodzili z Aikido aby trenowac MMA (jakie to teraz "cool") czy BJJ a ja obserwuje ze ta bardziej doswiadczona i dojrzala czesc ludzi zwiazanych ze SW zwraca sie ku Aikido...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Czytasz niestety niedokładnie, przez co zmieniasz sens i dlatego masz trudnosci ze zrozumieniem.


hehe, raczej nie, nadal to co napisales niewiele zmienia...
dodajesz tylko kolejne tlumaczenia tego saego, niepotrzebnie zupelnie :-)

IMHO w Aikido ten sposób widzenia jest (wskutek takich a nie innych załozeń systemu) łatwiejszy do osiagnięcia.


nie zgodze sie, jest duzo trudniejszy do osiagniecia niestety, poprzez wlasnie pulapki ktore sam(system) stawia na drodze swoich adeptow...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum...


oj tam, oj tam, zaraz knuje, cwicze i tyle :-) a nikomu się to nie podoba, bo z forum nikt nic nie wie, a z dojo uczniowie uciekli :-)
ale dzieki za dobre słowo :D
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum...


oj tam, oj tam, zaraz knuje, cwicze i tyle :-) a nikomu się to nie podoba, bo z forum nikt nic nie wie, a z dojo uczniowie uciekli :-)
ale dzieki za dobre słowo :D


Uciekaja? Jak to uciekaja?! Twardym trzeba byc a nie mietkim! ;) lol
Jak odwiedzilem jedno z takich dojo z piekna "choreografia" to sie zdziwilem jak uke (brazowy pas!) sam sie przewracal (robil pieeekne ukemi - napewno na pokazie by dostal oklaski...). Prawie zaczalem wiezyc ze mam jakas nadprzyrodzona moc a sensei zaraz krzyknie "use the force Luke" ;) Ale jak zajrzalem do Yoshinkanu czy tez poszedlem na BJJ to moja wiara w bycie jedi legla w gruzach bo tam uke sam juz sie nie chcial przewracac ;((( buuuu ;)
A wlasnie zerknalem ze uciekaja z Wroclawia/Opola zupelnym przypadkiem wiec moze by i tak ze ja wiosna uzupelnie szeregi :D
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum...


nikomu się to nie podoba, bo z forum nikt nic nie wie, a z dojo uczniowie uciekli :-)


Bo nie da się byc trochę w ciązy. Nie mozna pogodzic ognia z woda. Albo rybka albo pipka.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum...


nikomu się to nie podoba, bo z forum nikt nic nie wie, a z dojo uczniowie uciekli :-)


Bo nie da się byc trochę w ciązy. Nie mozna pogodzic ognia z woda. Albo rybka albo pipka.



to ja pipkę wybieram ;) ....
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

to ja pipkę wybieram ;) ....

Dlaczego nie jestem zdziwiony? :) :wink:
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To co Mr Smiley "knuje" podoba mi sie i uwazam to dobry pomysl jak i kilku innych ludzi na tym forum...


nikomu się to nie podoba, bo z forum nikt nic nie wie, a z dojo uczniowie uciekli :-)


Bo nie da się byc trochę w ciązy. Nie mozna pogodzic ognia z woda. Albo rybka albo pipka.


Jakie ciaze? Jakie rybki? WTF? I zgadzam sie z kolesiem co jest spoko i wybieram pipki ;)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

[q
Jakie ciaze? Jakie rybki? WTF? ;)


Kolega napisał 6 postów a ile przeczytał?
Gdyby przejrzał odnosny wątek co do "Smail Aikido" to by wiedzial o co chodzi.
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

[q
Jakie ciaze? Jakie rybki? WTF? ;)


Kolega napisał 6 postów a ile przeczytał?
Gdyby przejrzał odnosny wątek co do "Smail Aikido" to by wiedzial o co chodzi.


Z forum Aikido? Zaledwie kilka wiecej. Bez bicia przyznaje sie ze glownie czytam z innych forow bo i glownie zajmuje sie czyms innym... Z Aikido zaledwie 5... Najciekawsze oczywiscie sa zarliwe dyskusje na temat skutecznosci... :twisted: Naturalnego zachowania sie uke oraz "sparingi w aikido"... Chociaz nie wiem jak ma sie znajomosc SW do aktywnosci na Polskim forum internetowym??...
Tak czy inaczej czytalem te intersujace i na swoj sposob zabawne dyskusje na temat tego co Aikido ma wspolnego z walka, sztuka walki czy samoobrona... ;)
Jezeli wskazesz mi wspomniany watek (tytul) to chetnie sie z nim zapoznam. Wiec nastepnym razem bede wiedzial o co chodzi i jak sie ma Twoja metafora do omawianego TUTAJ tematu ;)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

[q
Jakie ciaze? Jakie rybki? WTF? ;)

Jezeli wskazesz mi wspomniany watek (tytul) to chetnie sie z nim zapoznam. Wiec nastepnym razem bede wiedzial o co chodzi i jak sie ma Twoja metafora do omawianego TUTAJ tematu ;)


Sorry, faktycznie nie przyszło mi do głowy, ze ktos może nie znac koncepcji Smaila :D
Wątek ma tytuł "nowy nurt... czy jakkolwiek to nazwac" i założony przez Mr Smail 19 wrzesnia 2010
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
[quote name="aikia"][quote name="budo_Urso1980"][quote name="budo_aikia"][quote name="budo_Urso1980"][q
Jakie ciaze? Jakie rybki? WTF? ;) [/quote]
Jezeli wskazesz mi wspomniany watek (tytul) to chetnie sie z nim zapoznam. Wiec nastepnym razem bede wiedzial o co chodzi i jak sie ma Twoja metafora do omawianego TUTAJ tematu ;) [/quote]

Sorry, faktycznie nie przyszło mi do głowy, ze ktos może nie znac koncepcji Smaila :D
Wątek ma tytuł "nowy nurt... czy jakkolwiek to nazwac" i założony przez Mr Smail 19 wrzesnia 2010[/quote]
.
Dziekuje. Juz sie zaznajamiam z "nowym nurtem" :)
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Aikia,
Zapoznalem sie z tematem i nie wiem nadal co to ma wspolnego z rybkami :P hehe
I tylko moge potwierdzic ze to co Smail robi jest ciekawe... Wydaje mi sie ze rozumiem punkt widzenia Randalla czy Akahige tyle ze chyba niektorzy zapedzaja sie w tej debacie troszke za daleko.
Pomysl aby to robic na oporujacym uke jest jak najbardziej wskazany - cos w rodzaju zadaniowek jakie mamy na BJJ...
Aikido mi odpowiada ze wzgledu na dzwignie na nadgarstki i kontrole... Polowa tych "niby rzutow" to juz nie koniecznie (bynjamniej tych ktore do teraz widzialem) co nie zmienia to tego ze jest to fajna zabawa ;)
Sparring tez mialby tu sens oczywiscie gdy rozumiemy to slowo zgodnie z jego definincja:
"Sparring is a form of training common to many martial arts. Although the precise form varies, it is essentially relatively 'free-form' fighting, with enough rules, customs, or agreements to make injuries unlikely, by extension, argumentative debate is sometimes called "verbal sparring"

a nie z tym co niektorym sie wydaje ze to sparring to zaraz jakies mordobicie, rundy, punkty itd... Sparring nie oznacza walki sportowej!
Wydaje mi sie ze w tym wszystkim jestm gdzies pomiedzy... Pasuje mi poki co takie Aikido jakie moj sensei prowadzi -pewnie dlatego ze jakos sobie to kleje z BJJ :P Ale dorzucenie do tego zadaniowki chociaz by sprawilo ze ludzie by zaczeli sie uczyc jak zastosowac technike w praktyce a nie gdy ktos "goni" ich reke czy sam sie przewraca...
Tymsamym obecne czyste aikido jakie widuje z walka ma niewiele wspolnego lub tez i w przypadku niekorych dojo - zupelnie nic. W postaci jaka serwuje Tomiki ma cos wspolnego a to o czym mowi Smail czy pare innych osob - wszystko! :D
Ale bez przesady. Aikido to aikido a nie Krav Maga ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...A wlasnie zerknalem ze uciekaja z Wroclawia/Opola zupelnym przypadkiem wiec moze by i tak ze ja wiosna uzupelnie szeregi :D


nie szalej, u mnie mozna w ryj dostac... :D
  • 0

budo_urso1980
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...A wlasnie zerknalem ze uciekaja z Wroclawia/Opola zupelnym przypadkiem wiec moze by i tak ze ja wiosna uzupelnie szeregi :D


nie szalej, u mnie mozna w ryj dostac... :D


A to lepiej nie... Wkoncu dlatego tez unikam siatkowki, pilki noznej, tenisa itp bo tam tez mozna dostac.. I to jeszcze do tego pilka!!! I bez ochraniaczy!!! ;) lol A grajac w kosza to tez ciagle na siebie ludzie wpadaja... Strasznie to wszystko niebezpieczne jest.... ;) Juz nie mowiac o takich jak rugby!!! Tam rzucaja sie i to do tego bez maty! ;)
No i wkoncu dlatego SW trenuje od nastu lat bo to takie bezkontuzyjne jest i delikatne ;) Cos jak yoga :P lol
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

sparing jest sprawdzianem, czy to co robimy ma jakikolwiek sens, a jak ma, jest okazja do przemyslen na temat doskonalenia techniki.


Dawno tu nie zaglądałem, wątek przejrzałem z ciekawości, czy coś się zmieniło w podejściu Aikidoków..Hmm, to naprawdę kuriozalne, że dorośli faceci, którzy "bawią się" w (różne) SW od wielu lat, mają problem z zaakceptowaniem oczywistości podniesionej m.in. przez cytowanego Kubusia Puchatka. (dodajmy dyskutując przez ponad 100 stron, momentami na wysokim poziomie abstrakcji ;) ).

Jaką trzeba mieć blokadę w głowie, żeby nie rozumieć, że ćwiczenie z podkładającym się przeciwnikiem/"uke", przeciwnikiem, który nie umie / nie chce NAPRAWDĘ kopnąć, uderzyć, który nie odpowiada kolejną techniką wobec zneutralizowania pierwszej, który nie klinczuje, nie chce po skróceniu dystansu przejść do rzutu, duszenia lub dźwigni..BĘDZIE ZAWSZE ĆWICZENIEM CHOREOGRAFII a nie walki czy samoobrony??

Dodajmy choreografii, która dla osoby mającej minimalne pojęcie o tym, "jak w ryj dać" ;) , będzie co najwyżej zabawna, jeśli nie irytująca..np:

Już nie przeszkadzam,
Pozdrawiam :)

ps: A nawet jeśli gardzicie "walką", "samoobroną", to czy nie chcecie się po prostu przekonać, jak TO, CO DOSKONALICIE PRZEZ LATA, działa, gdy nikt wam nie pomaga?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
OMG ale pocisnęliście postów.

Heimdall, Oni to wiedzą.
To jest na poziomie organizacyjnym sieczkarnia do zarabiania kasy na frajerach którzy dadzą się nabrać.
Na poziomie wierzących adeptow ignorancja i brak doświadczenia.
na poziomie wierzących "mistrzów" resentyment w celu ratowania wartości.

Aikido jest nie do uratowania R.I.P.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...

Lepiej zrobię kolejne 10 brzuszków... :)
  • 0

budo_kiroland
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jak widać temat skuteczności Aikido wypłynął na wykop.pl, czyli prawie :) do mainstreamu. Cóż, jeśli ktoś reklamował Aikido jako skuteczną formę walki/samoobrony, to chyba ma się czego tłumaczyć. Poza tym - pierwszy post, więc witam wszystkich!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024