Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I bede mogl go bokenem atakowac jak mi sie zywnie podoba a on samymi unikami sprawi ze sie zmecze od machania ?

[b]
Bokkenem to nie ...ale pożyczymy ci fukuroshinai tochę bezpieczniejsze narzędzie choć nieźle boli.

Jurku, daj spokoj, przeciez zamacha sie chlop na smierc tym nietrafianiem :) :):)
tak na powaznie, jesli walka bedzie polegala na samych unikach trafi go najpozniej za 3 razem jesli chlopak jest naprawde dobry... po co ta szopka


A skąd wiesz że chłopak jest dobry, to właśnie będziemy sprawdzać. On nas a my jego.
Przecież o to tu chodzi. :P
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nauczyciele to w szkole byli. Zdecydowanie bardziej do formy pasuje trener.

Trenera to masz w piłce nożnej...Albo BJJ czy Judo. Tu bardziej pasuje forma (w aikido) - instruktor- gwoli scislosci mały mądralo. :lol:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

eee tam to lipa :D .

Bo ja bym chcial sie nauczyc ( o ile to mozliwe) tak jak Dziadek w tym opisie. Narobiles mi nadzieji, opowiadajac ze jest ktos kto tak potrafi, a teraz te nadzieje rozwiales :( , nie ladnie tak oszukiwac :( .

Nie chce by kolega mnie zaskakiwal ... jestem taki pokojowy misio :D .


Żadna lipa. Przecież nie wiemy co Ueshiba obiecywał oficerowi, tzn. czy oficer nie spodziewał się jakiegoś kontrataku . Opis mówi tylko tyle że jego ataki nie napotykały na opór tylko na uniki i że się tym zmęczył a Ueshiba doznał oświecenia.
A ty chcesz sobie ułatwić zadanie - znać z góry strategie przeciwnika i to jeszcze w sytuacji kiedy na przeciwko siebie będziesz miał nie Ueshibę ale miłego kolegę.
A jak jesteś pokojowo nastawiony to się przecież poddasz przed walką żeby zrobić nam przyjemność. :) :) :)

  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
z tego co pamietam to miales pokazac mi umiejetnosc uniku przed bokenem az sie nie zmecze i twierdziles ze to mozliwe. teraz widze ze chcesz sprawdzac moje umiejetnosci walki. jezeli tak to sa pola mokotowskie...kwestia umowy co do konwencji. ale rozumiem ze sie wycofujesz z tych unikow jako sf stosowanej?
edytka. czytac umiem i wiem co ty napisales ...a nie co dziadek mial namysli.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nauczyciele to w szkole byli. Zdecydowanie bardziej do formy pasuje trener.

Trenera to masz w piłce nożnej...Albo BJJ czy Judo. Tu bardziej pasuje forma (w aikido) - instruktor- gwoli scislosci mały mądralo. :lol:


nie nie, w aikido to jest profesor :)
instruktor to jest fitness czy innego aerobiku, jak mozesz Ninja tak aikido porownywac...
:D
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

z tego co pamietam to miales pokazac mi umiejetnosc uniku przed bokenem az sie nie zmecze i twierdziles ze to mozliwe. teraz widze ze chcesz sprawdzac moje umiejetnosci walki. jezeli tak to sa pola mokotowskie...kwestia umowy co do konwencji. ale rozumiem ze sie wycofujesz z tych unikow jako sf stosowanej?
edytka. czytac umiem i wiem co ty napisales ...a nie co dziadek mial namysli.


Z czytaniem masz jednak kłopoty. Pisałem wyraźnie o źródłach koncepcji walki w/g Ueshiby i to nawet w sytuacji kiedy opowieść o oficerze i unikach jest tylko apokryfem.
W tej strategii chodzi o to że unik może prowadzić do wygranej a nie o to że przeciwnik jest pewien że mu nic nie grozi. Tego nie rozumiesz. Ale to się da nadrobić np. treningiem uważnego czytania i słuchania.
W Budojo mogę cię nauczyć uników ale musisz sie zapisać. Podobnie jeśli chcesz sobie spróbować walki treningowej na takim poziomie jaki reprezentujesz.
Reszta jest milczeniem a raczej gadaniem :roll:
Forum jest do gadania a Budojo do ćwiczenia.

  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
masz racje... nie mam nic do dodania ponadto co podalem wczesniej. na polach mokotowsich nie wymagamy zapisu aby posparowac w eoznych bezpiecznych konwencjach. kazdy wyciagnie z tej dyskusji swoje wnioski. z mojej strony eot.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dużo już tych kręgosłupów złamałeś?

A ty masz więcej ni z jeden :?: :) To ty może smok jaki jesteś :) :) :)

Randall -o tym złamaniu dowiedziałem się przez przypadek wizyty u ortopedy po lądowaniu na płycie lotniska :wink: Pokojarzyłem fakty i przypomniałem sobie jak to próbowałem shihana skontrolować i mu zapodać kontaktową piąchopirynę. Ci co mnie znają wiedzą jak wyglądam i jak pracuję (nawet w parterze :wink: ). Niestety w momencie kiedy zapadła decyzja o uderzeniu leżałem wbity w tatami.
:?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Nosz ciekawe, ciekawe, chciałbym sprawdzić. Kwestia oczywiście konwencji.
Bo spotkałem się i nie przeczę, że się da, z taką dziwną sytuacją. Uke robi swoje, atakuje dziwny atak, potem udaje że się stara skontrować, np w pewnym momencie próbując uderzyć, a w międzyczasie dostaje mocną kontrę od tori.

Generalnie chodzi m o niewspółmierność zasad obrony do zasad ataku.
Dla wyjaśnienia prostego - umawiamy się że sprawdzamy aikido, ai hanmi katate tori kotegaeski, ja grzecznie wchodzę jak karateka i łapie łapkę, a tori mi jedzie furikomi irimi na gula. OOOO, aikido działa, widzisz. To jest poważny problem do przeskoczenia, ta współmierność.
Właśnie dlatego że aikido ma w swoim wachlarzu takie techniki, do jego ćwiczenia i sprawdzania efektów niezbędne są ochraniacze.

PS. A tak w ogóle, to zdaje się że shihan Koniard ma tak koło 195 i kolo 120 kg? czy może zrzucił? Zauważyliście że zazwyczaj słyszy się o dobrej pracy, luzie, braku siły itp. a mistrzowie mają łapki jak cygańska noga i słuszne wagi? Intresting kontradikszyn, niszt wa? ;)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

nie nie, w aikido to jest profesor :)
instruktor to jest fitness czy innego aerobiku, jak mozesz Ninja tak aikido porownywac...
:D

Ależ skądże drogi "Panie Uśmiech" :) W aikido to jest guru :D
Profesor to jest na Politechnice i innych uczelniach wyższych. Jak możesz tak do aikido porównywać :)
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Profesor to jest na Politechnice i innych uczelniach wyższych.

Nie tylko, nie tylko :P .
Profesorowie są także w bjj - przykładowo prof. Draculino, prof. Ribeiro, prof. Renzo Gracie, itd. :D
Chociaż to się w sumie zgadza, bo wtedy taka szkoła bjj nosi nazwę "Akademia", więc prawie jak szkoła wyższa. :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Aikidemia? brzmi jak jakaś choroba. :twisted:
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Te określenia są przeniesione z brazylijskiego. Akademia=szkoła, profesor=nauczyciel.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Te określenia są przeniesione z greki i łaciny i były używane jak w Brazylii indianie jeszcze nie wpadli na pomysł żeby zacząć się wybijać ;)
Akademia jest nazwą uczelni za sprawą akademii platońskiej, a konkretnie miejsca zbierania się chłopaków, był to gaj Akademosa.
Z łac. professor - wyznawca, głosiciel.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
no i dlatego w aikido mamy profesorow :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

no i dlatego w aikido mamy profesorow :)

No w przypadku Shihana tak :) A zwykli śmiertelnicy jak My? Mgr? :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Zwykli to akolici.
Akolita z greki. akolouthos czy jakoś tak, znaczy towarzyszący, idący za kimś.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Jak to weryfikuje? Przecież aikido nie działa bez współpracy. Co miałbym zrobić? Jak sprawdzić? Nie ma sparingu, nie ma walki...
Bedzie miły gość i uzna, że zadziałało to się podłoży, uzna że nie zadziałało to mi wytłumaczy jak to się "u niego robi", zrobię coś na kształt jego oczekiwań i zadziała.

Cóż na prawdę nie potrafić odróżnić totalnej buły od dobrze zrobionej techniki?

Tak wiedzę, tyle że ta wiedza/technika to praktyczny przepis na działanie, sprawdzalny, powtarzalny. Nie historia o sierotce Marysi.

No i sobie ją potem sprawdzasz i ćwiczysz, na tym polegają staże.
Choć Ci co piją piwko na trybunie faktycznie nie mają jak.
W inny sposób postrzegamy staże Randall

Przez makarony rozumiem opowieści teoretyczne o technikach. Jak ją zrobić, jaka jest jej zasada działania i takie tam. Normalnie można by powiedzieć że to ok, gdyby poza tą teorią, że tu trzeba wejść, tak wychylić, zdążyć, bla bla, była też adekwatna aplikacja. Tego aikido nie oferuje.

Nie bardzo ciebie rozumiem. Kiedyś coś tam pisałem że aplikacja to umiejętność wykonania techniki. Z tego co na ostatnim stażu byłem, na ćwiczenia praktyczne przeznaczone było jakieś ~90% czasu.
Nie było trybun gzie można by pić piwko niestety ;)

Dokładnie. Po co? Po nowe techniki.
Jakie? takie które będą działać.
Skoro teraz nie działa, po stażu nie działa, to po co kasę i czas tracić?

Żeby zdobywać doświadczenie? Przecież trening czy staż to element całego procesu.
Przy czym rezygnując ze stażu z szefem szkoły musisz liczyć na pośredników.
Choć z drugiej strony skoro nie interesuje ciebie progres w aikido to po co przepłacać, YouTube rzeczywiście powinien wystarczyć.


Jakbyś zrezygnował z ćwiczenia aikido, to byłbyś kolejną stówkę do przodu ;)


To dobrze, że nie płacę.

Mówią, że jak się za coś nie płaci to tego czegoś nie szanuje. Twój przypadek niestety to potwierdza.

Początki były trudne. Widocznei wtedy istniała duża potrzeba na taką formę wymiany wiedzy, bo jej każdy posiadał strzępy. Dziś dzięki mediom i ilości ludzi zorientowanych, a także dużo większej świadomości tematu SW, nie ma wielkiej potrzeby na taką formę.
Wiedza teoretyczna jest. Brakuje umiejętności aplikacji i rozwijających je adekwatnych form treningowych.

Skoro Ci to wystarcza to ok, Twoja broszka.

Jak robią notatki to się nie nauczyli. Będą się uczyć potem z notatek. To ja się mogę uczyć z cudzych notatek i filmów ;)

Niestety wredne świnie nie dają odpisywać :)
Notatki to indywidualna sprawa, nikt nie chwali się swoimi :lol:

Pytanie jeszcze co notują? Bo jak to będą klimaty z gatunku przepływu kosmicznej energii i internalizacji trójjedności sprzeczności, to im życzę szczęścia na drogę.

Ja osobiście poza tak oczywistymi sprawami jak np. kolejność czy szczegóły dotyczące kihonów z bronią. Notowałem np. przebieg treningów. W trakcie stażu niejednokrotnie dobór technik i ich kolejność nie jest przypadkowa. Nauczyciel w ten sposób może pokazać wspólne płaszczyzny technik, ich ewolucje. Jednym słowem globalne ogarnięcie programu stażu. To moim zdaniem bardzo cenna wiedza moim zdaniem dla kogoś kto prowadzi treningi ;)

Jakoś nie bardzo widzę co można notować po ćwiczeniu. "zapamiętac, łokieć przy sobie przez pierwsze 38' obrotu, potem ruchem jednostajnie przyśpieszonym do góry... " :)

Oczywiście jeśli jesteś nadal na etapie abecadła, czyli "jak wykręcić rękę by chrupła", to taka uwaga może być nieoceniona, jak już pisałem to indywidualna sprawa.
Każdy z nas wynosi ze staży co innego
Tak BTW. notatki robi się nie tylko u nas, Lemanowycy widziałem, ze też tak robią.
Będąc na pierwszych egzaminach na shodan tej szkoły w Polsce, obok mnie siedziała dziewczyna która notowała uwagi senseja na temat owych egzaminów.
Oczywiście że filowałem co pisze (wiem świnia jestem :) ) pierwsza jej notka brzmiała: "Nie podpierać się rękami przy hanmi-hadachi-waza" tak więc widzisz stary żadne kosmosy ;)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Te określenia są przeniesione z brazylijskiego. Akademia=szkoła, profesor=nauczyciel.

Myślałem, ze w Brazylii to portugalski 8)
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Te określenia są przeniesione z brazylijskiego. Akademia=szkoła, profesor=nauczyciel.

A w capoeirze zdaje się nie ma profesorów, mimo, że też brazylijska :-P
Czyli to cecha bjj, że mistrzowie sie tak tytułują? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024