Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
175 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Założyłem ten temat licząc na możliwość wypracowania jakiejś wspólnej formuły zawodów w konkurencji kata. Czy istnieje taka możliwość? Czy "tradycyjni" z np.WSI mogli by rywalizować z zawodnikami WKF, gdyby odrobine zmienić formułe. Czy zawodnicy z K-Kan mogli by się spotkać z przedst. Shito-ryu, itd ? Co powinno być punktowane? Jak zrozumieć słowo "prawidłowo"?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
no cóż, nie ma bata żeby sędziowie znali kata ze wszystkich stylów, ale zawody są pewnym uproszczeniem dlatego jestem za ocenianiem "ogólnej: techniki, kime, stabilności itp.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Powiem Ci Jersey, że temat dość ciekawy. Miałem okazję być na zawodach w kata, w których udział brali zawodnicy kyokushin, shinkyokushin, shotokan i oyama karate. zasady oceny kata były dość proste. W stylach shotokan o Oyama powołaliśmy po jednym ekspercie, który w przypadku błędnego wykonania kata swojego stylu przez danego zawodnika przed werdyktem sygnalizował taki fakt sedziom trzymającym tabliczki punktowe. zawodnik taki otrzymywał od wszystkich punktację 6,1. Umówilismy się, że obowiązuje punktowanie 6,1 - 6,9 i liczy się jakość artystyczna :) prezentowanego kata. Innej mozliwości postepowania w takiej sytuacji nie widzę...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
dlatego z zawodów kata najbardziej mi leżą kata przy muzyce ;) :) :):)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
technika, stabilność-może inaczej :) być widziana w goju-ryu a wado-ryu? Co wtedy? Może oprzeć się o kata zalecane wWKF, ale tam chyba nie ma z KK, co wtedy?
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Tak, masz rację Laser byłem z przyjacielem, instruktorem Modliszki na pokazach form przy muzyce. Jedna z zawodniczek Red Tiger kung fu Pani Ewa prezentowała formę "modliszki". Myslałem, że mój kumpel sie posika ze smiechu :)
A zna się koleś, jest trzykrotnym vice - Mistrzem Świata w sanda i jednokrotnym v - ce Mistrzem Świata w formach podwójnych w Tradycyjnym Kung Fu.
:)
Zróbmy więc seienchin kata przy muzyce Ramsteina :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

technika, stabilność-może inaczej :) być widziana w goju-ryu a wado-ryu? Co wtedy? Może oprzeć się o kata zalecane wWKF, ale tam chyba nie ma z KK, co wtedy?


Ale widzisz ze jest stabilnie.
To trochę jak z dobrem i złem, wiesz co jest dobre a co złe, nie potrzebujesz formułki. Pomijając zgubione techniki widzisz jak kata jest robione dobrze lub po prostu poprawie i kiedy źle.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

technika, stabilność-może inaczej :) być widziana w goju-ryu a wado-ryu?

Ale widzisz ze jest stabilnie.
To trochę jak z dobrem i złem, wiesz co jest dobre a co złe, ...

Mnie się też wydaje, że poprawne technicznie to poprawne, a stabilne to stabilne.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Nie chodzi o to, że ktoś się przewraca ale o rozłożenie napięcia w ciele np. :D (innaczej pojmowana dynamika też)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Nie chodzi o to, że ktoś się przewraca ...

I właśnie w tym kontekście można ustalić pewne zasady, które są uniwerslane. Bo muszą takie być. Uważam, że się da.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
Dla shindojo



Risk rozwiń myśl,proszę.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

Risk rozwiń myśl,proszę.

Ilekroć sędziuję jakiś turniej i są zawodnicy z innych stylów (któych kata nie znam w kontekście kolejności technik) wówczas patrzę na jakość techniki od strony timingu, dynamiki i fizycznej poprawnoiści ruchu. Ponieważ zasady fizyki są dla wszystkich wspólne, wydaje mi się, że można tak zrobić.
Przykład: kiedyś na turnieju oceniałem zawodnika shotokan, któy wykonywał heian sohdan i po wykonianiu trzech kroków z age uke stanął na 4 sekundy. Dla mnie ewidentny błąd w timingu lub zapomniał techniki. Potem mi powiedział, że taki im kazano wykonywać bo tak jest ładnie. Po co? Bez sensu raczej.

P.S. Okazało się, że gość nawet sobie liczył w myślach do 4-rech.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

patrzę na jakość techniki od strony timingu, dynamiki i fizycznej poprawnoiści ruchu.

-właśnie, że chyba nie


na 0.38 jest facet, który idealnie (moim zdaniem) zrozumiał zasade treningu i wykonania kata zalecaną przez twórce stylu (jakiś talent lub niesamowita dbałość o przekaz). Na żadnych znanych mi zawodach shotokanu (tradycyjny lub nowoczesny) by nie przeszedł ze względu na dynamike ruchu i timing :D
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

na 0.38 jest facet, który idealnie (moim zdaniem) zrozumiał zasade treningu i wykonania kata zalecaną przez twórce stylu ...

To słusznie będzie jak będzie startował w zawodach stylowych tylko, bo faktycznie wg. moich kryteriów brak tam timingu, kime i nawet dobrej postawy i pozycji. I jeszcze zadaje cios z ruchem środka ciężkości do tyłu 0.40s.

To już jest zgodne z tym co mówie:[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

jeszcze zadaje cios z ruchem środka ciężkości do tyłu 0.40s.

-inne bunkai, następuje tam odciągnięcie z jednoczesnym ciosem w przeciwnym kierunku.Pozycje mamy zupełnie inne :) .

Suzuki jest niekwestionowanym autorytetem aczkolwiek jego kata różnią się od tych wykonywanych (stare filmy) przez Otsuke, a zupełnie przez Fukazawa (w drugą strone)-szefa technicznego.

Jak znależć właściwy osąd?
  • 0

budo_mcz-kt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
W wiekszości zawodów na które jeżdżę oceniana jest głównie dynamika, oraz ogólnie pozycję (bo te są w miarę podobne wszędzie), wzrok, i ogólny poziom techniczny- no i oczywiscie jak to wcześniej w tym temacie wspomniano poziom artystyczny. Jeśli chodzi o schemat, timing, sposoby generowania siły itp to tego nie ocenia się (bo nie bardzo jest jak gdy startują w jednej kategorii zawodnicy z taekwondo WTF, ITF, Tang Soo Do, Goju Ryu, Kyokushinu, Kung Fu, ... itd)
Jeśli chodzi o schemat - to ocenia się tu tylko ogólne wrażenie tego czy zawodnik się nie pomylił (zachwiania, widoczne przestoje, zawachania itp) bo o ile kolejność ruchów kilku kata z karate, paru poomse i tuli z taekwondo można znać to wszystkich się na pewno się nie zna.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

...sposoby generowania siły ...

A czy przypadkiem nie jest tak, że siły nie można generować na wiele sposobów? Większość będzie się wtedy wykluczać. Stoję na stanowisku, żę fizyka jest wspólna dla wszystkich i sędiowie powinni o tym wiedzieć i tak oceniać. W przeciwnym wypadku to trochę gdybanie będzie. Tak myślę.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi
No to może narzucić, które trzeba wykonać i zobowiązać sędziów by je znali (WKF) lub kazać nadsyłać materiały poglądowe jak powinno być, albo stworzyć baze "dany" -standartów wykonania?

Stoję na stanowisku, żę fizyka jest wspólna dla wszystkich

-no tak ale inny jest np. sposób działania diesla a inny wankla, chociaż efekt powinien być ten sam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

No to może narzucić, które trzeba wykonać i zobowiązać sędziów by je znali (WKF) lub kazać nadsyłać materiały poglądowe jak powinno być, albo stworzyć baze "dany" -standartów wykonania?

W sporcie tak by było optymalnie, tylko wtedy bedą to zawody stylowe już. Ale z drugiej strony kata jest po to, żeby szukać technicznego optimum i to optimum pewnie jest wspólne dla wszystkich. Tyle, że jedni są od niego dalej inni bliżej.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ocena wykonania kata, tradycyjni a sportowi

zobowiązać sędziów by je znali ...

Taka rola sędziów. Im więcej wie i rozumie tym jest lepszy jak sądzę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024