Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dowody: filmy, nazwiska, daty.
Jeśli brak - podanie ludowe.


Chociażby moja skromna osoba. Daty: hmm za każdym razem jak jestem brany jako uke. Staram się atakować mocno i z kontynuacją jeżeli zobaczę lukę - wynik = złamanie kręgosłupa w odcinku szyjnym...
coś wiecej :wink: ?

pozdr.
Wingman

P.S.
Tylko nie pisz mi, o złym przyjęciu techniki :) lub nieumiejetności padania :wink:
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Dużo już tych kręgosłupów złamałeś?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Znaczy shihan Ci kręgosłup przetrącił Oo nieźle. Ale złamanie?
Możesz opisać zdarzenie?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Bo staże to strata czasu i wystarczyło mi pierwszych parę lat na to by się w tym połapać.

Staże są formą trening, na których masz szansę poćwiczyć z ludźmi z poza twojego dojo, a nawet z ludźmi z poza Twojej federacji czy z innego kraju. Twój nauczyciel nie jest alfą i omegą, popełnia błędy jak każdy. Więc na stażach takich weryfikujesz doświadczenia wyniesione z dojo.

Widzisz, kiedy już odczarujesz trening, kiedy nie zostanie w nim ani trochę iluzji, to się okaże, że na staże aikido nie ma po co jeździć.
Nie chodzi tam o to by wykorzystać ten czas na trening czysto praktyczny - zdobyć jakieś nawyki itp - bo to zbyt mały czas.
Staże są od zdobywania wiedzy.

Dla przykłądu EFE to staże prawie 20sto godzinne. Czy to odpowiednio długi czas?

Idziesz sobie na staż bjj i wynosisz z niego jakąś nową technikę, nowe przejście, może dwie. Potem nad nimi pracujesz, dołączasz do swoich umiejętności. Zyskałeś coś.

Czyli wiedze an temat danej techniki

Idziesz na staż aikido i... no ok, widzisz może kolejny wariant czegoś co znasz całkiem dobrze, różni się od poprzedniego tym że jest "jedna nóżka bardziej". Jak nie działało, tak nie działa. Dostaniesz w międzyczasie jakąś porcję makaronu na uszy. Na twoje umiejętności wpływa to nijak.

U nas rzadko sie słyszy makarony, raczej leci opieprz

Ja po cichu zacząłem ludzi wypytywać, tych początkujących ćwiczących kilka lat, jak się czują, czego się nauczyli. Odpowiedzi są różne, a sprowadzają się zazwyczaj "nic mi nie wychodziło ale fajnie było". Ludzie tam jeżdżą jak na festyny (bo to są festyny), wielkie nic z tego wynoszą, czasem jakąś iluzję, jakąś trywialną wskazówkę. Ale po 10 razie to nawet lektorat się powtarza, bo ile można nawijać to samo w innej formie?

Tak samo można powiedzieć że jakby im wszystko wychodziło, to po co jeździć na staż ;)

Po co w takim razie płacić 150 zł albo i więcej, skoro nie daje to kompletnie nic? No dla stempla i festynu. A taki wyjazd gdzieś tam, 2/3 dni+transport+nocleg+ staż. To już lepiej jakiś wypad towarzyski za miasto. Mi się tam nigdy nie przelewało to i szanuję swój czas i pieniądze.

Jakbyś zrezygnował z ćwiczenia aikido, to byłbyś kolejną stówkę do przodu ;)
Czy staże nie dają nic tego bym nie powiedział. Nie wiem jak długo Randall ćwiczysz ,ale widać nie pamiętasz czasów gdy tych staży było mniej (w sensie prawie w ogóle).
Poszukaj sobie jakichś starych kaset wideo i popatrz co robiłeś jak to wyglądało wtedy.
(Ja taką jedną z 95 roku wygrzebałem, od razu trafiła do pieca :twisted: )
Teraz z perspektywy czasu to możemy być cwani, bo ta wiedza zastała już tu przywieziona. Ciekawy jestem jakie byś robił aikido, gdyby Twoi nauczyciele nie uczyli się od Savegango, tylko np. z kaset wideo.
Ja nie muszę pytać się moich znajomych, czego się nauczyli na stażu, bo zazwyczaj jest tego tego tak wiele, że wielu z nich (ja też swego czasu) zdecydowało się prowadzić po stażu notatki ;)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Notatki z treningu na obozie w Ińsku 2005
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I bede mogl go bokenem atakowac jak mi sie zywnie podoba a on samymi unikami sprawi ze sie zmecze od machania ?


Bokkenem to nie bo możesz okazać się lepszy od kolegi i pójdziemy razem siedzieć za nieumyślne..., ale pożyczymy ci fukuroshinai tochę bezpieczniejsze narzędzie choć nieźle boli.
Reszta zależy od twojej kondycji i innych okoliczności - jak to w każdej walce.
U nas obowiązuje zasada kto nie przegrał ten wygrał. :lol:


ps.A i jeszce jedno musisz niestety zapisać się do budojo - ale to czysta formalność.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Ale gdzie tutaj walka ? ;D
Kolega bedzie unikal a ja bede go staral trafic zgodnie z tym co napisales, az do czasu az sie zmecze i poddam. Jak mu sie uda to sie zapisuje do budojo. Serio.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ale gdzie tutaj walka ? ;D
Kolega bedzie unikal a ja bede go staral trafic zgodnie z tym co napisales, az do czasu az sie zmecze i poddam. Jak mu sie uda to sie zapisuje do budojo. Serio.


Walka jest, bo jak koledze się raz czy drugi nie uda uniknąć to pewnie spróbuje czym innym cię zaskoczyć.
:wink:
A wpis do budojo to niestety konieczność ponieważ nie organizujemy turniejów a jedynie wewnętrzne walki treningowe, aby w takiej walce wziąć udział musisz być zapisanym członkiem. Zaraz po walce możesz się wypisać więc dużo nie ryzykujesz.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I bede mogl go bokenem atakowac jak mi sie zywnie podoba a on samymi unikami sprawi ze sie zmecze od machania ?

[b]
Bokkenem to nie ...ale pożyczymy ci fukuroshinai tochę bezpieczniejsze narzędzie choć nieźle boli.

Jurku, daj spokoj, przeciez zamacha sie chlop na smierc tym nietrafianiem :) :):)
tak na powaznie, jesli walka bedzie polegala na samych unikach trafi go najpozniej za 3 razem jesli chlopak jest naprawde dobry... po co ta szopka
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
eee tam to lipa :D .

Bo ja bym chcial sie nauczyc ( o ile to mozliwe) tak jak Dziadek w tym opisie. Narobiles mi nadzieji, opowiadajac ze jest ktos kto tak potrafi, a teraz te nadzieje rozwiales :( , nie ladnie tak oszukiwac :( .

Nie chce by kolega mnie zaskakiwal ... jestem taki pokojowy misio :D .
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Na koniec tylko wspomnę, że podobna sytuacja (sprawdzenie mistrza) miała miejsce w Niemczech bodaj w latach 80tych gdzie w trakcie stażu wing chun kung fu na Williama Cheung'a rzucił się Emin Boztepe. Ehhh straszna jest potęga plotki przekazywanej z ust do ust, a już video po prostu zwala z nóg i rozkłada na łopatki.


i jak sie ten test skonczyl?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Boztepe przytyral troszke zapasow i wytarmosil mistrza na glebie. Nie ma poczatku filmiku ... ale z tego co gorale opowiadaja (do znalezienia na budo) to atak byl z zaskoczenia. Gosciu przechodzil kolo szeregu prowadzac staz i zostal wytarmoszony od tylca ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Twój nauczyciel nie jest alfą i omegą, popełnia błędy jak każdy. Więc na stażach takich weryfikujesz doświadczenia wyniesione z dojo.


Garry,
Jakie błędy popełnia nauczyciel oraz "każdy"? Jakie jest kryterium weryfikacji błędów?
Jak weryfikujesz doświadczenia wyniesione w dojo? W trakcie sparingu?
Jakie doświadczenia?
Seminarium BJJ oraz staż aikido - to zupełnie różne bajki. Mimo zewnętrznych podobieństw różnice dotyczą wszystkich poziomów - od kihon waza do aplikacji technik.
Przyczyna jest jedna, za to fundamentalna. Sparing!
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Co Górale opowiadają! Smailu, Warhead, dziady ślepe jesteście? Przecież wkleiłem filmik z tej walki:

Wg mnie widać na nim wszystko, co trza... :wink:
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Widzimy, ale nie ma poczatku tej walki. Nie byl to pojedynek a zwyczajny wpierdziel :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Twój nauczyciel nie jest alfą i omegą, popełnia błędy jak każdy. Więc na stażach takich weryfikujesz doświadczenia wyniesione z dojo.


Garry,
Jakie błędy popełnia nauczyciel oraz "każdy"? Jakie jest kryterium weryfikacji błędów?
Jak weryfikujesz doświadczenia wyniesione w dojo? W trakcie sparingu?
Jakie doświadczenia?
Seminarium BJJ oraz staż aikido - to zupełnie różne bajki. Mimo zewnętrznych podobieństw różnice dotyczą wszystkich poziomów - od kihon waza do aplikacji technik.
Przyczyna jest jedna, za to fundamentalna. Sparing!


Wiesz chociarz patrzac na post Czeslawa, BJJ odchodzi od tej konwencji coraz bardziej.
Za moich czasow na macie w sambo i bjj sparing i technika to bylo 90% treningu. teraz podobno wiecej sie robi ogolnorozwojowki, zostawiajac czas na 5 czy szesc waleczek.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wiesz chociarz patrzac na post Czeslawa, BJJ odchodzi od tej konwencji coraz bardziej.


No nie wiem...Ja tam mam małe doświadczenie seminaryjne, tylko Bagiński i Linke. :wink: :D
Ale to też kwestia merytorycznego przygotowania trenerów. Akurat wszyscy moi trenerzy są po AWF.
  • 0

budo_sheepman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1419 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
czesław pisał o pechowym treningu.
przyjedź na jakąś seminarkę z bagim.
będziesz miał okazję pokulać się z legendą.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Staże są formą trening, na których masz szansę poćwiczyć z ludźmi z poza twojego dojo, a nawet z ludźmi z poza Twojej federacji czy z innego kraju.

Z moim podejściem? Nie raz byłem strofowany że za mocno, że brutalnie że zupa była za słona.

Twój nauczyciel nie jest alfą i omegą, popełnia błędy jak każdy. Więc na stażach takich weryfikujesz doświadczenia wyniesione z dojo.

Nauczyciele to w szkole byli. Zdecydowanie bardziej do formy pasuje trener.
Enyłej dołączam się do pytania Akahige.
Jak to weryfikuje? Przecież aikido nie działa bez współpracy. Co miałbym zrobić? Jak sprawdzić? Nie ma sparingu, nie ma walki...
Bedzie miły gość i uzna, że zadziałało to się podłoży, uzna że nie zadziałało to mi wytłumaczy jak to się "u niego robi", zrobię coś na kształt jego oczekiwań i zadziała.


Czyli wiedzę an temat danej techniki

Tak wiedzę, tyle że ta wiedza/technika to praktyczny przepis na działanie, sprawdzalny, powtarzalny. Nie historia o sierotce Marysi.

U nas rzadko sie słyszy makarony, raczej leci opieprz

Przez makarony rozumiem opowieści teoretyczne o technikach. Jak ją zrobić, jaka jest jej zasada działania i takie tam. Normalnie można by powiedzieć że to ok, gdyby poza tą teorią, że tu trzeba wejść, tak wychylić, zdążyć, bla bla, była też adekwatna aplikacja. Tego aikido nie oferuje.

Tak samo można powiedzieć że jakby im wszystko wychodziło, to po co jeździć na staż ;)

Dokładnie. Po co? Po nowe techniki.
Jakie? takie które będą działać.
Skoro teraz nie działa, po stażu nie działa, to po co kasę i czas tracić?

Jakbyś zrezygnował z ćwiczenia aikido, to byłbyś kolejną stówkę do przodu ;)


To dobrze, że nie płacę.

Czy staże nie dają nic tego bym nie powiedział. Nie wiem jak długo Randall ćwiczysz ,ale widać nie pamiętasz czasów gdy tych staży było mniej (w sensie prawie w ogóle).
Poszukaj sobie jakichś starych kaset wideo i popatrz co robiłeś jak to wyglądało wtedy.
(Ja taką jedną z 95 roku wygrzebałem, od razu trafiła do pieca :twisted: )
Teraz z perspektywy czasu to możemy być cwani, bo ta wiedza zastała już tu przywieziona.

Koniec lat 90.
Początki były trudne. Widocznei wtedy istniała duża potrzeba na taką formę wymiany wiedzy, bo jej każdy posiadał strzępy. Dziś dzięki mediom i ilości ludzi zorientowanych, a także dużo większej świadomości tematu SW, nie ma wielkiej potrzeby na taką formę.
Wiedza teoretyczna jest. Brakuje umiejętności aplikacji i rozwijających je adekwatnych form treningowych.

Ja nie muszę pytać się moich znajomych, czego się nauczyli na stażu, bo zazwyczaj jest tego tego tak wiele, że wielu z nich (ja też swego czasu) zdecydowało się prowadzić po stażu notatki ;)

Jak robią notatki to się nie nauczyli. Będą się uczyć potem z notatek. To ja się mogę uczyć z cudzych notatek i filmów ;)
Pytanie jeszcze co notują? Bo jak to będą klimaty z gatunku przepływu kosmicznej energii i internalizacji trójjedności sprzeczności, to im życzę szczęścia na drogę.
Jakoś nie bardzo widzę co można notować po ćwiczeniu. "zapamiętac, łokieć przy sobie przez pierwsze 38' obrotu, potem ruchem jednostajnie przyśpieszonym do góry... " :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wiesz chociarz patrzac na post Czeslawa, BJJ odchodzi od tej konwencji coraz bardziej.
Za moich czasow na macie w sambo i bjj sparing i technika to bylo 90% treningu. teraz podobno wiecej sie robi ogolnorozwojowki, zostawiajac czas na 5 czy szesc waleczek.

Weź pod uwagę że kiedyś, gdy wchodziło, bjj i całe vale tudo było takie lekko niszowe, brali się za to fascynaci, ludzie doświadczeni z innych SW. Z podobnych kręgów byli też pierwsi rekruci.
Teraz ma to już ustabilizowaną kadrę, masę klubów i rekrutuje się świeżaków z ulicy.
Dla nich trzeba poświęcić maks czasu na ogólnorozwojówkę żeby się o własne bluzy nie podusili.
Dochodzi też do tego że mamy "innych ludzi" niż 15 lat temu. Paraliże stałe... Przecież stan fizyczny narybku jest z roku na rok gorszy.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Bez przesady, u nas np. w ogóle w ramach treningu nie robi się ogólnorozwojówki.
Rozgrzewka, technika i walki.
Fizyka we własnym zakresie. Trenerstwo ogólny rozwój popiera i samo robi, ale jako zajęcia dodatkowe.

Świerzaki uczą się technik i sparują (od pierwszego treningu), ze sobą i z bardziej doświadczonymi od pierwszego treningu, po jakimś czasie sami zauważą, że warto zwiększyć siłę, szybkość wydolność i zaczynają dodatkowo biegać, zapieprzać na siłowni, chodzić na jogę czy co tam mu akurat potrzeba.

Zresztą 30 minut sparingów na każdym każdemu zwiększy wydolność.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024