Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym jest / nie jest Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Czym jest / nie jest Aikido
Jako że faktycznie mod rację ma, debata zeszła mimo moich prób wrzucenia jej na tory tematu, zakładam nowy.
Nie jest on z gatunku "czym dla ciebie jest aikido" a próba zrozumiałego, uczciwego i intersubiektywnego określenia czym aikido jest, czego można się spodziewać w dojo na treningu, czego można się spodziewać w efekcie ćwiczenia?

Wreszcie, dlaczego jest to temat tabu, podobny do skuteczności w walce?

Jako plusy aikido mogę wyliczyć:
- dostępność - jego charakter i ogólna łagodność, oraz niewielkie obciążenia fizyczne, pozwalają ćwiczyć osobom starszym, dzieciom, dziewczynom, słabszym, po kontuzjach itp.
- uniwersalność - trening jest bardzo ogólnorozwojowy, nie skupia się na konkretnej części ciała, nie przeciąża też specjalnie którejkolwiek (o ile trening jest z podejściem rekreacyjnym w innym razie nadgarstki/łokcie/kolana się sypią)
- rozbudowanie i różnorodność - dzięki ciekawej budowie technik można prawie w nieskończoność dokładać nowe kombinacje, poszerzać wachlarz ćwiczeń. Dzięki temu nawet po 20 latach treningu można robić coś nowego, nie nudzi się.
- brak sparingów - ludzie psychicznie nie zdolni do agresji, rywalizacji, słabsi fizycznie czy z debetem samozaparcia nie są stawiani w sytuacji w której by odpadli, co daje im szansę na rozwój

Jako minusy:
- całkowite oderwanie treści od rzeczywistości - techniki i metody treningowe nie przygotowują ani fizycznie ani psychicznie do konfrontacji, czy to sportowej czy niesportowej
- brak sparingów, brak treningu aplikacji technik - łączący się z powyższym, a skutkujący tworzeniem się iluzji mocy (na wielu poziomach), rozwoju ego i przekonania o słuszności i wyższości tego co się robi oraz bezkrytyczności wobec tego co jest pokazywane.
- przerost formy nad treścią - jest to konsekwencja powyższego. Zdecydowanie najwięcej w światku aikido jest magików/iluzjonistów, samozwańczych mistrzów, guru itp. Ludzie czytają te książki, słuchają shihanów na stażach i nawet młodym adeptom zaczyna się w głowach burzyć.
- dezinformacja wokół aikido - jako że większość ludzi o nim się głośno wypowiadających należy do grupy pomiędzy głęboko wierzący a fanatyczny, trudno odnaleźć jakiś konkret czym aikido jest a czym nie. Atmosfera taka odpowiada wszelkiej maści guru/shihanom/lesnym dziadkom bo zwyczajnie żyją z tego.
- uśmiechy politowania wobec aikido - są konsekwencja powyższego, ponieważ większość ćwiczących normalne sw czerpie swoją wiedzę o aikido z dziwnych pokazów, filmów shihanów na jutubie, wypowiedzi fanatyków, aikido postrzegane jest jako kolebka zaklapkowanych paralitów i iluzjonistów bez jakichkolwiek umiejętności.



Jako osoba trenująca SW, w szczególności Aikido, a czasem nawet go nauczająca, nie jestem zadowolony z tego stanu rzeczy.
Aikido jako SW w rozumieniu nauczania niebezpiecznych technik dla mnie nie istnieje. Za to jak najbardziej rozumiem i doceniam jego rolę jako metody treningowej/rekreacji ruchowej realizowanej w oparciu o elementy jujitsu i zasady budo w szerszym kontekście.
Uważam nawet że można realizowac ciekawy i sensowny trening SW w oparciu o aikido, jednak wymaga to zaczerpnięcia metodologii z innych sportów i sztuk walki oraz modyfikacji technik u ich podstaw - nie będzie to już wtedy aikido.
To co jest potrzebne dla odtrucia atmosfery to zwykłe uderzenie się w pierś i przyznanie się do tego.

Jako że wielu się nie zgodi z powyższym, niech równie jasno i przejrzyście, bez odwoływania się do "niezrozumienia" "niedorośniecia" i innych tajników, napisze jak jest.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
No nareszcie :D
Ktos poza mną zauważył , ze wiele z naszych dyskusji jest rozbieżnych na zasadzie gadał dziad do obrazu.

Jak najzupełniej zgadzam się z Randallem, z jego podsumowujacą częścią wypowiedzi. Nie rozumiem tylko dlaczego wpisał, ze należy się uderzac się w piersi i przyznawać do czegoś. I drugie czego nie rozumiem to wyliczenie wśród "minusów" Aikido dwóch pierwszych pozycji, które stanowią raczej cechy Aikido a nie jego minusy.

Wielokrotnie pisałem, że moim zdaniem, bez uzgodnienia co jest a co nie jest Aikido, każde rozważania: czy to o ataku, czy o atemi, czy o rywalizacji, czy metodzie treningu, czy o prawidłowosci tego czy tamtego itp. itp. nie zaprowadzą nas do nikąd.

Wszyscy uprawiają jakąś_formę_sztuki_aktywności_fizycznej z wykorzystaniem elementów, które uważają za charakterystyczne dla Aikido. Co ciekawe każdy twierdzi, że właśnie to, co sam praktykuje to prawdziwe Aikido, a to co robią inni nie.

Czy można sie obejść bez definicji, mówiąc , iż ta sztuka z wielu powodów (inne drogi uczniów O'Senseia, inne podejscie poszczególnych federacji, inne kulturowo obszary swiata itp.) ma różne oblicza? Prowadziłoby to nas do stwierdzenia: Aikido polega na tym , żeby w dowolny sposób obronić się przed dowolnym atakiem. Taka definicja nie spełnia jednak warunku wyłączności.

Nie bardzo satysfakcjonujace bedzie tez uznanie , ze Aikido to Aikido na zasadzie jaki koń jest kazdy widzi.

Istnieje cała masa odniesień do określenia Aikido, a szerzej w kontekście powiązanych z tym pojęć aikijutsu, jujutsu, bujutsu ( np. u Serge'a Mola, Westbrook i Ratti, róznych mistrzów, pisał o tym Pranin i wielu innych). Sam Załozyciel o swojej sztuce mówił niejednoznacznie a czasem nawet jego wypowiedzi brzmią sprzecznie.

Czy istnieją zatem charakterystyczne cechy wyrózniajace jednoznacznie Aikido?

Techniki.
W Aikido stosujemy pewien katalog technik. Ale podobne (czasem identyczne) techniki wystepuja takze w innych SW. Wielu ćwiczących uważa, a i Dziadek tak twierdził, iż nie ma na wyższych poziomach, nawet z grubsza określonych zasad technicznych. Najdziwaczniejsze zastosowania aplikacyjne technik są akceptowane. Zatem nie tędy droga.

Niestawianie oporu.
Może kwestia wykorzystania siły (pędu, naporu) ataku w celu obrony jest cechą wyrózniajacą? Chyba nie, bo w róznych SW istnieja podobne założenia ( judo, jujutsu, sztuki chińskie, koreańskie itp.).Tez nie tedy droga.

ITP., ITP. ITP.,

Czy ktoś z Was pokusiłby sie o kontynuacje tego tematu w kierunku , który stworzy podstawy do rzeczowej dyskusji o czymś co bedziemy w stanie nazwać i odróżnić od czegoś innego?

P.S. Tylko uprasza sie o nie pisanie w stylu : " Jak nie wiesz co to jest Aikido to se idż na trening i zobacz", bo wiekszośc z tu rozmawiających w miare często na macie bywa :D
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Nie rozumiem tylko dlaczego wpisał, ze należy się uderzac się w piersi i przyznawać do czegoś. I drugie czego nie rozumiem to wyliczenie wśród "minusów" Aikido dwóch pierwszych pozycji, które stanowią raczej cechy Aikido a nie jego minusy.

Żeby jasne było. Chodzi mi o to by zacząć mówić o aikido konkretnie, tworząc prawdziwy jego obraz zamiast reklamowej papki czy wygodnej zasłony dymnej niejasności jaka towarzyszy mu od lat. To wina organizacji i instruktorów.
A dwa pierwsze "minusy" to właściwie jeden, fakt, to cechy aikido, ale to cechy które prowadzą do wymienionych dalej negatywnych konsekwencji. Dlatego minusy.

Kontynuując Twój tok myślenia - brak sparingów i konfrontacji, brak ćwiczeń jakichkolwiek aplikacji technik jest bardzo charakterystyczny dla aikido.
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Niestawianie oporu.
Może kwestia wykorzystania siły (pędu, naporu) ataku w celu obrony jest cechą wyrózniajacą? Chyba nie, bo w róznych SW istnieja podobne założenia ( judo, jujutsu, sztuki chińskie, koreańskie itp.).Tez nie tedy droga.

Wydaje mi się że w aikidockim niestawianiu oporu chodzi o coś zacznie więcej niż o same wykorzystanie siły przeciwnika.

W zasadzie można by w ten sposób definiować jako aikido dowolny przebieg sytuacji w którym nie pojawia się opór w stosunku do przeciwnika niezależnie czy wykorzystujemy w nim jego siłę (jeśli zacznie nam coś robić to nasze ciało stawi opór np. uderzeniom i już nie będzie to aikido ;) ).

Tylko że podejrzewam że niestety pod tą definicje nie podpadła by większość tego co robimy w ramach aikido na macie :( ...

EDIT: A właściwie to raczej można by w powyższy sposób zdefiniować Aiki w Aikido, a Aikido traktować jako drogę prowadzącą do tego.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Czy ktoś z Was pokusiłby sie o kontynuacje tego tematu w kierunku , który stworzy podstawy do rzeczowej dyskusji o czymś co bedziemy w stanie nazwać i odróżnić od czegoś innego?

W zasadzie Randall wymieniając plusy i minusy aikido określił tym samym jego cechy dzięki czemu możemy aikido nazwać i odróżnić od czegoś innego. :D Tym bardziej, że wielu praktykom opisany stan rzeczy odpowiada, a jego zachowanie leży im na sercu.

brak sparingów i konfrontacji, brak ćwiczeń jakichkolwiek aplikacji technik jest bardzo charakterystyczny dla aikido.

Sparingów i konfrontacji nie ma też w spółcześnie uprawianych koryu bujutsu. Tę cechę aikido należy więc rozpatrywać w kontekście:
1) całkowitego oderwania treści od rzeczywistości,
2) tworzenia się iluzji mocy (na wielu poziomach), rozwoju ego i przekonania o słuszności i wyższości tego co się robi oraz bezkrytyczności wobec tego co jest pokazywane.
W tradycyjnych bujutsu nie chodzi od samego początku o nauczanie walki tylko o przekazanie dla potomności części dawnej tradycji rycerskiej ( samurajskiej ). Ćwiczący nie budują więc nawyków ruchowo-czuciowych typu otwartego, nie doskonalą timingu czy pracy dystansem, nie wytwarzają żadnych interakcji między tori i uke - jak to ma rzekomo miejsce w aikido. Ich celem jest opanowanie zamkniętych układów choreograficznych, ściśle określonych co do ilości i formy a następnie przekazanie ich dalej, kolejnym pokoleniom praktyków.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

(...)
Żeby jasne było. Chodzi mi o to by zacząć mówić o aikido konkretnie, tworząc prawdziwy jego obraz zamiast reklamowej papki czy wygodnej zasłony dymnej niejasności jaka towarzyszy mu od lat. To wina organizacji i instruktorów.
A dwa pierwsze "minusy" to właściwie jeden, fakt, to cechy aikido, ale to cechy które prowadzą do wymienionych dalej negatywnych konsekwencji. Dlatego minusy.

Kontynuując Twój tok myślenia - brak sparingów i konfrontacji, brak ćwiczeń jakichkolwiek aplikacji technik jest bardzo charakterystyczny dla aikido.


eeee tam. najgorsze jest, że jak wchodzisz w jakąś dyskusję, to po 10 poście zaczyna się rozmowa na:
> "to ja zrobie muro czi kaneri po"
> " a nie myslisz, ze mozesz sie nadziac na nuka wi rata?"
> "wiem, ze moge dlatego moj srodek ciezkosci pomaga mi w runa fesk ida"

no normalnie bełkot. Czasem się zastanawiam, czy to nie specjalnie tak piszecie, żeby mniedzy soba tylko roztrzasac problemy skutecznosci/zastosowania/przydatnosci Aikido :)
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Jako że wielu się nie zgodi z powyższym, niech równie jasno i przejrzyście, bez odwoływania się do "niezrozumienia" "niedorośniecia" i innych tajników, napisze jak jest.


Może Cię to zdziwi, biorąc pod uwagę naszą poprzednią dyskusję ;) ale zgadzam się z ogólnym kontekstem Twojego posta w 100%. Dyskutowałbym jedynie z kilkoma zagadnieniami:

- dostępność - jego charakter i ogólna łagodność, oraz niewielkie obciążenia fizyczne, pozwalają ćwiczyć osobom starszym, dzieciom, dziewczynom, słabszym, po kontuzjach itp.


I tak i nie. Zgadzam się, że aikido jest dla każdego i zaczynając w wieku 50 lat można się świetnie w tym odnaleźć. Na pewno nie będzie to poziom sprawności i trening tak intensywny jak 20-letnich mma-owców, bo niestety natury nie oszukasz. Dużo zależy od skecji i instruktora. Może przyłożyć takie obciążenie na treningu, że nawet sprawny młody człowiek ledwo się zwlecze z maty po zakończeniu trenigu - wszystko zależy od ludzi.

Jako minusy:
- całkowite oderwanie treści od rzeczywistości - techniki i metody treningowe nie przygotowują ani fizycznie ani psychicznie do konfrontacji, czy to sportowej czy niesportowej
- brak sparingów, brak treningu aplikacji technik - łączący się z powyższym, a skutkujący tworzeniem się iluzji mocy (na wielu poziomach), rozwoju ego i przekonania o słuszności i wyższości tego co się robi oraz bezkrytyczności wobec tego co jest pokazywane.


100% racji. Aikido nie nauczy Cię walczyć i takie jest moje zdanie. Nie nadaje się do walki i już. Chcesz nauczyć się bić idź gdzie indziej.

- dezinformacja wokół aikido


Tu też się zgodzę. Wiem czego oczekuję od aikido i co mogę dostać na treningu. Bez wciskania kitu o rozwaleniu reprezentacji USA w judo na raz. Jednak tutaj akurat jest zasada nie spróbujesz, nie poczujesz. Każdy z nas ma głowę, powinien z niej korzystać i sztukę walki wybierać świadomie.

- uśmiechy politowania wobec aikido - są konsekwencja powyższego, ponieważ większość ćwiczących normalne sw czerpie swoją wiedzę o aikido z dziwnych pokazów


Pytanie czego ta większość oglądających oczekuje, że zobaczy na tych filmikach? Ja wiem czego na pewno nie zobaczy - konfrontacji, bo tego w aikido po prostu NIE MA. Jest za to świetnie wykonana technika z punktu widzenia aikidockiego (tak, umówiona technika w odpowiedzi na umówiony atak) i to mi się akurat bardzo podoba. Tak ja pisze Akahige - sformalizowana, zamknięta postać techniki czy układu choreograficznego.

Aikido rozumiana jako kompletna SW do obrony przed każdym rodzajem śmiercionośnego ataku, tak jak mówisz, nie istnieje. Wiem doskonale, że nikt mi nigdy na ringu/ulicy nie zrobi shomena (dla Niedziela: cięcie z góry ręką imitującą miecz ;) ), a ja sobie potem machnę ikkyo omote (dla Niedziela :) takie cuś, że łapiesz tą jego rękę u góry i sprowadzasz łagodnym łukiem w dół, aż do ziemi :) ) i będzie cacy. Zanim się zorientuję, dostanę 2 bomby, lowkicka i po zabawie. Przeciwko takim atakom (normalnym) aikido obrony nie uczy, a szkoda. Jak ktoś ma ochotę na SW nastawioną na walkę, lubi się trochę poobijać (nie tylko o matę), to musi rozszerzyć swój trening.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
Postuluję za "przypięciem" tego tematu ;)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
Zatem aikido to system ćwiczenia zasad układów choreograficznych bazujących na japońskich sztukach walki samurajów. Specjalnie wskazałem na "zasady" bo w aikido można te układy rozmnażać przez pączkowanie i ćwiczyć coraz to nowe, nie ma zamkniętej listy jak choćby w Iaido.

Co do intensywności treningu - to fakt, można zrobić solidnie męczący trening, ale trzeba odejść od robienia takich dupereli jak aikitaiso, wprowadzić zadaniówki, ćwiczenia na czas, zacząć ludzi poganiać (czyli zachowywać się jak normalny trener). Takie podejście od razu zabiera z aikido największe jego plusy, a niewiele daje w zamian. Rezultatem jest jakaś dziwna forma aerobiku.


Może dlatego te filmiki budzą uśmiech politowania bo atakujący zazwyczaj zachowuje się jak ostatnia łamaga i podobnie atakowany? Przecież sama atak, nawet tradycyjny, może być wykonany dobrze. A tu pokazane są jakieś nte dany atakowane przez czarne pasy i robią techniki na poziomie "trzymania się kupy" rocznego adepta karate. Powyższe w połączeniu z dezinformacją - czyli sprzedawaniu i promowaniu aikido na rynku jako sztuki walki takiej jak karate/judo/taekwondo itd. powoduje reakcje na zasadzie "co to k..wa jest? LOL".
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
Pokaż swoje aikido filmy Randall umieramy z ciekawości :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Pokaż swoje aikido filmy Randall umieramy z ciekawości :lol:

1 - nie krece swoich filmów.
2 - nie masz nic konstruktywnego w temacie do powiedzenia nie zaśmiecaj bo zrobi się zwykły aikidowy bełkot.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Pokaż swoje aikido filmy Randall umieramy z ciekawości :lol:

1 - nie krece swoich filmów.

W takim razie wielka szkoda, a taką miałem nadzieję że pokażesz nam swoje filmiki które nie będą budzić uśmiechu pożałowania 8)

dawaj filmik or no ballz

2 - nie masz nic konstruktywnego w temacie do powiedzenia nie zaśmiecaj bo zrobi się zwykły aikidowy bełkot.

Nie jest że nie mam, po prostu nie chcę.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
Panowie!
Nie reagujemy na off topy oraz uwagi osobiste! :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Jako że faktycznie mod rację ma, debata zeszła mimo moich prób wrzucenia jej na tory tematu, zakładam nowy.
Nie jest on z gatunku "czym dla ciebie jest aikido" a próba zrozumiałego, uczciwego i intersubiektywnego określenia czym aikido jest, czego można się spodziewać w dojo na treningu, czego można się spodziewać w efekcie ćwiczenia?

Wreszcie, dlaczego jest to temat tabu, podobny do skuteczności w walce?


Aikido jest droga doskonalenia wewnetrznego za pomoca technik 'wojennych'.Dlatego okresla sie to jako nowoczesne Budo.

W dojo nalezy sie spodziewac technik przekazanych nam przez Dziadka. Efektem cwiczenia bedzie czlowiek tym doskonalszy, im wiecej zaangazowania wniesie w cwiczenie.

Nie widze tutaj w zaden sposob jakiegokolwiek tabu.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Aikido jest droga doskonalenia wewnetrznego za pomoca technik 'wojennych'.Dlatego okresla sie to jako nowoczesne Budo.
W dojo nalezy sie spodziewac technik przekazanych nam przez Dziadka. Efektem cwiczenia bedzie czlowiek tym doskonalszy, im wiecej zaangazowania wniesie w cwiczenie.
Nie widze tutaj w zaden sposob jakiegokolwiek tabu.


Ładnie napisane, klasyczna wypowiedz aikidocka, zero konkretnego znaczenia. Kupa terminów a każdy z nich interpretowany na własną miarę przez każdego szamana.

Co to jest doskonalenie wewnętrzne, co doskonalimy, wedle jakich wartości, jak?
Co to są techniki wojenne, czy mogę z nimi iść na wojnę?
Co to jest budo? Co to jest nowoczesne budo i czym różni się od nienowoczesnego?
Skoro należy się spodziewać technik, to jakiego rodzaju to techniki i co można dostać poza spodziewanym i dlaczego?
  • 0

budo_okiok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
A mój kolega ćwiczący aikido machnął gościem tak że ten przeleciał nad samochodem!!! I to było aikido!!!
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

A mój kolega ćwiczący aikido machnął gościem tak że ten przeleciał nad samochodem!!! I to było aikido!!!


Takim resoraczkiem? ;) Żartuję, nawet jeśli, to śmierdzi mi to typowo siłowym rozwiązaniem.

Ja raz na imprezie grillowej po pijaku wyrżnąłem się z leżaczka w tył jak długi ale zaraz stałem na nogach bo znam ukemi - to dopiero było aikido! I jaka skuteczność :D
  • 0

budo_okiok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido
On trenuje różne sw i sam przyznał że to było aikido czy to znaczy że aikido czasami da się jednak zastosować! Może warto w ten sposób na aikido spojrzeć zamiast cały czas piłować o nieskuteczniści o aplikacjach i temu podobnych rzeczach?
  • 0

budo_gracz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

Pokaż swoje aikido filmy Randall umieramy z ciekawości :lol:

a propos... czy istnieją jakieś filmy z udziałem śmietanki towarzyskiej tego forum, np. Panów Janczuka, Gostomskiego, Masztalerza :?:
gdzie moge je znaleźć :?:
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest / nie jest Aikido

On trenuje różne sw i sam przyznał że to było aikido czy to znaczy że aikido czasami da się jednak zastosować!


To pewnie było pytanie, co? Otóż zgadzam się - aikido da się czasami zastosować. Najczęściej na dojo ;)

Może warto w ten sposób na aikido spojrzeć zamiast cały czas piłować o nieskuteczniści o aplikacjach i temu podobnych rzeczach?


Jakby było skuteczne to pewnie byśmy o tym piłowali. Znaczy się byście, bo ja tylko tu trolluje :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024