Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wejscie w atak - irimi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Wejscie w atak - irimi
Osobiscie uwazam wejscie w atak za chyba najwazniejszy 'techniczno-fizyczny" element techniki. W tym temacie interesuje mnie czy robicie jakies szczegolne cwiczenia, a jesli tak, to jak one wygladaja.

Proponuje porozmawiac biorac pod uwage WYLACZNIE ataki uderzane - piescia, lokciem, barkiem, glowa, noga, kolanem...obojetnie. Naturalnie mowimy tu o szybkim i mocnym ataku z odpowiedniego dystansu i stabilnym centrum, a nie o biegnacym 10 metrow atakujacym ktory niemalze sam rzuca sie na tatami po skonczeniu uderzenia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
troche jestem zaskoczony brakiem aktywnosci w tym temacie :lol:

Nie ma zadnego znaczenia perfekcyjna znajomosci 500 technik aikido jesli ktos nie potrafi wejsc w atak, nieprawdaz? :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
Ty się Szczepan nie dziw niskiej aktywności bo wszyscy są w szoku, że od metafizyki przeszedłeś tak nagle do tematów czysto technicznych, wprost związanych z walką.
Ja uaktywnię się jutro. :wink:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Nie ma zadnego znaczenia perfekcyjna znajomosci 500 technik aikido jesli ktos nie potrafi wejsc w atak, nieprawdaz? :wink:

Dupa. Kompletny brak logiki. Jeśli technika jest perfekcyjna, to znaczy, że wykonujący ją potrafi wejść w atak, nieprawdaż? :roll: Jeśli zaś technika zawiera gluta na samym początku, to już jej wcale nie ma, a co dopiero mówić o perfekcji. Kombinujesz. Ćwiczymy techniki zawierające irimi, bo ono jest integralną ich częścią. Nie widzę potrzeby "wycinania" tego elementu i ćwiczenia go odrębnie. Jak moje irimi w technice będzie do bani, to mi uke da o tym znać i po technice. I do poprawki...

PS. Jak znam życie (i to forum) to masz już Szczepan gotową odpowiedź i jak temat się nie rozgrzeje, to nas tu oświecisz. :wink: :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
Jak dla mnie, jako że irimi "otwiera" nam partnera, w tym całym Aikidzie, jest najtrudniejszym elementem techniki i najważniejszym. A jeżeli byśmy rozgraniczyli irimi, na irimi i technikę, to sama technika jest drugorzędnym elementem, chociażby ze względu na system przyczynowo-skutkowy;].

Tak a propos od 1:39
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Ćwiczymy techniki zawierające irimi, bo ono jest integralną ich częścią. Nie widzę potrzeby "wycinania" tego elementu i ćwiczenia go odrębnie. Jak moje irimi w technice będzie do bani, to mi uke da o tym znać i po technice. I do poprawki...

Jako żywo!
Technika to zastosowany, wyuczony wcześniej nawyk ruchowo-czuciowy. Ten zaś składa się z łańcucha percepcja-ocena-decyzja-reakcja a więc wejście (irimi ) to decyzyjno-wykonawcza część techniki.
Co do potrzeby wycinania tego elementu i ćwiczenia go odrębnie, to jest to jednak jak najbardziej zasadne i wynika wprost z metodyki nauczania i doskonalenia nawyku ruchowo- czuciowego. Oczywiście jeżeli komuś zależy na doskonaleniu efektywności i skuteczności techniki. W przypadku uprawiania aikido rekreacyjnego lub "duchowego" nie jest to konieczne.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
Ja jednak pozostanie przy praktykowaniu dobrego irimi, jako integralnej części techniki, bo pomysł wycinania go jako żywo przypomina ideę workoutu. Technikę rozbija się na części raczej na potrzeby początkujących. Aikidoka zaawansowany o złym wejściu irimi dowie się niemal natychmiast... I osobiście nie łączył bym tego z ćwiczeniem nie/rekreacyjnym.
Mimo wszystko jestem ciekawy jakie Ty czy Szczepan stosujecie na to ćwiczenia.

Co do rekreacji, to przypomina mi się szkoła letnia, na której pewien aikidoka sporo czasu treningowego spędzał opalając się przy domku letniskowym i czytając gazetki, podczas gdy my, biedne żuczki ćwiczyliśmy w dojo. To ci prawdziwa rekreacja! :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Ja jednak pozostanie przy...

A pozostań sobie, kto Ci broni... :-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Co do rekreacji, to przypomina mi się szkoła letnia, na której pewien aikidoka sporo czasu treningowego spędzał opalając się przy domku letniskowym i czytając gazetki, podczas gdy my, biedne żuczki ćwiczyliśmy w dojo. To ci prawdziwa rekreacja! :)

Ale to nie był Akahige-który-zdecydowanie-za-dużo-czyta :)...? 8)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Ale to nie był Akahige-który-zdecydowanie-za-dużo-czyta :)...? 8)

Voivod, właśnie wygrałeś u mnie pokemona! :)
Wręczenie nagrody podczas najbliższego stażu. 8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
trudno mi powiedziec czy jakies konkretne cwiczenia robimy, raczej mysle ze nie bo wyedy wyuczalibysmy sie nawykow czuciowo ruchowych, a to jest tak dalekie od aikido jak tylko moze byc :-)

ja to widze jako jeden z etapow swiadomosci aikidoki, ktory powstaje lub nie na drodze jego treningu. Swiadomosc zrodzona lub odkryta tylko i wylacznie osobiscie, zreszta jak wiekszosc elementow w procesie uczenia sie (aikido).

byc moze wynika to z mojego sposobu postrzegania nauki, jako procesu samoodkrywania zagadnienia a roli nauczyciela na zadawaniu pytan, a nie udzielaniu odpowiedzi.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
funakogi-undo
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
w teori sportu mamy cwiczenia ogolne, ukierunkowane i specjalistyczne,
jesli sa jakies cwiczenia ktore pomagaja wyuczyc sie wejscia w atak i mielibysmy je ustawic w wg kryteriow powyzej, to funakogi undo, jest co najwyzej cwiczeniem ukierunkowanym, a nawet rzeklbym ze ogolnym ....

jednakze wlasnie tutaj uwazam, ze teoria sportu mija sie straszebnie z zagadnieniem aikido i nie ma zadnej miary pozwalajacej przymierzyc ja do aikida.

a to dlatego, ze cele sportu sa calkowicie odmienne niz cele sztuki walki.
co prawda zwyczajowo mowi sie sport o wszystkim, co robi sie ruszajac sie i wystepuje w tym jakiekolwiek wspolzawodnictwo (na pierwszy rzut oka wystepuje ono takze w aikidzie), ale mimo to przyszywanie pojec sportowych do czegos co sportem nie jest, powoduje spore nieporozumienia...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
Smailu,
Odpowiedź Twa godna jest zaiste człowieka który "postrzega naukę, jako proces samoodkrywania zagadnienia a rolę nauczyciela na zadawaniu pytan, a nie udzielaniu odpowiedzi..."
That's a BINGOOOO!!!! - jakby powiedział Standartenführer Hans Landa :D

  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi
hym, pozna pora to chyba i dlatego nie kumam :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Jak dla mnie, jako że irimi "otwiera" nam partnera, w tym całym Aikidzie, jest najtrudniejszym elementem techniki i najważniejszym. A jeżeli byśmy rozgraniczyli irimi, na irimi i technikę, to sama technika jest drugorzędnym elementem, chociażby ze względu na system przyczynowo-skutkowy;].
]


Taka wlasnie sytuacje mozemy zaobserwowac u G. Shiody. Ten gosciu mial absolutnie niesamowite umiejtnosci wejscia w atak. To co dzialo sie potem faktycznie nie mialo dla niego znaczenia - w sensie ze wejscie na taka pozycje ktora dawala mu nieograniczone mozliwosci wyboru " tego co bedzie sie dzialo dalej".

Jesli uwaznie poobserwujesz video z Dziadkiem w podeszlym wieku, to on prawie wylacznie pokazywal wejscia w atak. Nie bez przyczyny...nie bez przyczyny...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejscie w atak - irimi

Nie widzę potrzeby "wycinania" tego elementu i ćwiczenia go odrębnie. Jak moje irimi w technice będzie do bani, to mi uke da o tym znać i po technice. I do poprawki...

Niestety tak sie nie dzieje prawie nigdy. Wspopraca ze strony atakujacego jest posunieta do takiego absurdu, ze nikt nie zwraca uwagi na prawidlowe wejscie. Wszyscy sa skupieni na robieniu technik, a w zasadzie tej czesci techniki ktora jest PO wejsciu w atak.

Konsekwencja takiej sytuacji jest to, ze jesli ktos atakuje poprawnie, Nage nie jest w stanie wejsc w atak nawet raz przez caly trening. I w tedy zaczyna sie dramat i oskarzanie atakujacego ze jest zwyklym zlosliwym chamem i najwiekszym Wrogiem :lol: i nikt juz z nim nie chce cwiczyc. :(
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024