Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poprawa techniki w kata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_karnol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Imperial City
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Poprawa techniki w kata
ostatnio dostałem do opracowania temat w który zakłada poprawe techniki w kata na kilka tygodni bezpośrednio przed zawodami. Średniozaawansowana grupa testowa.

Ogólnie mam pomysł na kilka ciekawych ćwiczeń, a czy wy moglibyście mi coś zaproponować?

Chodzi mi o ćwiczenia typowe pod główną część treningu, rozgrzewkę oraz część końcową mam już dokładnie opracowaną.

Z góry dzięki za każdą pomoc.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
Hmm, dziwny temat. Podobno najlepszym sposobem na poprawienie techniki w kata jest...ćwiczenie kata. Wyniki jakoby przychodzą zaraz po 5000-cach powtórzeń (trzy lata na każde kata?). Sam jestem ciekawy tych rad (siła, szybkość, dynamika i owszem, ale technika w kilka tygodni?). Z chęcią bym coś bliższego na ten temat posłuchał.
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
Z techniką w ogóle jest ten ciekawy problem, że jak ćwiczysz źle (a skoro jest problem z techniką, to pewnie tak jest), to nieważne, ile razy to ćwiczysz. Będzie tylko gorzej. ;-) Podstawa to lustro. Tęsknię do starego dojo z lustrami... Poniekąd można zastępować nagrywaniem filmików. Różnica tylko taka, że nagrywając filmik, widzisz co trzeba skorygować dopiero po fakcie (czyli całym kata). Ale czasami filmik też wychwyci więcej niż lustro.
Co do ćwiczenia techniki w kata - pewnie tak, jak "normalną" technikę się ćwiczy ;-) Kiedyś w "Best Karate" cz. 1 i 2 były fajne programy. Niestety, książki kuzyn mi gdzieś zagubił, więc nie mam, a nowe wydanie jest bodaj od części 2.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata

Z techniką w ogóle jest ten ciekawy problem, że jak ćwiczysz źle (a skoro jest problem z techniką, to pewnie tak jest), to nieważne, ile razy to ćwiczysz. Będzie tylko gorzej.

-Kożlaczku to jest odtwarzanie bezrefleksyjne, nie ćwiczenie :wink: :-)

Lustro to fajna sprawa, ale chyba tylko do strony wizualnej techniki :wink: :-) i to też nie zawsze odpowiednie (często nasze wyobrażenia są niewłaściwe i nie jesteśmy obiektywni .wobec samych siebie) :)
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata

Kożlaczku to jest odtwarzanie bezrefleksyjne, nie ćwiczenie :wink: :-)


hehehe, no tak, tu masz rację, ale wydaje mi się, że nie takie znowu rzadkie :-)

Lustro to fajna sprawa, ale chyba tylko do strony wizualnej techniki :wink: :-) i to też nie zawsze odpowiednie (często nasze wyobrażenia są niewłaściwe i nie jesteśmy obiektywni .wobec samych siebie) :)


Tu też fakt, ale strona wizualna często jest tym czego brakuje. I się chyba sprawdza bardziej niż jak ktoś stoi i nam mówi, że źle coś robimy. Po prostu, jak zobaczysz sam, to zrozumiesz i na pewno będzie prościej poprawić niż tak po omacku :-) Ale to oczywiście tyczy rzeczy typu postawa i wszystko co z nią związane (ręka z tyłu, nogi, itd.). Co do wewnętrznej pracy, to w zasadzie i tak póki nie odczujesz zmiany, to nici z ćwiczenia, ale wydaje mi się (choć tu mogę się mylić), że wyeliminowanie przed lustrem głupich błędów to już 3/4 sukcesu, bo najczęściej to właśnie one przeszkadzają w pełnej technice (siła, dynamika, niepotrzebne skreślić).
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
a koordynacyjne zdolności motoryczne? :) :) :)
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
Heh, ciężki orzech do zgryzienia ;-) Ja to widzę tak: ostatnio poczułam, że najpierw mi poszła noga, potem dopiero biodro. Osoba stojąca z boku potwierdziła. To było ewidentnie zachwianie koordynacji (generalnie nie mam z nią wielkich problemów dzięki instrumentom muzycznym, choć zdarzają mi się nagłe wyłączenia mózgu ;-) ). Może poczułam to przez to, że było inaczej niż zazwyczaj. Może. Natomiast niektórzy tego nie poczują. Nie będą nawet wiedzieć, że coś nie gra. Może lustro też by tutaj pomogło. Nie do końca powiedziałoby pewnie, co się robi źle, ale pokazałoby, że coś właśnie nie gra. Że kopnięcie nie wygląda tak, jak powinno. A wtedy metodą dedukcji można wysnuć jakiś wniosek, poprawić i zobaczyć, czy teraz jest OK.
Chyba, że chodziło Ci jeszcze o coś innego :-)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
o co innego :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
No patrz, teraz wiem, że to atrybuty koordynacyjne każą mi się trzymać z dala od egzaminów 8O No i do tego teraz się jeszcze zastanawiam, czy z seksem tak jak z walką, czy tak jak z formą: mooo-tooryczność czy plaa-stycz-ność ;)

Ech, całe szczęście, że jeśli o walkę idzie, to życie koziołków jest proste: wyskoczyć, zameczeć, szturchnąć różkami i szybko wiać w krzaki zanim oddadzą :) :) :)
  • 0

budo_karnol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Imperial City
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
heh...

nie musze poprawić swojej techniki kata, tylko napisać konspekt poprawy techniki zawodników przed zawodami, nie rozpisze przecież tego w sposób

kata 1 x100
kata 2 x100
a kata 3 jest na finał to x 300


do moich ćwiczeń, które już opracowałem dodam ćwiczenia przed lustrami (może tak jak wspomnieliście nagrywanie na wideŁo:P), synchronizacja z muzyką
oraz ćwiczenia koordynacyjne :]

jak by ktoś miał jeszcze jakieś pomysły będę wdzięczny...
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
Spox, zrozumiałam, że to nie dla Ciebie - jeżeli Tobie z kolei chodziło o mój ustęp o złym ćwiczeniu, to to nie było bezpośrednio do Ciebie :D

A masz to zrobić na przykładzie jakiegoś konkretnego kata? Jeżeli tak, to możesz zawrzeć ćwiczenie każdej techniki osobno (jak do kihonu), a jeżeli to ma być kata ogólnie, to cóż... Może ćwiczenie sekwencji? Stary sposób gry na instrumencie daje tu radę: najpierw wybierasz dowolny fragment, maleńki. Ćwiczysz powoli. Jak opanujesz powoli, ćwiczysz go coraz szybciej. Jak już jest płynnie, przechodzisz do następnego i robisz tak samo. W końcu łączysz te sekwencje i bierzesz kolejny... itd. Jeżeli o tempo idzie - przesuwanie akcentu co chwila na inną technikę w sekwencji, potem powrót do docelowego.

I nie wiem, czy to zależy od osobnika, ale jakiekolwiek ćwiczenie "z doskoku" (np. po 5 min. co godzinę lub dwie) zdaje egzamin lepiej niż przemęczanie się ciurkiem (choć wiadomo, że to innego rodzaju ćwiczenie niż przy pełnej rozgrzewce). Przynajmniej w moim przypadku. :-)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata

kata 1 x100
kata 2 x100
a kata 3 jest na finał to x 300

-to nie jest taki zły pomysł. 8O

Rozpisał bym to tylko na serie :najpierw szybkość, potem siła i jak masz przewracających się ze zmęczenia zawodników to dopiero technika. Można to też robić z poszczególymi sekwencjami. Jedynym problemem w tym wszystkim jest umiejętne "podkręcanie" do pełnego wysiłku ( my ostatnie serie robimy jako walke o medale:ćwierćfinał, półfinał, finał i wszyscy przewracają się ... :) ). Jest to chyba zmuszanie mózgu do działań podprogowych :D , albo takie cuś.

Wszystko o co pytasz to tzw.sekrety klubowe (patenty) i raczej nikt ich nie zdradza :) :) :)
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata

Wszystko o co pytasz to tzw.sekrety klubowe (patenty) i raczej nikt ich nie zdradza :) :) :)


Tylko głupie koziołki wymyślają własne sposoby i się nimi dzielą 8O Chyba se swój klub założę :) :wink:
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata

Wszystko o co pytasz to tzw.sekrety klubowe (patenty) i raczej nikt ich nie zdradza :) :) :)


Tylko głupie koziołki wymyślają własne sposoby i się nimi dzielą 8O Chyba se swój klub założę :) :wink:

-Mnie i Lasera możesz wpisać na liste :D
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
Super, już się robi :lol: , choć ten Laser to się wszędzie wcina. Mam go już na kilku listach :) :) :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
to prawda, zapisałem się już na szydełowanie, ikebane i przyspieszony kurs czaczy
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Poprawa techniki w kata
no i kurs gotowania na gazie... cokolwiek gaz tu znaczy :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024