Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dzieki za odpowiedz, która jak w przypadku innych dyskutantów, nie sprowadza sie do stwierdzenia: jestes beton, tepak, nic nie rozumiesz itp.


Aikia, nie uwazam Cie za taka osobe, ba nawet gdybyc taki byl, nie napisal bym tak bo nie mnie oceniac to jaki jestes, dosc mam pracy ze soba samym :) :):)
poza tym masz prawo nie rozumiec, tak jak i ja, moge nie rozumiec, wlasnie po to tutaj rozmawiamy zeby moze cos wiecej zrozumiec...

pozwole sobie zacytowac kawaleczek Twojej wypowiedzi i na podstawie tego cytatu rozwinac reszte

Atak niezneutralizowany dochodzi (albo trwa) i tyle. To wystarczająca oznaka, ze tori popełnił bład. Na co mu jeszcze dodatkowo udowadniac ten błąd poprzez kolejne ataki?


nie chodzi mi o udowadnianie bledu, ale o szlifowanie sytuacji
poprzez ciagla wymiane atak kontratak itp szlifujemy pewien ciag zdazen, bez sytuacji konczacej, w sumie to co najtrudniejsze w technikach to nie zakonczenie, ale wyprowadzenie akcji i wejscie w nia.
teraz jeszcze o samej relacji uke tori
cwiczenie atak kontrola kontratak i tak w zapetleniu, powoduje takze wyuczenie u obu cwiczacych ciaglej kontroli sytuacji oraz wyucza zasady wymiany energi uke-tori
nagram w poniedzialek jedno z cwiczen ktore robimy, najprostrze i wrzuce na forum, moze to zademonstruje o co mi chodzi bardziej obrazowo
czyli tak ucze cwiczacych ataku, zarowno jego intencji jak i samego wykonania, ciaglej kontroli sytuacji, ciaglej wymiany rol, a do tego wkladamy technike bazujac na wszystkich zasadach aikido jak do tej pory...
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Randal napisal:

Ostatnio miałem przyjemność demonstrować shihonage bardzo doświadczonemu zawodnikowi/trenerowi TKD - zachował się dokładnie tak jak w opisie.
Od zabrania ręki jako pierwszy odruch, poprzez drobienie jako reakcja na moje kontr wyciągnięcie, do próby obrotu przy przejściu.
Judoka przy nikkyyo zrobił przetoczenie z zapytaniem "a jak zrobię tak".
Są to oczywiście przykłady na moje złe wykonanie - gdybym robił to dobrze, to pierwszy nie miałby czasu na to, a drugi skończyłby ze złamaną ręką.

O jakiej zlamanej rece tu mowimy? ;-) Przeciez jak pisalem ze nikkyo w sparingu to zlamana reka to pisales:

Masz głowę myśl. W aikido nikkypo tak boli bo zazwyczaj nikt się przed nim nie broni. W walce będziesz spięty i gotowy na to co się dzieje, dźwignia nie będzie założona idelanie, technika nie będzie tak mocna. Od tego masz głowe by wiedzieć, że jak straciłeś pozycję, że przeciwnik złapał taki uchwyt że się nie masz możliwości wyrwać i zaraz zmiękniesz, to czas by odklepać. Jak ktoś się uprze że wytrzyma - jego problem.


Trzeba bylo nikkyo na judoce dobrze zrobic (zakladam ze potrafisz i nie bylo to niezamierzone partactwo), przeciez jakby sie uparl, ze wytzryma to jego problem.:twisted:
(przepraszam owego judoke jesli czyta, za namawianie Randalla do robienia na nim dobrego nikkyo w sparingu ;-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ty głupi jesteś czy udajesz? No offence, przecież odpowiedź jest banalna.
Człowiekowi który tego w życiu na oczy nie widział mam robić technikę na "ful pizdiec"? Co by to dało?
To co zacytowałeś odnosi się do zaawansowanego treningu aikido, w obrebie systemu, wśród ludzi wyszkolonych.
W judo też na pierwszym treningu nie robi się super mocnych rzutów na plecy. 8O
Boksu nie zaczyna się od walki w full kontakcie. etc.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Randall napisal:

Są to oczywiście przykłady na moje złe wykonanie - gdybym robił to dobrze, to pierwszy nie miałby czasu na to, a drugi skończyłby ze złamaną ręką.

Idiotyzm jakiego to argumentu wczesniej pokazywales innym (slusznie zreszta bo to zaden argument...? Ze techniki Aikido sa tak zabojcze, ze nie mozna ich stosowac w walce. Ze gdyby ciotka miala wasy toby byla.... (ta ciotka to ode mnie - chyba tego ni episales - nie pamietam)
Moze troche konsekwencji...
Aha - odpowiedzi banalnych chyba nie trzeba dawac - praeciez sa banalne - kazdy sam je widzi, nieprawdaz?
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Niby aikido nic mu nie dało a sztukę uniku jednak opanował

Nic takiego nie powiedziałem!
Powiedziałem, że trenowanie aikido nie przeklada się na aplikację technik w sparingu, który jest integralną częścią treningu BJJ.
To, co mnie zdumiewa, to jakiś irracjonalny lęk kolegów aikidowców ( nie wszystkich oczywiście ) przed sparingiem ( jako metodą treningową), mimo, że jest to jedyny sposób nauki i weryfikacji umiejętności. W dodatku nie boli...za bardzo. :-)


No to jeżeli aikido ci coś dało to napisz w czym ci pomogło gdy zacząłeś ćwiczyć bjj.

Nie wiem o jakim lęku mówisz bo bardzo wielu aikidoków bawi się w sparingi.
Jest jednak problem ponieważ koncepcja walki w aikido zakłada że przeciwnik nie zna tych samych technik oraz co ważniejsze nie może być pewny co mu tak naprawdę grozi.
Przy takich założeniach prawdziwy wolny sparing w dojo nie jest możliwy, ale różne formy zadaniowych sparingów jak najbardziej i to się robi. W Budojo zarówno w ramach kenjutsu jak tzw treningu koryu znakomitym uzupełnieniem są też zawody sumo.

Japończycy zrobili badania w których wykazali że sumo daje najwyższą korelację wygrany-przegrany ze wszystkimi sztukami walki tzn że jeśli zorganizujemy turniej sumo dla adeptów dowolnego sportu walki to statystyczny wynik ich pojedynków będzie wysoko skorelowany z wynikami jak osiągają w ramach swoich własnych pojedynków.
A zatem sumo może być fajnym narzędziem do pomiaru "lepszości" tych którzy w swojej dyscyplinie nie walczą. Przy tym ważne jest żeby "mierzeni" nie poświęcali specjalnie czasu na treningach na ćwiczenie technik sumo. (a zasady sumo są banalnie proste)

Co do dyskusji o tym jak się zachowuje uke zawsze z upodobaniem cytuję Kondo (Daito-Ryu) sensei " to ze delikwent (uke) robi ładne ukemi lub kładzie się na brzuchu jest tylko wynikiem litości albo nieudolności tori" .
Zawsze gdy pojawiają się wątpliwości co do aikido zalecam studiowanie źródeł.
Tę samą metodę stosuje również St.Pranin dlatego warto go czytać.

ps.nikt nie chce mi pokazać gdzie i jak Akahige walczy w bjj???

  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

No to jeżeli aikido ci coś dało to napisz w czym ci pomogło gdy zacząłeś ćwiczyć bjj.

Po pierwsze - ogólną sprawność fizyczną, która umożliwiła mi rozpoczęcie treningów grubo po 40 - ce w klubie sportowym.
Po drugie - elementy specjalnej sprawności fizycznej np. umiejętność padania, ktora to sztuka w BJJ wcale nie jest tak powszechna jakby się wydawało, umiejętność aplikacji niektórych technik, które nie wchodzą do kanonu podstaw BJJ ( głównie kote gaeshi ),
Po trzecie - zrozumienie i akceptacja teoretycznych zasad BJJ, które pod wieloma względami wydawały mi się tożsame z zasadami aikido.

Nie wiem o jakim lęku mówisz bo bardzo wielu aikidoków bawi się w sparingi.

"Bardzo wielu" w przypadku aikido, to nadal oznacza "zdecydowana mniejszość". Poza tym kluczowe dla zrozumienia problemu jest użyte przez Redakcję słowo "bawi się". Ja nie mówię o zabawie w sparing, tylko o uznaniu sparingu jako podstawowej i niezbędnej metody doskonalenia nawyku ruchowo-czuciowego. Mówiąc o lęku mam na myśli sporą część moich rozmówców na tym forum, szczególnie tych wpływowych ( czyli nauczających nosicieli pewnej idei ), z wysokimi stopniami dan i długoletnią praktyką.
Czym innym jest "zabawa" czym innym jest metoda. W przypadku wprowadzenia sparingu jako stałego elementu treningów dochodzimy w pewnym momencie do konieczności zmiany technik podstawowych. Eliminujemy techniki, które nie działają ( dla mnie po prostu są głupie). W przypadku technik aikido oznacza to taką ich modyfikację, która umożliwi chociażby wykonanie techniki na przeciwniku oporującym, nie znającym aikido, nie stosującym się do "kodów", itp.
To zjawisko jest dobrze widoczne w BJJ. Techniki kihon waza nie różnią się od technik wykonywanych w walce ponieważ kihon to wyizolowane z walki sekwencje ruchowe. Taki proces nazywam konwergencją techniczną. Odwrotnie - brak sparingu prowadzi do stopniowego wynaturzenia technik.

Zawsze gdy pojawiają się wątpliwości co do aikido zalecam studiowanie źródeł.

Tak, znam poglądy Redakcji w tej kwestii. Nie mniej jednak to ciągle jest partyzantka nie mająca żadnego przełożenia na - przykładowo - oficjalną treść treningów aikido, tudzież wymagania egzaminacyjne.
Inaczej mówiąc, Redakcja w Budojo sobie, a jak przyjedzie shihan z Hombu to trzeba robić dobrą minę do złej gry i popychać te pierdoły, które on pokazuje.

P.S. Niestety, nie ma jeszcze materiału filmowego jak Akahige walczy w BJJ. Jak się pojawi i będzie mało wstydliwy to Redakcja się dowie. :wink:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Randall napisal:

Są to oczywiście przykłady na moje złe wykonanie - gdybym robił to dobrze, to pierwszy nie miałby czasu na to, a drugi skończyłby ze złamaną ręką.

Idiotyzm jakiego to argumentu wczesniej pokazywales innym (slusznie zreszta bo to zaden argument...? Ze techniki Aikido sa tak zabojcze, ze nie mozna ich stosowac w walce. Ze gdyby ciotka miala wasy toby byla.... (ta ciotka to ode mnie - chyba tego ni episales - nie pamietam)
Moze troche konsekwencji...
Aha - odpowiedzi banalnych chyba nie trzeba dawac - praeciez sa banalne - kazdy sam je widzi, nieprawdaz?


Czy to była walka, sparing? nie.
W obu wypadkach była to podzielona na etapy demonstracja techniki dla ludzi którzy ją pierwszy raz na oczy widzą i pierwszy raz czują/odbierają. Podkreślam - podzielona na etapy. Na treningu na którym wspomniani ludzie byli z przypadku. Nie byli osamotnieni, i podobnie jak inni z owej przypadkowej grupy, na próbę z mojej strony założenia sensownej kontroli reagowali z braku odpowiedniego wyrażenia lekką paniką i poddaniem - w sposób oczywiście spontaniczny, nie przewidziany przez aikido.
Robiona przeze mnie technika i demonstracja była przegadana i miała na celu pokazanie "o co w tym chodzi" czysto poglądowo.
Fakt, że gość był w stanie zrobić przewrót znaczy tyle, że nie miał zaciśniętej dźwigni.
Dźwignie w aikido działają - poszukaj to znajdziesz moje wypowiedzi na ten temat, nie działa za to zakładanie ich.
Można ćwiczyć mocno i twardo, ale z kimś kto wie co się może stać, wie kiedy odklepać, zna limity i konsekwencje, albo sam nie nakręci się na dźwignię nie znając jej - tak jak na treningu bjj.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Coś dla inspiracji i zastanowienia:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zwłaszcza polecam ten fragment:

This leads to risk training. It's a little tweak for some, terrifying for others. Every so often you must practice defense in an environment where if you do it wrong, you will be injured. A full power, full speed baseball bat strike to the head. Preferably from someone with the skill to put himself in a rage mindset for a single blow and then come out of it. The old two man kata, at higher levels, had a huge element of this.

And here is the test- if uke attacks with full power, speed and rage and tori screws the defense and uke in any way is able to regain control and not hurt tori, then uke didn't have the right mindset to begin with. The training would have been 'off', valueless.

I'm not suggesting this training method, because it is not safe. I do it as tori. I will do it as uke if I know that tori completely understands that I will not pull in any way and his own survival is entirely in his hands. I am reluctant to risk a manslaughter charge for training, especially if it is for someone who may choke or not understand. The stupid and clumsy need not apply.

But there is a lesson there. Especially if you can be both, the fully committed attacker and the defender.

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_nagababa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

ps.nikt nie chce mi pokazać gdzie i jak Akahige walczy w bjj???[/b]


Przepraszam za Offtopic, zachodzę w głowę, dla czego piszesz wszystkie posty wytłuszczoną czcionką ?
Oczy strasznie bolą od czytania.
  • 0

budo_nagababa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?


A o Tomiki aikido słyszałeś? To jest właśnie system, który wykorzystuje techniki aikido do walki.


Ktoś tu wspominał o Tae Bo.
Czy wykorzystanie przez kogoś treningu Tae Bo do walki zmienia założenia, istotę, przeznaczenie, czy cele, jakimi się kierował twórca Tae Bo ?

Mógłbym tak samo napisać: słyszałeś o boksie czy kick-boksie ? To jest właśnie system, który wykorzystuje techniki Tae Bo do walki.

Brednia.
To jakby twierdzić że kijki od nordic walking są od wielu lat wykorzystywane w narciarstwie :lol:
Poza tym w tae-bo nie ma technik, jest choreografia. Nie da się nauczyć kopać robiąc wymachy w powietrze w takt muzyki.


A Aikido to nie choreografia ?
Kijki od nordic walking służą podobnym celom co kijki narciarskie.
Natomiast cele Tae Bo i Kick-Boksu są zasadniczo różne.
Celowo podałem właśnie ten przykład. Ponieważ dobrze obrazuje różnice między dwoma formami.

Podobnie jest w Aikido nie służy ono w żadnym wypadku do walki choć wizualnie jest z nią kojarzone.


Żaden z Was nie odniósł się do zamieszczonych przez mnie cytatów O'Sensei na temat tego czym Aikido jest i do czego służy.

Zauważyłem, że cytowany i wątek religijno-duchowy Aikido jest z zasady pomijany.
Na forach internetowych czy na stażach.
Za to z ochotą i poniekąd na siłę forsuje się przesłanie Aikido Sztuka Walki wbrew Wspaniałemu Twórcy Aikido.


Szczególnie chętnie poznałbym opinię na przedstawiony problem, ludzi o dłuższym stażu.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Szczególnie chętnie poznałbym opinię na przedstawiony problem, ludzi o dłuższym stażu.

Trzydziestoletni staż może być?

Żaden z Was nie odniósł się do zamieszczonych przez mnie cytatów O'Sensei na temat tego czym Aikido jest i do czego służy.


Mylisz się. Odniosłem się do zamieszczonych przez Ciebie cytatów przy pomocy innych cytatów dotyczących walki w aikido. Trzy posty poniżej Twojego.

Zauważyłem, że cytowany i wątek religijno-duchowy Aikido jest z zasady pomijany.
Na forach internetowych czy na stażach.
Za to z ochotą i poniekąd na siłę forsuje się przesłanie Aikido Sztuka Walki wbrew Wspaniałemu Twórcy Aikido.

Odpowiadam za siebie. Nie interesują mnie religijno-duchowe dylematy Założyciela. Sam M. Ueshiba nie jest dla mnie wzorem do naśladowania, tylko postacią historyczną. Pierwszą z tych, które przyczyniły się do powstania aikido. Współczesne aikido i jego strona filozoficzna ( nie duchowa ) jest dziełem Kisshomaru Ueshiby i - w znacznie mniejszym stopniu - K. Tohei. Głównych instruktorow Hombu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A Aikido to nie choreografia ?

Jeśli ma być SW to nie może być choreografią. Choreografia jest pozbawiona improwizacji i adaptacji ze swej istoty.

Kijki od nordic walking służą podobnym celom co kijki narciarskie.

Cel kijków od NW nie maj ABSOLUTNIE nic wspólnego z tym który jest przy nartach.
W NW kijki są narzędziem do aktywizacji pracy górnej części ciała, zwiększenia zakresu ruchu mięsni i spalanych kalorii, wzmocnieniem efektu treningowego naturalnego ruchu, jakim jest marsz - do marszu są nam kijki całkiem niepotrzebne.
W narciarstwie są do poprawy stabilności, ułatwienia skręcania, też do odpychania przy marszobiegu. Ale celem jest jazda i jej ułatwienie, nie zmęczenie górnej części ciała.

Widzisz, jak to ciężko tak prosty przykład zrozumieć? Muszę banały tłumaczyć 8) To jakim cudem masz sobie poradzić z rozważaniami na temat aikido...

Natomiast cele Tae Bo i Kick-Boksu są zasadniczo różne.
Celowo podałem właśnie ten przykład. Ponieważ dobrze obrazuje różnice między dwoma formami.


O ile pamiętam to przykład Tae-bo jest powoływany przeze mnie, właśnie jako rekreacja ruchowa oparta na SW, także nie przypisuj sobie tego.

Podobnie jest w Aikido nie służy ono w żadnym wypadku do walki choć wizualnie jest z nią kojarzone.

Ok, usunąć aikido z portalu sztuk walki, nie reklamować jako SW, nie mówić nic o walce.
Aikido w takim razie to system religijno-filozoficzny, forma medytacji w ruchu.
Wszelkie zarzuty płynące pod jego adresem - że demony, duchy, sekta - są jak najbardziej na miejscu i prawdziwe.
Jeśli odrzucimy oba powuyższe sensy, zostaje lansowany przeze mnie - aikido to forma rekreacji ruchowej, układy choreograficzne analogiczne do Tae-bo.

Zauważyłem, że cytowany i wątek religijno-duchowy Aikido jest z zasady pomijany.
Na forach internetowych czy na stażach.

jest pomijany, bo zyjemy w 21 wieku, dominuje pragmatyzm amerykański w późnonowoczesnej formie. Nikt już w cywilizowanej części świata w Boga nie wierzy, choć wielu ludziom się wydaje że jednak tak.
To po kiego będziesz lansował dyrdymały o dupie Maryny? Przecież to uwstecznianie i ciemnogród. Zacznij leczyć grypę wygrzewaniem w piecu chlebowym...
  • 0

budo_takeo_otori
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Od kilku lat obserwuję tego typu gadki na forach. Mogę się po tych kilku latach wypowiedzieć, bo mam nieco doświadczenia pod względem tego czy walka może być skuteczna czy nie.

8 lat ćwiczyłem aikido, nigdy się za jego pomocą tak naprawdę nie obroniłem. Więcej, jak już dochodziło do jakiejś walki na serio na ulicy, szkole etc, to albo udawało mi się jakoś obronić pięściami, albo nie. Ale nawet jak już wychodziłem zwycięsko, to nigdy dzięki Aikido.

Po ośmiu latach treningu zrezygnowałem, w między czasie zapisałem się na bjj. Na pierwszym treningu z nikim nie udało mi się wygrać, rozkładała mnie ciągle dziewczyna o posturze takiej jak moja. Bjj ćwiczyła kilka lat mniej niż ja Aikido.

Po jakimś czasie zrezygnowałem ze zniechęcenia, udało mi się wygrać kilka sparingów. zapisałem się następnie do innego klubu gdzie ćwiczyłem przez pewien okres bjj oraz mma.

Po jakimś czasie udawało mi się w stójce obalić czasem nawet o kilkanaście kilogramów cięższych ode mnie. Czasami też wychodziły mi techniki kończące (mówię o mma)

Pamiętam trening bjj, jak przyszedł jakiś nowy koleś na trening (ja wtedy ćwiczyłem ok. ponad pół roku). Ważył na oko jakieś 90 - 100 kilogramów ( moja waga to ok. 70). Pomimo moich bardzo rzadkich zwycięstw podczas sparingów tego "świeżaka" rozwaliłem techniką kończącą a nie na czas, po prostu bawiłem się z nim (a była między nami różnica ok. 20, 30 kg jeśli nie więcej).

Teraz nic nie trenuję, nie mam czasu. Po ośmiu latach treningu aikido umiałem (pod względem walki) mniej niż po niecałym roku ćwiczenia mma i bjj.

Aikido nie jest realne z jednego prostego powodu - na aikido nie ma sparingów. I nikt mi nie wmówi, że jak będę trenował suche ruchy z partnerem, to po 30 latach nagle będę umiał się bić. Bzdura. Więcej się nauczycie, jeśli będziecie się bić na stadionach (tylko, że na aikido nie chodzą przecież kibole ;) )

Aikido to piękna i wspaniała rzecz jeśli podejdzie się do tego jak do hobby, sztuki ruchu, wręcz tańca, ale nie jeśli chce się potrafić naprawdę bić, do tego są inne rzeczy ;)
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Dołączona grafika [/grafika]
  • 0

budo_takeo_otori
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
a no właśnie nie jest obvious, bo większość osób idzie na trening aikido z myślą, że zostaną nie wiadomo kim i że będą rozwalać przeciwnika na odległość, a nie, że po 2 latach ćwiczenia okaże się, że nic nie potrafią a wydali kilkaset złotych w plecy. Ćwiczyłem aikido, rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami i po prostu wiem jakie są realia. Ludzie którzy się zapisują w większości myślą, że naucza się realnej samoobrony, sam się na początku dla tego zapisałem. Więc możesz sobie darować tego typu żarty. Dzięki takim opiniom jak moja może ktoś kto chce się zapisać na sztukę walki stwierdzi: nie, to nie jest dla mnie, ja chce się nauczyc nap******ać na ulicy, albo: o super to jest to, sztuka ruchu, która pomoże mi w zrozumieniu własnego ciała etc, etc.

Mój post jest na 40 STR. zobacz ile było przedtem sporów, ludzie się wciąż kłócą, większość ma doświadczenie tylko w aikido i od razu mówi że aikido to najlepsza sztuka walki na świecie.

Nie mam zamiaru się wykłócać o to kto ma racje a kto nie. Powiedziałem co chciałem, wiem, że teraz będziecie sobie drwić. Wasz problem. Ja mam przynajmniej satysfakcję, że ktoś kto będzie tu szukał informacji na temat skuteczności aikido, bo ma dylemat czy się na Aikido zapisać czy nie, będzie miał chociaż trochę jaśniejszy obraz tego jak to wygląda w praktyce.
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
To co napisałeś w poprzednim poście to prawda, tylko, że taka wiedza po prostu nie ma szans dotrzeć do pewnych betonowych głów. Gdybyś przeczytał więcej postów niż ta ostatnia strona to prawdopodobnie wiedziałbyś, że podobne stanowisko jak to, które opisałeś jest wałkowane od wielu miesięcy na budo przez całkiem sporą ilość osób. Tylko rozbija się o beton.

Także poprzez wklejenie tego obrazka chciałem Ci uświadomić, że Ameryki nie odkryłeś, ale masz rację :)

Pokój
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
nie chodzi tylko o sparingi, ale głównie o różne formy ćwiczenia technik w ruchu, zamiast rozkminiania uke stojącego z wyciągniętą ręką
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Aikido to piękna i wspaniała rzecz jeśli podejdzie się do tego jak do hobby, sztuki ruchu, wręcz tańca, ale nie jeśli chce się potrafić naprawdę bić, do tego są inne rzeczy ;)


A coz innego piszę? I nie tylko ja.
Mozna sie nauczyc walczyc na bjj w kilka lat? Super.
Na Krawce zajmie to pewnie z rok.
Na dobrym kursie samoobrony pewnie trzy miesiace.
Najlepiej nauczy ulica.

Aikido uczy zupelnie czegos innego, czego sie w rok, 10 lat a czasem nawet przez pół zycia nie sposób nauczyć.
Aż 8 lat zabrało Ci stwierdzenie tego prostego faktu? Dziwne

@Kristof
- o jaki beton ? Pokaz mi gdzie jakis Aikidoka napisał, ze Aikido słuzy do walki, do tego zeby sie bić na ulicy czy cos podobnego.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Aikido uczy zupelnie czegos innego, czego sie w rok, 10 lat a czasem nawet przez pół zycia nie sposób nauczyć.

Czyli czego, konkretnie, uczy aikido?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Jak znam życie odpowiedzią będzie coś duchowo-samorozwojowego :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024