Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A mój nauczyciel karate po ibuki spluwał przez okno, czegoś to dowodzi?
Porównujesz dwóch ludzi, styl nie ma tu nic do rzeczy. Jak ci się nie podoba ględzenie zmień dojo.

Ja uważam że jednak ma.

Pogląd swój opieram na założeniu, że w stylach gdzie masz konfrontację sportową oceniasz trenera pod względem sukcesów indywidualnych i zespołowych. W aikido nie znajdziesz takich kryteriów, tylko numerki danów i renoma. Dlatego prowadzący musi być gwiazdorem, a im większą lipę sprzedaje tym większą gwiazdą musi być.

Ponadto w stylach sportowych robisz coś dobrze albo przegrywasz. W aikido bardzo dużo czasu spędza się na tłumaczenie czemu coś powinno działać i dlaczego będzie działać, mimo że teraz nie działa, co zresztą często obserwujemy na tym forum.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ja uważam że jednak ma.

Pogląd swój opieram na założeniu, że w stylach gdzie masz konfrontację sportową oceniasz trenera pod względem sukcesów indywidualnych i zespołowych. W aikido nie znajdziesz takich kryteriów, tylko numerki danów i renoma. Dlatego prowadzący musi być gwiazdorem, a im większą lipę sprzedaje tym większą gwiazdą musi być. .

To prawda ze liczy sie renoma poniewaz jak powszechnie wiadomo w aikido nie ma zadnych sukcesow sportowych. Ale tworzy sie ona przez wspolne cwiczenie na macie.Wezmy pod uwage staze - jesli prowadzacy pokazuje techniki tylko na swoich uke, po pewnym czasie zaden zaawansowany aikidoka nie bedzie przyjezdzal na jego treningi, bo ludzie musza sprawdzic na sobie jak to dziala fizycznie. Podobnie dzieje sie w dojo - cwiczacy maja coraz wiecej doswiadczenia, i jesli instruktor pokazuje badziewie, po prostu beda odchodzic od niego szukajac kogos lepszego.

Ponadto w stylach sportowych robisz coś dobrze albo przegrywasz. W aikido bardzo dużo czasu spędza się na tłumaczenie czemu coś powinno działać i dlaczego będzie działać, mimo że teraz nie działa, co zresztą często obserwujemy na tym forum.

To tez prawda, ze wielu instruktorow w aikido ma tendencje do przegadania treningu i jest to dla mnie nie do wytrzymania. Dlatego nalezy wybierac te dojo, gdzie instruktor malo gada a duzo cwiczy. To jeden z elementow jak tworzy sie renoma danego instruktora.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I, jak napisałem powyżej, na teoretycznym objaśnieniu pewnych zasad uczenie się kończy. "Atakujący" nie wprowadzi fizycznie w życie swojego zamiaru ataku, ponieważ w aikido nie ma walki i nie ma ataku - czyli działania zmierzającego do zmiany zastanego stanu rzeczy w kierunku własnego celu walki.

No widzisz, wg twojej definicji u mnie w dojo codziennie staja sie zwykle cuda!! Atakujacy daje rade wprowadzic w zycie swoj zamiar ataku przecietnie 4 razy na minute hahahaha Jak Nage nie zrobi techniki to gryzie ziemie. A juz nawiekszy cud to to, ze udaje im sie to zrobic bez walki.... 8O

Pozostaje wiec cala ta twoja teorie o kant dupy rozbic, ze sie tak wulgarnie wyraze LOL

A to ciekawe, bo właśnie dałeś dowód na to, że sam nie wiesz "takich rzeczy"chociaż ćwiczysz aikido, a raczej - ponieważ ćwiczysz tylko aikido ( czy szerzej - budo ).

Szanowny Akahige, napisz choc raz jak ty cwiczysz aikido - nie pseudonaukowe dyrdymaly wyczytane ze slownika.Wszyscy tutaj na Budo wiemy jak jestes oczytany i klaniamy sie bardzo nisko z tego powodu bijac czolem o tatami.Nie ma zadnego powodu zebys za kazdym razem udowadnial ta oczywistosc.

Wiec!

Przejzalem wszystkie twoje posty od poczatku jak sie zapisales - nie ma tam ani slowa o tym jak cwiczysz, twoje doswiadczenia treningowe, jak uczysz ludzi aikido, jak sam cwiczysz!! Bardzo prosze napisz?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
No właśnie jakaś rozpiska czy coś.
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?


Szanowny Szczepanie
Myślę, że taki wniosek kolega Kogan mógł wyciągnąć czytając Twoje wcześniejsze wypowiedzi...

Z mojego puntku widzenia aikido nie uczy zadnej walki, tym bardziej walki wrecz. Dla odmiany, jest to system ktory umozliwia rozwoj duchowy.

:wink:

Widze ze usilujesz utorzsamic przemoc z walka?

Szanowny Szczepanie
Absolutnie nie usiłuję niczego takiego "utorzsamic"

Jeśli wczytasz się w post Kogana, do którego wcześniej nawiązałeś, to zauważysz, że odnosił się on do Aikido IQ i że w pewnych sytuacjach (gdy ktoś ma zamiar zrobić komuś krzywdę) negocjacje nie są możliwe. Stwierdził też, że Aikido w samoobronie to kit (ściema) , bo w sytuacji kiedy przemoc jest nieunikniona to nie potrafią znaleźć właściwej formy (rozwiązania, techniki) gdyż tego się nie uczą i nie potrafią.
Na co Ty zapytałeś go skąd wyciągnął taki wniosek.
Jako, że samoobrona jest specyficzną formą walki, a dodatkowo Kogan użył pojęcie przemocy w odniesieniu konfrontacji, to mam wrażenie, że cytat Twojej wypowiedzi dotyczącej walki i aikido jest jak najbardziej stosowny.

Jeśli z czymś tutaj się nie zgadzasz to mam nadzieję, że nie omieszkasz napisać. :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wszyscy tutaj na Budo wiemy jak jestes oczytany i klaniamy sie bardzo nisko z tego powodu bijac czolem o tatami.

E tam! Szczerze wątpię czy jesteś wsród tych "wszystkich". Sformułowanie "pseudonaukowe dyrdymaly wyczytane ze slownika" wyraźnie temu przeczy.
Czy pozowanie na ignoranta to jakiś taki kanadyjski szpan? Czy pisząc, że do zrozumienia aikido/budo potrzebna jest znajomosć kulturowego i historycznego kontekstu w jakim te dyscypliny się rozwijały, też masz na myśli pseudonaukowe dyrdymały wyczytane ze słownika? Bo tak by wynikało z Twoich ostatnich wypowiedzi w dziale JIU JITSU na temat samoobrony w XIX - wiecznej Japonii i w zachodnim systemie prawnym po DWS.

Przejzalem wszystkie twoje posty od poczatku jak sie zapisales - nie ma tam ani slowa o tym jak cwiczysz, twoje doswiadczenia treningowe, jak uczysz ludzi aikido, jak sam cwiczysz!! Bardzo prosze napisz?


To, co tu piszę jest zawsze wyrazem moich doświadczeń treningowych. Szczegółowy opis treningu, jego istoty - to już inna bajka, bo do tego rzeczywiście potrzebna by była jakaś "rozpiska czy coś". Nie sądzę też, abyś był szczerze zainteresowany. Ale...
Mogę przekazać niektóre cechy charakterystyczne. Trening podstaw to zwykłe aikido jakie uprawia większość z nas, takie, które umożliwia nam np. wspólne ćwiczenie ze sobą na stażach. Na poziomie zaawansowanym pojawia się kilka szczegółów, które mają wprowadzić do umiejętności aplikacji technik. Są to:

1. Ćwiczenia kształtujące reakcję prostą ( znany atak, znana technika obrony np. shomen uchi - ikkyo omote ). Na początku mamy opisane przeze mnie wyżej trzy ( z czterech ) etapy podczas których uke współpracuje ( nie przeszkadza w wykonaniu techniki nawet jeżeli zawiera ona drobne błędy ). Etap czwarty zawiera element gry/walki ( określenie "gra" jest bardziej adekwatne ). Uke sam wybiera moment ataku, stosuje zwody i zmyłki mające wywołać u tori zjawisko refrakcji psychologicznej. Ciagle jednak stosuje ten sam znany atak - shomen uchi. Uke próbuje wejść w moment uniesienia łokcia ( ikkyo omote ). Jeżeli nie zdąży - rezygnuje z ikkyo wykonując jedynie zejście z linii ataku ( przepuszczając shomen bokiem ).

2. Ćwiczenia kształtujące reakcję czuciowo-ruchową różnicową, bez wyboru. Nie wiem jaki bedzie atak ( bodziec ), reaguję adekwatnie do sytuacji. Podstawą tego ćwiczenia jest "obrona 360 stopni" jak na tym filmie:

Po opanowaniu reakcji obronnej ( blok ) dodajemy zejścia z linii oraz technikę - jedną, adekwatną do sytuacji, o cechach tokui waza czyli techniki ulubionej. Dlatego nazywa sie to reakcją różnicową ( różne bodźce/ataki ) bez wyboru ( bo do każdego ataku stosuje sie jedną, specyficzną technikę ).

3. Ćwiczenia kształtujące reakcję różnicową z wyborem. Uke atakuje jak wyżej, ale tym razem stosuje zwody i zmyłki. W efekcie na ten sam atak ( np. yokomen uchi ) odpowiadamy w różny sposób - wejściem w momencie unoszenia ręki ( faza wczesna ), wejściem irimi - omote ( faza spóźniona ), unikiem rotacyjnym pod atakujacą ręką czy nawet zwykłym cofnięciem się. Należy eliminować dzialania gorsze jakościowo; z pkt-u widzenia zasad aikido bedą to twarde bloki oraz cofanie się.
Ćwiczenia reakcji różnicowej z wyborem przebiegają w dwoch etapach. W pierwszym uke ciągle współpracuje, przy prawidłowej reakcji tori pozwala wykonać na sobie technikę.
W drugim - uke przestaje współpracować, przeszkadza w wykonaniu techniki chociażby zwykłą siłą fizyczną, zmuszając tori do zmiany zamiaru w toku działania. Tym samym przechodzimy płynnie do...

...4. Ćwiczeń reakcji przełączenia. Typowy przykład - tori chce zrobić shiho nage, ale uke przeciwdziala siłowo ściągając rękę do siebie. Tori rezygnuje z shiho nage i przechodzi np. do irimi nage.

Celem powyższych ćwiczeń jest stopniowe doprowadzenie do umiejetności aplikacji techniki na atakującym spontanicznie i przeciwdzialającym przeciwniku - oyo henka.
Powyższe ćwiczenia prowadzą też do odkrycia zjawiska konwergencji technicznej, co dla osoby związanej ze swoim mistrzem tradycyjnymi więzami może stanowić duży problem.
Ale to juz inna bajka...
W każdym bądź razie tak właśnie ćwiczę, chociaż to tylko mały wycinek. Przykładowo - w moim treningu, podstawowe techniki tanto dori rozpoczynają się w momencie, kiedy uke ma tanto schowane za pas ( zarowno z lewej jak i z prawej strony ). Taki trening wierniej oddaje taktyke użycia tanto w tradycyjnym bujutsu ( i współczesnej samoobronie ) oraz pozwala zrozumieć istotę technik aikido opartych na chwytach za ręce.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Szanowny Szczepanie
Absolutnie nie usiłuję niczego takiego "utorzsamic"

Po pierwsze wytykanie mi bledow ortograficznych(nie tak znowu licznych) jest malostkowe, biorac pod uwage ze wyjechalem z Polski 23 lata temu i pisanie tutaj jest jedyna okazja zebym uzywal polskiego. :twisted:

Jeśli wczytasz się w post Kogana, do którego wcześniej nawiązałeś, to zauważysz, że odnosił się on do Aikido IQ i że w pewnych sytuacjach (gdy ktoś ma zamiar zrobić komuś krzywdę) negocjacje nie są możliwe. Stwierdził też, że Aikido w samoobronie to kit (ściema) , bo w sytuacji kiedy przemoc jest nieunikniona to nie potrafią znaleźć właściwej formy (rozwiązania, techniki) gdyż tego się nie uczą i nie potrafią.
Na co Ty zapytałeś go skąd wyciągnął taki wniosek.
Jako, że samoobrona jest specyficzną formą walki, a dodatkowo Kogan użył pojęcie przemocy w odniesieniu konfrontacji, to mam wrażenie, że cytat Twojej wypowiedzi dotyczącej walki i aikido jest jak najbardziej stosowny.

Akahige juz dokladnie wytlumaczyl o co chodzi :P

Jeśli z czymś tutaj się nie zgadzasz to mam nadzieję, że nie omieszkasz napisać. :wink:


oczywiscie!
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie sądzę też, abyś był szczerze zainteresowany. Ale....

naturalnie ze jestem szczerze zainteresowany. Wiecej napisze jutro bo dzis to juz noc.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Czasami w porywach nostalgii świta mi pod kopułą chęć powrotu na treningi aikido, ale nauczony doświadczeniem w takich momentach wpadam na to forum, czasami też oglądam sławny film Gościa......i na szczęście mi przechodzi.....

Kupa zaoszczędzonego czasu i poczucie trwania w normalności bez oszukiwania samego siebie :) ....

Nie obraźcie się ale spora część z was ma coś z deklem.....i to jest bardzo symptomatyczne dla populacji aikidoków......

Ejmen



też mam takie odczucie :) ... ale chłopaki i tak zignoruja tak iwniosek ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
co aikidocy maja z deklem?

ano to, ze szukaja upstu tego, co upuscic trzeba w inny sposob niz reszta populacji, do tego uwazajac, ze to jak robi to reszta populacji jest be, a ich forma upustu jest nie tylko cacy, ale także swiadczy o wyzszosci poziomu nad reszta popolacji

mowiac prosciej, zamiast naturalnie i zwyczajnie dac w ryj jak facet facetowi, beda o tym dyskutowac, odwracac kota ogonem, szukac slabych stron w wypowiedzaich i w zaleznosci od posiadanej swojej mocnej strony, tak kierowac rozmowa zeby druga strone osmieszyc, ponizyc itp

czyli faktycznie dac jej w ryj, tylko ze nie reka, a slowem
taka to aikidocka wyzszosc poziomu konfronacji :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Mogę przekazać niektóre cechy charakterystyczne. Trening podstaw to zwykłe aikido jakie uprawia większość z nas, takie, które umożliwia nam np. wspólne ćwiczenie ze sobą na stażach. Na poziomie zaawansowanym pojawia się kilka szczegółów, które mają wprowadzić do umiejętności aplikacji technik. Są to:

1. Ćwiczenia kształtujące reakcję prostą CIACH .


O kurde. Tyle lat żyje i nie zdawałem sobie sprawy, ze mówię prozą!
Myslę, ze ja ćwiczę i w wielu dojo ćwicza mniej więcej tak jak to opisałeś.
Czyli " narzędzia" :D sa podobne.
Jedyna róznica to swiadomosc celu w jakim przychodzimy na mate a raczej tego, ze niektórzy sa szczesliwi bo ćwiczą i jest im z tym dobrze a inni sfrustrowani bo ćwiczą ( lub ćwiczyli) i jest im z tym niedobrze.
Ja tam mam zasadę prostą: nie za bardzo podoba mi sie boks - no to go nie ćwiczę i nie marudzę, ze w boks jest do d... bo nie ma w nim kopnięć.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
nie stosuj sofizmatów, bo to metoda krętaczy

boks jest sportem walki i spełnia kryteria sztuki walki- bo zawiera ograniczoną ( ale jednak) spójną i sprawdzalną metode walki.

aikido nie jest sztuką walki ( choć jego przedstawiciele twierdzą , ze jest) bo nie zajmuje się w żaden sposób aspektem walki.

prędzej walką i sztuką walki jest siłowanie się na kciuki- bo jest tam element rywalizacji

aikido to czysta choreografia.

z boksu tez moge zrobić choreografię ale wtedy nie bedzie to wówczas sztuka walki

ludzie tu marudzą tak naprawde na to, ze za reklamą "Aikido- sztuka walki" nie ma nic ze sztuki walki

porównanie z boksem jest kompletnie nieprawdziwe bo bok nie raklamuje się jako wszechstronna, obejmujaca wszystkie płaszczyzny walki z wieloma przeciwnikami sztuka walki

czyli produkt jest zgodny z ofertą- a wasz nie Aiki bracia ;)

próbując uciec przed tą oczywistoscią staracie się zmieniać defincje "sztuki", "walki" i "sztuki walki" i nadawac im jakieś efemeryczne znaczenia odbiegające od znaczenia potocznego.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

O kurde. Tyle lat żyje i nie zdawałem sobie sprawy, ze mówię prozą!
Myslę, ze ja ćwiczę i w wielu dojo ćwicza mniej więcej tak jak to opisałeś.
Czyli " narzędzia" sa podobne.

Myślę, że nawet się nie zbliżyłeś do tego "mniej więcej". Opisany przeze mnie fragment metodyki treningowej jest bowiem ściśle zwiazany z takimi pojęciami jak "walka" i "skuteczność". Skoro przez cały czas negujesz zasadność ich wystepowania w aikido, to niby dlaczego miałbys się teraz zgodzić? Co wiecej, tak rozumiana walka i skuteczność zawierają w sobie wewnętrzne mechanizmy weryfikujące, w wyniku czego niemożliwe staje sie przyjęcie z góry jakiegoś autorytetu, np. japońskiego shihana. Dalej - nie dogadamy się, ponieważ, podobnie jak wielu innych dyskutantów lekceważysz znaczenie terminów kluczowych. Używajac uporczywie określenia "narzędzia" tam gdzie ja bedę używał określenia "rodzaje ćwiczeń", "metody nauczania", "metody treningowe", "środki i sposoby walki", "technika walki", "metody walki", itd, nigdy nie zrozumiesz, o czym mówię. Tu nie chodzi tylko o to, czy mówisz poezją, czy prozą, ale oto, co mówisz, jaką treść przekazujesz. To jest forum, nie mata. Tutaj się gada, nie ćwiczy. :wink: :-)
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Czy w takim razie możemy się zgodzić, że na zawarte w temacie pytanie:

Co aikido ma wspolnego z walka?


Odpowiedź brzmi: nic.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Przeciez to stwierdzenie juz padło nie raz...
Naprawde nie macie nic innego do roboty? Ło matko... :?
Temat powielany kurwilion razy! No listości do jasnej ciasnej!
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Czy w takim razie możemy się zgodzić, że na zawarte w temacie pytanie:

Co aikido ma wspolnego z walka?


Odpowiedź brzmi: nic.


Niewiele.
Jakies korzenie, szufladka do ewidencjonowania, zewnetrzny ogląd dla laików. Takie rzeczy.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

nie stosuj sofizmatów, bo to metoda krętaczy

boks jest sportem walki i spełnia kryteria sztuki walki- bo zawiera ograniczoną ( ale jednak) spójną i sprawdzalną metode walki.

aikido nie jest sztuką walki ( choć jego przedstawiciele twierdzą , ze jest) bo nie zajmuje się w żaden sposób aspektem walki.

prędzej walką i sztuką walki jest siłowanie się na kciuki- bo jest tam element rywalizacji

aikido to czysta choreografia.

z boksu tez moge zrobić choreografię ale wtedy nie bedzie to wówczas sztuka walki

ludzie tu marudzą tak naprawde na to, ze za reklamą "Aikido- sztuka walki" nie ma nic ze sztuki walki

porównanie z boksem jest kompletnie nieprawdziwe bo bok nie raklamuje się jako wszechstronna, obejmujaca wszystkie płaszczyzny walki z wieloma przeciwnikami sztuka walki

czyli produkt jest zgodny z ofertą- a wasz nie Aiki bracia ;)

próbując uciec przed tą oczywistoscią staracie się zmieniać defincje "sztuki", "walki" i "sztuki walki" i nadawac im jakieś efemeryczne znaczenia odbiegające od znaczenia potocznego.


Uważam , ze porównanie z boksem jest dobre, bo nie przytoczyłem go w kategoriach SW-nieSW, tylko ćwiczenia dowolnej dyscypliny w ramach hobby.

Szczerze mówiąc czasem mam wrażenie , ze gadamy sobie jak dziad do obrazu ( przynajmniej w dyskusji ze mną).
Sto razy napisałem , ze IMHO Aikido jest osobna kategorią , która nie szufladkuje sie ani dziale Sztuka Walki ani w dziale Taniec.
Nie mozna dla niej stosować wprost pojęc wyjetych z teorii czy praktyki charakterystycznej dla SW, jak to z uporem maniaka robi Akahige.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
jest jeszcze kategoria sprzedawców zdrowotnej pościeli, kompletow garnków za jedyne 3 tysiące złotych i róznego rodzaju łańcuszkow szczęścia.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Szczerze mówiąc czasem mam wrażenie , ze gadamy sobie jak dziad do obrazu ( przynajmniej w dyskusji ze mną).

No oczywiście! Przecież to właśnie napisałem powyżej. Aikia, ty sam ze sobą gadasz jak dziad z obrazem, wyjaśniłem już dlaczego.

Sto razy napisałem , ze IMHO Aikido jest osobna kategorią , która nie szufladkuje sie ani dziale Sztuka Walki ani w dziale Taniec.

Co z tego, że napisałeś sto razy, skoro przyznając, że stosujesz podobne "narzedzia" do moich, zaprzeczyłeś temu?

Nie mozna dla niej stosować wprost pojęc wyjetych z teorii czy praktyki charakterystycznej dla SW, jak to z uporem maniaka robi Akahige.

Nie tylko można, ale wręcz należy. Wolisz sofizmaty i krętactwa? :-)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Sto razy napisałem , ze IMHO Aikido jest osobna kategorią , która nie szufladkuje sie ani dziale Sztuka Walki ani w dziale Taniec.

Co z tego, że napisałeś sto razy, skoro przyznając, że stosujesz podobne "narzedzia" do moich, zaprzeczyłeś temu?

Nie mozna dla niej stosować wprost pojęc wyjetych z teorii czy praktyki charakterystycznej dla SW, jak to z uporem maniaka robi Akahige.

Nie tylko można, ale wręcz należy. Wolisz sofizmaty i krętactwa? :-)


1. Niczemu nie zaprzeczyłem. Podobne narzędzia czesto stosuje się dla uzyskania odmiennych celów. Patrz przykład z pedzlem i farbami oraz techniką malowania stosowanymi przez malarza pokojowego i malarza artystę.

2. Jakie sofizmaty? Ponieważ Aikido jest odrebna dyscyplina trzeba ja opisywać za pomoca własciwych dla niej pojęć. Jeżeli Aikido nie jest SW to pojecia z zakresu SW nie moga słuzyc do jego opisu. Podobnie Aikido nie jest tańcem dlatego nie rozpatrujemy czy tenkan jest prawidłowo robiony poprzez wzglad na wzorzec piruetu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024