Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

wyciągamy popcorn i obstawiamy zakłady o to kto cię poprze, a kto zgani

Ja go poprę! :D

W twoim przypadku stawka zakładu 1.0. Bez ryzyka ale i bez szans na obłowienie się. :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

[To takie ciekawe rozdwojenie jaźni zwolenników tezy, że aikido nie służy do walki. Raz twierdzą oni, że ponieważ aikido do walki nie służy, nie potrzebuje sparingów i innych ćwiczeń rozwijających umiejętności walki. Kiedy jednak ktoś zwróci uwagę na tę cechę aikido zadają absurdalne pytanie: "skąd takie przekonanie?" (jeszcze raz podpowiadam odpowiedź, Aikia: bo sam tak wielokrotnie napisałeś) albo piszą coś bez sensu o zderzaniu się z lokomotywą... :?


Akahige, zwykle czytasz ze zrozumieniem ale widac zdarzaja się gorsze dni.
Wymyslasz coś co Twoim zdaniem autor miał na mysli, zupełnie od czapy.
Zapytałem "skąd to przekonanie" z czystej ciekawości czy Kogan opiera sie na własnym doświadczeniu. I tyle.
Nie mam zadnego rozdwojenia bo jestem pojedynczo (zdaniem niektórych betonowo) myslący jesli chodzi o cele i praktyke Aikido.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wymyslasz coś co Twoim zdaniem autor miał na mysli, zupełnie od czapy.

To nie jest "od czapy", Brachu. W Twoim przypadku to stala prawidłowość. Użyłem tylko dwóch ostatnich cytatów ale jest tego znacznie więcej.

Zapytałem "skąd to przekonanie" z czystej ciekawości czy Kogan opiera sie na własnym doświadczeniu. I tyle.

Doświadczenie nie ma tu nic do rzeczy.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Sadzę, ze taki obraz jest typowy dla poczatkujacego.

On nie jest typowy dla początkującego bo to można zauważyć u ludzi certyfikowanych jako mistrzowie stylu, nawet w samej rodzinie Ueshiba. To jest bardzo naturalna sprawa, bo jest bardzo dużo typów morfologii stawów i jeśli nie ćwiczymy wciąż z tym samym przeciwnikiem nie da się założyć dobrej techniki na ślepo. A Ci ludzie nie zakładają złych technik.

Z szarpaniną miałem na myśli ten fakt, że skuteczne założenie wielu technik aikido jest uzależnione od tego by nasz przeciwnik starał się nas przytrzymać jakby od tego jego życie zależało, co ma jak uzasadniłem znaczenie historyczne, natomiast we współczesnej praktyce, uda nam się owszem oswobodzić ale założyć technikę będzie bardzo trudno i wymaga z kolei przytrzymania przeciwnika.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Moim zdaniem wiele szkół aikido w Polsce postępuje sobie wielce niegodziwie przypisując sobie naukę samoobrony. Gdyby skupiali się na pewnego rodzaju historycznym reenactingu, tak jak tam gdzie trenuje się walkę kataną, yari, naginatą itp. to byłoby o wiele uczciwiej. Co innego zabawa w samuraja, bardzo fajna sprawa, a co innego poważne sprawy życia i zdrowia, czyli ulica.


Kiedyś nie miało to nic wspólnego z marketingiem. Sztuki walki dzieliły się na ofensywne i defensywne. Co prawda stare przysłowie rzecze, że najlepszą obroną jest atak, ale..
Nawet w ofensywnym karate, dział 'samoobrona' dotyczy technik chwytanych, które w mojej opinii są znacznie mniej skuteczne od technik aikido, gdyż wykonywane są statycznie.
Przykłąd technik samoobrony w Kyokushin Karate:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tak więc poza oczywistym marketingowym żalem do Aikidoków, który przez Ciebie przemawia, nie widzę w tym żadnej niegodziwości.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

jest bardzo dużo typów morfologii stawów

To ciekawe. Rozwiń proszę. Jakie są typy morfologii stawów?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Prorocku, sie czepiasz slowek :) :):)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Prorocku, sie czepiasz slowek :) :):)

Ależ skąd! Po prostu widzę tu potencjał ciekawej dyskusji.
O typach morfologii stawów przecież jeszcze się nie wymądrzaliśmy. 8)
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nawet w ofensywnym karate, dział 'samoobrona' dotyczy technik chwytanych, które w mojej opinii są znacznie mniej skuteczne od technik aikido, gdyż wykonywane są statycznie.

Chciałbym wstawić do stopki, ale powoli brakuje tam miejsca. Coś usunąć i wstawić zamiast, czy zostawić tak jak jest? Pomożecie?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Rozwiń proszę. Jakie są typy morfologii stawów?

Chodzi mi o budowę stawów, w anatomii człowieka wyróżnia się kilka typów na podstawie uśrednionych danych. Nawet u bardzo zbliżonej genetycznie populacji występują znaczne dysproporcje. Przyjrzyj się przy najbliższej okazji opisowi zdjęcia rentgenowskiego, powinna być taka informacja wyszczególniona.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Rozwiń proszę. Jakie są typy morfologii stawów?

Chodzi mi o budowę stawów, w anatomii człowieka wyróżnia się kilka typów na podstawie uśrednionych danych.

Czy może chodzi tu o staw kulisty, zawiasowy, obrotowy, śrubowy itd?

Nawet u bardzo zbliżonej genetycznie populacji występują znaczne dysproporcje. Przyjrzyj się przy najbliższej okazji opisowi zdjęcia rentgenowskiego, powinna być taka informacja wyszczególniona.

Nie zbywaj mnie tak. Rzuć jakieś słowa kluczowe do wyguglania.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Czy może chodzi tu o staw kulisty, zawiasowy, obrotowy, śrubowy itd? (...) Nie zbywaj mnie tak. Rzuć jakieś słowa kluczowe do wyguglania.

Nie, nie o to mi chodzi, zresztą raczej nie ma zbyt wielu ludzi, którzy mają nadgarstki w kolanach. :)

W googlach znajdziesz najłatwiej omówienia rzeczy, które wykraczają poza normę, jak dysplazja albo przypadki złamań. To co jest istotne, to że możesz mieć te same stawy, mogą być one funkcjonalne, u osobników tej samej rasy, płci i wieku, a będą się różnić w szczegółach nie tylko proporcjami ale i kształtem kości. Czasem te różnice maja znaczenie dla funkcjonowania człowieka, np. pewne dźwignie mogą mieć w takim przypadku ograniczoną skuteczność albo kąty muszą być inne.

To tak jakbyś miał pokazać dwa takie same drzewa, jedno topola i drugie topola, OK, ale morfologicznie się różnią.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?


To co jest istotne, to że możesz mieć te same stawy, mogą być one funkcjonalne, u osobników tej samej rasy, płci i wieku, a będą się różnić w szczegółach nie tylko proporcjami ale i kształtem kości. Czasem te różnice maja znaczenie dla funkcjonowania człowieka, np. pewne dźwignie mogą mieć w takim przypadku ograniczoną skuteczność albo kąty muszą być inne.


Być moze istnieją jakies wyjatkowe przypadki, które maja inaczej. Jednak mysle , ze przywiazywanie do tego wagi nie ma sensu. W zdecydowanej wiekszości populacji dzwignia np. sankyo działa tak samo i boli. Slowem dwie topole moga sie róznic wygladem ale liscie będa miały podobne.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
z sankyo to akurat kula w plot, ba u siebie mialem kilka osob na ktorych sankyo zakladalem tylko ja i mistrz , a reszta populacji dojo nie :) a to za sprawa gietkosci konczyn gornych tych osobnikow :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

z sankyo to akurat kula w plot, ba u siebie mialem kilka osob na ktorych sankyo zakladalem tylko ja i mistrz , a reszta populacji dojo nie :) a to za sprawa gietkosci konczyn gornych tych osobnikow :)


No popatrz sam Smailu. Piszesz tylko po to zeby sie nie zgadzać, niezaleznie od kontekstu.
Przeciez napisałeś KILKA osób a ćwiczyłes w karierze z setkami. Czy to jest wg ciebie reguła, iz sankyo nie mozna załozyc czy wyjatek?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

z sankyo to akurat kula w plot, ba u siebie mialem kilka osob na ktorych sankyo zakladalem tylko ja i mistrz , a reszta populacji dojo nie :) a to za sprawa gietkosci konczyn gornych tych osobnikow :)

Oznacza to, że sankyo na nich jak najbardziej działało, tylko większość populacji robiła je źle, nie uwzględniając wyjątkowej giętkości górnych kończyn... :wink: :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nawet w ofensywnym karate, dział 'samoobrona' dotyczy technik chwytanych, które w mojej opinii są znacznie mniej skuteczne od technik aikido, gdyż wykonywane są statycznie.

Chciałbym wstawić do stopki, ale powoli brakuje tam miejsca. Coś usunąć i wstawić zamiast, czy zostawić tak jak jest? Pomożecie?

Gregor, ja w przeciwieństwie do Ciebie trenowałem Karate (zarówno Kyokushin jak i tradycyjne) więc wiem o czym mówię. Obejrzałeś chociaż filmik który zamieściłem pod fragmentem tej wypowiedzi? Bo coś mi się nie wydaje. Na treningu Karate samoobrona oznacza właśnie te techniki, ćwiczy się je równie często co na aikido techniki na mae-geri.
Mówiąc o technikach statycznych, miałem na myśli, to że atakujący zachowuje się jak kukła. Wiec techniki te jako nauka wykręcania rąk może są i fajne, ale nie ma żadnego w nich życia. Dla porównania zobacz sobie suwari-waza z mojej stopki, gdzie widać dynamikę, rytm technik, czy elementy pracy przed atakiem. W statycznym ćwiczeniu takich aspektów nie przećwiczysz. Oczywiście istnieją szkoły aikido gdzie również statycznie się ćwiczy, szanuję ich pracę i staram się nie wartościować tego.
Dlatego zaznaczyłem wyraźnie ze to moja opinia odnośnie tych technik, gdyż ja ćwiczę inaczej, mimo to staram się nikogo nie obrażać.

Po twojej pierwszej wypowiedzi w które wspomniałeś o swoich doświadczeniach z przejścia z aikido do boksu wydawałeś się inteligentnym gościem, wierzę że twoja sugestia, jakoby moja wypowiedź była bzdurą wynika z niedopatrzenia. Jeśli masz jakieś doświadczenia w tym temacie, spodziewałbym się raczej rzeczowej dyskusji, a nie rzucania błotem.
Gdyż kretynów raczej dodaję do ignora ;)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie zbywaj mnie tak. Rzuć jakieś słowa kluczowe do wyguglania.

Prorock nie bądź świnia, kolega jest nowy na vortalu, ja staram się być dla niego łagodny ;)

UPD: jeszcze do gregora, chyba wiem jaki przyjąłeś tok rozumowania.
Pisząc techniki chwytane nie miałem na myśli graplingu, jak sobie zobaczysz tamten filmik zrozumiesz ze to takie same rąsia za rąsię jak w aikidzie ;)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

z sankyo to akurat kula w plot, ba u siebie mialem kilka osob na ktorych sankyo zakladalem tylko ja i mistrz , a reszta populacji dojo nie :) a to za sprawa gietkosci konczyn gornych tych osobnikow :)

Dokładnie, Sankyo jest szczególnie trudna i często zawodzi. Ja należę do takich ludzi i zwykle mam taką sytuację: jeśli partner prosi o niepodkładanie się, to grzebie schylony nad ręką tak długo, że inni ludzie podchodzą zaciekawieni, potem przychodzi jakiś dan, żeby sprawdzić co się dzieje i sam próbuje, a potem zaleca inną dźwignię w moim przypadku.

Podobnie jest z dźwignią nikkyo, potrzeba wprawy albo kilku prób, przy czym znam takie osoby, na które po prostu nie działa - skrzywią się tylko.

Dodam, że w moim przypadku to przyszło z wiekiem. Wpływ może mieć też trening z ciężarami. Dlatego te techniki to nie jest samoobrona, bo są za trudne i za mało uniwersalne. Btw. nawiązując do postu Garrego - wiem, że na karate robi się takie rzeczy i też ich nie pochwalam ale karate ma raczej profil sportowy, więc trudno mówić o komercyjnych czy marketingowych żalach, skoro grupa docelowa jest inna.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

[ Ja należę do takich ludzi i zwykle mam taką sytuację: jeśli partner prosi o niepodkładanie się, to grzebie schylony nad ręką tak długo, że inni ludzie podchodzą zaciekawieni, potem przychodzi jakiś dan, żeby sprawdzić co się dzieje i sam próbuje, a potem zaleca inną dźwignię w moim przypadku.Podobnie jest z dźwignią nikkyo, potrzeba wprawy albo kilku prób, przy czym znam takie osoby, na które po prostu nie działa - skrzywią się tylko.
.


:?: :?: :?: :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024