Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stabilizator stawu kolanowego do treningów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_sticker
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Cześć, jestem po rekonstrukcji ACL i właśnie trwa rehabilitacja. Chce zacząć biegać ale do tego celu potrzebna jest mi orteza stabilizująca ACL i przy tym nie rozleniwiająca mięśni które musze odbudować. Ktoś spotkał się z takim sprzetem lub ma doświadczenie w temacie ?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
nie znam sie na acl, wiec ie wypowiem :P . osobiscie bym nie biegal z pol roku, o ile nie jestes zawodowcem.
jak sie nabawilem zapalenia achilesa to dopiero pol roku przerwy pomoglo. skup sie lepiej na rehabilitacji.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
ile tygodni jesteś po rekonstrukcji?
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Człowieku spytaj się swojego rehabilitanta bądź lekarza nie rób niczego sam bo sobie krzywdę zrobisz.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
mi ortopeda zapisal ale zastrzegl zebym nie korzystal z niej jesli nie musze. zreszta z perspektywy czasu stwierdzam ze mial racje.

powrotu do zdrowia zycze
Itosu
  • 0

budo_kkkowal
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Witam.
Mam pytanie w podobnym temacie, natomiast ze schorzeniem zdecydowanie lżejszym...
Mianowicie...
Mój uraz był o wiele lżejszy - tylko naciągnięcie więzadła pobocznego, z jednoczesnym (jak to zwykle podobnież bywa w takich przypadkach) lekkim uszkodzeniem łękotki.
Standard - typu ortopeda, stabilizator przez 2 6 tygodni, rehabilitacja - zaliczony. Mięsień dwugłowy (stabilizujący kolano), prawie że odbudowany. Uraz był na początku czerwca, mamy koniec sierpnia, w okolicach października (oczywiście za zgodą prowadzącego ortopedy) chciałbym wrócić do treningu tkd. Po rozmowie z lekarzem, wiem że to będzie możliwe, oczywiście z delikatnymi początkami i należytą uwagą... i opaską stabilizującą/wzmacniającą kolano - i tego właśnie dotyczy pytanie...
Jest ich tyle, że zdanie/poradę ortopedy (nie mającego osobistego doświadczenia z komfortem i sprawowaniem się takowych opasek w praktyce/na treningach sw) chciałbym skorelować ze zdaniem praktyków, na forum...
Jaką opaskę/stabilizator wybrać spośród ich gąszcza, tak aby powrót do formy sprzed urazu by l jak najkrótszy, a i komfort użytkowania, też niemały...?
Macie jakieś z tym doświadczenia ??
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów

Jaką opaskę/stabilizator wybrać spośród ich gąszcza, tak aby powrót do formy sprzed urazu by l jak najkrótszy, a i komfort użytkowania, też niemały...?
Macie jakieś z tym doświadczenia ??


dobierz sobie odpowiednie cwiczenia rehabilitacyjne i trenuj tak aby nogi nie przeciazac. a stabilizator sobie podaruj

Pozdr
Itosu
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
kup sobie zwykła opaskę elastyczną na kolano i unikaj podskoków, stabilizator zupełnie nie jest ci potrzebny bo masz sprawne więzadła.

ps. dwugłowy nie jest stabilizatorem kolana, tą funkcję pełni czworogłowy.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Dwugłowy jest stabilizatorem stawu kolanowego. Podobnie zresztą jak czworogłowy i kilka innych zaliczane są do tzw stabilizatorów czynnych.

Jeśli chodzi o stabilizator w rozumieniu "opaskowym" to wiele dobrego mogę powiedzieć o firmie M#####vid. Jednak o ile nie musisz używać go do treningów to tego nie rób.

PZDR
  • 0

budo_pajonk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Zamiast stabilizatora polecam na sam trening korzystać z Kinesjotapingu.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Spytaj fizjoterapeute żeby pokazał ci jak zakładać taką aplikacje.
Dosłownie jest to taka bardzo dokładnie dopasowana orteza ze specjalnych plastrów która wspomaga więzadła. Tyle że musisz sam ją zrobić :D
Zaleta tej metody jest taka że naciąg samoprzylepnych rozciągliwych plastrów dopasowujesz do twojej kontuzji, czego nie zapewni ci orteza. Założenie aplikacji trwa ok 1 minuty, ale warto.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
mozna bylo cos takiego zobaczyc u lekkoatletow na MŚ teraz w berlinie (ja w telewizji widzialem 8) )
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów

Dwugłowy jest stabilizatorem stawu kolanowego. Podobnie zresztą jak czworogłowy i kilka innych zaliczane są do tzw stabilizatorów czynnych.


Zgadza się ale chodziło mi o to że głównym i najważniejszym stabilizatorem jest czworogłowy a konkretnie jego głowa pośrodkowa, pozostałe mięśnie przebiegające przez kolano też mogą być stabilizatorami ale pomocniczymi.


Jeśli chodzi o stabilizator w rozumieniu "opaskowym" to wiele dobrego mogę powiedzieć o firmie M#####vid. Jednak o ile nie musisz używać go do treningów to tego nie rób.


A czemu nie używać opaski poza treningami?
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
OK, więc się nie zrozumieliśmy do końca.


Chodziło mi raczej o ogólne nie korzystanie ze stabilizatora (czy to trening, czy normalnie w ciągu dnia) o ile nie jest to na prawdę konieczne.

Trwała stabilizacja "z zewnątrz", odciążenie więzadeł, ścięgien, mięśni i tego całego szajsu (ich osłabienie w wyniku przejęcia ich pracy)na dłuższą metę może przynieść więcej szkód niż pożytku.


PZDR
  • 0

budo_kkkowal
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Dzięki za porady.
Dla ścisłości - pytanie dotyczyło zakładania opaski tylko na trening tkd, wtedy, gdy jest duże prawdopodobieństwo odnowienia kontuzji (przynajmniej na początku). W pozostałym, nie treningowym czasie kolano funkcjonować miałoby bez opaski. Dodatkowo, 2 razy tygodniowo, ogólnorozwojowy trening na siłowni z rehabilitacyjnym/patrz. delikatnym ćwiczeniem/wzmacnianiem mięśni uda (zwłaszcza czworogłowego).

Pozdrawiam
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów

Zgadza się ale chodziło mi o to że głównym i najważniejszym stabilizatorem jest czworogłowy a konkretnie jego głowa pośrodkowa, pozostałe mięśnie przebiegające przez kolano też mogą być stabilizatorami ale pomocniczymi.


to ciekawe co piszesz. mozesz wytlumaczyc dokladniej :?: ja zawsze bylem przekonany ze glownym stabilizatorem kolana jesli chodzi o miesnie jest dwuglowy. chyba ze zle zrozumialem moja fizjoterapeutke jak mi to tlumaczyla (jest taka szansa)

Pozdr
Itosu

PS. to nie jest polemika. chcialbym tylko wyjasnic te kwestie bo mnie ona zainteresowala.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
W 1993 Tesch przeprowadził badania MRI mięśni uda, w tym roku także Hodges i Richardsson przeprowadzili badania EMG uda. Sprawdzano aktywacje poszczególnych mięśni podczas aktywności angażujących wyprost i zgięcie kolana z oporem i bez oporu. W obu badaniach wyszło że wzmożona aktywności dwugłowego i prostego uda występowała podczas czynności bez oporu, natomiast mięśni obszernych (pozostałe 3 głowy czworogłowego) wzmagała się podczas czynności z oporem. W skrócie na podstawie tych badań wyciągnięto wnioski że prosty uda i dwugłowy to głównie mięśnie ruchowe a obszernego to stabilizujące.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Stabilizator stawu kolanowego do treningów
Dodam jeszcze od siebie, że niestety bardzo częstym powodem kontuzji kolana jest dysproporcja pomiędzy rozwojem dwugłowego i czworogłowego (na niekorzyść tego pierwszego).


PZDR
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024