Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_shimaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

... hehe skoro już tak offtopujemy :)
żeby było w temacie to nie wiem jak to się łączy z aikido ale z hakko ryu bardzo ładnie się to komponuje. Zakładam więc, że i z aikido się da, o ile to ostatnie nie będzie kładło dużego nacisku na religię, kosmos itp pierdóły


Szczerze powiedziawszy to nigdy nie spotkałem się z jakimiś smutkami dotyczącymi religii na treningu Aikido.
Jeżeli sally ćwiczy u senseia Rydzyka :) to może mieć odmienne zdanie.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
nie do końca rozumiesz o czym mowie, bo "religie" kojarzysz jedynie z katolicyzmem dośc płytko pojmowanym w naszym kraju, z takim rydzykiem właśnie
przez słowo "religja' rozumiem bardziej wartości duchowe, zasady etyczne itp
wschodni termin"religia" to obejmuje, zachodni nie, stad nieporozumienia

nie chodzi o modlitwę do obrazu, tylko o rozwijanie pewnych psychicznych, energii, wyzszy poziom rozwoju umysłowego, etycznego
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Sorki, ale jak zwykle brednie.
Poczytaj sobie, nie chce mi sie wyjasniac:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

K_p
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
już którys raz Ci pisze o tym żeby zrozumiec co ja pisze musiałbyś wykraczać intelektualnie poza poziom definicji w wikipedii :wink:
sa tematy w których możesz podjąc dyskusje, o ile sa w miare proste ale te trudniejsze najlepiej po prostu pomijaj
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
mowisz jak malo inteligentna cudzoziemka, ktora niedawno nauczyla sie j. polskiego. byc moze masz tylko tak "w pismie". Mam nadzieje. Slowem najczesciej Twoje wypowiedzi to belkot, okraszony prymitywnymi uogolnieniami i argumentami osoby usposledzonej w stopniu lekkim, przyznam.
Chcialoby sie zacytowac klasyka:
"łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy".

K_P
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
w sumie to chłopaki niezle podsumowujecie ten temat, mozna by go zakonczyc tym co napisaliscie i sprawa bedzie wyraziscie jasna :D
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

nie chodzi o modlitwę do obrazu, tylko o rozwijanie pewnych psychicznych, energii, wyzszy poziom rozwoju umysłowego, etycznego


Wymień jedną rzecz, czynność lub cokolwiek z treningu aikido, która łapie się do kategorii religijności - w jakkolwiek szerokim pojęciu religii jakie masz.

Wymień element treningu, sekcję, instruktora, cokolwiek. Aikido ćwiczę nie od dziś (w różnych sekcjach i u różnych senseiów) i prawdę mówiąc najwięcej o jego religijności mówią osoby na tym forum, które jakiś dziwnym sposobem nigdy nie uczestniczyły choćby w jednym treningu a wiedzę czerpią z jutuba i wójka gugla.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Rozległość wiedzy sally jest powszechnie znana. Szczególnie w knajpie :) :wink:
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
No, a potem jak w końcu skuma, że może i faktycznie nie odprawiamy czarnej mszy przed i po treningu to stwierdzi, że najwidoczniej nie ćwiczymy aikido tylko ch.j-wie-co bo przecież w guglach jest że to religia, sekta, techno i talizmany.

No kurwica mnie strzela jak takie brednie czytam. Można się sporo czepiać do aikido, ale z tą religią to już przeginanie :roll:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wymień element treningu, sekcję, instruktora, cokolwiek. Aikido ćwiczę nie od dziś (w różnych sekcjach i u różnych senseiów) i prawdę mówiąc najwięcej o jego religijności mówią osoby na tym forum, które jakiś dziwnym sposobem nigdy nie uczestniczyły choćby w jednym treningu a wiedzę czerpią z jutuba i wójka gugla.


w aikido podobnie jak w taichi założeniem jest rozwijanie energii - to jest chyba najistotniejsze , pozatym opanowanie , rozwijanie etycznego podejścia do świata i ludzi - to sa chyba główne założenia aikido czy sie mylę?

a tak masz racje ze piszą ci co nie uczestniczyli bo po diabła uczestniczyć w tym jak w żadnej sekcji nie ma tego co w tej sztuce najistotniejsze
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Mod on
Tu nie jest knajpa, prosze dyskutowac na temat, a dygresje osobiste na priva.
mod off

  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
maly off topic:
Co jest bardzo ciekawe, ze jakakolwiek dyskusja o religii na tym forum wzbudza natychmiast nieslychane emocje. Wezmy jako przyklad slowo 'sekta'. Na calym swiecie oraz w literaturze naukowej jest to neutralne okreslenie grupy ludzi wyznajaca jaks religie.Rowniez katolicyzm. Na calym swiecie - ale nie w Polsce - tutaj slowo 'sekta' ma nieslychanie mocne zabarwienie negatywne, i stanowi okreslenie KAZDEJ innej religii niz kalotolickiej!! I co ciekawe nawet tak to slowo uzywaja nawet przeciwnicy religijni....No czy nie jest to fanatyzm religijny??
koniec off topiku

Dlatego ja wole mowic ze aikido zawiera aspekt fizyczny jak i aspekt duchowy. Co zarowno fanatycy religijni jak i fanatyczni przeciwnicy religii przelykaja bez popicia LOL

Pozostanmy wiec przy aspekcie duchowym. Ze takie cos aikido zawiera, jest faktem bezdyskusyjnym, poniewaz juz u zrodla powstania aikido, Zalozyciel rownolegle cwiczyl Daito ryu aikijujutsu u Takedy, jak i pobieral nauki od swojego przewodnika duchowego O.Deguchi i praktykowal rytualy w sekcie Omoto. Facet byl niezwykle religijny CALE SWOJE ZYCIE, nie tylko u schylku zycia....

Nastepnie przeniosl wiele z tych idei duchowego rozwoju do treningu aikido. Prostym przykladem bedzie natychmiastowe wybudowanie 'oltarza' shinto zaraz po przeprowadzce do Iwama, gdzie modlil sie 3 razy dziennie. Zapraszal tez kaplanow do dojo, jak rowniez sam wykonywal pewne obrzadki symbolicznie 'oczyszczajace' i tym podobne bezposrednio przed treningiem jak i podczas treningu aikido.

Mozna to wprost zaobserwowac na licznych zdjeciach jak i video!! Nie tylko w Japonii, ale nawet podczas slynnej wizyty na Hawajach.

Co znow ciekawe, ludzie ktorzy odrzucaja strone duchowa aikido calkowicie ignoruja takie fakty,wg slynnej doktryny, ze to co nie pasuje do naszego obrazu rzeczywistosci po prostu nie istnieje hahaha
Np. gloryfikuja solidne fizycznie techniki z okresu kiedy O sensei byl w Iwama, ale calkowicie pomijaja rytualy buddyzmu i shinto ktore O sensei wykonywal w tym samym okresie wlasnie w Iwama! Jak mozna to nazwac - fanatyzm? dwulicowosc? Hipokryzja? wygodnictwo? pojscie na latwizne? zabetonowanie sie we wlasnym minimalistycznym swiatopogladzie? - co mi nie pasuje, czego nie rozumiem to odrzucam..... w USA nazywaja takich ludzi 'red neck". ;)

Zrazik wolowy, zamiast odwolywac sie do Jedynego Zrodla Prawdy o aikido w postaci O sensei'a daje nam przyklad lokalnych miszczow i pisze ze trening zadnego z nich nie zawiera elementow duchowych. To moze byc calkowita prawda. Ale czy to znaczy ze aikido jako takie takich elementow nie zawiera? - oczywiscie ze takiego wniosku na tej podstawie wyciagnac nie mozna.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

w aikido podobnie jak w taichi założeniem jest rozwijanie energii - to jest chyba najistotniejsze , pozatym opanowanie , rozwijanie etycznego podejścia do świata i ludzi - to sa chyba główne założenia aikido czy sie mylę?


mylisz się, chyba, że masz na myśli energię w postaci siły, rzutów, dźwigni czy morderczych tenkanów ;) jedyną energię jaką odczuwam na treningu to: energia siły zderzenia z matą (nie poruszam kwestii układania/podkładania itd.) i odpływ energii w trakcie treningu z uwagi na wytężoną pracę fizyczną (co może wielu wydać się dziwne ;)

Zrazik wolowy, zamiast odwolywac sie do Jedynego Zrodla Prawdy o aikido w postaci O sensei'a daje nam przyklad lokalnych miszczow i pisze ze trening zadnego z nich nie zawiera elementow duchowych. To moze byc calkowita prawda. Ale czy to znaczy ze aikido jako takie takich elementow nie zawiera? - oczywiscie ze takiego wniosku na tej podstawie wyciagnac nie mozna.


Jakby Ci to powiedzieć drogi Szczepanie - O sensei'a nie znałem i nie ćwiczyłem u niego - ja traktuje go raczej jako swego rodzaju ciekawostkę. Jestem raczej z tych sceptycznych co unikanie kul plutonu egzekucyjnego czy zabijanie w tempie na raz wkładają między bajki. Moi senseiowie to maks 3-dany były więc wyrażali jeszcze zainteresowanie techniczną stroną aikido, a jak mi coś nie odpowiadało to po prostu zmieniałem sekte tfu.. sekcję ;) Aikido pewnie jakieś tam elementy duchowe zawiera, ale ja do tej pory ich nie uświadczyłem i jakoś specjalnie ich nie poszukuję prawdę mówiąc. Z wykształcenia jestem fizykiem więc pierdzielenie o duchowej jedności z kosmosem i innych enerigiach ki/chi/mi/bi/itd. traktuję w kategoriach hm.... ciekawostki żeby nie powiedzieć fanaberii.

Jak mi ktoś zacznie na treningu sprzedawać suche kawałki o duchowościach itd.. to wówczas zmienie sekte, tfu.. sekcję :)
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Co znow ciekawe, ludzie ktorzy odrzucaja strone duchowa aikido calkowicie ignoruja takie fakty,wg slynnej doktryny, ze to co nie pasuje do naszego obrazu rzeczywistosci po prostu nie istnieje hahaha
Np. gloryfikuja solidne fizycznie techniki z okresu kiedy O sensei byl w Iwama, ale calkowicie pomijaja rytualy buddyzmu i shinto ktore O sensei wykonywal w tym samym okresie wlasnie w Iwama! Jak mozna to nazwac - fanatyzm? dwulicowosc? Hipokryzja? wygodnictwo? pojscie na latwizne? zabetonowanie sie we wlasnym minimalistycznym swiatopogladzie? - co mi nie pasuje, czego nie rozumiem to odrzucam..... w USA nazywaja takich ludzi 'red neck". ;)

Sory dopiero doczytałem o red neckach - wróciłem ostatnio z urlopu, trochę się spiekłem to i neck mam red.

Nie powiedziałbym, że odrzucam, a raczej pomijam. Możesz to nazywać jak chcesz, ale nie biorę wszystkiego jak leci, to nie szkółka niedzielna. Mam wybór i jeżeli z czymś się nie zgadzam to po prostu to pierdole.

Nie będę uczestniczył w jakichś shintoistycznych obrzędach czy innych buddyzmach bo to nie moja bajka (jak ktoś lubi, proszę bardzo wolny kraj), a jak mi będą coś takiego wciskać to cóż... wiele rybek pływa w morzu.

To z czym i za pomocą czego się Ueshiba łączył i kontaktował jakoś mnie nie interesuje, a to że on wierzył w to czy tamto - jego wybór.

Ja przyjmuje, akceptuje i praktykuje tylko i wyłącznie fizyczną stronę aikido i nie O'senseia, a senseia, u którego obecnie ćwiczę. I to najlepiej taką z rodziny ostry wpierdol. Nie wyznaję kultu jednostki, szanuję i doceniam umiejętności techniczne mojego instruktora, a O'sensei... no podobno ktoś taki kiedyś istniał.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Pozostanmy wiec przy aspekcie duchowym. Ze takie cos aikido zawiera, jest faktem bezdyskusyjnym, poniewaz juz u zrodla powstania aikido, ....

Dopatrywanie się strony duchowej w aikido nie można traktować poważnie, tym bardziej, że w praktyce nie ma miejsca. Z tego, że aikido uprawiali i uprawiają ludzie o określonych przekonaniach religijnych, nie można wyciągać pochopnych wniosków.

Uważam , że niedorzecznością jest twierdzić, że obecność O'Sensei w szeregach sekty Omoto zmieniło jego orientację religijną i miało jakikolwiek wpływ na sztukę, którą stworzył. Ma sens raczej dopatrywać się w tym obupólnych korzyści. Sekta uzyskała praktyczną realizację jednej ze swoich doktryn (pacyfizm), zaś sztuka Ueshiby wypłynęła na wielkie wody dzięki wpływom jej członków.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Pozostanmy wiec przy aspekcie duchowym. Ze takie cos aikido zawiera, jest faktem bezdyskusyjnym, poniewaz juz u zrodla powstania aikido, ....

Dopatrywanie się strony duchowej w aikido nie można traktować poważnie, tym bardziej, że w praktyce nie ma miejsca. Z tego, że aikido uprawiali i uprawiają ludzie o określonych przekonaniach religijnych, nie można wyciągać pochopnych wniosków.

Gosciu, to twoich rozwazan nie mozna traktowac powaznie. Ja pisze o tworcy aikido a nie o "ludzie o określonych przekonaniach religijnych".

Uważam , że niedorzecznością jest twierdzić, że obecność O'Sensei w szeregach sekty Omoto zmieniło jego orientację religijną i miało jakikolwiek wpływ na sztukę, którą stworzył. Ma sens raczej dopatrywać się w tym obupólnych korzyści. Sekta uzyskała praktyczną realizację jednej ze swoich doktryn (pacyfizm), zaś sztuka Ueshiby wypłynęła na wielkie wody dzięki wpływom jej członków.

O jakim pacyfizmie ty piszesz? O sensei prowadzil zajecia w akademiach wojskowych i policyjnych w okresie kiedy Japonia prowadzila wojne w Azji.
Nie mam o czym z toba dyskutowac, bo piszesz rzeczy wyssane z palca.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Sory dopiero doczytałem o red neckach - wróciłem ostatnio z urlopu, trochę się spiekłem to i neck mam red.

Nie powiedziałbym, że odrzucam, a raczej pomijam. Możesz to nazywać jak chcesz, ale nie biorę wszystkiego jak leci, to nie szkółka niedzielna. Mam wybór i jeżeli z czymś się nie zgadzam to po prostu to pierdole.

Nie będę uczestniczył w jakichś shintoistycznych obrzędach czy innych buddyzmach bo to nie moja bajka (jak ktoś lubi, proszę bardzo wolny kraj), a jak mi będą coś takiego wciskać to cóż... wiele rybek pływa w morzu.

To z czym i za pomocą czego się Ueshiba łączył i kontaktował jakoś mnie nie interesuje, a to że on wierzył w to czy tamto - jego wybór.

Ja przyjmuje, akceptuje i praktykuje tylko i wyłącznie fizyczną stronę aikido i nie O'senseia, a senseia, u którego obecnie ćwiczę. I to najlepiej taką z rodziny ostry wpierdol. Nie wyznaję kultu jednostki, szanuję i doceniam umiejętności techniczne mojego instruktora, a O'sensei... no podobno ktoś taki kiedyś istniał.

Oczywiscie ze zyjemy w demokracji i kazdy ma prawo robic co mu sie podoba(no, prawie...) Chodzi mi o to, ze fakt ze ty osobiscie odrzucasz jakis aspekt aikido wcale nie znaczy ze ten aspekt nie istnieje albo ze jest on niewazny.

Rozum ludzki i logiczne racjonalne myslenie ma sporo ograniczen, poleganie tylko na nim wydaje sie spora naiwnoscia albo wprost niewiedza.
Ztad wynika zapotrzebowanie na rozwoju duchowego. :P

A 'ostry wpierdol' i 'aikido' to jakies zwidy i omamy, taka kombinacja nigdzie nie istnieje w racjonalnej rzeczywistosci. :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Szczepan, proszę nie ściemniaj. O'Sensei to był człowiek z ukształtowanym od dziecka światopoglądem, którego nie zmienił do końca życia. Jego powiązania z sektą Omoto miały charakter, jak by to dzisiaj powiedzieć, pracy na etacie i nic poza tym. Nie został zaliczony w poczet Bóstw sekty, jak to miało miejce z dr. Ludwikiem Zamenhofem, twórcą języka Esperanto. To, że kapłani sekty, po jego śmierci, do dzisiaj są patronami uroczystości rocznicowych Jemu poświęconym nie zmienia stanu rzeczy.

Także sprawa pacyfizmu jako jednej z doktryn sekty Omoto nie jest wyssana z palca. Nowa sztuka, której założenia Morihei Ueshiba przedstawił drugiemu duchowemu liderowi sekty Onisaburo Deguchi w 1925r. wychodziła na przeciw ideałom sekty, stworzenia społeczeństwa żyjącego w pokoju. To, co nazywamy dzisiaj aikido, daje właśnie możliwość dokonywania wyboru pomiędzy aktem przemocy i odstąpieniem od niego. Właśnie na poziomie jednostki, co zaowocowało powszechnym nauczaniem nowej sztuki w sekcie.

I faktycznie, nie ma o czym ze mną rozmawiać, kiedy się nie chce zrozumieć (bo istnieją przecież dostępne pod ręką źródła) czym w istocie jest pacyfizm. Może jak dziecku: "Tylko silny potrafi wybaczyć."
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ja przyjmuje, akceptuje i praktykuje tylko i wyłącznie fizyczną stronę aikido i nie O'senseia, a senseia, u którego obecnie ćwiczę. I to najlepiej taką z rodziny ostry wpierdol. Nie wyznaję kultu jednostki, szanuję i doceniam umiejętności techniczne mojego instruktora, a O'sensei... no podobno ktoś taki kiedyś istniał.


Ciekawi mnie jak długo tak będziesz miał, bo na tym forum nawet już byli tacy co tak pisali iles lat temu...

A 'ostry wpierdol' i 'aikido' to jakies zwidy i omamy, taka kombinacja nigdzie nie istnieje w racjonalnej rzeczywistosci. :)


:D :D:D
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ciekawi mnie jak długo tak będziesz miał, bo na tym forum nawet już byli tacy co tak pisali iles lat temu...


Na razie jeszcze mam, a jak długo jeszcze to zobaczymy ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024