Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ciekawy artykuł, ach wspomnień czar :)

No dobra, ale:

Aikidoka ma argumenty pozwalające wyjść zwycięsko z konfrontacji, o ile już do niej dojdzie, ponieważ zna skuteczne techniki.


Dowody poproszę.
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
aikia to była odpowiedz na posta ninji ktorego wyedytowal i całego zmienil
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
garry napisał

[quote]Kiepskich masz kolegów skoro nie możesz liczyć na koleżeński sparing [/quote]


znaczy chyba zle zrozumialesbo... to sie tyczylo was - aikidoków... bo ich zapraszalismy na kolezenskie sparingi ,ale nie chcieli...

i nikt im nie powiedzial ze te sparingi muszą byc w parterze...
po prostu stali obsrani z opuszczonymi głowami - co ja poradze na to ...?????[/quote]
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

"źle mnie trzymałeś"

Założę stowarzyszenie zwalczające takie podejście w sztukach walki.

Nieśmiertelny filmik:


  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
dobicie gwoździa do trumny :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

ja mam propozycję- jestes z Wawy , ja też. Mozemy zrobic test aikidockich technik- na osobie niewspólpracujacej- czyli na mnie.

A gdzie Ty byłeś jak były zloty Vortalu Budo? Teraz już od paru lat nie ćwiczę i mi się zwyczajnie nie chce. Ale spotkać się nie zaszkodzi, dajesz jakiś kontakt na PM ;)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Na ulicy, w czasie solówki z nozem wyskakuja tylko bezhonorowe najgorsze smieci co juz nie potrafią nic innego.

Z zasady kazdy wyskakujacy na ulicy z jakakolwiek agresja, niezaleznie czy z nozem, czy z piesciami czy z bananem jest smieciem.
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Prorock napisał

Z zasady kazdy wyskakujacy na ulicy z jakakolwiek agresja, niezaleznie czy z nozem, czy z piesciami czy z bananem jest smieciem


gdzie ci takich zasad nawbijali?? w Komenda Rejonowej Policji


Singiel to singiel - normalna rzecz jak jedzenie czy picie, nie uwazam, by utrzymanie honoru stając tważą w tważ robiło z ciebie śmiecia, stajesz się nim dopiero wtedy kiedy wiesz, że nie dasz sobie rady a nie umiesz przegrac z honorem i wyciągasz nóż...
ale i na to sa sposoby co nie?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

http://aktywni.pl/aktualnosci/ginaca-wizja-aikido/

"Podstawowym celem aikido jest wytrącenie atakującego z równowagi, kontrola jego środka ciężkości. Wszystkie rzuty i wszystkie dźwignie są wykonywane w momencie, w którym przeciwnik jest pozbawiony równowagi." - w tym momencie szwagier Voivoda odpuścił sobie dalszy ciąg poematu. :)
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Prorock napisał

Z zasady kazdy wyskakujacy na ulicy z jakakolwiek agresja, niezaleznie czy z nozem, czy z piesciami czy z bananem jest smieciem


gdzie ci takich zasad nawbijali?? w Komenda Rejonowej Policji


Singiel to singiel - normalna rzecz jak jedzenie czy picie, nie uwazam, by utrzymanie honoru stając tważą w tważ robiło z ciebie śmiecia, stajesz się nim dopiero wtedy kiedy wiesz, że nie dasz sobie rady a nie umiesz przegrac z honorem i wyciągasz nóż...
ale i na to sa sposoby co nie?


8O :twisted: :lol:

Łolaboga....
Niech ktoś wreszcie wyda w Polsce "Meditations on Violence" Rory Millera żeby ludzie takich rzeczy nie wypisywali...

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
dokładnie...
aikidocy bujają w obłokach ale ty Toszi tez masz wyobrażenie o walce takie "czternastoletnie"
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

aikidocy bujają w obłokach ...

Ten, kto nie buja w obłokach już umarł ... albo się ożenił. :wink:
A aikidocy uprawiają budo, więc zejdźcie z nich, bo robi się duszno.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
aikidocy nie mogą uprawiac budo

bo budo to bylo w średniowiecznej japonii...i skończyło sie wraz z shogunatem


co najwyżej możecie być tzw grupą odtwarzającą a w takim razie lepiej przenieście się na forum freha pl

chociaz tamtez by was nie chcieli bo jestescie nieautentyczni- brak strojów z epoki

jednak chyba sprzedawcy poscieli i garnków to grupa najbardziej wlaściwa ;P
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

aikidocy nie mogą uprawiac budo
bo budo to bylo w średniowiecznej japonii...i skończyło sie wraz z shogunatem

Pomyliłeś budo z bushido. Natomiast czy aikidocy uprawiają budo to też można się spierać, bo to jak dyskusja, który metalowiec jest bardziej true.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Celem powyższych ćwiczeń jest stopniowe doprowadzenie do umiejetności aplikacji techniki na atakującym spontanicznie i przeciwdzialającym przeciwniku - oyo henka.
Powyższe ćwiczenia prowadzą też do odkrycia zjawiska konwergencji technicznej, co dla osoby związanej ze swoim mistrzem tradycyjnymi więzami może stanowić duży problem.
Ale to juz inna bajka...

Wreszcie mialem troche czasu zeby to uwaznie przeczytac.Mam dwie uwagi. Pierwsza to ze mi sie bardzo podoba to co robicie. Mysle ze to ma duzo sensu, ale nie z tego samego powodu co ty opisujesz. Uwazam ze w kazdym dojo podobnie powinno sie cwiczyc.

Druga uwaga, uzywanie terminologii majacych wprowadzic otoczke naukowosci do treningu, calkowicie zaciemnia zrozumienie tego co robicie przez przecietnego uzytkownika forum aikido. Przez co skutecznie uniemozliwia nawet podstawowe porozumienie i konstruktywna dyskusje. A szkoda, bo byloby bardzo ciekawie.

W każdym bądź razie tak właśnie ćwiczę, chociaż to tylko mały wycinek. Przykładowo - w moim treningu, podstawowe techniki tanto dori rozpoczynają się w momencie, kiedy uke ma tanto schowane za pas ( zarowno z lewej jak i z prawej strony ). Taki trening wierniej oddaje taktyke użycia tanto w tradycyjnym bujutsu ( i współczesnej samoobronie ) oraz pozwala zrozumieć istotę technik aikido opartych na chwytach za ręce.

Z mojego punktu widzenia tanto generalnie nie bylo uzywane do walki(w sensie jako glowna bron), tylko jako bron pomocnicza do wykonczenia technik - np chwilowe unieruchominie pozwlalo na wyciagniecie tanto i odciecie miesni na karku lub podciecie gardla. Albo zadanie pchniecia kiedy glowny atak byl przekierowany(np w ikkyo przeciw atakowi shomen przy pokomocy miecza).Stad dosc prymitywne formy uzywania tanto w porownaniu z np. filipinskimi systemami noza.

Rzecz w tym, ze w tamtych czasach wszyscy byli uzbrojeni caly czas w shinken i wakizashi(oczywiscie nie rozmawiamy tutaj o polu walki), wiec jaki mialo by sens uzywanie tanto jako broni glownej jesli mogles uzyc dluzsza bron?

Co do treningowego znaczenia uchwytow za rece, to widzialbym to wylacznie w aspekcie rozwijania kokyu i ulatwienia wyczucia 'polaczenia' do centrum przeciwnika.

Jesli ktos trzyma w dloni bron ostra i chcialbym przejac kontrole nad bronia z cala pewnoscia bym go nie lapal za nadgarstek, bo wtedy nie kontroluje broni jako takiej. Wystarczy ze przelozy bron do drugiej dloni i po herbacie. Kontroluje sie raczej czesciowo palce ktore trzymaja bron i czesciowo sama bron. Taka kontrola jest dosc niebezpieczna dla atakujacego nawet jak jest duzo silniejszy niz nage i trzeba uwazac zeby mu tych palcow nie polamac.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Rzecz w tym, ze w tamtych czasach wszyscy byli uzbrojeni caly czas w shinken i wakizashi(oczywiscie nie rozmawiamy tutaj o polu walki), wiec jaki mialo by sens uzywanie tanto jako broni glownej jesli mogles uzyc dluzsza bron?


Walka w tłoku, ciasnych, niskich pomieszczeniach - tam to chyba lepiej coś krótszego, nie?
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Z resztąwielu z was próbuje cały czas udowodnić ze aikido jest mega skuteczne

jeśli tak to pokaz to - zapraszam !!


Ale człowieku powiedz mi - po jaką cholere?!?!?!?!? No nie wytrzymam no...
Ile razy mam jeszcze powtórzyć do jasnej ciasnej, że nie ćwiczę aikido do celów utylitarnych?!
Mam Ci to narysować czy co, bo juz brak mi sił na te bezsensowne przepychanki...
Nigdzie nie mowilem o mega zajebistycznej skutecznosci aikido bo mnie to poprostu nie INTERESUJE. Wbij to sobie do głowy w koncu. I nie rżnij głupa że nie wiesz o co chodzi.

Napiszę Ci zatem to jeszcze raz byś to pojął, dużymi literami i wytłuszczę - NIE INTERESUJE MNIE SKUTECZNOŚĆ AIKIDO, W DUPIE MAM GŁĘBOKO FAKT CZY JEST PRZYDATNE W JAKIMKOLWIEK ASPEKCIE WALKI REALNEJ.



czyli skoro nas nie rozumiesz to jesteś ograniczonym prostakiem


W tym momencie dokladnie mogę odnieść to do Was...nie kapujesz powyższego to jesteś ograniczonym prostakiem...bo jak widać trzeba to napisać po sto razy zeby dotarło...

Ja jestem pewien swoich umiejetnosci i tego ze przerobiony material na sali przez ostatnich kilka lat na pewno uratuje mi dupe w niejednej bójce (co juz nie raz sie stalo).
A ty????

A ja? Mi nie bylo nigdy potrzebne ani aikido ani inna SW do tego by komuś spuścić wpierdziel. Na zawody MMA nie jeżdze. A ulica to ulica. Tam są inne zasady. Podczas gdy Ty bedziesz próbował tych swoich "myków" z BJJ , koleś rozwali Ci butelke Tyskiego na łbie...Czego nie raz byłem już świadkiem...
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

NIE INTERESUJE MNIE SKUTECZNOŚĆ AIKIDO, W DUPIE MAM GŁĘBOKO FAKT CZY JEST PRZYDATNE W JAKIMKOLWIEK ASPEKCIE WALKI REALNEJ.

Nie zrozumie, najpierw musiałby zdjąć klapy z oczu. Taki typ. Twoja z Nim polemika zda się psu na budę, szkoda czasu. :wink:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Masz racje Shawnee. Poddaję się...ide sie zająć czymś pożytecznym :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Druga uwaga, uzywanie terminologii majacych wprowadzic otoczke naukowosci do treningu, calkowicie zaciemnia zrozumienie tego co robicie przez przecietnego uzytkownika forum aikido. Przez co skutecznie uniemozliwia nawet podstawowe porozumienie i konstruktywna dyskusje. A szkoda, bo byloby bardzo ciekawie.

Tu nie chodzi o otoczkę naukowości tylko precyzyjny język przedmiotowy. Tak naprawdę podstawę komunikacji. Nie wyobrażam sobie aby w rozmowie dwóch lekarzy, każdy z nich używał dowolnej terminologii z zakresu anatomii człowieka. Już samo tylko pomylenie szczęki z żuchwą albo tętnicy szyjnej z żyłą szyjną mogłoby mieć fatalne skutki. Pisałem też wielokrotnie o znaczeniu terminologii w tworzeniu postrzeżeń, które z kolei leżą u podstaw wielu umiejętności techniczno-taktycznych i taktycznych. Mam dostosowywać poziom dyskusji do przeciętnego użytkownika forum aikido? A dlaczegóż to ów przeciętny użytkownik nie miałby sie trochę podciągnąć w wykształceniu? Zwłaszcza, że dużo pisze o samorozwoju w aikido, a nawet uczy innych?
Co do technik tanto. Noże i tym podobna broń była używana nie tylko przez samurajów ale i przez chłopów, mieszczan oraz świat przestępczy. Dlatego w większości tradycyjnych szkół jujutsu występują techniki walki krótką bronią oraz obrony przed nią. Oto przykłady:
1. Najstarsza japońska szkoła jujutsu, Takenouchi-ryu ( 1532 r. ):

2. Yagyu Shingan-ryu ( ok. 1600 r. )

3. Tenjin Shinjo-ryu jujutsu ( 1830 r.):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Dwie ostatnie szkoły studiował M. Ueshiba, być może techniki tanto trafiły do aikido stamtąd. I na pewno różniły się od współczesnego tanto dori.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024