Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

- jest ich zdecydowanie więcej, ale mają w głębokim poważaniu (żeby nie powiedzieć "w rzyci") wszelkie reformy lub ich brak, szukanie powiązań aikido z jakąkolwiek walką lub też brak tych powiązań, itd, itp. Robią swoje i już.

Oba wnioski sugerują, że tak zawzięcie przerzucający się tu argumentami panowie tworzą zwykłe kółko wzajemnej adoracji (czasem pokłóciwszy się o pierdołę, na zasadzie "kto się lubi ten się czubi). Generalnie chodzi mi o to, że patrz pkt 2. i te rozpisywanie się naszpikowane terminologią rożną jest totalnie bez sensa :wink:


masz racje, niestety, tylko czy to dobrze swiadczy o aikidokach, czy nie dobrze?
czy wogole jako so nich (nas) swiadczy, ze mamy wszystko w dupie i robimy swoje...
nic to, faktycznie temat rzeka , czas by do morza dotarla...
'
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
tak jeszcze apropos naszych rozmow itp :)

fragment rozmowy z Tomaszem Raczkiem o Zygmuncie Kałużyńskim

"Zygmunt miał zawsze swoje zdanie, ale temperatura dyskusji zależała bardziej od reakcji jego rozmówcy niż od niego samego. Chciałem przypomnieć, że w naszych rozmowach, które trwały prawie ćwierć wieku, też często nie zgadzaliśmy się ze sobą, a jednak nie dochodziło do rękoczynów. Wręcz przeciwnie, zrodziła się między nami przyjaźń. Posiadanie odmiennego zdania niekoniecznie musi prowadzić do konfliktów. Pod warunkiem jednak, że obie strony szanują swoją odrębność i w możliwości wymiany myśli odnajdują szansę, a nie rodzaj zniewagi. A szansa polega na tym, że zmusza dyskutanta do maksymalnego wysiłku intelektualnego, do dbania o argumentację, obronę swoich sądów. To ostatecznie skutkuje tym, że mówi się i myśli najlepiej, jak się tylko potrafi. Nie ma dla inteligentnego człowieka (nie mówiąc już o inteligencie) korzystniejszej sytuacji. Najgorsze jest zgadzanie się albo posługiwanie cudzym zdaniem, schematami czy stereotypami, bo to w ogóle wyklucza myślenie. Może ze względu na tę konieczność niektórzy złościli się na Zygmunta? Nie chciałbym tego mocno nazywać, ale niezbyt dobrze to o nich świadczy…"

calosc tytaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
milego dnia...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Pierwsza sprawa dotyczaca kultury skąd mozna sie dowiedziec ile lat ma redakcja budojo zeby w odpowiedni sposob sie odnosic.

Trzeba spytać mnie!
Jako znawca historii polskiego Aikido oceniam datę urodzin Redakcji na...eeeeee.....yyyyyyy.....gdzieś tak: 30 sierpnia 1960 roku. Czyli mamy okrągłą rocznicę! :D :D :D
Pozostałe informacje dla osób, które niedawno spadły z Księżyca i nie wiedzą, kto to Redakcja tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Oba wnioski sugerują, że tak zawzięcie przerzucający się tu argumentami panowie tworzą zwykłe kółko wzajemnej adoracji (czasem pokłóciwszy się o pierdołę, na zasadzie "kto się lubi ten się czubi). Generalnie chodzi mi o to, że patrz pkt 2. i te rozpisywanie się naszpikowane terminologią rożną jest totalnie bez sensa

Totalnie bez sensa to jest mieć "w głębokim poważaniu" to, co się robi - bez jakiejkolwiek refleksji nad tym.
Podobna postawa kojarzy mi się z trzema małpkami, z których jedna zasłania oczy, druga - uszy, a trzecia - pysk. A z moich obserwacji wynika, że to raczej ludzie mający w głębokim poważaniu tworzą koło wzajemnej adoracji.
Podobne dyskusje do tej tu toczą się na szeroką skalę na forach zagranicznych. Znawca aikido i redaktor Aikido Journal, Stanley Pranin, napisał na temat sytuacji aikido duży artykuł, który może warto sobie przypomnieć:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Podobne dyskusje do tej tu toczą się na szeroką skalę na forach zagranicznych. Znawca aikido i redaktor Aikido Journal, Stanley Pranin, napisał na temat sytuacji aikido duży artykuł, który może warto sobie przypomnieć:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Najlepsze, że Pranin od razu podał stosowne propozycje rozwiązań, do tego mieszczące się w tradycyjnym treningu... :roll:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

masz racje, niestety, tylko czy to dobrze swiadczy o aikidokach, czy nie dobrze?
czy wogole jako so nich (nas) swiadczy, ze mamy wszystko w dupie i robimy swoje...
nic to, faktycznie temat rzeka , czas by do morza dotarla...
'

Nie ma żadnych nas. Jestem ja ćwiczacy aikido, on ćwiczacy aikido i ty ćwiczacy aikido. Osobiście, w dobrym tego słowa znaczeniu mam wszystko w dupie i robię swoje 8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Najlepsze, że Pranin od razu podał stosowne propozycje rozwiązań, do tego mieszczące się w tradycyjnym treningu... :roll:


nie wiem kto to Pan Pranin, ale chyba wiekszosc tego co napisal jest mi bliskie, i ba, w wiekszosci zgadza sie z tym co wlasnie wprowadzam powoli w zycie...

szybki cytat z tego listu:
"Wnioski
Podjąlem próbę wyjaśnienia, że to, co jest przyjmowane za „nowoczesne aikido” tak naprawdę jest zaledwie odmianą oryginalnej koncepcji leżącej u podstaw aikido Założyciela."

ja bym tego nawet odmiana nie nazywal, tylko rozwinieciem na bazie...
albo i powrotem do zrodla...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie ma żadnych nas. Jestem ja ćwiczacy aikido, on ćwiczacy aikido i ty ćwiczacy aikido.


w takim razie nie ma nic z aikido w tym co robimy...

ja zawsze bylem naiwny, ale nadal wierze ze moze kiedys uzyjemy "my"...
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Eee tam Wodzu,

Jasne , że robimy swoje. I to jest najwazniejsze.
A , ze w wolnej chwili maznę cos na temat mojej wizji, bez zobowiązań....

Ale (mówię za siebie) nie mam w dupie tego co myslą i piszą inni. Uważam, że ćwiczenia intektualne (obok nap...lania :D ) też sa cenne.

W sumie wychodzi na to, ze nie jestesmy od siebie tak bardzo daleko ani w ćwiczeniach ani w pogladach - wszystko zalezy od interpretacji.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie ma żadnych nas. Jestem ja ćwiczacy aikido, on ćwiczacy aikido i ty ćwiczacy aikido.


w takim razie nie ma nic z aikido w tym co robimy...

ja zawsze bylem naiwny, ale nadal wierze ze moze kiedys uzyjemy "my"...


Ostatnio przekonałem sie że po ponad 15 latach treningu ze aikido siedzi głeboko we mnie i do tego działa na ulicy. Od tej pory nadałem sobie mentalnie V dana i w dobrm tego słowa znaczeniu mam wszystko w ....... :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Oświeć mnie proszę. Czym się różni uprawianie Aikido jako nie Sztukę Walki od uprawiania Aikido jako Sztukę Walki ?

Rozumiem, że od strony technicznej nie zmienia nic a Chodzi o to żeby nie szczepić toksycznej ideologi. Która przewraca ćwiczącym w głowach.
Dobrze rozumuję?

Tak, jeśli aikido pozostawiamy technicznie jakie jest, można zrobić z niego rekreacyjną gimnastykę dla starców, dzieci, kobiet, flegmatyków i wszelkiej innej maści ludzi niezainteresowanych zaawansowanym wysiłkiem i treningiem wyczynowym/sportowym. Jednak by to osiągnąć trzeba wywalić tąż toksyczną, jak to ładnie ująłeś, ideologię, bo generuje ona fanatyków i złudzenia. Po co komu dyrdymały jakieś nadmuchane religijną metafizyką do robienia skłonów i przewrotów?

Ale.
Jeśli ma być sztuką walki, to należy dołożyć elementy nauki walki, doskonalenia praktycznej umiejętności i zdolności, w przeciwienstwie do obercnego doskonalenia formy estetycznej. I (podkreslenie dla mniej rozgarniętych) nie mam na myśli robienia systemu combat a aikido w jego tradycyjnej formie i z tradycyjnymi technikami.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Najlepsze, że Pranin od razu podał stosowne propozycje rozwiązań, do tego mieszczące się w tradycyjnym treningu... :roll:

I co gałami kręcisz :} on przecież nie podał rozwiązań, on podał cele zmian.
Dokładnie te same cele które my postulowaliśmy a Smail wprowadza.
Jak chcesz nauczyć kontroli równowagi, oddechu, uderzeń, nawyku stosowania atemi, wzmocnić fizycznie?
Jedyna praktyczna rada jaką dał to trening przekrojowy - czyli to co dziś jet praktykowane - aikido uczymy się nie na aikido a na boksie, judo, bjj, karate i innych... bzdura.

A jak to zrealizować w ramach treningu aikido? Prosta piłka, zakładasz ochraniacze i zaczynasz na serio kopać, uderzać, wywracać, nie dać się wywracać, kontynuować ataki.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ostatnio przekonałem sie że po ponad 15 latach treningu ze aikido siedzi głeboko we mnie i do tego działa na ulicy. Od tej pory nadałem sobie mentalnie V dana i w dobrm tego słowa znaczeniu mam wszystko w ....... :)

szczerze gratuluje, nie wszyscy maja takie szczescie :D
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A jak to zrealizować w ramach treningu aikido? Prosta piłka, zakładasz ochraniacze i zaczynasz na serio kopać, uderzać, wywracać, nie dać się wywracać, kontynuować ataki.

I to właśnie jest sprzeczne z ideą aikido :/. Znaczy nie ciągłe atakowanie, wykorzystywanie luk etc., ale BRAK umiejętności zakończenia walki w zarodku czyli w układzie: atak - zagięcie czasoprzestrzeni - koniec... :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I to właśnie jest sprzeczne z ideą aikido :/. Znaczy nie ciągłe atakowanie, wykorzystywanie luk etc., ale BRAK umiejętności zakończenia walki w zarodku czyli w układzie: atak - zagięcie czasoprzestrzeni - koniec... :twisted:

Eeeeee
Z twojej wypowiedzi wynika że sprzeczny z ideą aikido jest brak umiejętności zaginanai czasoprzestrzeni w celu zakończenia walki w zarodku.
Ja spasuję. :twisted:
  • 0

budo_nagababa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I to właśnie jest sprzeczne z ideą aikido :/. (...)BRAK umiejętności zakończenia walki w zarodku czyli w układzie: atak - zagięcie czasoprzestrzeni - koniec... :twisted:


Zatem zwróć uwagę, że przedstawiciele innych Sztuk Walki zajmujący się nimi w sposób profesjonalny realizują "idee aikido" bez problemów.

Przykład: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Natomiast w Aikido, no wiesz, wszyscy niby dążą do tej idei a nikt nawet nie zbliża się do jej osiągnięcia.
Więc chyba ta idea jest nie do końca prawdziwa a raczej dorobiona.
Z resztą sam Ueshiba zdaje się mówił do swoich uczniów, że nie uczy ich walki.
Wątek walki bez walki dorobiono raczej po jego śmierci, prawdopodobnie dla potrzeb marketingowych.

Jak mawiał pewien Himalaista
Współczesną Istotą Aikido i przyczyną jego bezładu jest ślepe poszukiwanie rzeczywistości przez kogoś nam obiecanej.

Pomyśl o tym Voivod! Czy czasem powyższe nie dotyczy Ciebie.
  • 0

budo_nagababa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Jeśli ma być sztuką walki, to należy dołożyć elementy nauki walki, doskonalenia praktycznej umiejętności i zdolności, w przeciwienstwie do obercnego doskonalenia formy estetycznej. I (podkreslenie dla mniej rozgarniętych) nie mam na myśli robienia systemu combat a aikido w jego tradycyjnej formie i z tradycyjnymi technikami.


Po co ?
Jeśli nawet dołożysz te wszystkie elementy, techniki Aikido i tak nie będą się nadawały do walki.
Ukształtujesz motorycznie ucznia, wyrobisz w nim wydolność, siłę, psychikę ale od strony samej techniki charakterystycznej dla Aikido nie za wiele się w walce przyda.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

sam Ueshiba zdaje się mówił do swoich uczniów, że nie uczy ich walki.

Podaj źródła, proszę.
  • 0

budo_nagababa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Nie pamiętam źródła, wyczytałem to gdzieś.

Wpisałem teraz w google "nie uczę walki Ueshiba" i znalałem coś takiego

"Aikido nie jest sztuką walki z nieprzyjacielem i pokonania go. Jest drogą prowadzącą wszystkie ludzkie istoty ku życiu w wielkiej rodzinie. Sekretem aikido jest zrobienie siebie samego jednością z wszechświatem kierując się jego naturalnym ruchem."
O'Sensei Morihei Ueshiba

"Sekretem Aikido nie jest to jak macie poruszać swoje ciała ale jak wykorzystywać wasze umysły. Nie uczę was technik walki Uczę was jak nie być agresywnym."
O'Sensei Morihei Ueshiba

za: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Znalazłem również to:

O’SENSEI UESHIBA - CYTATY
" Aby praktykować aikido we właściwy sposób musimy zawsze pamiętać o tym, że wszystkie rzeczy mają swój początek w Jednym źródle; zanurz się w miłości i otocz szczerością.

Technika oparta wyłącznie na sile fizycznej jest słaba; technika oparta na sile duchowej jest mocna...

Dobry trening aikido jest źródłem światła (mądrości) i ciepła (współczucia).

Te dwa elementy stanowią siłę napędową nieba i ziemi. Ćwicz ciężko, a doświadczysz światła i ciepła aikido.

Ćwicz jeszcze ciężej, a sekrety natury staną przed tobą otworem.

Aikido należy ćwiczyć od momentu przebudzenia się do chwili pójścia na spoczynek.



Nie jestem pewien czy udało się wam uchwycić prawdziwy cel aikido.

Nie polega on jedynie na ćwiczeniu się w technikach bujutsu.

Nie mniej ważne jest tworzenie lepszego świata, pełnego piękna i gracji, świata radości.

Zawsze potwarzam, że to Bóg dał nam ten świat i że cały świat stanowi jedną rodzinę.

Jest naszym wielkim przywilejem, że możemy nieustannie cieszyć się jego pięknem i świetnością.

Naszym obowiązkiem jako istot ludzkich jest tworzenie takiego społeczeństwa, które przystawałoby do tego piękna i splendoru.

Naszym celem w budo nie może być chronienie samych siebie.

Musimy zaakceptować dar boskiej miłości i nieustannie wyrażać dlań swój szacunek poprzez czynienie takich zmian, które prowadzić będą do uszczęśliwienia całego świata.

Jeżeli rzeczywiście poważamy uświęconą istotę budo, musimy pracować dla pokoju, dla świata bez kłótni, bez nieszczęść, bez konfliktów.

Oto jest prawdziwy powód, dla którego ćwiczymy aikido.

Aikido to sposób na jasne przedstawienie uniwersalnej zasady.

Jego celem jest tworzenie racjonalnego i logicznego świata.

Społeczeństwo, które potrafi hormonijnie połączyć ciało i umysł, daje w rezultacie świat pełen jedności.

To my sami musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za urzeczywistnienie boskich zamierzeń.

Aikido nie jest sztuką niszczenia lecz sztuką życia, dobroci, pokoju oraz miłości natury."


za: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mało w tym co mówi Mistrz i założyciel tego o czym wy tu mówicie, nieprawdaż ?
  • 0

budo_alexia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląskie
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Całkiem jak Yoda mówiący o Mocy... :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Mało w tym co mówi Mistrz i założyciel tego o czym wy tu mówicie, nieprawdaż ?

To wróć, w takim razie na stronę 30 tego tematu i jeszcze raz zapoznaj się z cytatami z "Budo", które tam przedstawiłem:
http://budo.net.pl/v...r=asc&start=435
Jak już napisałem sto osiemdziesiąt tysięcy miliardów razy istnieją co najmniej trzy grupy kryteriów identyfikacji sztuk walki. Są to:
1) czynnik racjonalny ( oparty na logicznym związku rzeczy - sztuka walki to fizyczna konfrontacja co najmniej dwóch osóB),
2) czynnik utylitarny ( praktyczne zastosowanie np. w samoobronie ),
3) czynnik mentalny ( związany z filozofią konfrontacji).

Nie należy być Peweksem mieszając różne systemy walutowe.
W przypadku Ueshiby dochodzi jeszcze jeden bartdzo ważny czynnik - czynnik religijny, który jednak współczesnych adeptów ( np. chrześcijan/katolików albo muzułmanów ) nie dotyczy. Warto o tym pamiętać.

Po co ?
Jeśli nawet dołożysz te wszystkie elementy, techniki Aikido i tak nie będą się nadawały do walki.
Ukształtujesz motorycznie ucznia, wyrobisz w nim wydolność, siłę, psychikę ale od strony samej techniki charakterystycznej dla Aikido nie za wiele się w walce przyda.

A o Tomiki aikido słyszałeś? To jest właśnie system, który wykorzystuje techniki aikido do walki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024