Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Chcesz powiedzieć, że Ty się już nauczyłeś...? Nauczysz mnie? Nauczysz...? :oops:


po co probujesz ironizowac Voivod?
zadalem pytanie, odpowiedz :)
poza tym wiesz gdzie mam treningi, przyjedz i sie ucz jesli chcesz

moje pytanie nie mialo na celu umiejszyc Twoich umiejetnosci
ale odpowiedziec na pytanie czy aby na pewno wsztstko jest oka ze sposobem naucznia :)
w sumie chyba znalazles odpowiedz skoro poszedles w zaczepna ironie?
mam racje?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dla mnie pozostaje otwarte pytanie: Czy przyjecie na wiare o co chodzi w Aikido ma sens, czy tez trzeba do tego dojsc tyrajac dziesiatki lat na macie?
Pozdrawiam


widzisz, powiem to na porzykladzie religi
jest ich wiele, sa takie ktore mowia ze cale zycie trzeba ciezko zapierniczac zeby zostac zbawionym, ale jest taka ktora mowi ze zaprawde juz dzis mozesz byc ze mna w niebie
i co z tego, ilu tak naprawde wierzy?
czlowiek jest najczesciej niegotowy na "juz i teraz"
proces pracy przygotowuje go do tej gotowosci uwierzenia...
tak mysle, na podstawie wlasnych obserwcji i wierzen
nie neguje innej opcji, al doswiadczylem na wlasnej skorze tylko przykrosci z tego powodu ze dalm cos na tacy i powiedzialem bierzcie i dzielcie sie mna
tylko przykrosci
trzeb aprzejsc ciezka prace, inicjacie i wszystkie inne etapy, zeby docenic to cosi edostalo

kiedy czlowiek zaczyna oszczedzac swiatlo? kiedy w koncu zaplaci pierwszy rachunek za swoje zarobione ciezko pienadze...

ja sporo przeszedlem w zyciu i w aikido i rozumiem wiecej niz si eniektorym zdaje
i wlasnie dlatego wiem ze nie tedy droga niz sie wszystkim wydaje
ze ten celtak piekny jest osiagalny ale poprzez inna sciezke
sciezke krwi i potu
a nie wiary w tu i teraz

jeli trafie na kogos takiego, kto choc troche zrozumie mnie i reszte, nie bedzie musial sie pocic i krwawic...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Takiej walki IMHO w założeniach Aikido nie ma. Jest atak-obrona-koniec.
Jezeli wprowadza sie na treningach kaeshi waza ( taką "niby" walkę) to IMHO wyłacznie jako pewien dodatkowy element , wygodny niekiedy dla ilustracji błędów jakie może popełniać tori.
Jednak , moim zdaniem , podkreslam: moim zdaniem, wprowadzanie takich metod treningowych jako podstawowe, a w konsekwencji dążenie do rywalizacji i weryfikacji przez sui generis "walki-zawody" łamie fundamentalne zasady Aikido.

"Fundamentalne zasady aikido" ustanowione przez Ciebie - wtedy zgoda. Każdy ma prawo mieć swoją wizję aikido.
Nie ma to jednak nic wspólnego z zasadami ustalonymi przez Założyciela. O rywalizacji sportowej nikt tu nie mówi - mówimy o metodach weryfikacji tego, czego się uczysz.
Jeżeli nie ma walki, to jakież to błędy może popełnić tori? Co decyduje ( kryterium ), że coś jest błędem, a coś nie?
Zgadza się, wiele osób postrzega aikido jako system jednej, idealnej timingowo odpowiedzi na pierwszy atak ( "albo dobrze, albo wcale" ).
Ale to nie ma nic wspólnego z aikido M. Ueshiby, który wykonywał kaeshi waza, podobnie jak jego uczniowie.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To żeś pojechał po bandzie z tym pytaniem:P, przecież Voivod ma datę rejestracji na 2004 :wink:

nic nie pojechalem, pytanie mialo konkretny cel i voivod zrozumial bo to madry chlop choc L i I :)

"ki no nagare" to jakaś waza technik, coś ala ju waza?


ki no nagare - doslownie, strumien energi, czyli pozwolic ki plynac naturalnie itp
w skrocie, robic bez spinki, byc jednoscia z kosmosem - to taka baza do takemusu aiki

Echh to ja mam nadzieję że dożyję Twoich lat na macie, bo ja już powoli zaczynam szukać dawców na przeszczepy stawów i kuracje glukozaminowe profilaktycznie zażywam :)


spoko dasz rade, te mlodsze roczniki slabasze sa ,a ale jakos udzwigniesz :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Chcesz powiedzieć, że Ty się już nauczyłeś...? Nauczysz mnie? Nauczysz...? :oops:

po co probujesz ironizowac Voivod?

Ależ... mnie tylko dziwi moja tępota, że 18 rok na tatami, a wciąż taki niedouczony...

Do Ciebie zaś za daleko, ale na pewno niedługo na jakimś staż się spotkamy :) .

...czy tez trzeba do tego dojsc tyrajac dziesiatki lat na macie?
Pozdrawiam

jeli trafie na kogos takiego, kto choc troche zrozumie mnie i reszte, nie bedzie musial sie pocic i krwawic...

Będzie musiał, będzie...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
jeszcze taka sprawa
jest aikido w ktorym jest rywalizacja - tomiki
jest aikido w ktorym stawia si ena uzytkowosc - yoshinka/shdokan
jest aikido w ktorym stawia sie na ki - tohei
mozna tak dalej :)

nikt z Was nie ma nic przeciwko tym "stylo" aikido, mimo ze kazdy z nich zupelnie inaczej realizuje zalozenia i zasady Dziadkowego aikido....
i wszyscy nazywaja siebie aikido...

dlaczego ?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Do Ciebie zaś za daleko, ale na pewno niedługo na jakimś staż się spotkamy :) .

leniu leniu :)
jesli nie chcesz sie uczyc to nie pisz :)
co do stazu, rzucasz mi wyzwanie?
dla mnie nie problem, al Ty z Toimi zasadami aikido :)
sama mysl o checi przetestowania kogos starszego stazem i stopniem to juz dalekie od aikiod jak rzym od Warszawy...
potestuj se shihanow, moze lepsze bedziesz mial wrazenia jeszcze :) :):)

Będzie musiał, będzie...


widzisz, kurcze moze wcale sie tak nie roznimy, tylko ja mowie otwarcie a Ty otwarcie nie chcesz przyznac....
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

co do stazu, rzucasz mi wyzwanie?
dla mnie nie problem, al Ty z Toimi zasadami aikido :)
sama mysl o checi przetestowania kogos starszego stazem i stopniem to juz dalekie od aikiod jak rzym od Warszawy...

Wystarczy mi wspólne ćwiczenie, już po tym będę wiedział, czy warto się z Tobą dalej zadawać... :twisted: :twisted: :twisted:

widzisz, kurcze moze wcale sie tak nie roznimy...

8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wystarczy mi wspólne ćwiczenie, już po tym będę wiedział, czy warto się z Tobą dalej zadawać...


przybywaj druchu

p.s. po tym co napisales nadal uwazasz ze dzieki aikido osiagnales te cechy i cele ktore dzieki procesowi nauczania aikido po 18 latach treningu powinienes osiagnac :D :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

p.s. po tym co napisales nadal uwazasz ze dzieki aikido osiagnales te cechy i cele ktore dzieki procesowi nauczania aikido po 18 latach treningu powinienes osiagnac :D :)

Wciąż nad tym pracuję. Twierdzę zaś, ŻE MYLĄ SIĘ CI, KTÓRZY TWIERDZĄ, ŻE AIKIDO W JEGO OBECNEJ, TRADYCYJNEJ FORMIE NIE MA SZANS NAUCZYĆ!.

Sam to zresztą zweryfikujesz... 8) :twisted: :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
to se pogadalismy jak na privie :)

a ja mysle ze zarowno jedni i drudzy maja szanse sie nauczyc, tylko jedni maja wieksze a drudzy znikome....
kazdy sam wybiera sciezke...
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Może i głupi jestem, ale 6 lat robienia bjj dało mi pewną wiedzę na temat mięśni i spinania.
Spinają się Ci, którzy nie potrafią zrobić techniki. I patyczaki i pakerzy. Swoją siłę przeciwstawiają sile przeciwnika. Spinką przejawiają też stres.
Wielkie góry mięśni i patyczaki posiadające technikę walczą na luzie.
Zresztą drogi Voivodzie, popatrz na zapaśników. Kwadratowe chłopiszcza o posturach kulturystów, a jednocześnie nadzwyczaj sprawni akrobaci.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Zgadza się, wiele osób postrzega aikido jako system jednej, idealnej timingowo odpowiedzi na pierwszy atak ( "albo dobrze, albo wcale" ).
Ale to nie ma nic wspólnego z aikido M. Ueshiby, który wykonywał kaeshi waza, podobnie jak jego uczniowie.

I to na tej podstawie twierdzisz ze aikido ma jakikolwiek zwiazek z walka? Bo Dziadek robil kaeshi waza? 8O :? :? :lol: :lol: :lol:
Sa dostepne filmy z Dziadkiem, moze tez twierdzisz ze atakujacy Dziadka probuja kontratakowac go, czy tez .... jak to bylo wg tej twojej slynnej definicji walki....istnieje pomiedzy nimi kooperacja negatywna? :lol: :lol:
No po prostu usmialem sie do lez.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Strasznie śmieszy mnie pewność Voivoda co do jego umiejętności ;-) (Mam wrażenia, że to wielki chłop co myśli że tą wielkością wszystko załatwi) Chciałbym zobaczyć go ot choć w lekkiej szarpaninie z takim powiedzmy Jankiem Błachowiczem (waga pewnie podobna). Co prawda "John" nie ćwiczy może tak długo jak Voivod ale zabawa byłaby przednia ;-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Sa dostepne filmy z Dziadkiem, moze tez twierdzisz ze atakujacy Dziadka probuja kontratakowac go, czy tez .... jak to bylo wg tej twojej slynnej definicji walki....istnieje pomiedzy nimi kooperacja negatywna? :lol: :lol:
No po prostu usmialem sie do lez.

Hmm, czyli jasno przyznajesz że Dziadek nie robił technik nigdy, tylko takie udawane pokazy.
Co prawda to się zgadza z moim stanowiskiem, ze aikido nikt nie umie robić, wszyscy robią teatr, ale jakoś nikt mi nie chciał wtedy przyznać racji.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Jako że brniecie w te definicje walki, czepiacie się biednego Kotarbińskiego, to zadam zagadkę:
- Czym różni się kłamstwo od mówienia nieprawdy?
Odpowiem też przekornie
- Tym samym co walka od ćwiczenia sparingowego.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Strasznie śmieszy mnie pewność Voivoda co do jego umiejętności ;-) (Mam wrażenia, że to wielki chłop co myśli że tą wielkością wszystko załatwi) Chciałbym zobaczyć go ot choć w lekkiej szarpaninie z takim powiedzmy Jankiem Błachowiczem (waga pewnie podobna). Co prawda "John" nie ćwiczy może tak długo jak Voivod ale zabawa byłaby przednia ;-)

a mnie wlasnie rozsmieszylo to co napisales :lol: A ja chcialbym zobaczyc Janka Blachowicza w starciu z jednym z kolezkow z mojej dzielnicy. Jest chuliganem, ktory chleje piwo po klatkach schodowych. Noz, czy butelka czy co ma pod reka i po Blachowiczu.I zabawe tez by mieli przednią...Bo chlopaki sie nie pierdola i po wiele razy siedzieli w pierdlu. I co? I tak mozemy se spekulowac do zasranej smierci. To idiotyzm. Wiec nie mam pojecia czemu sie czepiasz voivoda. To rowny chlop i dobrze trenuje aikido. A juz napewno w taki sposob w jaki mu to odpowiada. Nikomu wiecej nie musi... :?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

I to na tej podstawie twierdzisz ze aikido ma jakikolwiek zwiazek z walka? Bo Dziadek robil kaeshi waza?

A umiesz czytać ze zrozumieniem? To cofnij się trochę i złap kontekst, w jakim to pisałem.

Sa dostepne filmy z Dziadkiem...

Opierasz wiedzę na temat Dziadka na podstawie filmów? Sensei Saito wielokrotnie wyjaśniał różnicę pomiędzy tym, co Dziadek pokazywał na filmach i pokazach, a tym, czego uczył w Iwama.
Jak już mówiłem, nie mam dowodów na to, że O Sensei był geniuszem sztuk walki ( wymieniłem też swoich kandydatów do tytułu geniusza sztuk walki w XX wieku). Ale nie mam też podstaw aby sądzić, że był idiotą.

No po prostu usmialem sie do lez.

Klasyczny objaw dysonansu poznawczego. Ale...na zdrowie! :D
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Spinają się Ci, którzy nie potrafią zrobić techniki. I patyczaki i pakerzy. Swoją siłę przeciwstawiają sile przeciwnika. Spinką przejawiają też stres.
Wielkie góry mięśni i patyczaki posiadające technikę walczą na luzie...

Ależ ja się z tym zgadzam na 100%...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.

Teraz to Redakcja dopiero dała do pieca!
Metodyka treningowa judo opracowana przez J. Kano i jego następców stanowi całkowite zaprzeczenie "metodyki" tradycyjnego jujutsu. I nie chodzi tu wcale o słynny ( na forum) "paradoks Kano".
Metodyka treningowa BJJ jest całkowitym zaprzeczeniem "metodyki" jujutsu. Jeżeli już, to bliżej jej do metodyki judo, ponieważ Mitsuyo Maeda był judoką z Kodokanu zanim przyjechał do Brazylii.
Aikido w ogóle nie ma metodyki wykraczającej poza kształtowanie prostej odpowiedzi ruchowej - jak już napisałem.
Stosowanie określenia "jujutsu" jak to robi Redakcja ( czyli jako nazwy sztuki walki ) jest błędem albo tak daleko idącym uogólnieniem, że uniemożliwia to jakąś konkretną dyskusję.
Jakie jujutsu Redakcja ma na myśli: heifuku czy katchu? A może kumiuchi kenden?. A może kenpo, hakuda, shubaku, torite lub shomin yawara?


Każdy skrót myślowy i nadmierne uproszczenie nie daje pełnego obrazu problemu a jedynie służy wzmocnieniu komunikatu. Dlatego każdy z polemistów mojego skrótu ma trochę racji jeśli napastuje mnie za lapidarność tych kilku zdań.
Komunikat który usiłuję przekazać brzmi:
aikido, judo, bjj mają te same historyczne źródła co do techniki i metody. Chodzi tu o czasy pomiędzy 1900-1950 rokiem. Jeszcze żyją ludzie którzy to pamiętają. (zgoda że stawianie bjj na równi z judo i aikido nadaje bjj zbytnią rangę, bo bjj należy wywodzić z wczesnego judo a nie koryu jujutsu ale to w sumie szczegół) Co do Kano to jak wiesz ćwiczył Kitō-ryū i Tenjin Shin'yō-ryū jedna z tych szkół kładła nacisk na randori a druga przeciwnie na kata ale wczesny Kodokan wchłonął inspiracje z wielu innych szkół bo Kano był też świetnym organizatorem i politykiem i potrafił zachęcić do wymiany technicznej wielu starych mistrzów)

Oznacza to że te trzy sporty (aikido jest sportem ale..) oparły się w sensie historycznym (nie dzisiaj) na podobnym rozumieniu walki jej zasad, strategii i stosowanych technik.
Ich twórcy mieli różne pomysły co takiego w tradycyjnych (koryu) jujutsu z którego czerpali inspirację wymaga zmiany, reformy, usystematyzowania lub odrzucenia.
Później ich rozwój i metodyka poszły nieco innymi drogami i to co tak rozpala dyskusję to obserwacja stanu rzeczy 50-80 lat później.

Nie można mówić np. że metodyka bjj jest zaprzeczeniem metodyki jujutsu bo nawet na przykładzie dwóch szkół które ćwiczył Kano widać że stosowały one odmienną metodykę. Chyba że chcesz powiedzieć że metodyka bjj jest zaprzeczeniem metodyki wczesnego judo ale nie sądzę żebyś się porwał na tak obrazoburczą tezę.

Wszystko co powyżej to oczywiste oczywistości, dlatego nie wiem czemu wzbudzają tyle emocji. :roll:

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024