Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
175 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Oooo, właśnie to
Czy w zawodach sprawdzać umiejętność przekazywania, charakterystyczną dla stylu, czy punktować pewne elementy wspólne dla wszystkich (i wtedy jest to tylko dyscyplina sportowa, jak WKF)?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Mówimy o sportowym kata, dlatego wspomniałem o muzyce ;)

W kung fu to ładnie rozwiązali, mają formy tradycyjne i formy sportowe.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi


na 0.38 jest facet, który idealnie (moim zdaniem) zrozumiał zasade treningu i wykonania kata zalecaną przez twórce stylu (jakiś talent lub niesamowita dbałość o przekaz). Na żadnych znanych mi zawodach shotokanu (tradycyjny lub nowoczesny) by nie przeszedł ze względu na dynamike ruchu i timing :D


Ci z was z ktorymi juz nieraz sie klocilismy :wink: wiedza ze jestem przeciwnikiem zawodow kata. Nie chce tez za dugo zabierac czasu i zmieniac tok waszej dyskusji. Temat jednak bardzo mnie zainteresowal gdyz uzmyslawia roznice miedzy tym co w kata "osobiste" - czute przez wykonujacego a ocena zewnetrzna. Z waszej dyskusji wynika ze aby odniesc sukces sportowy nalezy wykonywac "pod sedziego". To troche tak jak sprzedawanie wlasnej duszy :wink:
Prawdziwy problem pojawia sie gdy poziom wykonujacego przewyzsza poziom sedziego. Bo wychodze z zalozenia ze mistrzowskie wykonanie odbiega zawsze od szkolnego standartowego wykonania na piatke.
Oczywiscie, opisywana przeze mnie sytuacja w praktyce wystepuje pewnie b. rzadko, uzmyslawia jednak "plytkosc" calej koncepcji zawodow kata. Serdecznie pozdrawiam!


100 racji.
w roznych organizacjach katae rozna wage sie do kata przyklada.
W IFK Kyokushin, Sedziowie na mistrzostwach swiata przechodza kilkugodzinny test i szkolenie, ktore zaklada uczesnitwo w formie treningu i prezentacje form ze zrozumieniem. komisja sedziwska kwalifikuje sedziow na podstawie ich znajomosci kata - musza je przed komisja wykonac. oczywiscie nikt nie bedzie wymagal od 50 letniego chlopa yoko geri na poziom 2 pietra, chodzi i znajomosc i rozumienie. w dalszej czesci - testu kandydaci oceniaja innych kandydatow, ktorzy kata wykonuja i tlumacza sie ze swoich ocen komisji. wielokrotnie sie zdaza ze wykonujacy kata robia umyslne bledy na polecenie komisji, po to zeby sprawdzic czy kandydaci potrafia niuanse w wykonaniu wylapac.
w 2003 roku, podczas MS w Polsce sedziowie przed zawodami wykonali kata seienchin dajac dowod tego ze znaja i potrafia wykonywac kata na poziomie. to daje zawodnikom wieksza pewnocs ze ci co oceniaja to fachowcy wyselekcjonowani a nie goscie z lapanki. zeby byc sedzia miedzynarodowym kata w IFK Kyokushin trzeba miec min 3 dan.
czyli egzaminem udowodnic ze zna sie wszystkie kata. nie zostaje sie dzieki temu sedzia kata automatycznie.
zeby byc dobry sedzia kata trzeba cwiczyc ta samo jak nie ciezej jak bedac dobrym zawodnikiem.
z tego wynika tylko jedna rzecz. nie da sie sprowadzic do wspolnego mianownika kata roznych szkol , o stylach nie wspomne. to tak jakby oceniac Dziela Leonarda da Vinci i Salvadore Dali na podstawie kolorow, nie baczac na tresc, historie i kontekst do ktorych dziela sie odnosza.
hata to przede wszystkim zapis historii, nie w sensie przeszlosci ktora kiedys zaistniala, tylko opowiadania, o walce. jak sie od tego ostrahuje to robi sie makdonalds karate.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Czyli takie mieszane zawody to była by ocena pewnych elementów na podstawie kata danego stylu, a nie prezentacja kata. Czyli nadal WKF i trzeba by było się umówić co oceniamy i na co zwracamy uwage i kata by były nadal pod sędziów a nie pod styl, czy ich sens.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

...były nadal pod sędziów a nie pod styl, czy ich sens...

Zróbcie na chwilę założenie, że sędziowie są idealni... Bo przecież nie to rozważamy czy da się ich oszukać tylko czy da się zrobić taki turniej. Jeśli sędziowie są nieidealni to ja też wolę zawody stylowe.

Albo weźmy pierwszy z brzegu w miarę dobry przykład i spróbujmy go ocenić. Zobaczymy czy oceniamy to samo i tak samo. Spróbujmy podać ogólne pozytywy i negatywy.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
My jako naród skory do krytykowania zawsze wszystkich i wszystkiego... :)
Oczywiście gdyby nawet ktoś dopatrzył się czegoś, bóg wie czego (zgięty palec u nogi itp), to po przeczytaniu opisu na wszelki wypadek zamilknie. Nikt się na mine nie chce wpier... :D . Ten przykład miał nas zapewne skłonić ku twierdzeniu o istnieniu absolutu, czegoś poza krytyką. Czy istnieje zapis tego kata w wykonaniu tego pana normalnie, w dojo, bez oceniania według reguł WKF? Chętnie porównam i wtedy skrytykuje wszelkie różnice :)

Teraz trochę przewrotnie dam taki właśnie przykład (wszyscy znają kata tekki?), będzie absolut również, ale nie według reguł na zawody :D


  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

My jako naród ...

Ocena a krytyka nie musi oznaczać tego samego. To dyskusja a nie anonimowa jazda po czyichś osiągnięciach. To znalazłem


Ten przykład miał nas zapewne skłonić ku twierdzeniu o istnieniu absolutu, czegoś poza krytyką.


A dlaczego nie? To moja teza więc ją stawiam. Niepotrzebny sarkazm.


Teraz trochę przewrotnie dam taki właśnie przykład (wszyscy znają kata tekki?), będzie absolut również, ale nie według reguł na zawody :D


Przecież o to dokładnie chodzi, żeby tak właśnie było.
A gdybyś mógł wyjaśnić dlaczego w tym przykładzie jest tyle ruchów bioder, które często są wsteczne w stosunku do ruchu techniki. Niektórzy pewnie nazwą to wibracją. Jaki jest ich sens? Tylko nie mówcie proszę, że wzmacniają cios.
Mnie to zagadnienie bardzo interesuje.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Boże znowu o sarkazm... ja wcale nie jestem sarkastyczny tylko myślałem, że rozmawiając z Tobą nie musze używać znaczków :) , bo rozumiesz moją intencje.

I szczerze powiem, nie wiem po co te ruchy 8O , ale muszą mieć jakieś sensowne wytłumaczenie :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Boże znowu o sarkazm... ja wcale nie jestem sarkastyczny tylko myślałem, że rozmawiając z Tobą nie musze używać znaczków :) , bo rozumiesz moją intencje.


Chyba słabo czasem

I szczerze powiem, nie wiem po co te ruchy 8O , ale muszą mieć jakieś sensowne wytłumaczenie :)

No to szkoda, ja niestety uważam, że są bez znaczenia czyli są niewłaściwe. I to może być częśc kanonu moim zdaniem
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Jest różnica między pierwszym adrugim filmem ,podanym przez Ciebie. Inny sposób poruszania, stopy są przesuwane a nie są to prawie kroki jak w pierwszym. Inna dynamika kopnięcia i na drugim pan jest jakiś bardziej "sprężony".
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Jest różnica między pierwszym adrugim filmem ,podanym przez Ciebie. Inny sposób poruszania, stopy są przesuwane a nie są to prawie kroki jak w pierwszym. Inna dynamika kopnięcia i na drugim pan jest jakiś bardziej "sprężony".

Faktem jest, że to rózne kata, ale myślę, że na drugim filmie się mniej starał. A sądząc po tym co Sakumoto mówi w wywiadach to do zawodów się specjalnie nie szykuje tylko wykonuje tak jak ćwiczy. Może jedynie motywację ma wtedy chwilowo większą.


Tu też nie ma zawodniczej ekscytacji a jest ok: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Sakumoto jest kapitalny
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
:) :) :)
Chinto kiepskie
Naihanchi takie se, bez wyrazu ale tak się robi w shorin-ryu

i ostatni przykład :) :) :)
Fukazawa niestety poszedł w złą strone, absolutnie karateckie i zupełnie nie wado, uważam, że zafascynował się kyokushin karate :D (ale jest to dozwolone w naszym stylu i bardzo negowane przez wado-kai :wink: )Niestylowo, żle, nieznalazł harmonii
  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

A gdybyś mógł wyjaśnić dlaczego w tym przykładzie jest tyle ruchów bioder, które często są wsteczne w stosunku do ruchu techniki. Niektórzy pewnie nazwą to wibracją. Jaki jest ich sens? Tylko nie mówcie proszę, że wzmacniają cios.


Proponowałbym przeanalizowanie mechaniki uderzenia biczem. Tam podstawa (uchwyt) bicza w końcówce ruchy przemieszcza się odwrotnie do końca (czubka) bicza. Tenże czubek osiąga prędkość ponaddźwiękową, co zostało zbadane doświadczalnie.

Ludzkie ciało nie jest biczem, ale...

Wiele chińskich systemów opiera się na takiej mechanice. Osiągane szybkości ruchu są większe niż w typowym karate.

Różne chińskie systemy opierają się na różnych sposobach generowania siły. Nawet w różnych szkołach jednego stylu (systemu) spotyka się różnice. I nie da się ustalić który jest optymalny. W każdym przypadku ma to swoje uzasadnienia, i jest związane z innymi elementami.

Nie można za bardzo upraszczać, wierząc, że istnieje jeden ideał. Chińczycy mówią o takiej postawie "być jak żaba w studni, która myśli, że to co widzi ponad sobą, to całe niebo" :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Chinto kiepskie

Daj znać dlaczego?

Naihanchi takie se, bez wyrazu ale tak się robi w shorin-ryu

Co to znaczy bez wyrazu?

Niestylowo,

Mnie właśnie taka argumentacja nie przekonuje. Ale nie szkodzi.


żle,

Natomiast mnie interesuje co jest tutaj źle? Powstanie kanon wtedy.
Ale teraz już rozumiem chyba co chcesz oglądać w kata. Mam nadzieję, że uda ci się to jeszcze jakoś opowiedzieć.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Sakumoto jest kapitalny

I zapraszaliście go na seminarium.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Proponowałbym przeanalizowanie mechaniki uderzenia biczem.

Tyle, że jest to ruch względem powietrza. A tu potrzeba względem ciała przeciwnika. I wtedy osiągniesz raczej prędkość wsteczną czyli niekorzystną. No i jeszcze ludzkie stawy usierpią.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Nie można za bardzo upraszczać, wierząc, że istnieje jeden ideał.

Tęgie głowy ujednolicają fundamentalne oddziaływania w przyrodzie i skoro to można robić to można także uogólniać karate (moim zdaniem). Jak się zagłębia w szczególy to czasem sens właśnie umyka. Myślę, że to wtedy jest gorsze rozwiązanie.


PS
Dziś już więcej nie przeczytam. Cześć.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Dobrze trochę znowu przewrotnie :wink:
Jest wielki finał, pan Sakumoto (perfekcyjny :-) ) staje przeciwko...Luce z jego gankaku.
Obaj są oceniani według tych samych reguł WKF, który według Ciebie jest lepszy? Czym się sugerujesz?


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024