Jan pieprzysz bzdury że głowa boli. Jak nie rozumiesz kata to nie oznacza że nie ma w ni h sensu. No ale skąd to masz wiedzieć jak wszystkiego znasz 3 Faktycznie szpenio z ciebie w tym temacie
Ale mi pojechales... :wink: Nie traktuje tego zbyt osobiscie ale pozwol ze co nieco wyjasnimy: Jesli chodzi o kata w karate to mozemy wyroznic dwie przeciwstawne tendencje: 1- zachowac jak najwiecej kata (ocalic od zapomnienia)
2 - trenowac (doskonalic sie) w malej ilosci kata. Kazdy kto o historii karate troche wie rozroznia te dwa skrajne podejscia. Z jednej strony bylby Shotokan, Kyokushin, Shito-ryu (okolo 20 - 30 kata) z drugiej Uechi ryu (poczatkowo 3 kata) Wado-ryu (9) Toon-ryu (6) Poczatkowo kanon kata Goju-ryu tez byl ilosciowo skromny, dopiero przez lata urusl do 12stu. Tak wiec szufladkowanie jakiegos stylu jako ubogi, zly, itd z powodu malej ilosci kata jest efektem niewiedzy, nieznajomosci tematu.
Nie chce tez nikogo zanudzac analizujac przyczyny dla ktorych w karate zaistnial ten "wielokatowy" trend - zjawisko stosunkowo nowe - wlasciwie z poczatku XX wieku. Byloby to jednak bardzo pouczajace.
Dlaczego pozwalam sobie w sposob dosc "olewczy" traktowac kata Pinan? Moge to wytlumaczyc, mozna sie z moim stanowiskiem zgodzic lub nie ale zarzucanie mi niezrozumienia i niewiedzy to kolego duza przesada.
Pod okiem hanshi Voinescu cwiczylismy duzo kata, rowniez kata Pinian, mysle ze zrobilem ich ciagu moich 30stu lat treningu wiecej niz ty :wink:
Powody dla ktorych my w Sei-Budokai odstawilismy Pinian sa proste, zreszta swoja decyzje hanshi poprzedzil dlugimi dociekaniami, konsultacjami z ekspertami w dziedzinie kata, historii karate itd. Otorz Piniany zostaly stworzone przez Itosu Anko juz w... XX wieku, na podstawie kata Chanann (zachowaly sie pisemne relacje z rozmow Itosu i Motobu na ten temat) Na Okinawie kata Pinian byly traktowane jako pokazowe, szkolne a nie bojowe! Tak przynajmiej twierdzi Henning Wittwer autor ksiazki "Shotokan-zachowane teksty, badania historyczne". Od czasu Itosu Piniany zostaly wielokrotnie zmienione. Funakoshi zmienil kolejnosc, Pierwszym pinian byl mianowicie obecny drugi a drugi byl pierwszym. (wszystkie 5 Pinian pochodza z jednego Chanann). Oyama rowniez wiele zmienil w Pinian. (i trudno te zmiany czasem zrozumiec) Zreszta ludzie cwiczacy troche dluzej Kyokushin obserwowali sami wiele drobnych zmian. Tak wiec wartosc Pinian jako materialu zrodlowego nie jest nieoceniona. Sa one oczywiscie waznym swiadkiem zachodzacych w karate zmian, dla niektorych sa wrecz kwintesencja, fundamentem karate i zgodnie z wspomnianym przeze mnie wczesniej trendem: "zachowac jak najwiecej kata" mozna je cwiczyc. My choldujemy jednak przeciwstawnej tendencji, ktora (co cierpliwie staralem sie wyjasnic) z perspektywy historii karate jest co najmniej rownoprawna. Pozdrawiam Cie jak i kolege Benia i zycze sukcesow w zmudnym procesie subiektywnego odkrywania tego co przez innych zostalo juz dawno odkryte!