Pomagają ... ale należy się ograniczyć głównie do spięć by nie ingerować za bardzo w lordozę lędźwiową ... nie można tych ćwiczeń traktować jako priorytetu w leczeniu gdyż są one jedynie uzupełnieniem ... wzmocnienie gorsetu mięśniowego w tym rejonie pomaga w rehabilitacji ale należy robić to z głową, gdyż złe ćwiczenie zamiast pomóc to pogorszy sprawę ...
Mam specjalizacje z gimnastyki korekcyjnej ... przerabialiśmy sporo różnych form ćwiczeń wpływających na kręgosłup w tym także brzuszków :wink:
W gimnastyce korekcyjnej prosty brzucha i brzuszki są ważne ale jeżeli ktoś ma zespoły bólowe kręgosłupa to brzuszki to jedno z ostatnich ćwiczeń jakie potrzebuje. Przeprowadzono badania i o ile dobrze pamiętam 95% osób z bólami kręgosłupa miało niesprawny m. poprzeczny brzucha. Korelacja jest tak duża bo poprzeczny to główny stabilizator kręgosłupa i w wypadku gdy nie pracuje prawidłowo jego funkcję przejmują częściowo mięśnie zewnętrzne takie jak prosty brzucha czy skośne brzucha. Więc jeżeli ćwiczymy w takim wypadku prosty brzucha to osłabiamy jeszcze bardziej poprzeczny i pogłębiamy takiej osobie patologie, bo prosty brzucha jest jedynie zginaczem tułowia i w żaden sposób nie ma możliwości skutecznie zastąpić poprzecznego.
Nie pisałem, że to najlepszy i jedyny sposób na zespoły bólowe ;] ... mówiłem ogólnie o brzuszkach i ich wpływie ;]