Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

na tym forum nawet już byli tacy co tak pisali iles lat temu...

Ja mam tu ciągłe déjà vu. Tylko trochę mi brakuje tego szczepanowego odwoływania się do "walenia ile fabryka dała" i "aikido na krawędzi".
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Wszystko sie zmienia wraz z Poziomem (danem), co bedzie dalej?

podobno od 4 dana aikidocy już lewitują.... :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
a Ty masz piatke zdaje sie ? :D
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ja im więcej czytam ostatnich Szczepanowych postów to mam wrażenie, że już dawno odfrunął, to teraz Smailu czas na Ciebie :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
hehe ja mam tylko 4 :-)
ale ja juz dawno odfrunalem, tylko troszke w innym kierunku :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ze w koncu odklepujesz srednich bialasow na BJJ ? :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
wracajac do aikido walki i religi itp
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tak od 1:00
wszyscy aikidocy to znaja, ale ilu cwiczy, a ilu wie co cwiczy i dlaczego to cwiczy?

bo nie powiecie mi ze te "kreslenie kijem po piasku", czy "rozpędzanie chmur" to techniki bojowe...
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Sa bojowe, jezeli zwiekszyc srednice okregow i dac mu ciezszy kij :>a najlepiej halabarde.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ja mam tu ciągłe déjà vu. Tylko trochę mi brakuje tego szczepanowego odwoływania się do "walenia ile fabryka dała" i "aikido na krawędzi".


Bez cwiczenia 'ile fabryka dala' nie ma mowy o zadnej przemianie duchowej w aikido, to sie rozumie samo przez sie. Ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic fizycznych i duchowych, to wlasnie bedac niemal w agonii pod bezlitosnym atakiem napastnika zaczynasz sobie stawiac wazne pytania, w rodzaju - co ja tu do cholery robie, po co ryzykuje wlasne zdrowie i zycie, przeciez moglbym teraz siedziec na balkonie, popijac malymi lykami doskonale zimne piwo i ogladac serial 'stawka wieksza niz zycie'....
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...to wlasnie bedac niemal w agonii pod bezlitosnym atakiem napastnika zaczynasz sobie stawiac wazne pytania, w rodzaju - co ja tu do cholery robie, po co ryzykuje wlasne zdrowie i zycie, ...

Szczepan rzeczywiście nam odleciał! :D
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
szczepan proponuje Ci sparing z jakims purpurowym paskiem, minimum 10 kg ciezszym... Ja dzis mialem taki - ja 75-77 kg, on 107, podobne umiejetnosci techniczne... Zasadnicze pytanie jakie chodzilo mi po glowie, to: "Co ja tutaj robie?" Co do piwa, pytan nie zadawalem. (Nie lubie piwa).
Czyli mam male oswiecenie na kazdym prawie treningu :)
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

szczepan proponuje Ci sparing z jakims purpurowym paskiem, minimum 10 kg ciezszym... Ja dzis mialem taki - ja 75-77 kg, on 107, podobne umiejetnosci techniczne... Zasadnicze pytanie jakie chodzilo mi po glowie, to: "Co ja tutaj robie?" Co do piwa, pytan nie zadawalem. (Nie lubie piwa).
Czyli mam male oswiecenie na kazdym prawie treningu :)
Pozdrawiam
K_P

Zadawanie sobie pytan to tylko wejscie na Droge ktora byc moze wiedzie do czegos w rodzaju 'oswiecenia'. Aikido w zadnym wyoadku nie ma wylacznosci, ogolnie SW czy tez inne rodzaje dzialalnosci np joga, ikebana, ceremonia parzenia herbaty itd tradycyjnie sa uznawane za niezwykle pomocne w tym procesie.
SW ktore posiadaja sparringi, powiedzialbym sa trudniejsza droga, bo przez dlugi czas caly wysilek i uwaga jest skierowana 'na zewnatrz', zeby pokonac przeciwnika, zdobyc medale, pokazac ze jest sie lepszym itp.

W momencie kiedy zaczynasz sobie zadawac pytania uwaga kieruje sie jakby 'do wewnatrz'. Byc moze zaczyna sie od strony fizycznej, od tego jak i kiedy pracuja rozne miesnie, jak dziala i jest ustawiony szkielet. Potem przychodzi czas na strone nie-fizyczna, co sie dzieje w silny, stresie z umyslem, jak na nas wplywaja emocje, jakiego rodzaju wizualizacje mozna stosowac aby zmniejszyc nasze slabosci czy wzmocnic silne punkty, co tak naprawde jest najwazniejsze w zyciu itd itd...
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Bez cwiczenia 'ile fabryka dala' nie ma mowy o zadnej przemianie duchowej w aikido, to sie rozumie samo przez sie. Ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic fizycznych i duchowych, to wlasnie bedac niemal w agonii pod bezlitosnym atakiem napastnika zaczynasz sobie stawiac wazne pytania, w rodzaju - co ja tu do cholery robie, po co ryzykuje wlasne zdrowie i zycie, przeciez moglbym teraz siedziec na balkonie, popijac malymi lykami doskonale zimne piwo i ogladac serial 'stawka wieksza niz zycie'....


Jeśli pisząc to miałeś na myśli trening aikido to chłopie odleciałeś normalnie w przestworza?
Agonia? Bezlitosny atak? Czy tylko mi to się wydaje niedorzeczne?

Szczepan, tak serio. Czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego "ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic duchowych"? Czy np. duchowni pozamykani w swoich celach, pogrążeni w modlitwach i medytacjach, osiągnęliby lepszy rezultat rozwoju swego ducha waląc pompki i biegając po dziedzińcu klasztornym do upadłego?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

SW ktore posiadaja sparringi, powiedzialbym sa trudniejsza droga, bo przez dlugi czas caly wysilek i uwaga jest skierowana 'na zewnatrz', zeby pokonac przeciwnika, zdobyc medale, pokazac ze jest sie lepszym itp.

Szczepan,
W powyższym zdaniu prawdą jest jedynie to, że "jest to trudniejsza droga", ponieważ nie ma w niej miejsca dla ściemniania i fałszywych proroków ( sorry Prorock, to nie o Tobie :wink: ).
W sparingu zasadniczo cały wysiłek skierowany jest do wewnątrz właśnie, w stronę pokonywania własnych słabości, na walką z tym drugim Ja, które mówi: "nie dasz rady, po co Ci to, poddaj się,..."itp.
Ustawicznie utożsamiasz sparringi z rywalizacją sportową mimo, że wiele razy wyjaśniano tu, czym jest sparring, do czego służy, jakie sa jego rodzaje. Zdecydowana większość osób trenujących np. brazylijskie jiu jitsu w ogóle nie startuje w zawodach, nie zdobywa medali, nie pokazuje, że jest lepszym ( chyba, że chodzi o "lepszość" w sensie subiektywnym ).
Odsyłasz do jedynego źródła wiedzy o aikido, czyli M. Ueshiby nie dostrzegając, że źródło tylko wtedy jest użyteczne, gdy można się z niego napić ( "zaczerpnąć dłonią" - jakby powiedział Adaś Miauczyński ). Tymczasem nie potrafili tego zrobić nawet bezpośredni uczniowie O Sensei.
Zacytuj, proszę, jakąś wypowiedź Założyciela, z której wynika, że był on przeciwnikiem sparringow. Jedyne znane cytaty ( pochodzące zresztą z Budo, którego autorstwa również nie można na 100% przypisać M. Ueshibie ) dotyczą sportów i nie mają związku z metodami nauczania, metodami treningowymi, formami prowadzenia treningu, itp.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Ueshiba byl kawal zacietego pakera z charakterkiem :D . Nawet gdyby trenowal szachy to skladal by ludzi jak zapalki :D . Nie ma drogi na skroty, SW zawsze wiaza sie ze wzrostem sili i szybkosci :) . Sama technika nie powali przeciwnika ....
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
...a poza tym w póxniejszym okresie życia mial skłonnośc do utopii

obecni aikidocy zaczynają od utopii i w niej pozostają...

nie do końca wierzę w tę legendę o Ueshibie ale nawet zakładając ,ze to prawda to obecny trening aikido wygląda tak jakby ktoś bazował na szczytowej formie roya jonesa juniora i pomijając podstawy próbował od pocżatku uczyć walki w ten sposób

tymczasem taka droga na skróty nie istnieje
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Szczepan, tak serio. Czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego "ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic duchowych"? Czy np. duchowni pozamykani w swoich celach, pogrążeni w modlitwach i medytacjach, osiągnęliby lepszy rezultat rozwoju swego ducha waląc pompki i biegając po dziedzińcu klasztornym do upadłego?

częściowo to już wyjaśnił Akahige parę postów wyżej. ciężka praca nad sobą jest najlepszą szkołą charakteru.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

SW ktore posiadaja sparringi, powiedzialbym sa trudniejsza droga, bo przez dlugi czas caly wysilek i uwaga jest skierowana 'na zewnatrz', zeby pokonac przeciwnika, zdobyc medale, pokazac ze jest sie lepszym itp.
...


sparingi mam prawie codziennie wogóle nie po to żeby pokonac przeciwnika ( kolega nie jest przeciwnikiem ) tylko żeby znaleźć słabe strony kolegi i uzupełnić je moimi dobrymi stronami, w tym ujęciu dajemy sobie to co dobre i wzrastamy w mistrzostwie :) , nie po medale - nie startuję w zawodach bo jestem starym h...em i nie po to żeby pokazać że jestem lepszy - takie podejście minęło jakieś 20 lat temu :) ......

nie wiem skąd to wyobrażenie o sparingu ale jako praktyk tyle mam do powiedzenie :)

Szczepan napisz może ile sparingów tygodniowo odbywasz i co przy nich myślisz, czujesz..itd....może to ja sie mylę .....

Pozdrawiam
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ja cale zycie uprawiam sporty walki, a w zawodach bralem udzial chyba trzy razy... W tym raz... przez przypadek (seminarium konczylo sie zawodami). I nigdy mnie nie interesowaly starty i medale. Tym bardziej teraz, kiedy jestem juz stary.
A to o czym mowie Szczepan, zglebiam gdzies od... 5 roku zycia...

K_P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Bez cwiczenia 'ile fabryka dala' nie ma mowy o zadnej przemianie duchowej w aikido, to sie rozumie samo przez sie. Ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic fizycznych i duchowych, to wlasnie bedac niemal w agonii pod bezlitosnym atakiem napastnika zaczynasz sobie stawiac wazne pytania, w rodzaju - co ja tu do cholery robie, po co ryzykuje wlasne zdrowie i zycie, przeciez moglbym teraz siedziec na balkonie, popijac malymi lykami doskonale zimne piwo i ogladac serial 'stawka wieksza niz zycie'....


Jeśli pisząc to miałeś na myśli trening aikido to chłopie odleciałeś normalnie w przestworza?
Agonia? Bezlitosny atak? Czy tylko mi to się wydaje niedorzeczne?

Szczepan, tak serio. Czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego "ciezki trening fizyczny jest zasadniczym narzedziem do przekraczania wlasnych granic duchowych"? Czy np. duchowni pozamykani w swoich celach, pogrążeni w modlitwach i medytacjach, osiągnęliby lepszy rezultat rozwoju swego ducha waląc pompki i biegając po dziedzińcu klasztornym do upadłego?

sebol_bk,
Jest bardzo wiele sposobow cwiczenia aikido. Niezwyle wiele z nich ogranicza sie do tzw

"spotkan socjalnych z serniczkiem" ze bez wahania zacytuje to naszego kolege z Berlina LOL
Faktycznie, odbywaja sie one w przemilej atmosferze, gdzie kazdy grzecznie atakuje baczac mocno

aby nie dotknac broniacego sie, a broniacy sie plynnie wykonuje technike, bez kropli potu,

baczac mocno aby nie sprawic koledze najmniejszego bolu, usmiechajac sie do niego szarmancko .

Harmonia totalna. A po treningu, cale dojo, w ramach socjalnej interakcji, wspolnie zjada

smaczny serniczek ktory upiekla zona kolegi z treningu.

To co ja pisze i cwicze nie ma z powyzszym nic wspolnego. Naturalnie musialbys to doswiadczyc

fizycznie na sobie, zeby samemu osadzic czy to jest niedorzeczne.

Co do drugiego pytania, jest wiele drog ktore ludzie podazaja zeby osiagnac ten sam cel.

Niektore z nich sa calkowicie iluzoryczne, inne sa rzeczywiste. Te rzeczywiste dziela sie na

latwiejsze i trudniejsze.
Siedzenie latami samemu w pieczarze czy celi medytujac pasuje pewnego rodzaju ludziom. Inni

potrzebuja interakcji ze swiatem zewnetrznym. To moze kwestia sklonnosci genetycznych. W obu wypadkach wychodzisz ze strefy konfortu do jakiej jestes przyzwyczajony i popychasz siebie samego do psychicznych a w drugim wypadku rowniez fizycznych limitow. Wlasnie w takiej sytuacji powstaja sprzyjajace warunki do Przemiany. Dla mnie osobiscie jest wazne badanie limitow i psychicznych i fizycznych jednoczesnie, bo uwazam ze cwiczenie ciala bezposrednio wplywa na umysl. Aikido dysponuje otoczeniem i technikami ktore niezmiernie to ulatwiaja.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024