Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

narzedzia do wywyzszenia siebie kosztem kogos innego.

bez uszczypliwosci Szczepan, spojrz na siebie na tym forum, jestes zaprzeczeniem tego co napisales...

Zeby 'prowadzic dyskusje z takim czlowiekiem'(naturalnie pisze to w przenosni), czyli probowac reformowac jego system, trzeba miec mocna dupe.Wielu juz probowalo. Sluch o nich zaginal juz dawno...


to prawda, niemniej ja takze sprobuje...

powiem Ci ze zgadzam sei z wiekszoscia tego co napisales powyzej, co niezmieniia faktu ze mowimy o dwoch sprawach, Ty o ideach i przeslaniach w aikido, ja o ich realizacji przez aikidokow, tu jest pies pogrzebany...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Smailu, nie strasz, nie mów że będziesz poprzez trening zadaniowy docierał do prawdziwej rzeczywistości i duchowej intuicji. 8O :cry:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
bede pozwlal kazdemu docierac tam gdzie bedzie czul potrzebe dotrzec :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Mialem sie zamknac, ale doszedlem do mniosku, ze to nie w porzadku, gdy w w dyskusji głos zabiera przede wszystkim te same kilka osób (w tym ludzie spoza Aikido), które zgodnie twierdzą jakie to Aikido jest do bani i jak nalezy go zmienic w blizej nieokresloną , skuteczną i nowoczesną SW.

Zacznę od moim zdaniem rzeczy podstawowej.
IMHO Aikido opiera sie na sekwencji atak-obrona. Kontynuacja w postaci drugiego ataku, zmiany ataku jest bez sensu, bo oznacza po prostu, ze tori popelnil błąd. Dążymy do tego , zeby technika była tak doskonala, ze na kontynuacje nie ma miejsca. W tym sensie "walka" w Aikido nie istnieje.
Zapytacie co z kaeshi waza? Uważam, ze to jest ćwiczenie wychodzące poza Aikido, służące jako wskazówka do wykazania błędu, pewne rozwijajace urozmaicenie, ale nic ponadto.

Ze smutkiem spostrzegam, że coraz częściej używane sa w wypowiedziach słowa skuteczność, real, ulica. Przeciez ustalone zostało ponad wszelka watpliwośc , że na ulice najlepszy jest kurs samoobrony w postaci technik w rodzaju kopnij w jaja poparty odpowiednim szkoleniem psychologicznym. Użycie do takiego celu Aikido jest jak użycie bolidu F-1 do jazdy terenowej. Absolutnie nieoptymalne.

Przede wszystkim jednak Aikido nie służy do (jak to zostało wiele razy tu wdzięcznie nazwane) napierdalania.Nie takie sa jego załozenia, tradycja, historia, cel, filozofia itp.

Po co Smail podejmuje , jak pisze , duży wysiłek, żeby ze sztuki Aikido zrobić jakąś bliżej nieokresloną hybrydę SW, szczerze mówiąc , nie mam pojęcia. Chce stworzyc jakąś własną SW?
O.K., ale co to ma wspólnego z Aikido?

Słusznie napisał Voivod , ze to nie Aikidokom brakuje czegos w Aikido tylko niektórym ćwiczacym Aikido (np. Randallowi czy Smailowi) brakuje czegos w Aikido. Mnie tam na przykład nic nie brakuje.

Nie odpowiedziałeś Smailu dlaczego nie chcesz jednoznacznie stwierdzić , że bedziesz nauczać Smaildo.
Niestety, to Ty chcesz wciskac ludziom , ze ćwicza Aikido, podczas gdy to z Aikido nie będzie miało wiele wspólnego. Odrzucenie autorytetów, odrzucenie zasad, wprowadzenie "sparingów", walki, zawodów typu sportowego ...

Smailu. Chcesz robić Smaildo , to bardzo fajnie. Jednak w kilku watkach usilnie starasz się prezentować swoja metodę, twierdząc , ze ona "uzdrowi" Aikido i poszukujesz na siłę akceptacji dla takiego pomysłu. Na razie nie zauważyłem jakiegoś wielkiego entuzjazmu wśród forumowiczów.

Nota bene, na pewno sa kluby, gdzie ćwiczy sie Aikido na niezbyt wysokim poziomie. Ale to IMHO problem nauczyciela a nie założeń, zasad czy tradycyjnych metod treningowych ( lub ich braku jak twierdzi Akahige).
Jesli ktos chce poprawic stan Aikido, powinien wołac o szkolenia dla instruktorów, propagowanie odpowiedniej do poziomu nauki ataków, integracji środowiska, standaryzacji tych elementów , które są mozliwe itp. itp. Nie chce sie wymadrzać, bo nie jestem nauczycielem, ale taka praca organiczna, jak sadze ma sens, a nie zmiana założeń, które są mniej wiecej ustalone od czasów Dziadka.

Aha , i jeszcze jedno. W przeciwieństwie do niektórych, zawsze staram sie pisac " moim zdaniem", "według mnie", myślę , ze" , itp.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Aiki, niby nie domnie ale wspomniany byłem.

NOSZ KURWA MAĆ ILE RAZY MOŻNA TŁUMACZYĆ????
Do głowy masz za daleko czy trzeba rozrysować bo zbyt skomplikowane??
ZMIANA METODOLOGII TRENINGU MA NA CELU UCZENIE AIKIDO ZGODNIE Z JEGO ZAŁOŻENIAMI, NIE ZMIENIANIE GO

AIKIDO mi się podoba, jego idea na kontrowanie, na zakończenie walki na raz i ogólna forma techniczna są ciekawe i dają pole do popisu.
Chciałbym się go nauczyć.
I nie ma znaczenia jaki klub, bo aikido nie ma w swojej praktyce metod niezbędnych by nauczać aikido.

Także nie chcę się bić na ulicy, ani robić iriminag dresom z podwórka (do nich bym najchętniej z okna postrzelał).
Słowa ulica, samoobrona, walka i inne padają z ust Twoich i kompanii braci betonowej w celu deprecjonowania pomysłów/stanowisk/działań.
Ja doskonale zdaję sobie sprawę że aikdo na ulice jest do dupy, zawsze lepiej będzie poćwiczyć dedykowany takim zadaniom system i nic się z tym zrobić nie da (i nie ma po co).

Smail nie tworzy własnej sztuki, dlatego że nic nie zmienia. Przyzwyczailiście się że jedynym ćwiczeniem na triceps i klatkę jest pompka, jak ktoś powiedział, że można by użyć hantli i ławeczki do tego samego, to go chcecie spalić na stosie twierdząc jednocześnie, że się myli i będzie ćwiczyć czworogłowy uda...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Wielokrotnie opisywałem tutaj fazy kształtowania nawyku ruchowo-czuciowego oraz zasady, których przestrzeganie jest niezbędne aby zdobyć umiejętność aplikacji technik. Moim zdaniem, metodologia treningu aikido nie zawiera żadnych form treningu wychodzących poza kształtowanie tzw prostej odpowiedzi ruchowej. Jak do tej pory nikt na tym forum nie udowodnił, że jest inaczej - np. poprzez opis konkretnych rodzajów ćwiczeń.
Dla odmiany - bez problemu można opisać metodykę treningową w MMA, BJJ, judo, krav maga, szermierce, boksie czy zapasach.


A ty znowu swoje. Cała moja sekwencja o Kimurze i Gracie była sprowokowana właśnie takim stawianiem sprawy.
Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.
Czy brak bezpiecznego współzawodnictwa wystarcza za powód by nauczanie dziadka przestać uznawać za sztukę walki, w której są obecne i nauczane wszystkie elementy wiedzy o walce?
Weźmy znowu przykład który wsadzi kij w mrowisko.
Dlaczego K.Matuszczak mógł tak gładko stać się prekursorem i instruktorem BJJ.
Studiował BJJ w Brazylii przez 20 lat i walczył we wszystkich możliwych turniejach? Nie.
Ale zanim zabrał się za BJJ, przez prawie 12 lat ćwiczył intensywnie aikido. Nie chce być może dzisiaj tego sam przyznać ale to aikido dało mu przepustkę i drogę na skróty do BJJ.
:lol: :) 8)

  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Aiki, niby nie domnie ale wspomniany byłem.

NOSZ KURWA MAĆ ILE RAZY MOŻNA TŁUMACZYĆ????
Do głowy masz za daleko czy trzeba rozrysować bo zbyt skomplikowane??
ZMIANA METODOLOGII TRENINGU MA NA CELU UCZENIE AIKIDO ZGODNIE Z JEGO ZAŁOŻENIAMI, NIE ZMIENIANIE GO

AIKIDO mi się podoba, jego idea na kontrowanie, na zakończenie walki na raz i ogólna forma techniczna są ciekawe i dają pole do popisu.
Chciałbym się go nauczyć.
I nie ma znaczenia jaki klub, bo aikido nie ma w swojej praktyce metod niezbędnych by nauczać aikido.

Także nie chcę się bić na ulicy, ani robić iriminag dresom z podwórka (do nich bym najchętniej z okna postrzelał).
Słowa ulica, samoobrona, walka i inne padają z ust Twoich i kompanii braci betonowej w celu deprecjonowania pomysłów/stanowisk/działań.
Ja doskonale zdaję sobie sprawę że aikdo na ulice jest do dupy, zawsze lepiej będzie poćwiczyć dedykowany takim zadaniom system i nic się z tym zrobić nie da (i nie ma po co).

Smail nie tworzy własnej sztuki, dlatego że nic nie zmienia. Przyzwyczailiście się że jedynym ćwiczeniem na triceps i klatkę jest pompka, jak ktoś powiedział, że można by użyć hantli i ławeczki do tego samego, to go chcecie spalić na stosie twierdząc jednocześnie, że się myli i będzie ćwiczyć czworogłowy uda...

Czyli jakieś tam punkty zbieżne jednak mamy... 8)

Dla calości systemu, punt wyjścia:
1) wywalić całe suwari i hanmi hantahi waza - ani to niczego nie uczy ani nie jest potrzebne, szkoda czasu.
2) Wywalamy aikijo, aikiken z normalnej rutyny. Kata można zostawić jak ktoś ma ciśnienie.
3) Wywalamy tanto i jakiekolwiek z nim tematy związane
4) wywalamy kokyu nagi, wszelkie wariacje na temat tai no tenkan ho, kokyu ho, katate tori ushiro i tym podobne kwiatki

Kierunek treningu:
- poświęcamy dużo czasu na rozwijanie zdolności atakowania, przyjmowania ciosów
- podnosimy poprzeczkę fizyczną do poziomu sportowego, rozwijamy kondycję, siłę, szybkość.
- dokładamy formy oswajania się z bólem, przyjmowania ciosów, utwardzania przedramion.
- dokładamy formy treningu równowagi i wytrąceń w zwarciu, oswajania z szarpaniną


System ma na celu zaprogramowanie odruchów na ustalone kierunki ataku, ograniczamy do minimum wachlarz reakcji:
- odskok do tyłu (też ze zmianą)
- wejście do przodu równolegle
- wejście do przodu z przekrokiem
(ćwiczymy na obie strony)
Z tych pozycji ćwiczymy dojścia po obronie.

Do tego dokłądamy uniwersalne dojścia do uchwytu, identyczne dla jak największej liczby technik (rezygnujemy z technik wymagających dziwnych wariacji), ćwiczymy też po jednym wariancie.

Robimy wszystko z siłą (w granicach rozsądku), w ochraniaczach.
na początek suspensor, rękawice mma z palcami, pancerz na korpus i przedramiona. Na wyższym poziomie dokładamy szczękę i kask.

Nie wiem czy jest sens uczyć ludzi obron przed kopnięciami, imo nie ma na to czasu bo nauczenie kogoś kopania nie jest łatwe, no i nie każdy jest rozciąnięty. Szkoda czasu który można by poświęcić na coś wartościowego.
Myślę że warto jedynie wprowadzić lowkiki i uczyć ich przyjmowania/unikania.

Samych metod nie będę opisywał, są znane z innych SW.

Co do tego że to już nie będzie aikido - będzie, będziemy dalej w miłej atmosferze robić sobie iriminagi. Że będzie ubogie technicznie względem tego co jest - tak i nie, po latach treningu będzie można dokładać kolejne techniki i warianty, gdy już będzie baza i opracowana metodologia, gdy bedzie wiadomo co i jak działa.

PS. Ja i owszem, chciałbym, ale obecnie mam inne rzeczy na głowie i inne cele. Osobiście zwyczajnie nie mogę się porwać na coś takiego, bo jest to gigantyczna i niewdzięczna praca.

To ja może krótko spróbuję wyrazić swoje wątpliwości czy obawy - ćwiczenia, które proponujecie są ćwiczeniami siłowymi, jeśli dobrze rozumiem. Ćwiczenia siłowe rozwijają i usztywniają mięśnie. Sztywne mięśnie blokują... (już chciałem napisać, że przepływ ki, ale się powstrzymałem :) ) ...ograniczają szybkość i zwinność. Mięsień nie ma być duży, on ma być sprawny, "szybki jak szczała". Obawiam się że ta nowa metodyka zablokuje rozwój ki no nagare...

Ograniczanie zestawu i wariacji ćwiczeń będzia miało raczej taki sam skutek (nie neguję, że trzeba sobie wybrać kilka swoich ulubionych i je rzeźbić bez ustanku!, ale nie powinno się siebie samego pozbawiać możliwości reagowania na zachowania nietypowe).
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Voivod, przecież pisałem - budujemy zamek od zera. Teraz ludzie na wysokim poziomie mają setki możliwości różnych technik a nie potrafią żadnej zrobić bez uke który się grzecznie podłoży.
Przecież co jasno wynika z mojego powyższego posta, całość się rozbija o METODOLOGIĘ TRENINGU. Jeśli spróbujemy na raz, w ciemno, bez logicznego poukładania i kontroli efektów metod, przełożyć to wszystko, cel nie zostanie osiągnięty. Nie da się nauczyć wszystkiego na raz.

Co do mięśni - to kolejna legenda oparta na zasadzie - jestem szczawik ale kurna przepełnia mnie kosmiczna energia i te skoksane buce to mi do pięt nie dorastają.
Mitem i mrzonką jest, że można bez siły coś zrobić.

Owszem, jak ktoś pakuje mase na siłowni, pompuje mięśnie wodą i białkiem, a efekt mierzy centymetrem, to tak, najbliżej ma do inwalidztwa.
Ale jak masę zrobisz nie sztucznie, a dobrze poukładanym treningiem - który zawiera oprócz ćwiczeń technicznych, także siłowe, wytrzymałościowe, szybkościowe, koordynacyjne, rozciągające - to się okaże że taki 100kg "misio" jest szybkością zbliżony do 70 kg szczawia. Tyle że tzw. pierdolnięcie ma jakby inne.
Ja przy seriach szybkościowych robię tak cirka abałt 1-2 kopnięcia mniej od ludzi 25 kg lżejszych, ale dochodzi jeszcze przewaga techniczna jaką mają. To naprawdę są minimalne różnice i w dużej mierze zależą od rodzaju ruchu. Dużo większe znaczenie dla szybkości ma stopień opanowania techniki, poziom zakodowania ruchu i motoryka ogólna.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj techniki, samą sztukę walki. W aikido masa pomaga, o czym świadczą postury shihanów. W każdym sporcie chwytanym masa pomaga. Wiadomo niższy środek ciężkości, stabilniej na nogach, trudniej wychylić. Przy ruchach obrotowych zyskujemy stabilność i siłę prowadzenia.

@RedakcjaBudojo
Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Dzisiejsza? z doświadczenia, z szerokiej wiedzy medycznej, miologii, anatomii, badaniom nad motoryką, psychologii itd - czyli wszystkim darom jakie sport zawodowy dostał za pieniążki sponsorów.

Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak metodyka nauczania aikido.
Nikt go nie naucza, choć wielu uczy, a każdy na swój sposób.
Skąd się wzięło to co robimy? Z palca.

Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.
Z praktyki. Znowu pytanie, dzisiejsza? Bo ja na ten przykład nie mam pojęcia co robili w Brazylii 40 lat temu i ogólnie rznie mnie to po cychach. Wiem co robi się obecnie i z tradycyjnym treningiem japońskim ma to wspólne J w nazwie, typowy trening sportowy.
  • 0

budo_tw.dziki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 364 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.
Z praktyki. Znowu pytanie, dzisiejsza? Bo ja na ten przykład nie mam pojęcia co robili w Brazylii 40 lat temu i ogólnie rznie mnie to po cychach. Wiem co robi się obecnie i z tradycyjnym treningiem japońskim ma to wspólne J w nazwie, typowy trening sportowy.

Różnica jest widoczna nawet w porównaniu do tego co było 20 lat temu. Wystarczy spojrzeć na to co robił Royce Gracie, a co dziś robią BJJowcy, chociażby większy nacisk kładziony na stójkę i obalenia. A czy w aikido kiedykolwiek cokolwiek poprawiono?
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Do głowy masz za daleko czy trzeba rozrysować bo zbyt skomplikowane??
ZMIANA METODOLOGII TRENINGU MA NA CELU UCZENIE AIKIDO ZGODNIE Z JEGO ZAŁOŻENIAMI, NIE ZMIENIANIE GO...


Zmiana (wprowadzenie opisywanej) metodologii treningu wymusza w tym przypadku zmiane założeń. Trzeba mieć daleko do głowy , zeby tego nie zauwazać.

Słowa ulica, samoobrona, walka i inne padają z ust Twoich i kompanii braci betonowej w celu deprecjonowania pomysłów/stanowisk/działań.


Tak?
A co napisał sam Smail w jednym z ostatnich postów?

Cytuję :

"ale gorzej rzecz ma sie w przypadku rzeczywistosci, czyli chocby samego treningu
poniewaz techniki same w sobie niewiele roznia sie od tych z innych sztuk walki, a wlasciwie wogole , jedynie wlasie sposob ich zakladnia moze sie roznic i ide, to mamy klopot
jak tu zrobic ta technike ktora jest tak super skuteczna i nie robi do tego krzywdy innym?ano ukladamy zestaw kontrtechnik ucieczkowych, czyli padow wlasnie.
(...) a w realu? w realu mowimy ze aikido jest tak niebezpieczne ze mozemy zabic skinieniem palca, ale nie robimy tego, a na pytanie jak to jest ze na treningu tak mzna skakac a na ulicy nie odpowoadamy ze to trzeba sie zjednoczyc z kosmosem, czy jakkolwiek inaczej..."

..... Wiedziałem, wiedziałem, ze tak będzie . Przekrzykiwanie sie na forum do niczego nie prowadzi. Zabieram zabawki...
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

A czy w aikido kiedykolwiek cokolwiek poprawiono?

Po co poprawiać coś, co w założeniach od samego początku jest doskonałe... :roll:

Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.

A za ten fragment serdecznie redakcji dziękuję. Nie wiem czy to było na poważnie czy miał być to może jakiś rodzaj ironii czy żartu, nie mniej jednak naprawdę mnie rozbawił :)
I choć co do technik to można się zgodzić, że podstawy pochodzą z różnych odmian jujutsu, bo ludzka anatomia się przez te wieki nie zmieniła i tu nic nowego się nie wymyśli, to jednak z tą metodyką to redakcja palnęła głupotę totalną. Jeszcze do aikido to może się jako tako zgadzać, że pochodzi z jujutsu, tzn. mistrz przychodzi i pokazuje techniki na jakie ma ochotę (zwykle na kimś kto czuje przed nim ogromny respekt, wykonuje jeden atak bez chęci kontynuowania go, itd), uczniowie je powtarzają, jednak ich nie sprawdzają w walce/sparingu, "bo nasze techniki są zbyt zabójcze" itp. A co do reszty to :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
[quote name="budo_aikia"]Mialem sie zamknac, [/quote]
nie zamykaj sie, kazda opinia tworca jest bardzo cenna

[quote name="budo_aikia"]ale doszedlem do mniosku, ze to nie w porzadku, gdy w w dyskusji głos zabiera przede wszystkim te same kilka osób (w tym ludzie spoza Aikido), [/quote]

dlaczego oceniasz co jest w porzadku a co nie?
odpusc ocene, dawaj wlasna kreacje myslowa

[quote name="budo_aikia"]które zgodnie twierdzą jakie to Aikido jest do bani i jak nalezy go zmienic w blizej nieokresloną , skuteczną i nowoczesną SW. [/quote]

nie zauwazylem zeby ktos ostatnio pisal ze jest do bani
owszem takie watki sie przewijaly, zauwazyles ze od pewnego momentu nikt nie pisze ju otym ze jest zle, ale co mozna zrobic zeby bylo lepiej?

[quote name="budo_aikia"]Zacznę od moim zdaniem rzeczy podstawowej.
IMHO Aikido opiera sie na sekwencji atak-obrona. Kontynuacja w postaci drugiego ataku, zmiany ataku jest bez sensu, bo oznacza po prostu, ze tori popelnil błąd. Dążymy do tego , zeby technika była tak doskonala, ze na kontynuacje nie ma miejsca. W tym sensie "walka" w Aikido nie istnieje.
Zapytacie co z kaeshi waza? Uważam, ze to jest ćwiczenie wychodzące poza Aikido, służące jako wskazówka do wykazania błędu, pewne rozwijajace urozmaicenie, ale nic ponadto.[/quote]

nie zapytam, ale stwierdze, kaeshiwaz, henke waz i kaeshi henke waza, sa to elementy treningu aikido, nic co nie wychodzi poza trening tylko jest jego czescia
wprowadzenie kontynucji ruchu nie zaklada wadliwosci techniki, ale uczy pelnej kontroli
oczywiscie w praktyce dazymy do max skracania sekwencji
ale jedna z metod treningu jest jej kontynuacja, ruch wynikajacy z ruchu, tori stajacy si euke a uke stajacy sie tori w sposob ciagly i zmienny - to przeciez jedno z zalozen fundamentalnych w treningu aikido

[quote name="budo_aikia"]Ze smutkiem spostrzegam, że coraz częściej używane sa w wypowiedziach słowa skuteczność, real, ulica. Przeciez ustalone zostało ponad wszelka watpliwośc , że na ulice najlepszy jest kurs samoobrony w postaci technik w rodzaju kopnij w jaja poparty odpowiednim szkoleniem psychologicznym. Użycie do takiego celu Aikido jest jak użycie bolidu F-1 do jazdy terenowej. Absolutnie nieoptymalne.[/quote]

nie smuc sie, przeciez wlasnie coraz mniej mowimy o skutecznosci for real
przyjrzyj sie tematowi dokladnie...

[quote name="budo_aikia"]Przede wszystkim jednak Aikido nie służy do (jak to zostało wiele razy tu wdzięcznie nazwane) napierdalania.Nie takie sa jego załozenia, tradycja, historia, cel, filozofia itp.[/quote]

aikido samo w sobie nie sluzy nikomu i nieczemu i do niczego
to my cwiczacy nadajey mu pewne cele i obowiazki, najczesciej zgodne z naszymi oczekiwaniami, lub wcisniete nam przez naszych guru

[quote name="budo_aikia"]Po co Smail podejmuje , jak pisze , duży wysiłek, żeby ze sztuki Aikido zrobić jakąś bliżej nieokresloną hybrydę SW, szczerze mówiąc , nie mam pojęcia. Chce stworzyc jakąś własną SW? O.K., ale co to ma wspólnego z Aikido?[/quote]

gdybym myslal tylko o wlasnym systemie, nie pisalbym tu z Wami, nie dzielil sie i nie konwersowal, ba mialbym to gdzies co myslicie i sadzicie i jakie macie wnioski pomocnicze
poprostu bym zrobil i juz
a co to ma wspolnego z aikido, wszystko, bo jak pisalem nie zmieniam nic, nic ni eulepszam w aikido, jedynie poprzez zmiane metod treningu chce zmienic nas aikidokow, tak abysmy nie gadali bzdur, tylko poprzez solidny trenig doszli do celu o ktorym marzymy, a ktorego nie osiagniemy za zadne skarby ta droga ktora idziemy

[quote name="budo_aikia"]Słusznie napisał Voivod , ze to nie Aikidokom brakuje czegos w Aikido tylko niektórym ćwiczacym Aikido (np. Randallowi czy Smailowi) brakuje czegos w Aikido. Mnie tam na przykład nic nie brakuje.[/quote]

nikt z nas nie ma patentu na slusznosc...
aikidocy to straszne lenie i zatwardziali w pogladach ludzie
bardzo wygodni i ignoranccy wobec innych
taka prawda
i na pewno wszyscy jak jeden nie przyjda do mnie na trening, ale czas pokaze jak to bedzie
i komu czego brakuje i kto chce to zmienic

[quote name="budo_aikia"]Nie odpowiedziałeś Smailu dlaczego nie chcesz jednoznacznie stwierdzić , że bedziesz nauczać Smaildo. Niestety, to Ty chcesz wciskac ludziom , ze ćwicza Aikido, podczas gdy to z Aikido nie będzie miało wiele wspólnego. Odrzucenie autorytetów, odrzucenie zasad, wprowadzenie "sparingów", walki, zawodów typu sportowego ...
Smailu. Chcesz robić Smaildo , to bardzo fajnie. Jednak w kilku watkach usilnie starasz się prezentować swoja metodę, twierdząc , ze ona "uzdrowi" Aikido i poszukujesz na siłę akceptacji dla takiego pomysłu. Na razie nie zauważyłem jakiegoś wielkiego entuzjazmu wśród forumowiczów.[/quote]

kurcze, pisze i pisze i nic :) ja nie chce nic uzdrawiac w aikido :) ja chce uzdrowic aikidokow :)
dlaczego nie Smaildo, ano bo tak jest prosciej, zakladam wlasny sytem nadaje sobie 10 dan i oka
ale ja nie jestem leniem, chce pracowac i tak dlugo jak sie da, bede robil aikido, ale oczywiscie jesli okaze si eze jestem sam wolajacym na puszczy to zrezygnuje i zabiore sie za swoje - wasza strata :)
tak jak pisalem aikidocy to straszni konserwatysci, wiem o tym bo wiem ile mnie czasu zajelo przyznanie niektorych spraw, ba samo ich dostrzezenie :)
i ja nie agituje ani nie namawiam, to zwykle enbu cos co jest w aikid takze istotne, a co aikidocy nie robia i nie rozumieja
enbu, prezentacja tego nad czym sie pracuje
ba, otwieram si eprzed wami, macie jak na dloni to o czym mysle i co robie, ilu z was to docenilo, ilu wogiole zauwazylo?
a podobno wiekszosc z Was to aikidocy :)

[quote name="budo_aikia"]Nota bene, na pewno sa kluby, gdzie ćwiczy sie Aikido na niezbyt wysokim poziomie. Ale to IMHO problem nauczyciela a nie założeń, zasad czy tradycyjnych metod treningowych ( lub ich braku jak twierdzi Akahige).
Jesli ktos chce poprawic stan Aikido, powinien wołac o szkolenia dla instruktorów, propagowanie odpowiedniej do poziomu nauki ataków, integracji środowiska, standaryzacji tych elementów , które są mozliwe itp. itp. Nie chce sie wymadrzać, bo nie jestem nauczycielem, ale taka praca organiczna, jak sadze ma sens, a nie zmiana założeń, które są mniej wiecej ustalone od czasów Dziadka. [/quote]

prawda, ale jak wolac o standaryzacje, kiedy jest milion federacji itp, wiesz ze to bez szans powodzenia jest, a zasady ustalone od czasow dziadka przeszy przez zawirowanie czasu i pzestrzeni i nie jestm pewnien czy odpowiadaja wspolczesnym wymaganiom
a zasady te to nie biblia ze trzeba trzymac sie ich kurczowo i nie mozna podwazyc ich aktualnosci, Dziadek to tylko czlowiek, mial koncepcje, pozostawil otwarta ksiege, z dopiskiem ze nie osiagnal nic z tego co chcial osiagnac...

dlatego ja mam swoja wizje, ktora Wam przedstawilem i reszta w Waszych i moich rekach, albo sie uda albo jak napisal Szczepan sluch o mnie zaginie wsrod aikido

[quote name="budo_aikia"]Aha , i jeszcze jedno. W przeciwieństwie do niektórych, zawsze staram sie pisac " moim zdaniem", "według mnie", myślę , ze" , itp.[/quote]

to ladnie, ale takze spro ocen wkladasz i stwierdzen w stylu bez sensu, nie masz racji itp :)
samo podniesienie zagadnieani ze "ja w przeciwiesntwie do ..." jest juz wywyzszeniam sie :)
wyluzuj, bez napinki, zawsze mozna podyskutowac na luzie i zaprezentowac swoje stanowisko

widzisz, ja nie mam checi Was wszystkich zmienic, pokazac wam slusznej drogi
ja tylko pokazuje Wam moja droge
mozecie na jej przykladzi esie uczyc i wybrac czy Wam lezy czy nie :)
dostaniecie wiedze na tacy, ba za jakis czas nawet jej weryfikacje,
ot tyle :D
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika aikido? z jujutsu.
Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.

Teraz to Redakcja dopiero dała do pieca!
Metodyka treningowa judo opracowana przez J. Kano i jego następców stanowi całkowite zaprzeczenie "metodyki" tradycyjnego jujutsu. I nie chodzi tu wcale o słynny ( na forum) "paradoks Kano".
Metodyka treningowa BJJ jest całkowitym zaprzeczeniem "metodyki" jujutsu. Jeżeli już, to bliżej jej do metodyki judo, ponieważ Mitsuyo Maeda był judoką z Kodokanu zanim przyjechał do Brazylii.
Aikido w ogóle nie ma metodyki wykraczającej poza kształtowanie prostej odpowiedzi ruchowej - jak już napisałem.
Stosowanie określenia "jujutsu" jak to robi Redakcja ( czyli jako nazwy sztuki walki ) jest błędem albo tak daleko idącym uogólnieniem, że uniemożliwia to jakąś konkretną dyskusję.
Jakie jujutsu Redakcja ma na myśli: heifuku czy katchu? A może kumiuchi kenden?. A może kenpo, hakuda, shubaku, torite lub shomin yawara?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Czy brak bezpiecznego współzawodnictwa wystarcza za powód by nauczanie dziadka przestać uznawać za sztukę walki, w której są obecne i nauczane wszystkie elementy wiedzy o walce?


to jest to co kiedys juz pisalem, aikido to taki wyklad teoretyczny w sztukach walki
moim zdaniem dla pilnych sluchaczy daje olbrzymia wiedze z zakresu walki, oraz ksztaltuje teoretycznego ducha bojowego oraz olbrzymia fantazje bojowa

niestety aikido nie zawiera elementu cwiczen i laboratorium SW
czasami ocieramy sie o to, ale tylko czasami

czy to dobrze czy zle, nie ocenie, kazdy sam wybiera
ale uwazam ze brak tych elementow buduje krzywde praktykujaczym, powodujac duzy przerost ich ego...
brak kontroli poprzez praktyczne wyznaczanie mozliwosci powoduje maxymalne ich rozbujanie w sferze mentalnej, za slabi jestesmy na takie akcje, nie umiemy si esami kontrolowac w tej przestrzeni...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

To ja może krótko spróbuję wyrazić swoje wątpliwości czy obawy - ćwiczenia, które proponujecie są ćwiczeniami siłowymi, jeśli dobrze rozumiem. Ćwiczenia siłowe rozwijają i usztywniają mięśnie. Sztywne mięśnie blokują... (już chciałem napisać, że przepływ ki, ale się powstrzymałem :) ) ...ograniczają szybkość i zwinność. Mięsień nie ma być duży, on ma być sprawny, "szybki jak szczała".


niedawno mialem przyjemnosc cwiczyc z osoba ktora zawsze cwiczyla mocno fizycznie, ma miesnie :) i co ci powiem, mamy podobny staz i doswiadcznie w sw ale jego sprawnosc dzialania cial byla znacznie wieksza niz moja, mysle ze znacznie wieksza niz wiekszosci aikidokow, jego szybkosc i zwinnosc moim zdniem jest nieporownywalna z aikidokami....

Obawiam się że ta nowa metodyka zablokuje rozwój ki no nagare...

voivod, my mowimy o abecadle a Ty podajesz przyklad poezji...
powiedz mi jak wyglada u Ciebie ki no nagare?
dziala czy nie?
cwiczysz juz troszke, nauczyles sie?
:)

Ograniczanie zestawu i wariacji ćwiczeń będzia miało raczej taki sam skutek (nie neguję, że trzeba sobie wybrać kilka swoich ulubionych i je rzeźbić bez ustanku!, ale nie powinno się siebie samego pozbawiać możliwości reagowania na zachowania nietypowe).


tutaj tez mam pewne watpliwosci
tu rozwiaznie raczej pzyniesie czas
ale mysle ze reakcja na nietypowe sytuacje nie jest ksztaltowana poprzez wielosc kombinacji a popzez inteligencje bojowa
czyli szybkie laczenie i przelaczanie sie pomiedzy znanymi rozwiazaniami
tak jak w zyciu codziennym, rozwiazujemy sytuacje na ktore wczesniej nie znalismy odpowiedzi i nikt nas nie uczyl jak postepowac
  • 0

budo_tw.dziki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 364 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Po co poprawiać coś, co w założeniach od samego początku jest doskonałe... :roll:

Droga wojownika to droga wiecznego samodoskonalenia. Ale skąd masz wiedzieć czy idziesz w kierunku doskonałości czy hałtury, skoro nie weryfikujesz swoich umiejętności? Tego chyba Ueshiba nie przewidział. :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

..... Wiedziałem, wiedziałem, ze tak będzie . Przekrzykiwanie sie na forum do niczego nie prowadzi. Zabieram zabawki...


zgadza sie, dlatego sie nie przekrzykujmy tylko mowmy co mamy do powiedzenia
widzisz wszelkie Twoje, Wasze watpliwosci sa cenne, bo daja jakies swiatlo na to co planuje
dla mnie to cenna wiedza
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Skąd w/g ciebie wzięła się technika i metodyka judo? z jujutsu.

macki opadają, gdy widzę że ktoś nadal sądzi, że prof. Kano ograniczył się do złożenia do kupy paru elementów z ju-jitsu... i to kto, red. nacz. Budojo. a ja gupi kiedyś lubiłem je czytywać :oops:

Skąd wzięła się metodyka i technika BJJ? z jujutsu.

z judo, zapasów i boksu

Dlaczego K.Matuszczak mógł tak gładko stać się prekursorem i instruktorem BJJ.
Studiował BJJ w Brazylii przez 20 lat i walczył we wszystkich możliwych turniejach? Nie.
Ale zanim zabrał się za BJJ, przez prawie 12 lat ćwiczył intensywnie aikido. Nie chce być może dzisiaj tego sam przyznać ale to aikido dało mu przepustkę i drogę na skróty do BJJ.
:lol: :) 8)

pięknie, ale czy wiesz, że tego czym się tam, zachwycacie ("drill") kiedyś w Polsce nie było? była (poza wyjątkami) spinka, fizolstwo, kurczowe zaciskanie gardy, kilka najprostszych technik i pozycji. dzisiejsze bjj w Polsce nijak ma się do tego sprzed 10-14 lat, więc KM nie bardzo mógł "odnaleźć w tym aikido", tzn redakcja ponownie strzeliła kulą w płot że hej hej!
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Redakcja może sobie poczyta coś z podstaw:
Zbigniew Naglak, Metodyka trenowania sportowca w pdf. Szybko, łatwo, bezboleśnie. I najlepiej zanim Redakcja powie, że aikido to nie sport, bo też mi witki opadną. :wink:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Kiod,
A skąd, Twoim zdaniem, bierze się siła aikido skoro istnieje ono wyłącznie w ludziach, którzy je ćwiczą?

Oj.. nie do końca mnie zrozumiałeś. Siła aikido rzecz jasna bierze się z techniki, hallo!!;].
Ale i tak wszytko zależny od ludzi trenujących. Jeżeli ktoś nie ma motywacji do rzetelnego, ciężkiego treningu, jest ciapą (w ogólnym znaczeniu tego słowa), to niezależnie czy pójdzie na aikido, bjj czy mma to wojownik z niego nie wyrośnie. Ja dajmy na to jestem silny (nie traktować tego określenia dosłownie proszę), dzięki aikido, ale nie zapominama o tym że dane mi było zaczynać trening w dość specyficznej grupie. Może to nie zabrzmi skromnie, ale śmiem twierdzić że mam predyspozycje do trenowania wszelkiego rodzaju ma, a jako że jako dziecko rozpocząłem trenować aikido, które w pełni zaspokoiło moje oczekiwania, przy aikido pozostałem. Co prawda bawi mnie parter i stójka, ale te elementy traktuję kompleksowo i ponad programowo jako uzupełnienie mojego aikido(autor nie bez kozery użył w tym zdaniu słowa "mojego").

Z czego wywodzisz, że aikido jest skuteczne, z jakich metod treningowych ( oczywiście, jeżeli jest to coś jeszcze niż wiara, bo z wiarą dyskutować nie zamierzam)?

I znowu o metodach treningowych mowa. To jest tak, po przejściu z grupy dziecięcej do grupy dorosłej 35% (jakieś plus, minus 5%) osób trenujących stanowili ludzie pracujący w ochronie, znajomi mojego pierwszego instruktora. Byli to ludzie obstawiający mecze, którzy o skuteczności i realnej walce mogli więcej powiedzieć niż niejedna osoba tutaj na forum i mniemam że również Ty, stąd też astralnie poważne podejście do wykonywanych technik i mocnego ataku. Nigdy żadna z tych osób nie kwestionowała technik pokazywanych na treningach a co jest z tym związane skuteczności aikido, dlatego też komentarzy o nieskuteczności aikido, osób które posiadają podobne doświadczenie do mojego w realnej walce, nie traktuję nigdy zbyt poważnie.
Cny Panie jam prosty chop jest, nie znam tylu ksiąg mądrych co Ty o metodach treningowych, z terminologią, przez Ciebie używaną w tej materii też u mnie na bakier. Dla mnie sprawa treningu jest niezmiernie prosta. Mocna, solidna, kondycyjna rozgrzewka, a potem trenowanie technik na odpowiednim poziomie, bez podkładania się z porządnym atakiem, no i powtarzanie, powtarzanie i powtarzanie aż się nauczę. Nie wiem jak innymi, ale mi wystarczyło.
W chwili obecnej mam 24 lata, a przez ostatnie 12 lat treningu, bardziej interesował mnie empiryzm, aniżeli teoria. Może w przyszłości gdy zmądrzeję, dojrzeję, sięgnę po książki, które Ty przeczytałeś i poprowadzimy rzetoeną dysputę na równym poziomie o metodach treningowych.

Z czego wywodzisz, że aikido jest skuteczne, z jakich metod treningowych

Bo w pierwszej czy drugiej klasie gimnazjum, Kamil o rok starszy chwycił mnie za szmaty, a ja mu ikkayo założyłem tak mocno, że se huknął głową o glebę i potem już spokój se miałem. :wink: A tak serio, to według mnei aikido jest skuteczne, ponieważ ja dzięki trenowaniu aikido jestem skuteczny, na poziomie w którym wychodziłem z niekoniecznie miłych sytuacji obronną ręką i który mnie w zupełności satysfakcjonuje.

Aż miło widzieć że forum się reaktywowało :D hmm... a może niektórzy userzy przeszli już na emeryturę i nie mają co w domu robić :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024