Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt nowej ustawy o sporcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Projekt nowej ustawy o sporcie
W marcu do konsultacji przekazano nowy projekt Ustawy o sporcie, która może mocno zmienić istniejące status quo w dalekowschodnich sztukach i sportach walki. Polecam uważną lekturę. Może się okazać, że już niedługo Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Polski Związek Karate Fudokan a także inne polskie związki działające w sportach nieolimpijskich po prostu znikną ze sportowej mapy kraju. Na razie trudno mi to ocenić, wydaje się, że racje są po obu stronach. Teksty na stronie poniżej: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a tutaj odpowiedź polskich związków działających w sportach nieolimpijskich w tym Polskiego Związku Karate Tradycyjnego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Warto sie z tym zapoznać. W projekcie znajdziecie też odniesienie do tzw. "mistrzostw polski" jakie organizują różnego rodzaju federacje sportowe w naszym kraju. Będą to mogły robić o ile danej dyscyplinie sportu nie będzie działał już polski związek sportowy. W innym przypadku nazywanie zawodów w taki sposób będzie złamaniem prawa...
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
A tutaj najnowszy tekst proponowanej Ustawy...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
Zabierze się urzędom i instytucjom, sytuacja małych klubów nie ulegnie zmianie.
Zarządy będą wietrzone co dwie kadencje.
Jakieś pozytywa są.
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie

W marcu do konsultacji przekazano nowy projekt Ustawy o sporcie (...)


Osobiście myślę, że projekt projektem, ale póki co krzyk trochę na wyrost. Oczywiście, związki teraz zawczasu bronią swoich interesów, ale problemem i tak nie będzie ustawa, tylko kwestia interpretowania jej później przez różne instytucje, sądy i w końcu pewnie Trybunał Konstytucyjny.

Niestety, praktyka wygląda tak, że wykładnia językowa jest stosowana dosyć rzadko. Raczej prawnicy chętniej stosują innego rodzaju wykładnie - systemową, czy funkcjonalną (co swoją drogą, czytając te ich wszystkie wywody, nie budzi mojego zdziwienia). Tutaj też na wyrost, wg mnie, jest powoływanie się w oświadczeniu przez Fudokan na niezgodność z Konstytucją. Jest to sprawa co najmniej dyskusyjna. Nie bardzo rozumiem też wzmianki o zalecenia UE, bo zalecenia zaleceniami, ale sprawy sportu nie są uregulowane w żadnym prawie traktatowym Unii Europejskiej. W zasadzie nadal ETS odgrywa główną rolę w kształtowaniu się prawa sportowego na terenie UE, a co więcej formalnie jego orzeczenia są wiążące tylko w konkretnej sprawie.
PZKT było mniej radykalne w swoim oświadczeniu niż Fudokan;-)

Jeszcze w kontekście wykładni - znaczenie tej ustawy będzie zależeć od wielu ciekawych rzeczy :lol:
Mnie np. zastanawia, co się stanie z ustawą o sporcie kwalifikowanym, bo ta jest całkiem nowa na moje i nosi nazwę "ustawy o sporcie". Nie jest więc zmianami. Sport kwalifikowany różni się jednak znacznie od innych definicji. Albo uchylą, albo... :lol:

Co do faworyzowania dyscyplin olimpijskich. Od zawsze istniał tzw. "postulat autonomiczności" wobec sportu. Chciano, żeby państwo przestało się mieszać w sprawy sportu i pozostawiło je związkom sportowym. Nikt raczej poważnie do tego nie podchodzi, uznając to za poglądy utopijne. Nawet w starożytności państwo mieszało się do sportu (tu mamy może przykład negatywnej strony "wiedzy" oraz "tradycji"?). Przy takiej "spuściźnie" trudno o zmiany w myśleniu. Niemniej jednak, w tym świetle, może jednak nowa ustawa idzie w dobrym kierunku? W zasadzie dlaczego państwo miałoby finansować po równo dyscypliny olimpijskiej, które przynoszą wymierne korzyści dla państwa, jak i pomniejsze dyscyplinki, które w zasadzie giną na arenie międzynarodowej. Osobiście nie widzę tu żadnych kolizji w równości. Obecnie sprawa ew. równości pojmowana jest zbyt szeroko, żeby nie powiedzieć - roszczeniowo.

Wydaje mi się, Dan, że obawy o zniknięcie niektórych związków ze sportowej mapy jest trochę (i na szczęście) radykalizacją, ale kto wie... mogę się mylić :-) Jestem tylko biednym, krnąbrnym studentem, który walczy z kuciem podręczników w miejsce pracy ze źródłami ;-)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
Teraz chyba będzie trzeba ograniczyć plany, szkoda.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
Pewnie teraz karate zrobi się ekskluzywne niczym tenis ;-) Na tenisa w Poznaniu już mnie nie stać. :? Nic tylko wracać do Pruszkowa :D

Ale to też dyskusja na temat tego, co jest działalnością 'przedsiębiorcy', a co nią nie jest.
  • 0

budo_gladiatorzyring
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
Z opinia poprzednika trudno sie nie zgodzić. Likwidacja sportu kwalifikowanego nie jest żadnym atakiem na system europejski. Większość krajów w Europie ani nie dotuje sportu ( nawet olimpijskiego) ani nie tworzy specjalnej formy, dla sportów popieranych przez Panstwie. należało by sobie odpowiedzieć przede wszystkim na dwa proste pytania:
- Czy sport w Polsce jest gotowy na usamodzielnienie. Moim zdaniem nie. Dotacje oczywiście można zastąpić sponsorami, jednak prawo obecnie nie promouje żadnego wpsierania finansowego. 2% odpis jest kwiatkiem do kożuszka. Rozmowy nad zmianami przepisów dotyczących sponsoringu prowadził każdy z rządów i do dzisiaj nie ma konkretów
- Czy społeczenstwo jest gotowe na sport, który będzie musiał pozyskiwać pieniądze. Likwidacja dotacji to droższe bilety wstępu na imprezy, to gminy zalewane wnioskami o dotacje. To rodzicie, którzy by pociechy mogły realizować się w sporcie będa musieli sięgnąć do kieszeni. Na pewno nie jestesmy krajem biedy, jednak procent osób, którzty mogą sobie pozwolić na taki gest jest o wiele mniejszy niż w krajach europy zachodniej.


MOim zdaniem zmiany te będa musiały nastapic, jednak obecnie jest na to za wcześnie. Zresztą pieniądze które otrzymują związki zagrożone są śmieszne do wszystkich innych dyscyplin. Pan minister zafundował 30 % podwyżki w ministerstwie to ponad połowe tej kwoty. Pamietajcie, też że część tych pieniędzy wraca w postaci podatków do panstw ( np wynajmy, zakupy, wynagrodzenia). Kiedyś wyliczyłem, że organizacja średniej klasy imprezy to kilanaście tysięcy podatku do panstwa w różnej formie ( noclegi, zywienie, wynajmy, transport itd). Zmniejszenie ich ilości to zmniejszenie i wpływu do kasy Państwa.

Uważam, że organizacje zagrożone powinny w jakiś sposób stworzyć grupę nacisku. Tak naprawdę właśnie liczby mogą przekonać ministerstwo do zmiany decyzji. Za rządów PIS brałem udział w pracach nad ustawą i mogę powiedzieć jedno. Projekt Ustawy to jeszcze daleka sprawa. Niech trafi do sejmu to tam już posłowie ją zniszczą :) Najwięszym zagrożeniem jest ograniczanie środków przez ministerstwo. W tym roku zabrano srednio 30 % związkom. Każdy następny taki ruch zachwieje organizacyjnie tymi związkami.
  • 0

budo_kkpzk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
wreście polskie związki ni będą dyktatem dla klubów i zabraniać im udziału w zawodach poza polskim związkiem- brawo ,a mistrzostwa polski zawsze były i będą sprawą wewnątrzną danej organizacji i nikt im nie może tego zabronić .To wyniki ze statutów ajkie zostały zatwierdzone w KRS-ach.Konstytucja jest najwyższym aktem prawnym w tym kraju i na 100% PZKT w trybunale konstytucyjnym i Sądzie najwyższym wygra.Precz z poslkimi związkami :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
według mnie i tak Fudokan i Tradycyjne działają dzięki znajomością.

W obecnej ustawie nie może być więcej niż jeden związek zajmujący się konkretną dyscypliną, a my mamy trzy związki karate... Mam wrażenie, że ten najnowszy, fudokanu działa najsensowniej.

W ogóle ruchowi karate żaden związek nie jest potrzebny. Ale to moje zdanie...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie

według mnie i tak Fudokan i Tradycyjne działają dzięki znajomością.

A PZK niby nie?

Mam wrażenie, że ten najnowszy, fudokanu działa najsensowniej.

Po czym wnosisz?
  • 0

budo_gladiatorzyring
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
1. Czemu Fudokan najlepiej? Ja nie rozumiem dlaczego wogóle został. Jedynym argumentem jaki znam to że wystepuje w M jak Miłość ( to nie żart bo o tym jest najwięcej na stronie tej organizacji) Powiedz ile było klubów przy zarejestrowaniu. Zresztą do dzisiaj nie wiadomo bo na stronie nie ma informacji. NIestety ale rejestracja Fudokanu jako PZ to takie samo nieporozumienie jak rejestracja PZ SUMO.
2. Czy piłka ręczna i siatkowa to też jedna dyscyplina, przecież początek taki sam.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
PZK był pierwszy i powinien pozostać jedyny, ino moco zmieniony, albo w ogóle usunięty.

Co do Fudokanu mam wrażenie, że to związek bardziej otwarty niż tamte.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie

Co do Fudokanu mam wrażenie, że to związek bardziej otwarty niż tamte.

I właśnie dlatego pytam. Po czym tak wnosisz, że bardziej otwarty?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
ze słuchu, to to takie wrażenie, którego nie poprę żadnymi dowodami ;)

prawda może być totalnie odwrotna więc mnie proszę poinformujcie, cobym nieświadomości nie żył ;)
  • 0

budo_mcz-kt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie

W obecnej ustawie nie może być więcej niż jeden związek zajmujący się konkretną dyscypliną, a my mamy trzy związki karate...

tyle, że w ministerialnym wykazie dyscyplin karate, karate tradycyjne i karate fudokan to trzy zupełnie oddzielne dyscypliny... tak jak taekwondo WTF i ITF.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
no i to jest według mnie chore ;)
  • 0

budo_kkpzk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie

PZK był pierwszy i powinien pozostać jedyny, ino moco zmieniony, albo w ogóle usunięty.

Co do Fudokanu mam wrażenie, że to związek bardziej otwarty niż tamte.

masz rację najlepszy to PZK tylko dzięki temu związkomi może nastąp[ić nowa era karate w kraju
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
to nie o to chodzi.

Żaden ze związków nie stworzy tej nowej ery niestety.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
może inaczej.

Po co związek sportowy w sporcie nieolimpijskim?
  • 0

budo_gladiatorzyring
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Projekt nowej ustawy o sporcie
Co ma piernik do wiatraka. PZK to drugi pod względem wiellkości związek w Polsce. W impreza w SW startuje o wiele więcej zawodników niż w większości Olimpijskich. Ministerstwo powinno wspierać sporty popularne a nie wyłącznie olimpijskie. Na tym polega demokracja. Dlaczego by móc byc reprezentantem polski musiałbys np wybrać skoki narciarskie. Kto finansowałby wtedy np zgrupowania. Chcialbyś sam płacic za straty i zgrupowania. Jelsli ma być dyscypliną sportową to musi być tryb szkoleniowy i startowy tak jak w sporcie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024