Skocz do zawartości


Zdjęcie

Seido Bunkai


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
186 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Jan pieprzysz bzdury że głowa boli. Jak nie rozumiesz kata to nie oznacza że nie ma w ni h sensu. No ale skąd to masz wiedzieć jak wszystkiego znasz 3 :) Faktycznie szpenio z ciebie w tym temacie :lol: :lol:


Ale mi pojechales... :wink: Nie traktuje tego zbyt osobiscie ale pozwol ze co nieco wyjasnimy: Jesli chodzi o kata w karate to mozemy wyroznic dwie przeciwstawne tendencje: 1- zachowac jak najwiecej kata (ocalic od zapomnienia)
2 - trenowac (doskonalic sie) w malej ilosci kata. Kazdy kto o historii karate troche wie rozroznia te dwa skrajne podejscia. Z jednej strony bylby Shotokan, Kyokushin, Shito-ryu (okolo 20 - 30 kata) z drugiej Uechi ryu (poczatkowo 3 kata) Wado-ryu (9) Toon-ryu (6) Poczatkowo kanon kata Goju-ryu tez byl ilosciowo skromny, dopiero przez lata urusl do 12stu. Tak wiec szufladkowanie jakiegos stylu jako ubogi, zly, itd z powodu malej ilosci kata jest efektem niewiedzy, nieznajomosci tematu.

Nie chce tez nikogo zanudzac analizujac przyczyny dla ktorych w karate zaistnial ten "wielokatowy" trend - zjawisko stosunkowo nowe - wlasciwie z poczatku XX wieku. Byloby to jednak bardzo pouczajace.

Dlaczego pozwalam sobie w sposob dosc "olewczy" traktowac kata Pinan? Moge to wytlumaczyc, mozna sie z moim stanowiskiem zgodzic lub nie ale zarzucanie mi niezrozumienia i niewiedzy to kolego duza przesada.
Pod okiem hanshi Voinescu cwiczylismy duzo kata, rowniez kata Pinian, mysle ze zrobilem ich ciagu moich 30stu lat treningu wiecej niz ty :wink:
Powody dla ktorych my w Sei-Budokai odstawilismy Pinian sa proste, zreszta swoja decyzje hanshi poprzedzil dlugimi dociekaniami, konsultacjami z ekspertami w dziedzinie kata, historii karate itd. Otorz Piniany zostaly stworzone przez Itosu Anko juz w... XX wieku, na podstawie kata Chanann (zachowaly sie pisemne relacje z rozmow Itosu i Motobu na ten temat) Na Okinawie kata Pinian byly traktowane jako pokazowe, szkolne a nie bojowe! Tak przynajmiej twierdzi Henning Wittwer autor ksiazki "Shotokan-zachowane teksty, badania historyczne". Od czasu Itosu Piniany zostaly wielokrotnie zmienione. Funakoshi zmienil kolejnosc, Pierwszym pinian byl mianowicie obecny drugi a drugi byl pierwszym. (wszystkie 5 Pinian pochodza z jednego Chanann). Oyama rowniez wiele zmienil w Pinian. (i trudno te zmiany czasem zrozumiec) Zreszta ludzie cwiczacy troche dluzej Kyokushin obserwowali sami wiele drobnych zmian. Tak wiec wartosc Pinian jako materialu zrodlowego nie jest nieoceniona. Sa one oczywiscie waznym swiadkiem zachodzacych w karate zmian, dla niektorych sa wrecz kwintesencja, fundamentem karate i zgodnie z wspomnianym przeze mnie wczesniej trendem: "zachowac jak najwiecej kata" mozna je cwiczyc. My choldujemy jednak przeciwstawnej tendencji, ktora (co cierpliwie staralem sie wyjasnic) z perspektywy historii karate jest co najmniej rownoprawna. Pozdrawiam Cie jak i kolege Benia i zycze sukcesow w zmudnym procesie subiektywnego odkrywania tego co przez innych zostalo juz dawno odkryte!
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Można niestety powiedzieć, że zniszczyli karate ci, którzy je rozpropagowali.

Bez tych zmian, karate nie zostało by tak rozpropagowane i byśmy tu być może o nim nie pisali, więc coś za coś ;)

Ja w sumie lubię tu z wami popisać, więc dla mnie strata mniejsza ;)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Laser
Radykalnie to zabrzmialo ale wiele jest racji w tym co napisales.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
BTW, w Wado jest chyba 10 kata plus piniany.

Dwa pierwsze piniany są w innej kolejności niż dotychczas znałem, czyli Nidan z Gosoku jest tu Shodanem.

Oczywiście, są ciut różne.

Podstawowym i najważniejszym chyba kata jest Naichanchi
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Dołożę coś w w temacie kata pinian/heian. Otóż jak dla mnie najbardziej niezrozumiałą zmianą jaką wprowadził Oyama (chyba Oyama?) jest w Sono Ichi/Shodan/Nidan wg Wado-ryu zmiana na końcu z Shuto-uke na shuto-mawashi-uke. Zastosowanie samego shuto-mawashi-uke ... powiedzmy, że znam. Ale sekwencja 4 pod rząd jest przekombinowana.

Przez lata nauczane w Kyokushin blok mae-mawashi-uke z bardzo szeroko prowadzonymi rękami też mi nigdy nie pasował. Odpowiednie kata zaczerpnięte z Goju-ryu w tych samych miejscach mają o wiele, o bardzo wiele węższy ruch. Zastosowanie, które teraz jest przekazywane przez K-kan (węższa wersja) jest dużo bardziej czytelna.

Autor tych nowalijek był chyba jednak zachłyśnięty ideą przesadzania z ruchem w samym kata. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że być może sam nie rozumiał kata lub nawet nie znał bunkai...
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

BTW, w Wado jest chyba 10 kata plus piniany.

Dwa pierwsze piniany są w innej kolejności niż dotychczas znałem, czyli Nidan z Gosoku jest tu Shodanem.

Oczywiście, są ciut różne.

Podstawowym i najważniejszym chyba kata jest Naichanchi



10+1 (temat śliski :D )

Romanowicz rozwiń trochę myśl, np. co wiesz a czego nie rozumiesz?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Nie rozumiem tej zmiany.

zmiana na końcu z Shuto-uke na shuto-mawashi-uke. Zastosowanie samego shuto-mawashi-uke ... powiedzmy, że znam. Ale sekwencja 4 pod rząd jest przekombinowana.

Układ 4 shuto-uke jest prosty do interpretacji, ale układ 4 shuto-mawashi-uke kompletnie tu nie pasuje.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Inne bunkai, inne zastosowanie, pisał o tym Wyborowa (pytał o to chyba i M.Furman :wink: ). Odpowiedz jest na jakimś z filmików o Oyamie (Youtube) gdzie poprawia młodego ucznia ćwiczącego tę technikę (pokazuje jak i dlaczego). Czy próbowałeś zrobić komuś "krzywdę" w trakcie walki przy pomocy shuto-uke? Nie każdy blok jest blokiem itd.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Wiem, ale w kyokushin to nie jest shuto-uke, a shuto-mawashi-uke a tu już interpretacja shuto-uke+przechwycenie+shuto-uchi nie działa.

Interpretacja shuto-mawashi-uke wg polskiej szkoły kyokushin to ciąg bloków na gedan, jodan itd. .... jak dla mnie to nie działa.
Bunkai do Shuto-mawashi-uke w K-kan to uwolnienie z uchwytu za ręce. Ale 4 razy pod rząd ... no litości ...
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Sam odpowiedziałeś dlaczego, teraz wystarczy poszukać pytania "jak być powinno?". I jeszcze chińska maksyma " droga po łuku bywa krótsza od tej na wprost" (czy jakoś tak) :D .
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
A moze ktos z Seido wypowie sie na ten temat, moze akurat na ostatnim seminarium przerabialiscie cos na ten temat?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

... czy ustawienie nogi zakrocznej w zenkutsu dachi pod kątem 90° w stosunku do kierunku pozycji to głębia techniczna? ... znowu się czepiam ... pare lat chodzenia w takim zenkutsu i można zacząć zbierać na protezę stawu kolanowego. Możliwości "włożenia biodra" w technikę" nie ma żadnej.
Pewnie usłyszę, że sie nie znam ale własnie to widziałem na pokazach.


Nie , nie usłyszysz bo masz racje. Stopa nogi zakrocznej powinna być ustawiona mniej więcej pod kątem 45 stopni i biodra powinny być właściwie ustawione . Jeżeli widziałeś , że ktoś robił to inaczej to znaczy , że zle robił.


Czarny pas SEIDO. Czy to wszystko jest OK w temacie prawidłowego zenkutsu-dachi? Ja nie oceniam, ja tylko pytam. Czy odrywanie stopy nogi zakrocznej jest OK w kata, oczywiście poza miejscami gdzie wyraźnie jest enoiji-dachi? Ja nie oceniam, ja tylko pytam.


Ktoś na tym forum powiedział, że dzieci uczą się najszybciej przez kopiowanie ruchów instruktrora. Wiem, że to tylko dziecko, ale ... czyżby tak robił instruktor tego chłopca, przy okazji posiadacz Sandan Seido?

  • 0

budo_sandokan100
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
fajne - jeszcze więcej różnych dziwaków i Polska sena sztuki karate będzie barwniejsza :)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

... czy ustawienie nogi zakrocznej w zenkutsu dachi pod kątem 90° w stosunku do kierunku pozycji to głębia techniczna? ... znowu się czepiam ... pare lat chodzenia w takim zenkutsu i można zacząć zbierać na protezę stawu kolanowego. Możliwości "włożenia biodra" w technikę" nie ma żadnej.
Pewnie usłyszę, że sie nie znam ale własnie to widziałem na pokazach.


Nie , nie usłyszysz bo masz racje. Stopa nogi zakrocznej powinna być ustawiona mniej więcej pod kątem 45 stopni i biodra powinny być właściwie ustawione . Jeżeli widziałeś , że ktoś robił to inaczej to znaczy , że zle robił.


Czarny pas SEIDO. Czy to wszystko jest OK w temacie prawidłowego zenkutsu-dachi? Ja nie oceniam, ja tylko pytam. Czy odrywanie stopy nogi zakrocznej jest OK w kata, oczywiście poza miejscami gdzie wyraźnie jest enoiji-dachi? Ja nie oceniam, ja tylko pytam.


Ktoś na tym forum powiedział, że dzieci uczą się najszybciej przez kopiowanie ruchów instruktrora. Wiem, że to tylko dziecko, ale ... czyżby tak robił instruktor tego chłopca, przy okazji posiadacz Sandan Seido?



nobody is perfect, everything is practice area.

w kazdej grupie, organizacji sa mistrzowie, liderzy i ludzie ktorzy sie ucza i aspiruja. Blad powazny ale nie ma co goscia dyskwalifikowac. Pewnie widzial Nakamure w internecie. Obrazu seido to i tak nie zmienia.
Zobacz jak kata kaleczy Matsui albo Midori - na pokazach, a to sa liderzy organizacji. To jest dopiero co komentowac.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Obrazu seido to i tak nie zmienia.

Może obraz światowy jest lepszy, Ty wiesz lepiej. Ja nie jestem w stanie tego zweryfikować.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Obrazu seido to i tak nie zmienia.

Może obraz światowy jest lepszy, Ty wiesz lepiej. Ja nie jestem w stanie tego zweryfikować.


Dzieciak bardzo dynamiczny, technike mozna u niego szybko pociagnac, a ten czarny pas... no coz... splendoru to on nikomu nie przynosi. Wytknales konkretny blad i dla mnie w tym miejscu juz nie ma polemiki. Problem sie zacznie jak ktos bedzie bronil tego czegos co my nazywamy bledem i mowil, ze tak ma byc. Wtedy obraz sie zmieni. Tam oprocz pozycji jest jeszcze kilka innych grubych spraw. NP. wszystkie tsuki sa out "of center line".
Poza tym ten facet to jest anonim, nie wiem jak sie nazywa, wiec dla mnie jako seido nie jest reprezentatywny.
Tak jak napisalem, lamage w kazdej grupie znajdziesz. A brac z niej przyklad czy wyrabiac sobie opinie o grupie jest troche bez sensu.
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Romanowicz myślę, że się czepiasz :?

Co do pierwszego filmu, to mi wydaje się, że to jest koleś z 1 lub 2 Kyu, bo u mnie ten pas jest brązowy, poza tym czarne paski u nas mają charakterystyczne hafty. Koleś nawet nie jest z Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że technikę powinien poprawić i robi ewidentne błędy.

Co do drugiego filmu, to nawet nie ma co się wypowiadać, bo ten dzieciak ma dopiero 10 lat i dopiero 8 Kyu! Jego droga Karate dopiero się zaczyna. Dynamikę ma bardzo dobrą, jak już stwierdził wyborowa, a do szlifu technik ma jeszcze wiele lat przed sobą.

Pozdrawiam
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Tu masz Wyborowa sensei ktory nie jest anonimowy jest rowniez seria kata mysle ze ten material jest lepszy do analizy dla was expertow :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tu jest filmik z Shuseki Shihan William Oliver i tu mam pytanie wiem ze to bylo w latach 80 ale czy to jest sposób wykonania Kanku Dai w Seido ?

  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Tu masz Wyborowa sensei ktory nie jest anonimowy jest rowniez seria kata mysle ze ten material jest lepszy do analizy dla was expertow :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tu jest filmik z Shuseki Shihan William Oliver i tu mam pytanie wiem ze to bylo w latach 80 ale czy to jest sposób wykonania Kanku Dai w Seido ?


zapas, jestes wredny - z dwoch powodow - po pierwsze ja mam co robic i analizowac kata nawet tych co nie sa anonimowi to nie do moich obowiazkow nalezy. W pierwszym filmiku slychac kobiete ktora chlopu tempo dyktuje - zyciowo dla mnie sprawa nie do przyjecia.
drugie wykonanie - nie chce sie wypowiadac w sposob ze noga nie tak, ze stopa, ze ta technika inaczej a pozycja to zadluga czy cos w tym stylu. Kata spojnie wykonane ale oczywiscie trzeba uwzglednic roznice stylowe. widac sile i dynamike. to co bym temu wykonaniu zarzucil to ekonomika ruchu. Niektore techniki mozna wykonac mnie obszernym ruchem zyskujac na sile i dynamice, stabilnosci pozycji. Ale to sa roznice stylowe, ktrych dyskutowac nie bede.
Dynamika jest naistotniejszym elementem karate. egzaminujac ludzi na stopnie wielokrotnie podkreslalem, ze dopuszczam drobne uchybienia techniczne, ale nie zda nikt kto nie bedzie wykonywal cwiczen-technik szybko i mocno jednoczesnie (znaczy dynamicznie). Podobnie jak w walce. rzeciwnik niekoniecznie bedzie w stanie wykorzystac Twoje drobne uchybiena, ale jak bedziesz slaby i wolny to wynik jest wlasciwie oczywisty. To samo kata dotyczy i taka miare najpierw przykladam a poten dopiero czy trzeci palec lewej nogi byl zgiety pod wlasciwym katem.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Tak tylko wrzucilem nie oczekiwałem analizy i nie chcialem być wredny.
tylko chcialem wiedziec czy takie jest wykonanie w seido bez zastanawiania sie czy to dobrze czy zle :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024