Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_branko
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
Aikido to min. "przechwyt - rzut" lub "przechwyt - unieruchomienie".
Ćwicząc technikę ćwiczymy powyższe za jednym zamachem. Nie liczę technik z rodzaju odpowiedzi na chwyt. Chodzi o techniki w ruchu, z trudnym timingiem ogólnym,. z ataków uderzanych lub z próbą chwytu, którą obraca w niwecz technika.
Pytanie. Czy ćwiczycie "wejścia" w technikę, tytułowy przechwyt niezależnie, ograniczając się tylko do niego? A może robicie to w formie kata, bez partnera? Czy jest sens takich ćwiczeń?
Czy przechwyt w technice jest Waszym patentem, indywidualną częścią techniki? Co lepsze?
Ćwiczyć przechwyt jako rozgrzewkę aby przejść do powtórzeń techniki podbijając poprzeczkę komplikacji czy też ćwiczyć tylko i wyłącznie samą technikę? Jak się zaopatrują na to Mistrzowie aikido lub Wasi senseje :?:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
Ćwiczyć całą technikę. W niektórych przypadkach sam przechwyt staje się techniką ( np. kokyu nage). Poza tym wszystko zależy od poziomu zaawansowanie. Przykładowo całkiem początkujących uczy sie techniki z podziałem na fazy aby nauczyli się ruchu. Podział techniki na fazy stosuje sie też w celu kształtowania motoryki ciala, np. poprzez uchi komi ( same wejścia do techniki).
Wreszcie najważniejsze bo podstawowe - jakie konkretnie umiejętności chcesz osiągnąć ćwicząc aikido (sztukę walki opartą na współpracy i podziale ról między uke i tori)?
  • 0

budo_branko
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
Chciałbym wyrobić sobie przechwyt w technikach. Później jakoś pójdzie
:P Przydaje się to zwłaszcza w wolnej technice, gdy Tori musi zareagować na dowolny atak Uke. Jeszcze jedno. Mistrz Tomiki ćwiczył tzw. Unsoku, co miało zastąpić mu ćwiczenia z Uke jak nie był wstanie ćwiczyć w dojo. Obiło mi się to o uszy. Co o tym myślicie? Czy jest to praktykowane w innych szkołach aikido? Jak to wygląda?
PS. Aktualnie nie mam czasu ćwiczyć w dojo. A chcę się przygotować do treningu 8)
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Jak się zaopatrują na to Mistrzowie aikido lub Wasi senseje :?:

Być może źle rozumiem to co masz na myśli przez przechwyt, ale u nas obwiązuje zasada minimalizowania chwytania tak bardzo jak to możliwe - atakujący którego trzymasz, to atakujący który wie że coś idzie nie tak (nawet w roli uke podświadomie się spina/ogranicza atak), a nam zależy żeby zorientował się jak najpóźniej, najlepiej po fakcie :D .
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
A tak to wyglada - Sensei Tomiki we własnej osobie robi unsoku na początku filmu:

Z wyrabianiem przechwytu nie ma to wiele wspólnego.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Chciałbym wyrobić sobie przechwyt w technikach. Później jakoś pójdzie
:P


Kup sobie sprężyny/ściskacze do nadgarstków (jakieś 10 PLN w markecie).

A jak chcesz wyrobić "wejście" w dynamiczną technikę zainteresuj się tematem "lepkich rąk". Do zejść czy bloków szybkość/dynamikę/technikę należy raczej zaczerpnąć z innych stylów.

W aikido wykonując technikę, tak jak pisze Akahige jest podział ról. Ty przechwycisz uke i on da się przechwycić, więc jakieś super techniki na ćwiczenie tego nie są potrzebne. Chyba najważniejsze to tai-sabaki.
  • 0

budo_branko
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
Dzięki za odpowiedź :-) Fajny ten filmik z Tomiki aikido. Ciekawe ruchy na początku "zgarniające" ewentualny atak. Łatwiej zgarnąć atakującą rękę, "przedłużyć" ruch i wykonać technikę niż złapać bezpośrednio rękę. Oto mi chodziło. :P
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
strasznie paskudne to aikido jak dla mnie, jakos nigdy nie moglem pojac o co chodzi :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Aikido to min. "przechwyt - rzut" lub "przechwyt - unieruchomienie".
Ćwicząc technikę ćwiczymy powyższe za jednym zamachem. Nie liczę technik z rodzaju odpowiedzi na chwyt. Chodzi o techniki w ruchu, z trudnym timingiem ogólnym,. z ataków uderzanych lub z próbą chwytu, którą obraca w niwecz technika.
Pytanie. Czy ćwiczycie "wejścia" w technikę, tytułowy przechwyt niezależnie, ograniczając się tylko do niego? A może robicie to w formie kata, bez partnera? Czy jest sens takich ćwiczeń?
Czy przechwyt w technice jest Waszym patentem, indywidualną częścią techniki? Co lepsze?
Ćwiczyć przechwyt jako rozgrzewkę aby przejść do powtórzeń techniki podbijając poprzeczkę komplikacji czy też ćwiczyć tylko i wyłącznie samą technikę? Jak się zaopatrują na to Mistrzowie aikido lub Wasi senseje :?:



Po pierwsze jakiekolwiek idee o przechwytywaniu atakow uderzanych to utopia.

Zgadzam sie ze poczatkujacy powinni zaczynac od podzialu techniki na fazy. Szczegolnie, jesli mamy do czynienia z sytuacja, kiedy jest duzo poczatkujacych co nie maja pojecia gdzie jest lewa reka a gdzie prawa..W takiej sytuacji ma sens cwiczenie tylko wejscia do techniki albo tylko przechwytu.

Ale rowniez na nieco bardziej zaawansowanym poziomie, czesto stosuje cwiczenie tylko jednej czesci techniki, szczegolnie jesli technika zawiera wielokrotne przechwytywanie podczas zmiany pozycji.

Drugi powod cwiczenia tylko jednej czesci techniki to pozbycie sie wahania szczegolnie podczas zmiany pozycji i wykonywanie tego na duzej szybkosci.

Natomiast potem, jak juz ludzie opanuja podstawowa forme, przychodzi czas na calkowita zmiane podejscia - bowiem w rzeczywistosci w ogole nas nie interesuja jakiekolwiek przechwyty. Przechwyt oznacza 'ustatycznienie' techniki, co moze byc latwo wykorzystane przez atakujacego do kontrataku.Przechwyt nie tylko telegrafuje mu nasze intencje, ale daje solidne fizyczne polaczenie do naszego ciala.

Dlatego zwykle najpierw cwicze technike na dwa(lub trzy) takty, gdzie ludzie sie ucza przechwytow, wejscia w technike itd...a potem ta sama technike na jedent takt, gdzie przechwyt jest zamieniony na duzo lzejszey dotyk ktory kontroluje przebieg techniki.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
Przypomina mi się taki stary żart jak jeden koles tłumaczył drugiemu jak działa parowóz.....był to cały wykład o wszelkich subtelnościach wprawiania tej potężnej maszyny w ruch....( nie będę tu przytaczał całości ).....i na koniec drugi koleś pokiwał z podziwu głową i zapytał "... a gdzie tu są hak do mocowania zaprzęgu koni..."

napewno nie jestem guru w dziedzinie zwanej aikido ( kim jak widać większość z Was jest :) ).......odpowiedzi tak analityczne że aż by się kur..a chciało zapytać "...a czy można poprostu przypierdolić w ryj ?...."

Przepraszam za grubiański styl.....ale prosty ze mnie człowiek i ni w ząb nie znajduję odniesienia powyższych wywodów w tym co widzę na matach......dużo rozpraw filozoficznych i nędzy efekt szamotaniny i badziewia na macie.......

Pozdrawiam
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

napewno nie jestem guru w dziedzinie zwanej aikido ( kim jak widać większość z Was jest :) ).......odpowiedzi tak analityczne że aż by się kur..a chciało zapytać "...a czy można poprostu przypierdolić w ryj ?...."

Można , tylko po co? Czy można w walce bokserskiej kopnąć w jaja? Można, tylko po co?

Przepraszam za grubiański styl.....ale prosty ze mnie człowiek i ni w ząb nie znajduję odniesienia powyższych wywodów w tym co widzę na matach......dużo rozpraw filozoficznych i nędzy efekt szamotaniny i badziewia na macie.......

Na matach dużo rozpraw filozoficznych nie widziałem. Szamotanina i badziewie to stan naturalny w procesie uczenia sie wśród poczatkujących. Szamotanina maleje wraz ze wzrostem zaawansowania. To chyba normalne.

Pozdrawiam


  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Szamotanina maleje wraz ze wzrostem zaawansowania.

Niestety, nie maleje :wink: Chyba, że mówimy o wzroście zaawansowania uke. :D
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
rozumiem...:) troszkę prowokowałem.....

ale całkiem serio chciałbym zobaczyć np. Pana Szczepana na filmie gdzie wszelkie wykłady przedstawi w formie bardziej namacalnej......tak żebym mógł zobaczyć "czy Waść tylko wodę lejesz czy z doświadczenia mówisz....... "

i jest to podyktowane tym, że widziałem niestety wiele szamotaniny i lipy w wykonaniu 3, 4 danów - co do początkujących zdaję sobie sprawe że to naturalne.......

Także jeżeli można to poprosze serdecznie o przedstawienie w praktyce Państwa umiejętności...jeżeli są takie jak to co piszecie w teorii to się pięknie ukłonie i będę czytał każdą teoretyczną wypowiedź z zaciekawieniem :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

napewno nie jestem guru w dziedzinie zwanej aikido ( kim jak widać większość z Was jest :) ).......odpowiedzi tak analityczne że aż by się kur..a chciało zapytać "...a czy można poprostu przypierdolić w ryj ?...."


Ale my w aikido nie dajemy w ryj, to takie niedżentelmeńskie.

Stosujemy za to
- wyrafinowane unieruchomienia kończyn górnych, zwanych potocznie dźwigniami,
- rzuty wykonywane z prędkością tsunami (nie mylić z karate tsunami),
- serię podstępnych i zabójczych tenkanów, które przy nie obciętych paznokciach mogą skończyć się brutalnym rozoraniem maty,
- zaburzenia podświadomości atakującego na poziomie ki-umysłowym.

Na dokładkę przywalamy z niewyobrażalną energię ki wypływającą z miejsca trzy palce pod pępkiem.

Dlatego właśnie nie dajemy w ryj.

Tak jak napisał kolega aikita. Poziom szamotaniny maleje wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, tylko zapomniał dodać - wzrostem poziomu zaawansowania uke.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Szamotanina maleje wraz ze wzrostem zaawansowania.

Niestety, nie maleje :wink: Chyba, że mówimy o wzroście zaawansowania uke. :D


Czyli aikido działa tylko wtedy kiedy uke jest odpowiednio wytresowany 8O

to tak jakby Pan Adamek wygrywał tylko dlatego że jego sparing parner umiał dostawać w szczękę......a nożownik umiał wypruć flaki tylko wtedy kiedy jego cel podnisie sweterek i wypnie brzuszek do przodu........

ale kurde pochrzaniona sprawa......

beczkę piwa temu, kto konkretnie, w skrócie wyjaśni mi co to jest aikido........ale tak poprostu, po chłopsku bo prosty jak cep jestem......bez żadnych tam musisz trenować 20 lat żeby zrozumieć, trzeba poczuć jak czasoprzestrzeń się zakrzywia.....itd

Dziękuję serdecznie z góry.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

beczkę piwa temu, kto konkretnie, w skrócie wyjaśni mi co to jest aikido.


Aikido to... strata czasu, zdrowia i pieniędzy :)

To jak z tą beczką?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

ale kurde pochrzaniona sprawa......

Albo odwrotnie - bardzo prosta sprawa. :D
Co do definicji aikido i rzeczonej beczki piwa...Aikido to Morihei Ueshiba. Zmarł w 1969 roku. :cry:
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?
:( ......no to Panie Zraziku za zwięzła odpowiedź stawiam beczkę piwka.....a do towarzystwa zapraszam Pana Akhaige.....napijemy się za smutne podsumowanie sprawy.......

dziękuję za wytłumaczenie sprawy ;)

jakby co to zapraszam do Szczecinka, zorganizujemy beczuszkę, może nawet pojeździmy na nartach wodnych ( UWAGA ukryta reklama Szczecinka )
a jak koledzy z sekcji aikido pozwolą to wpadniemy gościnnie na ich trening....

tylko dajcie znać wcześniej kiedy przyjeżdżacie...

Peace for all
Spokokoleś
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

:(......no to Panie Zraziku za zwięzła odpowiedź stawiam beczkę piwka.....a do towarzystwa zapraszam Pana Akhaige.....napijemy się za smutne podsumowanie sprawy.......

dziękuję za wytłumaczenie sprawy ;)

jakby co to zapraszam do Szczecinka, zorganizujemy beczuszkę, może nawet pojeździmy na nartach wodnych ( UWAGA ukryta reklama Szczecinka )
a jak koledzy z sekcji aikido pozwolą to wpadniemy gościnnie na ich trening....

tylko dajcie znać wcześniej kiedy przyjeżdżacie...

Peace for all
Spokokoleś


A dziękuję za zaproszenie, będę się wybierał do Szczecinka, to dam znać ;)

Z drugiej strony, tak prawdę mówiąc, nie jest to do końca takie smutne. :D Takie jest i już. Take it or leave it jak mawiają bracia zza wielkiej kałuży :)

O ile podchodzisz do aikido realnie zdając sobie sprawę czym jest, a czym nie jest. Jakie ma ograniczenia/wady/zalety itd. Generalnie jeżeli idziesz na trening, wiesz czego oczekujesz i co możesz dostać, a co najważniejsze pasuje Ci to i nawet lubisz to robić, to w takim kontekście aikido może być bardzo przyjemne i spełniać Twoje oczekiwania.

Jeżeli nie widzałbym w aikido niczego co mnie interesuje, bez ściemniania i skutecznościowych dupereli, to pewnie bym to omijał szerokim łukiem. ;)

Tłuczenie się po ryjach, walenie w worek, łamanie desek, poobijane i posiniaczone ręce/nogi itd już przerabiałem i jakoś mnie do tego nie ciągnie. Co prawda nie miałem jeszcze kalafiorów, ale tego chyba sobie akurat oszczędzę :) W pewnym wieku to już po prostu nie przystoi :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

beczkę piwa temu, kto konkretnie, w skrócie wyjaśni mi co to jest aikido........ale tak poprostu, po chłopsku bo prosty jak cep jestem......bez żadnych tam musisz trenować 20 lat żeby zrozumieć, trzeba poczuć jak czasoprzestrzeń się zakrzywia.....itd
Dziękuję serdecznie z góry.


hehe
moglbym odpisac w stylu akahige..
Aikido to ja, urodzilem sie w 1973r :-)
ale pewnie wzbudzilbym spore poruszenie taka wypowiedzia
choc w sumie tak jest :D

powaznie, to ciezko jest pojac istote np budowy procesora na technolgi krzemowej bez kilkunastu w sumie lat nauki...
stad tez i wyjasnienie co to jest aikido nie jest takie latwe

aikido jest swiadomym wyborem pewnego sposobu pojmownia swiata
tak samo jak wiele innych sposobow jego pojmowania

co do dzialania itp, tak proste urzadzenie jak dlugopis, tez nie wszedzie bedzie dzialac i nie w kazdych warunkach, o czym to swiadczy?
ano o tym ze wszystko sluzy do czegos, a uzywajac tego do czegos innego mozemy sie spotkac z utrudnieniami

ja nawet jak uzywam dlugopisu do pisania po papierze to mi srednio idzie, zawsze kulfony okropne walilem :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024