Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taktyka judo na cięższego/grubszego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Taktyka judo na cięższego/grubszego
Witam,
w wyszukiwarce nie znalazłem nic na ten temat, co najwyżej jak walczyć na ulicy z cięższym, ale niekoniecznie technikami judo...więc chciałbym zapytać doświadczonych zawodników o ich pomysł na taktykę, którą można wykorzystać w walce z zawodnikiem grubszym i cięższym ode mnie o np.30kg. Chodzi mi o walkę w randori w judogi, ale może też macie jakieś sposoby w walce bez gi? pytam oczywiście o konkretne techniki judo, które mogą się przydać w takiej walce.
pytanie wzięło się stąd, że o ile z moją wagą lub lżejszymi sobie radzę, o tyle z cięższym w stójce jest kiepsko, np. z powodu trudności z wychyleniem takiego byka. w parterze już nieco lepiej, ale wiadomo, że na cięższym pewnie lepiej wykonywać jedne techniki niż inne nawet w parterze, bo wtedy jest to bardziej efektywne, jeśli wiem, że zamiast do balachy lepiej dążyć np.do duszenia. A może są też jakieś elementy taktyczne, które idealnie sprawdzają się na ciężkich (np. atak od razu po rozpoczęciu walki przez zaskoczenie-nie wiem, tak po prostu strzelam).
mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za rady!!!
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Jeszcze jest taka sprawa ile Ty wazysz? Bo jest roznica miedzy proporcja 60/90 a np 100/130 :wink:
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Hejo!

Dołączona grafika

Pozdrówki
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Langus, dzięki wielkie za filmik!!!
tak sobie myślę, że żeby taką kontrę wykonać to trzeba być kur......sko szybkim i zwinnym...
ja ważę 75 kg.

edit:tylko, że kurde muszę czekać, aż cięższy wykona wejście i dopiero w takiej sytuacji wchodzić...
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Szczerze to ciezko widze walke ze 105 kilowcem na podobnym poziomie. Nie mozesz czekac na atak, musisz byc ciagle w ruchu, duzo pracowac nogami, i liczyc na to ze wyczujesz moment w ktorym przeciwnik traci rownowage :) raczej jakiegos zlotego srodka nie ma. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze zawodnicy -100 potrafia byc bardzo zwinni a do tego okropnie silni.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
T. Koga robił Kouchi makikomi bo słabym punktem dużych chłopów są ich nogi
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

żeby taką kontrę wykonać to trzeba być kur......sko szybkim i zwinnym...

W kontrze najważniejsze jest podjęcie decyzji w odpowiednim czasie (można to nazwać kur..ską szybkością podejmowania decyzji i wdrażania ich).

Najprościej tłumaczy to teoria pułkownika Boyda - Pętla decyzyjna OODA:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
dzięki stokrotne za tyle odpowiedzi!!!
ale być może sprawa wyda się wam łatwiejsza (dla mnie póki co taka nie jest, ale co ja tam wiem o walce z ciężkimi), jeśli dodam, że nie chodzi mi o walkę z przeciwnikiem cięższym, który posiada wyższe lub podobne do moich umiejętności techniczne. najpierw chciałbym znaleźć sposób na zawodnika, który technicznie jest słabszy lub duuużo słabszy ode mnie, ale po prostu jest dużo większy i jak się zaprze, napnie i jeszcze zadyszluje, to ani go rusz ani nic;-] to już byłaby połowa sukcesu, gdybym z takim mógł sobie poradzić, biorąc pod uwagę, że takich w mojej sekcji jest znacznie więcej, niż miśków na podobnym lub lepszym poziomie technicznym (takich może ze 2 by się znalazło, i w dodatku rzadko mi się zdarza z nimi walczyć).
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

T. Koga robił Kouchi makikomi bo słabym punktem dużych chłopów są ich nogi


Zwłaszcza jak taki koleś dla potrzeb JUDO siada z 250kg na plecach. To ma wtedy faktycznie słabe nogi.

Nie wiem skąd wziąłeś tą teze ale jest doprawdy nieprawdziwa. :roll:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

A może są też jakieś elementy taktyczne, które idealnie sprawdzają się na ciężkich !!


Tak są. Musisz być bardzo dobry technincznie i taktycznie, do tego mieć ( bezwzględnie wymagane w Judo) kocie ruchy, być kurwesko szybki i intuicyjny....

czegoś zapomniałem ?

Ach ... przydało by się jeszcze do tego mieć odpowiedni gorest mięśniowy który przekładał by się na siłe ( w potrzebie), krótkie nogi i długi tułów...

Podsumowując:
Musisz być urodzonym Judoką, trenującym przez conajmniej kilka lat pod okiem dobrego trenera w dobrym klubie z zawodnikami o wysokich umiejętnościach. Do tego oczywiście cięzkie trenigi walka z samym sobą (krew, pot i łzy)

Wtedy będziesz gości cięższych od siebie o 30kg rzucał. Pod warunkiem, że będą to goście spoza Judo lub goście dużo mniej utalentowani o dużo mniejszym stażu od Ciebie.

Złotego środka niestety nie ma. Choć inne systemy oferują takowe bez spełnienia w/w warunków za około 100zł miesięcznie. Tych zapraszam w Środe na Czarnych Bytom na otwarte randori gdzie będą, mogli zaprezentować taktyki czy techniki i ewentualnie je zweryfikować.

Bardziej szans w Sportach chwytanych w walce z dużo cięższym zawodnikiem o zbliżonych umiejętnościch, upatrywał bym w parterze... niż w stójce...
..ale to już inna sprawa i inne warunki do spełnienia.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

T. Koga robił Kouchi makikomi bo słabym punktem dużych chłopów są ich nogi


Zwłaszcza jak taki koleś dla potrzeb JUDO siada z 250kg na plecach. To ma wtedy faktycznie słabe nogi.

Nie wiem skąd wziąłeś tą teze ale jest doprawdy nieprawdziwa. :roll:

faktycznie to spisek przeprowadzony przez Toshihiko Kogę : P
Wypowiadał się o kat. Open w swojej szkoleniówce.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

jak się zaprze, napnie i jeszcze zadyszluje, to ani go rusz ani nic

A kombinowałeś w takiej sytuacji z rzutami poświęcenia? W najlepszym przypadku masz rzut i punkty, w najgorszym jesteś w parterze, gdzie i tak masz większe szanse (o ile większe, zwłaszcza pod takim gościem, to inna sprawa).
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego

T. Koga robił Kouchi makikomi bo słabym punktem dużych chłopów są ich nogi


Zwłaszcza jak taki koleś dla potrzeb JUDO siada z 250kg na plecach. To ma wtedy faktycznie słabe nogi.

Nie wiem skąd wziąłeś tą teze ale jest doprawdy nieprawdziwa. :roll:

faktycznie to spisek przeprowadzony przez Toshihiko Kogę : P
Wypowiadał się o kat. Open w swojej szkoleniówce.

T. Koga to fenomen jesli chodzi o judo, ale nigdy nie wygral zawodow All Japan, wiec jego metoda na ciezszych chyba nie zawsze sie sprawdzala. W tym konkretnym przypadku mowimy o zawodnikach -100kg, jesli sadzisz ze maja slabe nogi to gratuluje wiedzy teoretycznej, bo praktyki w tym chyba nie za wiele.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego


Zwłaszcza jak taki koleś dla potrzeb JUDO siada z 250kg na plecach. To ma wtedy faktycznie słabe nogi.

Nie wiem skąd wziąłeś tą teze ale jest doprawdy nieprawdziwa. :roll:

faktycznie to spisek przeprowadzony przez Toshihiko Kogę : P
Wypowiadał się o kat. Open w swojej szkoleniówce.


Koga, jak dla mnie, to najlepszy zawodnik Judo w Histori. Umówmy się...To że tak powiedział odnosi się to tylko i wyłącznie do jego osoby i do jego warunków i siły nóg.
Nie wspomne, że Koga pewnie miał sposób na wszystkich.

Równie dobrze mógłbys zapytać jaki Michael Jordan miał sposób na wyższych ( że byli o od niego wolniejsi więc ich mijał i wchodził pod kosz) a sposób na niższych ? był od nich skoczniejszy i rzucał z półdystansu zwyskokiem z obrotu.
A na równych sobie i szybkich ? Straszył, że wchodzi rzucał i za 3 z dystansu. Albo straszył że rzuca za 3 a wchodził, albo straszył za 3 wchodził do lini i rzucał z pół dystansu.....

Jak to się ma do gry w kosza embe-go ?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
-100 to dość spora rozbieżność, skoro napisał cięższego/grubszego to skojarzyło mi się z takimi o jakich mówił Koga. Nie napisałem, że mają słabe nogi tylko, że jest to słaby punkt czyli miejsce do ataku/wytrącenia z równowagi bo nie wiem jak ktoś chce z kimś kto ma mocniejsze łapy kołnierzem wytrącić z równowagi albo w ogóle ruszyć :)
Jak sparowałem z jednym czarnym paskiem, gruubo ponad 100 kg :) to próbowałem wszystkiego dosłownie hehehe i jedynie atakowanie nóg go ruszało(co nie oznacza, że obalało ; ] )
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Da się rzucać dużo cięższych od siebie jak się chce, ale musi być znaczna różnica poziomu wytrenowania zawodników.

Ja też rzucam nawet 40kilo cieższych ale niewiele w Judo potrafią.

Nie twierdze, że nie jestem w stanie wygrać z dobrym dużo cięższym....ale wtedy, jak już to bardziej na cos jak Seoi O Toshi, niż na wycinki czy Morote Gari :roll:

I jak to z dobrym dużo cięższym było by mi dobrze dużo ciężej. :D
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
dzięki za wszystkie odpowiedzi!!!
zwłaszcza wykonywanie rzutu poświęcenia wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
w judodze może być ciężko to zrobić, ale bez - ładujesz prawą głęboko pod pachę uke, lewą dłoń na jego triceps tuż powyżej łokcia i robisz yoko-otoshi. jak nie wyjdzie w 100%, wykańczasz czymś a'la sumi-gaeshi robionym bardziej w bok (nie wiem, czy bez judogi wyjdzie klasyczne wykończenie, takie jak tu )
jedyny mankament - praca rąk, jakiej zazwyczaj nie uczą na judo.
z tego uchwytu wieszasz się całym ciałem na uke i jeśli masz choć trochę pary a różnia wagi nie jest za dużą, to przewrócisz.
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Przeciez technika z filmiku to kata-otoshi a nie yoko-otoshi. Na dobre kata-otoshi idzie posadzic kazdego, przynajmniej na te yuko, ale trzeba cwiczyc, cwiczyc i jeszcze raz cwiczyc :wink:
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taktyka judo na cięższego/grubszego
Ja bym jednak stawiał na yoko-otoshi w tym filmie. Ewentualnie uki-waza.

Pozdrówki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024