Wydaje mi się, że mylisz pojęcia zadaniówka a sparing. Zadaniówka, jak sama nazwa wskazuje, to zadanie. Ćwiczy się to na treningach każdej sztuki walki. Od najprostszych – z góry ustalona pojedyncza technika ataku i obrony, poprzez mniej proste, typu kombinacje, do bardziej skomplikowanych, gdzie „scenariusz” jest mało restrykcyjny a dowolność środków duża. Zawsze jednak ten scenariusz jest.Imo najlepszą metodą na zadaniówki byłoby cos typu: ze strony uke - dowolny atak, ze strony tori - dowolna obrona, potem zmiana.
Pełną dowolność masz natomiast w sparingu, który jest sprawdzianem jak również w pewnym sensie zaawansowaną metodą treningową. Zaawansowaną, bo dowolność środków jest duża a w pewnym sensie metodą treningową, bo niby metoda to nie jest (bardziej sprawdzian), ale jednak czegoś się uczysz biorąc udział w sparingu. I to dużo.
Ponownie napiszę, że wydaje mi się że mylisz pojęcia, czyli metodę treningową ze sprawdzaniem jej efektów.Problemem mogłoby być to, że zacząć ćwiczyć w taki sposób, to powstałaby szarpanina, nieład i chaos, bo nikt do końca nie wiedziałby, co robić.
Poza tym – jeżeli na treningu jest chaos (wykonywanie technik), to znaczy, że taki trening jest mało wartościowy, bo nieskuteczny. Faktem natomiast jest, o czym pisał dar75, że dużo technik w sparingu nie wychodzi, ale nie nazwałbym tego chaosem.
Jeżeli zaś chaos panuje w pozostałych elementach treningu, to w ogóle nie ma o czym mówić.
No to odpowiedziałeś, chyba nieświadomie, na pytanie główne, czyli temat tego wątku, bo wyobraź sobie, że walka to proces, w którym inicjatywa uczestników jest zmienna. Nie ma tutaj scenariusza, nie ma ról, nie ma przygotowanych kwestii. A może i są, ale pisane, wyznaczane i wygłaszane „w locie”. Jeżeli to jest sprzeczne z fundamentem aikido, to sam wiesz...Same techniki, jako takie, można by próbować wykonać w sparingu typu judo czy ju-jitsu (kto kogo pierwszy przewróci itd). Tylko, że wymagałoby to zarówno atakowania jak i bronienia się u obu ze stron, co jest chyba sprzeczne z fundamentem aikido - tj. jeden atakuje, drugi się broni.