Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
"Jeżeli uważasz, że nie mam racji, to zastanów się przez chwilę, dlaczego na zajęciach aikido, na całym świecie, do takiego zderzenia nigdy nie dochodzi? Schodzi się z linii ataku, czy wykonuje się unik, by potem wykonać technikę. Jakaś zbiorowa psychoza oparta na mrzonce?"

Bo Wasz atak jest oparty na falszu, na udawaniu, tak gleboko zaprogramowanym w wiekszosci, ze nawet jak mysla, ze nie udaja, to i tak udaja.
A jak nie wierzysz, to wez jakiegos dobrego zapasnika i np. zejdz z linii prostej.
Oczywiscie takie zejscie sie moze przytrafic po zredukowaniu technik atakujacego, do tej jednej - oczekiwanej. Moze tez sie przytrafic (sa takie w boksie), ale nie ze 100 proc. powtarzalnoscia, dlatego boks nie bazuje tylko na tym.

Nie obchodzi mnie B.L. jako gwiazda kina. Interesuja mnie jego rozwazania na temat sztuk walki i filozofii, i byl w tym bardzo dobry ("Tao Jeet kun do"). Warto wspomniec, ze byl... prekursorem wspolczesnego mma, pod koniec zycia bral sie zreszta za "parter".

K_P
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...

No, widzisz. Trudno nam się porozumieć, bo dla większości ludzi Bruce Lee to jednak wyłącznie sprawny aktor i to w dodatku kiepski, moim zdaniem. Podobnie, jeżeli ktoś interesuje się filozofią, to nie przypuszczam, by jego rozważania na ten temat brał poważnie pod uwagę. Nie kwestionuję jednak tego, że podobnie jak Steven Seagal, czy Arnold Schwarzenegger, stał się ikoną i miał olbrzymi wpływ na pokolenia młodych ludzi. Głównie jednak dlatego, że znaleźli się mecenasi, którzy zarobili mnóstwo pieniędzy na jego talencie.

Wracając jednak do Twoich ostatnich wypowiedzi, wygląda na to, że masz jakiś osobisty powód, by krytykować aikido. Zauważ, że w równolegle dyskutowanym temacie wskazałem na to, że judo ma swoje słabe punkty, pomimo, że poświęciłem mu sporo lat. Nie oznacza to jednak, że nie zarekomendował bym judo rodzicom dla ich dzieci. Inaczej ma się jednak sprawa z aikido.

Ja nie uważam, że ataki w aikido oparte są na fałszu. Mówiąc prawdę, ich forma, i na czym są oparte, nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Istotne jest to, że reprezentują sobą zdarzenia na które muszę zareagować. I to zawsze tak, jak by to była sprawa "życia lub śmierci". Dlatego też, wręcz jestem przeciwny uprawianiu tej sztuki przez dzieci, i nie rekomenduję jej tym, co szukają dla siebie wyżycia się, i fajnego spędzenia czasu.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
"Istotne jest to, że reprezentują sobą zdarzenia na które muszę zareagować. I to zawsze tak, jak by to była sprawa "życia lub śmierci".

I tu jest problem... To prawda, ze "reprezentują sobą zdarzenia na które muszę zareagować". Ale nie moze byc sprawa "życia lub śmierci", cos co jest przewidywalne do bolu. Byloby takie, gyby to byly roznorodne, nieprzewidywalme ataki, nieujete w zaden schemat, i nie pojedyncze, ale realizowane wielokrotnie, roznymi technikami i konczynami, jak to bywa zyciu.

Nie mam nic do aikido. Fajnie wyglada, jest niespelnionym marzeniem o absolutnej kontroli, utopijna wyspa na oceanie, brutalnego, nieestetycznego, brutalnego zywiolu zycia. WT tez czasami. Ale... obydwa systemy nie nadaja sie, do bezstylowej walki wrecz - badalem je i dlatego nie interesuja mnie. Nie interesuje mnie sztuka dla sztuki i podazanie za cieniem mitycznych Dziadkow.

Tak naprawde, niepotrzebny mi jest B.L., zeby stwierdzic, ze boks jest o niebo skuteczniejszy od WT. Bo widzialem to. Ale nie chce sie wdac, znowu w dyskusje pt. u kogo cwiczyles wt, etc. Bo to jedne ze styli, ktorych nie mialem ochoty sprobowac. Mnie zupelnie nie odpowiadal.
Warto jednak wspomniec, ze B.L. pisal prace magisterska z... filozofii....
Jednak nie porownywalbym go do panow S. - bo to nie ten poziom umiejetnosci i wiedzy, zwiazanej ze sztukami walki. B.L. to byl jednak ktos...

K_P
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie mam nic do aikido. Fajnie wyglada, jest niespelnionym marzeniem o absolutnej kontroli, utopijna wyspa na oceanie, brutalnego, nieestetycznego, brutalnego zywiolu zycia.

Gdybym miał zacząć od komentarza do ostatniego zdania Twojej wypowiedzi, to mam przedziwne skojarzenie - mój ojciec to był jednak ktoś ... Dotyczy to człowieka którego znałem osobiście, a nie z ekranu, czy też z prasy.

Jak to zatem jest? Czytasz, czy nie czytasz, o czym tu rozmawiamy? Na pewno nie o tym, jak walczyć, i o tym, że aikido fajnie wygląda. Wypowiadają się czwarte i piąte dany, a więc ludzie, którzy o aikido mają coś do powiedzenia. Sprzeczność poglądów niejednokrotnie jest prowokacją zachęcającą do rozmowy i może warto poświęcić czas na lekturę tych debat zanim zabierze się tutaj głos. Tym bardziej, że dokonałeś już wyboru.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Zaczynasz byc lekko protekcjonalny. Ale przyznam tyko, ze lekko. Jednak w aikido sa ludzie na poziomie.
Zatem... Przejdzmy do czynow. Wystawiam przeciwko tym danom, moje niebieskie paski (drugi stopien, po bialym, sam mam (trzeci), purpure) - walka na chwyty. Duszenia, dzwignie. Wygra ten, kto spowoduje, ze przeciwnik odklepie (podda sie), albo straci przytomnosc, jesli nie odklepie (duszenia). Ok?

K_P
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
ooo Kubus gratulacje purpury :D .

Nie chwaliles sie :/
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Dzieki. Wyzej nie bedzie. Jak sadze. Niestety kontuzje. A tu nie daja za staz :)

K_P
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Zatem... Przejdzmy do czynow. Wystawiam przeciwko tym danom, moje niebieskie paski (drugi stopien, po bialym, sam mam (trzeci), purpure) - walka na chwyty. Duszenia, dzwignie. Wygra ten, kto spowoduje, ze przeciwnik odklepie (podda sie), albo straci przytomnosc, jesli nie odklepie (duszenia). Ok?

Przepraszam, a pizgnąć można? :)

Do bitki to ja nie teges - mały, gruby i wolny :) , ale jakby co, to na rowerze możemy się pościgać :)
  • 0

budo_shimaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...Wypowiadają się czwarte i piąte dany, a więc ludzie, którzy o aikido mają coś do powiedzenia ...

Dziwi mnie fakt, że takie osoby ćwiczą wiele lat sztukę walki, która jak sami mówią, jest kompletnie nieprzydatna w realnym starciu. Pytam, w jakim celu ćwiczyć i przekazywać wiedzę, która nikomu się nie przyda ?
Kubuś, można zapytać co takiego obecnie trenujesz ?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Troche zabrzmialo "borutowo". ja nie chce zadnej konfrontacji, tylko to taka moja przekora, na protekcjonalny ton.
Najwiecej bjj teraz bez gi, troche boksu. W strone mma. Chce wiecej zapasow.

K_P
  • 0

budo_shimaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
gi ?? nie kumam :lol:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Widzisz, są ludzie, którzy uprawiają dajmy na to kolarstwo, oraz panie mieszkające na wsi, które co dzień jadą składakiem do sklepu po chleb. Ci pierwsi robią to z pasji, bo to kochają, te miłe Panie z konieczności. Zapytasz po co uprawiać kolarstwo, skoro to nie jest dla nich praktyczne? Nie zapytasz, prawda? Dla Ciebie bez sensu uprawiać latami coś co nie jest praktyczne na ulicy (a dla kogoś może być po prostu pasją), a dla mnie bez sensu uprawiać latami coś, co być może kiedyś się przyda.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Bez kimona teraz. W bjj walczymy w kimonie (gi) i bez. jakos ostatnio bardziej wole bez.

K_P
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Zatem... Przejdzmy do czynow.

To, co napisałeś potem, trochę zabrzmiało, jak byś oczekiwał od profesora matematyki rozwiązania w godzinę zadania z Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Chcesz powalczyć? Nikt Ci nie broni startować w turnieju w dyscyplinie, którą lubisz. Jeśli przegrasz, i dowiesz się, że Twój przeciwnik, przy okazji, uprawia aikido, zawali Ci się świat? :D

A do mnie, argumenty o paniach, jeżdżących do sklepu na rowerze, też pewnie by nie dotarły. Tym bardziej, że nasz rozmówca, jak przypuszczam, cel uprawiania kolarstwa sprowadza tylko do tego, by jeździć, jeździć, jeździć ... podobnie, jak aikido, jak dobrze pamiętam, by ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć ... :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Zatem... Przejdzmy do czynow. Wystawiam przeciwko tym danom, moje niebieskie paski (drugi stopien, po bialym, sam mam (trzeci), purpure) - walka na chwyty. Duszenia, dzwignie. Wygra ten, kto spowoduje, ze przeciwnik odklepie (podda sie), albo straci przytomnosc, jesli nie odklepie (duszenia). Ok?

Przepraszam, a pizgnąć można? :)

Do bitki to ja nie teges - mały, gruby i wolny :) , ale jakby co, to na rowerze możemy się pościgać :)

Przecież Kubuś to wyzwanie rzuca gościowi i jego danom, więc żeby się załapać to trzeba mieć coś wspólnego z gościowym aikido, z klimatami Ki-aikido, kalifornijskim aikido z Santa Barbara, być gwiazdą filmu jak gwiazda Reverse Intimidation - pan Mordasque lub chociaż poćwiczyć Aiikido Workout na robocie napisanym w Javie. Czy na pewno załapiesz się do tego klubu?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Prorock, to ja przepraszam :oops:

Gosciu, uprawiam kolarstwo, bo lubię: dla widoków, dla mordowania się na podjazdach i szumu wiatru we włosach (na nogach :) ) na zjazdach, za jazdę na kole i dawaniu mocnych zmian, bo po 100km treningu mam ujechane nogi i bolącą dupę :) a Ty... chciałbyś bym uprawiał kolarstwo, bo być może kiedyś zepsuje mi się auto i będę musiał jechać rowerem po chlebek... Na zdrowie! :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

...A do mnie, argumenty o paniach, jeżdżących do sklepu na rowerze, też pewnie by nie dotarły...

O, to na bank. Do Ciebie żadne argumenty śmierdziesięciu innych forowiczów nigdy nie dotarły. :)
  • 0

budo_lee_73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
hmm onegdaj na pewnym konkurencyjnym forum była idea wspólnych zlotów czy spotkań na sali/macie. Można była tam pogadać, poćwiczyć, zademonstrować.... Sugeruję przenieść dyskusje w takie właśnie miejsce. W obecnej sytuacji nie sądzę by ktoś był w stanie kogokolwiek przekonać do swoich poglądów.
Zaś w temacie nieskuteczności czy to aikido czy wing chun to nie system deprymuje skuteczność, tylko metodyka i kwestia podejścia do treningu o intensywności, sprawności ogólnej, a także specjalnej przez szacunek do obecnych nie wspomnę ... (boks ćwiczony rekreacyjnie będzie równie skuteczny jak tak samo ćwiczony wing chun - bez urazy Kubuś)
Kończąc nadmienię tylko, że kontuzyjność będzie zawsze i wszędzie tam gdzie ego będzie większe niż umiejętności, czy szacunek do kolegi, z którym się ćwiczy (czy to ćwicząc realnie aikido, czy kozacząc ćwicząc bjj -prawda Kubusiu ?). I choć przypadkowe urazy również się zdarzają, to chyba nie o nich obecnie mówimy, i nie one są głównym źródłem problemu. Kiedyś znane było powiedzenie "więcej potu na treningu, mniej krwi w walce" a nie odwrotnie panowie !!!. No ale każdy robi to co lubi i nikt nikogo do niczego nie zmusza, choć wypaczyć czyjeś podejście dość łatwo
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

śmierdziesięciu


:) :):)
Prosze o wytlumaczenie tego liczebnika. Czy to mniej niż godzylion lub pierdylion? :)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dziwi mnie fakt, że takie osoby ćwiczą wiele lat sztukę walki, która jak sami mówią, jest kompletnie nieprzydatna w realnym starciu. Pytam, w jakim celu ćwiczyć i przekazywać wiedzę, która nikomu się nie przyda ?

dokładnie tak jak z tym kolarstwem pisze irimi

dla zabawy przyjemności fizycznej jak i umysłowej.
w aikido o ile mi wiadomo znacznie bardziej niz w kolarstwie jest nacisk na elementy religijne rozwijanie sił psychicznych itp
taichi tez nie powalczysz i co z tego

druga strona medalu sztuki walki którymi powalczysz np muaythai maja technikę znacznie rozwinięte ponadto co będzie Ci potrzebne w starciu z pijanym menelem na ulicy
czyli de facto cała ich nauka nie jest ćwiczona w celach praktycznej walki ale np w celu walki sportowej, która jest w większym stopniu sztuką niż walka realna i bardzo sie od niej rózni

walka realna nie jest głównym celem nauki sztuk walki, to nie wojsko
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024