Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o bieganie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pytanie o bieganie
W kwestii biegania jestem zielony. Biegałem już co prawda trochę latem, ale zupełnie bez żadnego planu czy koncepcji, od tak sobie. Chciałem jednak zapytać, czy są jakieś konkretne plany biegania, czyli jak biegać, jak długo, ile itp.

Jeszcze jedno, czy moglibyście polecić mi jakieś tanie, ale w miarę dobre jak na cenę buty do biegania? Czyli nie na tyle tanie, żeby mi się rozleciały podczas 1 sesji. :P

Pozdro
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
tak na szybko?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ja biegam teraz 3x w tygodniu (nd, wt, czw) i na zmiane (bieg/odpoczynek):
30s/60s x10
3min/1min x5
9/1 x3
30min

i w koncu nauczylem sie biegac na srodstopiu, dzieki sprintom glownie.

buty jakies asics albo new balance, albo adidas albo nike ;) a najlepiej to na trawie/piasku na boso.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
plan zalezy od tego co chcesz osiagnac. a jesli chodzi o tanie buty a dobre do biegania to jest taka bodajze hiszpanska firma Jama na bucie widnieje takie sredrne "J". Buty sa nie zle niektorrzy maratonczycy w tym biegaja a sa tansze od asics.
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Dokładnie tak jak piszą wyżej, wszystko zależy od zamierzeń, w skrócie ...

jeżeli chcesz biegać na spalenie tłuszczu, czyli też poprawioną wydolność tlenową jak i ogólne utrzymanie formy tu musisz biec jak najwolniej a jak najdłużej, czyli minimum 50 min żeby jakieś efekty były

jeżeli na wzmocnienie nóg to robi się w trakcie biegu tak zwane odcinki, ale o tym musiałbyś dokładniej poczytać

Oprócz tego portalu podanego wyżej inny świetny to maratonypolskie.pl, poszukaj tam wiadomości odnośnie jak biegać, dodatkowo świetną sprawą są biegi masowe, w weekendy jest ich trochę w Polsce organizowane, więc zapewne coś koło siebie znajdziesz, biegnie około 100 - 1000 osób w zależności od imprezy, zwykle za przebiegnięcie jest jakiś medal, tak że zabawa przednia a i Ty masz z tego korzyści, kalendarz znajdziesz na tej www co podałem.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie

jeżeli chcesz biegać na spalenie tłuszczu, czyli też poprawioną wydolność tlenową jak i ogólne utrzymanie formy tu musisz biec jak najwolniej a jak najdłużej, czyli minimum 50 min żeby jakieś efekty były

Dołączona grafika

jeżeli na wzmocnienie nóg to robi się w trakcie biegu tak zwane odcinki, ale o tym musiałbyś dokładniej poczytać

interwaly nie raz byly tu omawiane. na wzmocnienie nog i tak najlepsze uphille :twisted:
gdybym sie ich nie bal, to bym biegal :oops:
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Nie rób takich min ... tylko napisz o co Ci chodzi :)

Czy coś co napisałem nie jest prawdą ?

Fakt, interwały się to nazywa a kolega biega więc w tym temacie odpowiadam dlatego nie pisałem nic o żadnych górkach, bo co ma bieganie do innego rodzaju treningu ?
  • 0

budo_arvo22
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Novo chodziło zapewne o to, że do spalania tłuszczu nie trzeba biegać jak najdłużej, aby to było najbardziej efektywne...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie

Novo chodziło zapewne o to, że do spalania tłuszczu nie trzeba biegać jak najdłużej, aby to było najbardziej efektywne...

tia.
a juz napewno nie jak najwolniej, bo wtedy od chodzenia mialbym juz niedowage :roll:
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Generalnie na calu mam utrzymanie dobrej kondycji, także dobry trening dla nóg. Z tłuszczem problemów nigdy nie miałem, ale też przy okazji mógłbym utrzymać niskie BF.
  • 0

budo_arvo22
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
czyli jednak interwały będą idealne :wink:
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Kiedy właśnie odnośnie spalania tłuszczu to jest tak jak piszę,

chodzenie nie daje nam odpowiedniej liczby HR, musimy działać maksymalnie na poziomie 50% maks. HR więc po przekroczeniu nie spalanie tłuszczu nie będzie miało miejsca, albo jak kto woli nie będzie tak efektywne, więc jogging czy też wolny bieg to właśnie najbardziej efektywna sprawa odnośnie spalania tłuszczyku, pamiętać jednak trzeba że procesy spalania tłuszczu włączają nam się dopiero po spaleniu glikogenu mięśniowego i to zajmuję około 30-40 min wolnego biegu, dlatego też im dłuższy powolny bieg, tym spalanie będzie efektywniejsze.

no chyba że źle piszę i o czymś nie wiem to piszcie :)
  • 0

budo_arvo22
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
w przypadku takim jak opisałeś tłuszcz spalany jest tylko w trakcie tego wysiłku, a gdy stosujemy interwały, to nawet po krótkim (intensywnym) treningu tłuszcz spalany jest jeszcze przez wiele godzin.
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Tłuszcz jest spalany kiedy leżymy, siedzimy, chodzimy i wykonujemy jakiś średnio intensywny wysiłek. Faktycznie najefektywniej jest spalany w przedziale 50-60% max. HR, po ok. 30-40 minutach (różne źródła podają różne liczby). Cardio ma tą wadę, że po treningu metabolizm szybko wraca do stanu sprzed treningu. (I jest strasznie nudne, ale to moja własna opinia. ;) )

Podczas interwałów tłuszcz nie jest prawie w ogóle ruszany, bo pobranie energii z niego trwa dość długo, a energia jest potrzebna natychmiast i w dużych ilościach. Spalany jest więc glikogen z mięśni (a jeśli go brakuje, rozkładane są same mięśnie). Za to przez ok. 24 godziny po interwałach metabolizm jest przyspieszony i ciało się regeneruje po intensywnym wysiłku, co wymaga sporo energii uzyskiwanej m.in. ze spalania tłuszczu. Trening trwa ok. 10-20 minut (nie licząc rozgrzewki) i wg badań ta metoda jest efektywniejsza niż cardio. (I ciekawsza. Nie ma to jak dać z siebie wszystko i ledwo trzymać się na nogach, ale to znowu tylko moja opinia. ;) )

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Hmmm ... a tego o interwałach to nie wiedziałem :) Bedę miał na to uwagę.

Co do nudności to nie wiem skąd jesteś ale u mnie w mieście jest fajny fitness club gdzie można sobie wskoczyć na bieżnię i robić cardio a jeżeli się nudzisz to przed Tobą jest plazma z Vivą a obok na bieżniach biegają piękne łanie :P I zagadać można w razie czego :) Jednak fakt faktem nie bywam tam zbyt często bo to jest jakiś tam wydatek :) Ale ... W lato fajnie się biega po osiedlu i przegląda miny ludzi ... jedni popatrzą się na Ciebie i jakby popukają po głowie ... a inni, albo jakieś dziewczyny popatrzą na Ciebie tak że aż ślinka będzie im ciekła, co widać :) No i do tego fajną sprawą są biegi masowe, nie sposób się tam nudzić :)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
jet na kondycje jak juz taka masz fajnie robic sobie takie sety np 500, 1000, 1500 i wdol. starasz sie jak najszybciej te odcinki zrobic. Przerwy na poczatku ustalasz sobie sam a stopniowo je zmieniejszasz tak samo z czasem zwiekszasz dystans.
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
Nie stać mnie na takie luksusy. ;)
Najdłuższy dystans jaki obecnie biegam to 1 mila, ale bardzo rzadko. Najczęściej to dystanse od 50 do 400m. Jestem chyba jedyną biegającą osobą na osiedlu i chyba jedną z kilku w mieście (może po prostu się ukrywają, ale w Sosnowcu widziałem tylko 4 biegające osoby), więc i tak ludzie patrzą się na mnie jak na głupiego. Raz słyszałem, jak jacyś robotnicy komentowali moje sprinty pod górkę. Delikatnie mówiąc, mieli mnie za idiotę. :)

Hmm... w sumie jedyna kobieta, która patrzyła na mnie porządliwie w czasie treningu to jakaś stara baba z okna, która patrzyła, jak się podciągam na placu zabaw. :lol: Może jednak warto zaineresować się dłuższymi dystansami. Dyszący, czerwony na twarzy i plujący facet chyba nie wygląda zbyt atrakcyjnie. ;)

A właśnie, czy tylko ja się tak ślinię podczas biegania? :P
  • 0

budo_arvo22
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie
ja po skończeniu interwałów też pluje bez przerwy :lol: a najlepsze miny przechodniów i tak można zaobserwować biegając rano, np. o 5 czy 6 :)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie

A właśnie, czy tylko ja się tak ślinię podczas biegania? :P

blood, sweat, snot, saliva and tears ;)
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o bieganie

Nie stać mnie na takie luksusy. ;)

No niestety to kosztuje ... Ale każdy wie że co wiąże się z kobietami wiąże się również z dużym nakładem finansowym :P

Jestem chyba jedyną biegającą osobą na osiedlu

Nie wiem jak to wygląda w Sosnowcu ale jeżdzę trochę bo biegach masowych i w Katowicach jak i w Dąbrowie są kluby biegacza amatorskiego tak że tam trochę ludzi biega rekreacyjnie, no i jest też trochę imprez biegowych na Śląsku, niedługo będzie bieg Silesia -> silesiamarathon.pl -> jak nie biegasz długich dystansów to trudno startować ale jak będziesz miał czas to jedź i zobacz, myślę że warto.

Może jednak warto zaineresować się dłuższymi dystansami. Dyszący, czerwony na twarzy i plujący facet chyba nie wygląda zbyt atrakcyjnie. ;)

Podczas takiego biegu masz nie raz myśli o tym żeby stanąć, poddać się itp. jak dobiegniesz do mety daje Ci to niesamowitą satysfakcję nie mówiąc już o tym jak bardzo przydaje się taka psychika podczas walki.

A właśnie, czy tylko ja się tak ślinię podczas biegania? :P

Interwałów nie biegam, a normalnie się nie ślinię :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024