Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wszystko co powyżej to oczywiste oczywistości, dlatego nie wiem czemu wzbudzają tyle emocji.

No jak to: dlaczego? Bo pierwsza wersja wypowiedzi Redakcji, o ta:

Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.

...była tak lapidarna, że aż nie do przyjęcia, co Redakcja sama przyznała pisząc:

Dlatego każdy z polemistów mojego skrótu ma trochę racji jeśli napastuje mnie za lapidarność tych kilku zdań.

Dalej - Redakcja sprytnie wykręciła kotowi ogon pisząc:

Nie można mówić np. że metodyka bjj jest zaprzeczeniem metodyki jujutsu bo nawet na przykładzie dwóch szkół które ćwiczył Kano widać że stosowały one odmienną metodykę. Chyba że chcesz powiedzieć że metodyka bjj jest zaprzeczeniem metodyki wczesnego judo ale nie sądzę żebyś się porwał na tak obrazoburczą tezę.

...podczas gdy ja napisałem wcześniej:

Metodyka treningowa BJJ jest całkowitym zaprzeczeniem "metodyki" jujutsu. Jeżeli już, to bliżej jej do metodyki judo, ponieważ Mitsuyo Maeda był judoką z Kodokanu zanim przyjechał do Brazylii.

oraz:

Jakie jujutsu Redakcja ma na myśli: heifuku czy katchu? A może kumiuchi kenden?. A może kenpo, hakuda, shubaku, torite lub shomin yawara?

Z powyższego jasno wynika, że:
a) nie mogę zaprzeczyć sam sobie, stawiając "obrazoburczą tezę",
B) mam świadomość ogromnych różnic istniejących w obrębie pojęcia "jujutsu", dlatego zarzuciłem Redakcji lapidarność ( że "dała do pieca").
Co do reszty:

Oznacza to że te trzy sporty (aikido jest sportem ale..) oparły się w sensie historycznym (nie dzisiaj) na podobnym rozumieniu walki jej zasad, strategii i stosowanych technik.

Z tym się zgadzam i cały czas o tym właśnie piszę! Z czym, jak sie wydaje, nie zgadza się np. Szczepan. Dlatego widzę tak wiele punktów wspólnych dla aikido i BJJ ( chociaż w zasadzie nie widzę pkt-ów wspólnych dla aikido i np.karate ).

Później ich rozwój i metodyka poszły nieco innymi drogami i to co tak rozpala dyskusję to obserwacja stanu rzeczy 50-80 lat później.

Z tym też się zgadzam. O tym właśnie rozmawiamy sobie ze Smailem, Randallem i jeszcze paroma osobami.

Jak dla mnie Redakcja wciąż jednak posługuje się zbyt dużymi uogólnieniami, do których trudno mi się odnieść. Np. nie można powiedzieć, że judo i Tenjin Shin'yō-ryū jujutsu opierały się na randori więc miały zbliżone metodyki treningowe ponieważ w judo randori było tylko jednym z elementów treningu, a na dodatek całkowicie różniło się od randori ze starych szkół. Nie znam też metodyki wczesnego judo i nie sądzę, aby Redakcja znała. Jeżeli tak, to poproszę o jakiś przykładowy konspekt z zajęć albo - jeszcze lepiej - opis rocznego cyklu treningowego.
Ja sam również mocno uogólniłem pisząc, że metodyka BJJ wywodzi się z judo. Judo i BJJ opierają się na różnych koncepcjach walki co niesie określone konsekwencje. Przykładowo judo w większym stopniu opiera się na "czystych" nawykach czuciowo-ruchowych podczas gdy BJJ bardziej na umiejętnościach taktycznych. A takie różnice determinują metodykę treningową. Ale to temat na odrębną dyskusję...

  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wszystko co powyżej to oczywiste oczywistości, dlatego nie wiem czemu wzbudzają tyle emocji.

Oznacza to że te trzy sporty (aikido jest sportem ale..) oparły się w sensie historycznym (nie dzisiaj) na podobnym rozumieniu walki jej zasad, strategii i stosowanych technik.

Z tym się zgadzam i cały czas o tym właśnie piszę! Z czym, jak sie wydaje, nie zgadza się np. Szczepan. Dlatego widzę tak wiele punktów wspólnych dla aikido i BJJ ( chociaż w zasadzie nie widzę pkt-ów wspólnych dla aikido i np.karate ).

Później ich rozwój i metodyka poszły nieco innymi drogami i to co tak rozpala dyskusję to obserwacja stanu rzeczy 50-80 lat później.

Z tym też się zgadzam. O tym właśnie rozmawiamy sobie ze Smailem, Randallem i jeszcze paroma osobami.

Nie znam też metodyki wczesnego judo i nie sądzę, aby Redakcja znała. Jeżeli tak, to poproszę o jakiś przykładowy konspekt z zajęć albo - jeszcze lepiej - opis rocznego cyklu treningowego.
Ja sam również mocno uogólniłem pisząc, że metodyka BJJ wywodzi się z judo. Judo i BJJ opierają się na różnych koncepcjach walki co niesie określone konsekwencje. Przykładowo judo w większym stopniu opiera się na "czystych" nawykach czuciowo-ruchowych podczas gdy BJJ bardziej na umiejętnościach taktycznych. A takie różnice determinują metodykę treningową. Ale to temat na odrębną dyskusję...


No to proces zbliżenia poglądów odnotował wyraźny postęp. :lol:

Co do opisu rocznego cyklu czy konspektu z jujutsu i wczesnego judo to kolega raczy pytać pół żartem jak rozumiem. Tu badacz musi czerpać z literatury i pamietników. Ale da się to odtworzyć. Nawet taki film jak Saga o judo daje jakiś obraz.

Metodyka wczesnego judo opierała się właśnie na analizie taktycznej, której poświęcano bardzo wiele czasu i miejsca. Trzeba to widzieć znów w kontekście historycznym. W tradycyjnych szkołach Koryu Bujutsu techniki były wiedzą objętą tajemnicą, bo zaskoczenie stanowiło o przewadze w walce( syn Sokaku Takedy wspomina że ojciec zwykł mu mówić nie pokazuj nigdy wszystkich technik bo nie zostanie ci nic do zaskoczenia przeciwnika). To też wymuszało dwie sprawy zdobycie informacji o technice przeciwnika czyli jej zrozumienie i opracowanie odpowiedzi taktycznej.
Opis Kimury jego walki z Helio Gracie wcześniej cytowany to znakomity zapis świadomej analizy taktycznej i myślenia w walce czyli 100% taktyki w ruchu. Kimura na przykład pisze 3-4 minuty trzymałem go i zastanawiałem się jak skończyć - może tak a może tak?
Przepiękny przykład refleksji taktycznej. Ktoś kto tak opisuje walkę musiał być tak właśnie szkolony - cały czas myśleć a nie tylko czuć i reagować. A to że przez ostatnie 20-30 lat judo poszło w kierunku psa pawłowa to zupełnie inna kwestia. Obserwując rezultaty możemy odtworzyć metodykę jaka do nich prowadzi, nieprawdaż?
A zatem znów jesteś za bardzo tu i teraz. A rzeczy trzeba widzieć trochę szerzej i głębiej. :idea:

  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Kimura na przykład pisze 3-4 minuty trzymałem go i zastanawiałem się jak skończyć - może tak a może tak?
Przepiękny przykład refleksji taktycznej.

Przepiękny przykład retoryki, zdanie mające na celu wywołanie w słuchaczu wrażenia - "był tak dobry, miał taką przewagę, że miał czas na swobodne zastanawianie się jak ładnie skończyć, wow ale przechuj".

Ktoś kto tak opisuje walkę musiał być tak właśnie szkolony - cały czas myśleć a nie tylko czuć i reagować.

Na pewnym poziomie każdy zawodnik myśli taktycznie, na poziomie czysto fizycznej realizacji nie ma najczęściej czasu na dywagowanie. Taktyka jest tam gdzie staramy się wypracować pozycje, przewagę, gdzie szukamy prowokacji i wyczuwamy reakcje. Ale jak już się pojawi "okienko" to reakcja musi być czysto automatyczna, szybka niczym strzał z morgenszterna.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Na pewnym poziomie każdy zawodnik myśli taktycznie, na poziomie czysto fizycznej realizacji nie ma najczęściej czasu na dywagowanie. Taktyka jest tam gdzie staramy się wypracować pozycje, przewagę, gdzie szukamy prowokacji i wyczuwamy reakcje. Ale jak już się pojawi "okienko" to reakcja musi być czysto automatyczna, szybka niczym strzał z morgenszterna.

A to ciekawe Randall, bo twoja wypowiedź jest potwierdzeniem tego, co napisałem o judo i BJJ:

Judo i BJJ opierają się na różnych koncepcjach walki co niesie określone konsekwencje. Przykładowo judo w większym stopniu opiera się na "czystych" nawykach czuciowo-ruchowych podczas gdy BJJ bardziej na umiejętnościach taktycznych.

W powyższym cytacie należy oczywiście zmienić "judo" na "taekwondo WTF". :wink:
I żeby było jasne, o czym gadamy - definicja umiejętności taktycznych wg prof Czajkowskiego:

"Umiejętności taktyczne polegają na stosowaniu działań ( nawyków ruchowych) w walce w sposób przewidziany, racjonalny, przemyślany, na podstawie obserwacji i rozpoznania przeciwnika, jego stylu walki, ulubionych działań, sposobów reagowania etc..."

Przykłady umiejętności taktycznych: rozpoznanie przeciwnika, ukrywanie własnych zamiarów, czynne wprowadzanie przeciwnika w błąd, prowokowanie przeciwnika do pożądanych dla nas działań, działania w pierwszym zamiarze, działania w drugim zamiarze, itd.
Moim zdaniem, teza o umiejętnościach taktycznych Kimury powinna być wyprowadzona z : a) specyfiki judo jako sposobu walki,
B) z analizy przebiegu samej walki, a dopiero na końcu z...
c) tego, co opisał w pamiętniku.
A to dlatego, że chyba wszyscy "po dobrej wódzie lepsi jesteśmy w dżudzie...". :D :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Akahige, a co w tym dziwnego. Taktyka to taktyka, i jesli zdefiniować ją zgodnie z doświadczeniem to będzie to zawsze to samo.

Taktyka to planowe stosowanie posiadanych narzędzi i technik, mające w podstawie takie pokierowanie działaniem by osiągnąć jego cel minimalizując wszelkie nakłady.

Wyższym poziomem będzie strategia. Strategię można stosować np. w walkach drużynowych.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Hmm, czyli jasno przyznajesz że Dziadek nie robił technik nigdy, tylko takie udawane pokazy.
Co prawda to się zgadza z moim stanowiskiem, ze aikido nikt nie umie robić, wszyscy robią teatr, ale jakoś nikt mi nie chciał wtedy przyznać racji.

Nic nie pisalem o udawanych pokazach. to twoje wymysly.
Co jest jasne z filmow, ze nikt tam sie nie bije, uke nie probuja kontratakowac. Wg waszej defnicji walki tam nie ma.
Co jest jasne ze wspomnien uczniow Dziadka, kazdego z nich Dziadek zapraszal serdecznie zeby go zaatakowal jak chcial, nie raz ale wiele razy. Kazdy atak konczyl sie upadkiem atakujacego. Nie bylo zadnej chwili, zeby atakujacy mogl kontratakowac. Po czym atakujacy zapisywal sie zeby cwiczyc aikido. Czy to jest kooperacja negatywna? Nie ma pojecia, mysle ze nie, ale niezaleznie od teoretycznych dywagacji, dla mnie to zadna walka.

Taki wzorzec treningowy (atak-technika-upadek/kontrola) zostal przekazany nastepnym pokoleniom. Jakby Dziadek chcial wprowadzic formy sparringu rodem chociazby z judo, zeby zawrzec ta 'walke' w aikido, to by niechybnie wprowadzil, wszak to on byl Tworca, mogl robic co chcial. Ale tak sie nie stalo.
Czysta logika nakazuje wniosek: aikido nie ma nic wspolnego z walka.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I to na tej podstawie twierdzisz ze aikido ma jakikolwiek zwiazek z walka? Bo Dziadek robil kaeshi waza?

A umiesz czytać ze zrozumieniem? To cofnij się trochę i złap kontekst, w jakim to pisałem.

Sa dostepne filmy z Dziadkiem...

Opierasz wiedzę na temat Dziadka na podstawie filmów? Sensei Saito wielokrotnie wyjaśniał różnicę pomiędzy tym, co Dziadek pokazywał na filmach i pokazach, a tym, czego uczył w Iwama.
Jak już mówiłem, nie mam dowodów na to, że O Sensei był geniuszem sztuk walki ( wymieniłem też swoich kandydatów do tytułu geniusza sztuk walki w XX wieku). Ale nie mam też podstaw aby sądzić, że był idiotą.

No po prostu usmialem sie do lez.

Klasyczny objaw dysonansu poznawczego. Ale...na zdrowie! :D

Trudno sie polapac w kontekscie bo kazdy pisze o czym innym. Ja usiluje wracac do glownego tematu - zwiazek aikido z walka.

Poniewaz nie moge cwiczyc z Dziadkiem osobiscie, musze opierac swoja opinie o dostepne zrodla, czyli o filmy jak i cwiczenie z jego uczniami. Ani na filmach, ani w nauczaniu ZADNEGO jego ucznia nie ma sladow walki(wlaczajac w to Saito sensei). Moze z wyjatkiem Tomiki sensei, ale to oddzielny rozdzial.
Stad moj wniosek o braku zwiazkow aikido z walka.
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Poniewaz nie moge cwiczyc z Dziadkiem osobiscie, musze opierac swoja opinie o dostepne zrodla, czyli o filmy jak i cwiczenie z jego uczniami. Ani na filmach, ani w nauczaniu ZADNEGO jego ucznia nie ma sladow walki(wlaczajac w to Saito sensei). Moze z wyjatkiem Tomiki sensei, ale to oddzielny rozdzial.
Stad moj wniosek o braku zwiazkow aikido z walka.

Fragmenty wywiadów z Isoyama Sensei:

"Był jeden taki, zapaśnik który zajął szóste miejsce na Olimpiadzie w Helsinkach, który położył się na ziemi i oplótł się od tyłu wokół mnie w taki sposób, że nie mogłem użyć ani nóg ani rąk, i z tej pozycji wyzwał mnie, bym spróbował się uwolnić. Jedyną częścią ciała którą mogłem poruszać była głowa, więc wyrzuciłem ją do tyłu i trafiłem go potylicą w nasadę nosa. Taki manewr jest, oczywiście, zakazany w zapasach, ale podobne zasady nie odnoszą się do budo. Gdy uderzyłem go w twarz i krzyknąłem, wykorzystałem to, że się chwilowo otworzył i uciekłem. Powiedziałem mu "Takie właśnie jest budo!" i to go przekonało. Wydarzenia tego typu miały miejsce niemalże codziennie."

"Chcę, żeby uczniowie dawali z siebie wszystko. To jest ważne. Kiedy partner mnie atakuje, chcę, żeby robił to z przekonaniem, że może mnie powalić od jednego ciosu. Jeśli nie potrafimy zrobić techniki kiedy łapie nas niewielkiej siły amator, to nie jest to żadne budo. Studenci często powtarzają ruchy nauczyciela małpując je."

"Na początku nie da się osiągnąć realnego charakteru techniki powtarzając tylko formy bez wkładania w nie siły.... to działa tylko na umówionych treningach. Właśnie przez przykładanie nadmiernej siły na początku, później odkrywa się powoli, że to jest niepotrzebne. Ale nie wolno ćwiczyć bezmyślnie, trzeba się starać świadomie pracować każdą komórką ciała, z pełną koncentracją, żeby dotrzeć do sedna."

Ja bym się jednak w relacjach Isoyama Sensei (jest traktowany jako kontynuator linii Saito Sensei) dopatrzył śladów walki.

Tak więc Twoje wnioskowanie zaczyna mocno kuleć...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Isoyama Sensei (jest traktowany jako kontynuator linii Saito Sensei)

Przez kogo? 8O
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Isoyama Sensei (jest traktowany jako kontynuator linii Saito Sensei)

Przez kogo?


Faktycznie co nie co zamotałem... :oops:
W każdym bądź razie zdaje się po śmierci Saito objął po nim dojo w Ibaraki i kilku jego uczniów.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Stad moj wniosek o braku zwiazkow aikido z walka.


Szczepan nie pisz tak bo dajesz wodę na młyn tym którzy mają mózgi inaczej i upierają się przy swojej wyłącznej koncepcji walki tzn. sytuacji kiedy ktoś kogoś szarpie a ten mu oddaje piąchą lub na odwrót. Albo kiedy koledzy znają ten sam chwyt i jednocześnie próbują go na sobie wykonać :)
A ja staram im się powiedzieć że jak robisz unik przed siekierą to kooperujesz z nią negatywnie ( :) ) bo cię nie trafia. I to zgodnie z ich definicją jest walka chociaż zgodnie z ich definicją walki nie było. :) :) Dlatego też dziadek kooperował negatywnie z tymi którzy przychodzili go sprawdzać a potem zapisywali się na aikido i kooperowali z dziadkiem pozytywnie.
:) :) :)
A tak na poważnie każda technika aikido ma swoje źrodła w budo czyli sztuce walki.
Więc nie można pisać że sztuka walki nie ma związku z walką.

  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A ja staram im się powiedzieć że jak robisz unik przed siekierą to kooperujesz z nią negatywnie ( ) bo cię nie trafia.

Ooooo! Sam bym tego lepiej nie ujął... 8O :D :wink:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nic nie pisalem o udawanych pokazach. to twoje wymysly.
Co jest jasne z filmow, ze nikt tam sie nie bije, uke nie probuja kontratakowac. Wg waszej defnicji walki tam nie ma.

Definicja jest dobra, to Wy jesteście ignorantami, co sam przyznajesz. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj.

Czy to jest kooperacja negatywna? Nie ma pojecia, mysle ze nie, ale niezaleznie od teoretycznych dywagacji, dla mnie to zadna walka.


Jeżeli jest atak i obrona, to jest walka.
Jeżeli uczniowie Dziadka atakowali a on ich gładko składał na macie to była walka.

Taki wzorzec treningowy (atak-technika-upadek/kontrola) zostal przekazany nastepnym pokoleniom.

Założę na chwilę Twój punkt widzenia, i przyjmę że Dziadek naprawdę potrafił to robić, a jego uczniowie zwyczajnie nie ściemniają/wyolbrzymiają.

To nie jest wzorzec treningowy, to efekt końcowy treningu. O Sensei po prostu pokazywał umiejętności, a ze nie pokazał jak do nich dojść, to wszyscy żółci wasale przywykli do feudalnego posłuszeństwa naśladowali go "na małpę". I tak zostało. Wszyscy naśladują, nikt nie umie zrobić.

Czysta logika nakazuje wniosek: aikido nie ma nic wspolnego z walka.

W kyudo też nie ma sparingów, a ma sporo wspólnego z walką.
Logikę zostaw, bo nie masz o niej pojęcia.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Szczepan nie pisz tak bo dajesz wodę na młyn tym którzy mają mózgi inaczej i upierają się przy swojej wyłącznej koncepcji walki tzn. sytuacji kiedy ktoś kogoś szarpie a ten mu oddaje piąchą lub na odwrót. Albo kiedy koledzy znają ten sam chwyt i jednocześnie próbują go na sobie wykonać :)

Ha, kolejny typowy przykład aikidockiego obrażania, deprecjonowania i wywyższania. Umówcie się chłopaki i chlapnijcie 69 w ramach tego towarzystwa wzajemnej adoracji.

Żebyś choć z sensem coś napisał. A tak to co tu pomyśleć? Nie rozumiesz prostej definicji czy z premedytacją ignorujesz racjonalny i uzasadniony punkt widzenia?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Taki wzorzec treningowy (atak-technika-upadek/kontrola) zostal przekazany nastepnym pokoleniom. Jakby Dziadek chcial wprowadzic formy sparringu rodem chociazby z judo, zeby zawrzec ta 'walke' w aikido, to by niechybnie wprowadzil, wszak to on byl Tworca, mogl robic co chcial. Ale tak sie nie stalo.


Dziadek zmienialk swoje aikido, co by zrobil gdyby .... np zyl dluzej pojecia nie mamy
dlatego sami poszukujemy
dla mnie mysl przewodnia czyli przywolywane ki no nagare to takze wlasie swoboda poszukiwan i rozwoju - jaki inny sens by to wszystko mialo?

"Chcę, żeby uczniowie dawali z siebie wszystko... trzeba się starać świadomie pracować


wspaniale, sama prawda, tylko kto tak cwiczy?
a ci co mysla ze tak cwicza, sa aby tego pewni?
ja mam sproe watpliwosci i doswiadczenie mowi mi co innego zupelnie...
dlatego zmieniam u siebie co czuje za konieczne

Dlatego też dziadek kooperował negatywnie z tymi którzy przychodzili go sprawdzać a potem zapisywali się na aikido i kooperowali z dziadkiem pozytywnie.[/b]

czyli?
jednak ....
trening jest sposobem na osiagniece celu, nie celem samym w sobie, a wiec jesli cel w aikiod jest okreslony to medoty moga byc rozne ale jesli doza do tego celu too jest to aikido i to takie samo jak Dziadkowe....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Ja bym się jednak w relacjach Isoyama Sensei (jest traktowany jako kontynuator linii Saito Sensei) dopatrzył śladów walki.

Tak więc Twoje wnioskowanie zaczyna mocno kuleć...

Znaczy podczas normalnego treningu aikido kladziecie sie tak jak ten zapasnik i tori uderza glowa w nos uke? :lol: :lol: :lol: Chory jestem obecnie , ale ucieche mam nie do wiary LOL
Co ty Ronin opowiadasz takie kawalki....
Trening aikido opiera sie na wiekszej czy mniejszej wspolpracy ZAWSZE. Dobrze o tym wiesz . Tak jest w kazdym dojo. Co wyklucza jakakolwiek walke.
To ze ktos(nawet shihan) robi sobie rozne sprawdziany wlasncyh umiejetnosci w skrajnych warunkach, ze idzie probowac swoje techniki, z wiekszym czy mniejszym sukcesem, do nocnych barow, czy z zapasnikami, to nie ma nic do rzeczy. To jego 'osobisty' trening.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Jeżeli jest atak i obrona, to jest walka.

no po prostu mowe mi odjelo... 8O :?
nie mam wiecej pytan.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A tak na poważnie każda technika aikido ma swoje źrodła w budo czyli sztuce walki.
Więc nie można pisać że sztuka walki nie ma związku z walką.[/b]

Pisalem o aikido a nie o sztuce walki. Aikido to Budo. Tlumaczenie 'Budo' jako 'sztuka walki' jest nieprawidlowe. Aikido uzywa technik walki, ale nie uzywa ich do walki. Tak to rozumiem.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Aikido uzywa technik walki, ale nie uzywa ich do walki. Tak to rozumiem.

No to, Brachu, źle rozumiesz. To jest klasyczny przykład przypisywania cech przedmiotu czemuś, co przedmiotem nie jest ( technika walki jest kategorią sprawnościową ).
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Aikido uzywa technik walki, ale nie uzywa ich do walki. Tak to rozumiem.

No to, Brachu, źle rozumiesz. To jest klasyczny przykład przypisywania cech przedmiotu czemuś, co przedmiotem nie jest ( technika walki jest kategorią sprawnościową ).


No to :

Aikido uzywa kategorii sprawnosciowych - technik walki, ale nie uzywa tych kategorii sprawnościowych do walki.

Teraz dobrze?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024