Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Co brałeś? Nie bądź świnia i pochwal się, bo efekt zarąbisty. :) :wink:


lekcje aikido bralem :-) a co niby zaprzeczysz? nie spotkales sie z takim rozumowaniem wsrod aikidokow? jesli powiesz ze nie to albo sklamiesz albo nie powiesz prawdy :D
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Toć mnie o sposób wyrażenia tej myśli chodzi. Szczerze powiedziawszy, to przestałem ją czytać po kilku słowach. Strasznie skomplikowane to było :P :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
no bo tak ta mysl jest podawana - moja wypowiedz to byl "cytat" :-)
ba, ona podawana jest jeszcze bardziej skomplikowanie, tzn tak, zeby ta mysl nie przyszla na mysl :-)

porabani ci aikidocy zdrowa sa :D
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Co to sie porobilo :roll: chyba z powodu nieustajacego deszczu :evil:

Akahige przytacza zupełnie nonsensowne przykłady ze statystyką uzycia broni w US, Gość pisze posty , w których juz zupełnie nie wiadomo o co chodzi, a Smail wymysla teorie oparte o widzimisie. Do tego kilku kolegów z nieAikido wypowiada sie o Aikido, mając o Aikido pojęcie blade.
Tak rozjechanego i porabanego watku na tym Forum jeszcze chyba nie było.
Powodzenia.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Smailu, święta racja. A Ty Wodzu nie udawaj, żeś tych bufonów na stażach nie spotykał. Oczywiście nie można generalizować bo zdarzają się cool kolesie jak choćby właśnie Ty ;-)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
"Jak powiedziałem, powoli się rozumiemy. Nie znaczy, że do końca. Nawet te Twoje 45 minut, pewnością nie codziennie, i nie zaprzeczaj, że jest to tylko skromny element treningu boksera. Na tym polega przewaga aikido nad boksem i innymi sztukami walki, że aikidoka coś właśnie zrobi, zanim atakujący cokolwiek poprawi. Natychmiast. Za reakcją (unikiem) idzie nabyty nawyk, w przeciwiństwie do uniku, który jest tylko unikiem u innych".

Przeciez zawodowi bokserzy mogliby to robic nawet 3 godziny dziennie. Ale... Nie da sie wygrac walki robiac tylko uniki.

Mysle, ze przezywasz iluzje.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Smailu, święta racja. A Ty Wodzu nie udawaj, żeś tych bufonów na stażach nie spotykał. Oczywiście nie można generalizować bo zdarzają się cool kolesie jak choćby właśnie Ty ;-)

Spotkał, spotkał... :roll:

A bo ja to w ogóle śliczny jestem, inteligentny, sprawny nad podziw, elokwentny, koleżeński z wielkim poczuciem humoru i w ogóle super. Acha, zapomniałem dodać, że lubię czerwone wytrawne wino, wódkę, piwo, gin i whisky (Ballantines, Tullamore Dew i Glenfiddich). Oczekuję propozycji :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Akahige przytacza zupełnie nonsensowne przykłady ze statystyką uzycia broni w US,...

Nie są nonsensowne, wręcz przeciwnie. Były przytoczone w kontekście wypowiedzi na temat, czy warto w dzisiejszych czasach zajmować się utylitarnym aspektem sztuk walki czyli ich zastosowaniem w samoobronie.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Za reakcją (unikiem) idzie nabyty nawyk, w przeciwiństwie do uniku, który jest tylko unikiem u innych".

Gościu,
Kompletnie nie rozumiem tego zdania! Unik też jest nawykiem. Ciąg: percepcja - ocena - decyzja - reakcja to elementy tego samego nawyku. Bokser może wykonać:
- tylko unik, będzie to tzw obrona pasywna,
- unik, a po nim kontratak ( np. cios sierpowy ),
- unik z jednoczesnym uderzeniem ( oba działania w tym samym czasie, np lewy na lewy, prawy na prawy ), itp.
To wszystko są nawyki czuciowo-ruchowe.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

a Smail wymysla teorie oparte o widzimisie...

a o co sie opiera swoje teorie? o swoje widzimisie, a Ty o czyje opierasz :-)
z drugiej strony czytajac dalej okazuje sie ze moje widzimisie juz kolejni koledzy poparli, czyli nie takie to tylko moje widzimisie :D
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A bo ja to w ogóle śliczny jestem, inteligentny, sprawny nad podziw, elokwentny, koleżeński z wielkim poczuciem humoru i w ogóle super. Acha, zapomniałem dodać, że lubię czerwone wytrawne wino, wódkę, piwo, gin i whisky (Ballantines, Tullamore Dew i Glenfiddich). Oczekuję propozycji :wink:


Jeszcze dodaj, że z własnym M i bez nałogów :)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

utylitarnym aspektem sztuk walki

mi akurat chodzilo o wartosc tradycyjnych sztuk walki i sztuk walki nazwijmy to HtH.
Nauka uzycia broni ma wiekszy sens oczywiscie ale tez moim zdaniem jest to potezne przeinwestowanie czasu o ile nie jestesmy z Teksasu :D Zreszta problem formalny, w UK nie mozna miec nawet noza przy sobie.

Mozesz przeskoczyc lata wzmacniania sily ciosu poprzez udanie sie na klatke schodowa w polskim bloku i odkrecenie tego kranika przy hydrancie, ktory sprawdza sie swietnie jako kastet:)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

a Smail wymysla teorie oparte o widzimisie...

a o co sie opiera swoje teorie? o swoje widzimisie, a Ty o czyje opierasz :-)
z drugiej strony czytajac dalej okazuje sie ze moje widzimisie juz kolejni koledzy poparli, czyli nie takie to tylko moje widzimisie :D


Przypomne Smailu , co napisałeś:
" Aikidocy to myla, poniewaz u aikidokow chec wygranej i chec byca lepszym to to samo, bo pod przykrywka odrzucania konfrontacji ukryte jest wysokie mniemanie o sobie, "jestem i tak lepszy, bo... np bo nie bede sie znizal do sparingu, walki itd.. wygrywam samym faktem niewalczenia, dlatego jestem lepszy, ba gdybym jednak stanal do walki i wygral, tylko potwierdzilbym ze jestem lepszy, a ja nie potrzebuje nic potwierdzac - ba dlatego jestem lepszy! ...." "

Napisałem o widzimisie, bowiem zastosowałes uogólnienie , IMHO niedopuszczalne.

Ostatnia rzecz jaką bym pomyslał to chec bycia lepszym od innego ćwiczacego a w dodatku nie czuje najmniejszej potrzeby udowadniania czegokolwiek na macie.
Do walki w sensie SW nie stanąłbym bowiem nie widze w tym sensu tak jak nie widzę sensu porównywania jazdy na rowerze do np. jazdy konnej ( choc i to i to służy do przemieszczania).
Jest jak sądzę i wiem z doświadczenia wielu rozumujacych podobnie, stąd obruszyłem sie na uogólnienie " Aikidocy..."
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nauka uzycia broni ma wiekszy sens oczywiscie ale tez moim zdaniem jest to potezne przeinwestowanie czasu...

Dalej sie nie rozumiemy. Napisałeś wcześniej:

W nowoczesnych realiach sw jako narzedzie wogole traca sens. Czlowiek w zyciu ma moze 2 sytuacje z kategorii monkey dance i to wszystko - cwiczenie sztuk walki jako narzedzia do obecnych czasow jest bez sensu.

Chodzi tu o podkreślone zwroty. "Obecne czasy" przeciwstawia się "dawnym czasom", sugerując jakby, że te obecne są znacznie spokojniejsze, więc utylitarny czynnik w sztukach walki nie ma znaczenia. Przytoczyłem więc te dane o użyciu broni, bo one dobrze oddają, w jakim świecie żyjemy. Odmienność realiów amerykańskich ( skala przestępczości ) nie ma tu nic do rzeczy. W Polsce, jeszcze kilka lat temu liczba samych tylko przestępstw z art. 280 -282 szacowana była na mniej więcej milion ( dwadzieścia razy więcej niż podają statystyki policyjne ). Prawdą jest, że istnieją ludzie, którzy przez całe życie nie byli/będą ofiarami przemocy. Ale są też tacy, którzy przemocy doświadczają wielokrotnie. Sam podobno kiedyś zaliczyłeś "krzesłem w ryj", nie? :wink:
Dla mnie tzw czynnik utylitarny obok pragmatycznego i mentalnego jest ważnym kryterium identyfikacji takiej formy aktywności jaką są sztuki walki ( właśnie on odróżnia je od np. gier zespołowych, gimnastyki, szachów, itp. ).
Co więcej, mój własny Nemezis na tym forum ( wiem, wiem, Nemezis była kobietą, tak jak Kopernik i Einstein, ale nic innego nie przyszło mi do głowy :wink: ) twierdzi wręcz, że ćwiczenie aikido w innym celu niż "unik-śmierć" albo "unik-miłosierdzie", nie ma żadnego sensu. :-)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

sugerując jakby, że te obecne są znacznie spokojniejsze, więc utylitarny czynnik w sztukach walki nie ma znaczenia.


cytowany tu chyba kilkukrotnie Rory Miller ze mna sie zgadza:)
Wlasciwie chyba ostatnie 1-2 pokolenia to sa ludzie, ktorzy nie widzieli wojny, cos takiego jak scotland yard powstalo chyba w rzeczywistosc - tu strzelam - w 1920.
Poziom zagrozenia teraz jest nawet nieporownywalny z tym jaki istnial kiedy powstawaly niektore systemy walki.

Co do mojego dostania krzeslem w ryj - po pierwsze jakby nie pewna mlodziencza glupota wynikajaca tez wtedy po czesci, z faktu cwiczenia sztuk walki - to wogole bym sie w to nieodpowiednie miejsce nie udal:) Co do sztuk walki - wlasciwie 95% unikania konfliktu nie ma wspolnego nic z tym co sie cwiczy - bo tu wazniejsza jest orientacja, komunikacja i zdrowy rozsadek.

Dalej wiec twierdze ze cwiczenie 3x tygodniowo po 2h przez 15 lat po to zeby byc przygotowanym "na ulice" to idiotyzm:) W tym czasie mozna sie bardzo dobrze nauczyc 3 jezykow obcych:) Ciagle jednak mozna chciec - dla przyjemnosci - cwiczyc cos co mialo przelozenie na praktyczne zastosowanie w pewnym okresie historii w pewnym kontekscie, sam tak od prawie juz 20 lat robie (kurwa, moglem znac 4 jezyki wiecej...:)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ostatnia rzecz jaką bym pomyslał to chec bycia lepszym od innego ćwiczacego a w dodatku nie czuje najmniejszej potrzeby udowadniania czegokolwiek na macie.
Do walki w sensie SW nie stanąłbym bowiem nie widze w tym sensu tak jak nie widzę sensu porównywania jazdy na rowerze do np. jazdy konnej ( choc i to i to służy do przemieszczania).
Jest jak sądzę i wiem z doświadczenia wielu rozumujacych podobnie, stąd obruszyłem sie na uogólnienie " Aikidocy..."


Aikia, domyślam się, że ćwiczysz tylko dla swojej przyjemności. Dynda Ci to czy stajesz się lepszy czy też pogrążasz się w regresie? Egzaminów nie zdajesz bo tam to trzeba coś jednak udowodnić? Bardzo dziwne podejście. A robię aikido BO TAK ;-)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

cos takiego jak scotland yard powstalo chyba w rzeczywistosc - tu strzelam - w 1920.

Nie strzelaj. Wystarczy 10 sekund researchu w googlu.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
na wiki nie bylo a dalej mi sie nie chcialo szukac:)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

.... zastosowałes uogólnienie , IMHO niedopuszczalne.

Ostatnia rzecz jaką bym pomyslał to chec bycia lepszym od innego ćwiczacego a w dodatku nie czuje najmniejszej potrzeby udowadniania czegokolwiek na macie.
Do walki w sensie SW nie stanąłbym bowiem nie widze w tym sensu tak jak nie widzę sensu porównywania jazdy na rowerze do np. jazdy konnej ( choc i to i to służy do przemieszczania).
Jest jak sądzę i wiem z doświadczenia wielu rozumujacych podobnie, stąd obruszyłem sie na uogólnienie " Aikidocy..."


Aikia, ja pamiętam co napisalem :-) uogolnienia stosuje sie w celu przedstawienia pewnego zjawiska, oczywiste jest ze sa wyjatki :-) choc to co napislaes nizej wlasciwie nie zalicza Cie do wyjatkow :-) mianowicie, Nie widzisz sensu w udowadnianiu czegokolwiek na macie, czyli jednak dostrzegasz fakt ze ktos moglby cokolwiek udowadniac, jednak Ty tego sensu nie widzisz bo, "jestes ponad tym sensem", "dostrzegasz inne lepsze wartosci" poza tym sensem - albo napisz sam dlaczego akurat Ty nie widzisz sensu w tym w czym dostrzegaja go inni cwiczacy SW? dlaczego Aikia nie widzisz sensu w udowadnianiu czegokolwiek na macie? dlaczego nie widzisz sensu w udowodnieniu koledze ze robisz kotegaeshi lepiej od niego? :D ba co widzisz zlego w udowadnianiu komukolwiek czegokolwiek na macie, ze sam tego sensu udowadniania nie chcesz przyjac? :D
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Smailu, dobrze wiesz, że udowadnianie sensowności pewnych elementów aikido mogłoby okazać się niebywale trudne. Dużo łatwiej wybrać opcję "nie mam potrzeby udowadniania czegokolwiek na macie".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024