Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pełno kontaktowe walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
243 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
1. Kriss, bedziesz na SMDFie?

2. Masz jakieś filmiki z Waszych sparingów w rękawiczkach?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Na jakieś 80% będę.

Nie kręciliśmy tego. Taka długość broni nie jest naszą domeną, więc pewnie na razie nie mamy się czym chwalić.

Nie dostałem czystego uderzenia w rękawice motocyklowe. Obcierki i uderzenia "przez broń" swobodnie wytrzymałem (na razie)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki

Jeżeli za mocno dostanę to zamienimy shinai na fukuro. :D

Weź pod uwagę, że kashimowe fukuro jest znacznie sztywniejsze i znacznie (1.5x) cięższe i sporo krótsze niż kendocki shinai.

możliwość nadania broni jak największego przyśpieszenia w jak najkrótszym czasie.

Mechanizm nadawania tego przyspieszenia przed kontaktem z celem jest różny od mechanizmu przekazywania siły w trakcie przecinania celu. Dlatego właśnie mowa o te-no-uchi.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki

Mechanizm nadawania tego przyspieszenia przed kontaktem z celem jest różny od mechanizmu przekazywania siły w trakcie przecinania celu. Dlatego właśnie mowa o te-no-uchi.


Ale w dalszym ciągu "mechanizm wyzwalający" musi być sprawny. Można go bezpiecznie podkręcić.

Do tego jakiego byś ruchu nie wykonywał, to im szybciej go wykonasz tym ... lepiej.

Natomiast metody generowania siły cięcia o których mówisz ćwiczy się bardzo podobnie w ćwiczeniu łączonym lub/i osobno.

Dlatego jest pytanie o akcent:
- siły w szybkości
czy
- samej szybkości

W szermierce sportowej wystarczy dotknąć, w nie sportowej trzeba uderzyć. Im cięższa broń tym większa zmiana akcentu. Ale i tu i tu jako składowa, siła dynamiczna jest potrzebna.

Teoria sportu (i praktyka) pozwala je wypracować w potrzebnej funkcji ruchu/technice.

Pytanie czy taki trening jest potrzebny? Na pewno nie jest obowiązkowy.
Wiele tradycyjnych systemów nie widzi potrzeby takiego treningu. Albo trenuje szybkość na zasadzie wydanej komendy np " musisz uderzać szybciej!" i potem 40 minut ciągłych powtórzeń

Ja mam "narzędzia" do takiego treningu i potrzebę jego wykonywania. Rozumiem, że nie każdy :)


Co do broni to wolę się nie przyzwyczajać do jednej długości :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
hej
jesli chodzi o sparingi to mam okazje dosc czesto uzywac fukuro shinai i to w dwoch rodzajach,
taki o jakim pisze Graf (shinai bambusowy obszyty skora) - jest to dosc twarda bron ale zarazem nie za ciezka i dosc szybka,
oraz shinai bambus owiniety pianka (cos jak kalimata) i obszyty skora,
bron znacznie mieksza w kontakcie, ale znacznie tez ciezsza i duzo bardziej przewazona do przodu a co za tym idzie powolniejsza w uzyciu
pierwszy shinai stwaza pewne ograniczenia w sparingu pelnokontaktowym, naprawde mocne uderzenie (ciecie) moze spowodowac kontuzje i to wcale nie taka drobna,
drugi znacznie bardziej pochalnia sile ciosu, ale nie da sie ukryc ze mocne ciosy sprawiaja spory bol trafionemu

ponadto mialem okazje cwiczyc shinai do kendo, wg zasad kendo w pelnej zbroi, lub bez ochraniaczy na zasadzie jak kto umie tak walczy :)
na tej zasadzie tez cwiczylem na bokken, jo oraz kij od miotly jak i cala miotle rowniez :)

moje wnioski z tych pojedynkow sa zblizone ja mniemam do wnioskow wiekszosci z Was
1. im grubsza bron bierzemy i bardziej sie zaslaniamy grubsza zbroja, to walki zamieniaja sie w mlucke niewiele wnoszaca do walki z bronia
2. im bardziej sie rozbieramy z ochraniaczy i bardziej boimy sie uzywac grubej broni, to uzywamy np chambary, wtedy walki zamieniaja sie w gry zrecznosciowe, jeszcze mniej majace wspolnego z walka z bronia
3. jedyna realna forma treningu, jest walka na bron ostra, bez zadnej formy ochrony - jest ktos chetny?

ja bez waznego powodu nie mam ochoty na taki trening, a Wy?

dlatego moim zdaniem dosc dobrym kompromisem pomiedzy tymi skrajnosciami jest trening z fukuro shinai
stanowi on taki zloty srodek pomiedzy sila broni i ochrona "zbroi"

oczywiscie nijak sie ma ten trening do walki ciezkozbrojnych rycerz, ale doskonale nadaje sie do szlifowania umiejetnoscu indywidualnych rycerza

ponadto duzo bardziej cenie walke na drewno bez ochrony niz na zelazo w ochraniaczach, filmiki ktore ogladalem z Federa czy innych tego typu organizacji,
tylko mnie do tego przekonuja z prostej przyczyny, ubierajac zelazo, ubieracie mocna ochrone przeciw niemu, na tyle mocna ze zyskujecie pewnosc wyjscia bez szwanku z pojedynku
to calkowicie zmienia sens walki, oczywiscie to jedyna rozsadna wersja takiego treningu.... nikt normalny nie bedzie ryzykowal inaczej
ale wlasnie to jest pulapka :)

z doswiadczenia z walk na drewno bez oslony wiem, ze kazdy boi sie zaatakowac...
z doswiadczenia z walk w zbroi wiem, ze nikt niczego sie nie boi....
z fukuro wiem ze strach jest adekwatny do spodziewanego bolu, ale jest do przezwyciezenia w chwili pewnosci, ze to dobra chwila na atak....

jesli ktos ma ochote ze mna pocwiczyc, zapraszam, ale nie gniewajcie sie ze to nie ja przyjade do Was :) mam juz swoje lata, ponadto dysponuje miejscem i czasem na miejscu :)
zapraszam na wspolny trening i wymiane doswiadczen, a im ktos rozsadniejszy tym na wiecej bedziemy mogli sobie pozwolic

co prawda planowalem przyjechac na SMDF, ale zycie sie tak uklada, ze raczej sie to nie uda, zbyt duzo mam zobowiazan na sobie, moze za rok ...
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Zostają jakieś ślady na twarzy i dłoniach po trafieniu fukuro bez używania ochraniaczy?


Chodzi mi o ślady typu pęknięta skóra czy złamana kość. Nie chciałbym tak dostać ani naznaczyć kolegi.


Rozumiem, że oko można podbić. Czy myślisz że istnieje ryzyko wybicia oka?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
slady w postaci siniakow, oraz otarc sie zdarzaja
wybicie oka byloby mozliwe przy pchnieciu w oko, dlatego nie stosujemy pchniec powyzej klatki piersiowej, a konkretnie stosujemy tylko na splot i pod zebra

zdarzyl sie tez kilkakrotnie krwiaczek pod paznokciem przy blokowaniu ciecia przeciwnika palcem na rekojesci miecza :)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Ja raz koledze prawie wyjąłem oko fukuro, oczywiście nie celowo, on myślał że zabiorę miecz a ja stwierdziłem że nie tym razem i było zderzenie, na szczęście poza małym rozcięciem powieki nic się nie stało.
  • 0

budo_tharfin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 539 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Więc czy nie lepiej zainwestować w takim przypadku w maskę szermierczą jednak? Oko jak wypadnie to już chyba nie wróci pełnosprawne...To plus dobre rękawice jest wg mnie tym minimum, które należy mieć do sparingów, żeby uniknąć smutnych incydentow: niezależnie od tego jak tough jesteś czy też jaką konwencje wyznajesz, bo wypadki chodzą po ludziach.

Pozdro600
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Maska myślę bezwzględnie bo chroni oczy i szyję.

U mnie na razie shinai jako broń i staram się przejść za zwykłe skórzane rękawiczki.

Zastanawiam się czy to dobry pomysł w kontekście informacji o możliwych złamaniach czy pęknięciach.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
ps zastanawiam się ale na razie i tak testuję( na sobie :D )

Jak ktoś mnie poważniej przetrąci to zamienię shinai na fukuro albo założę grubsze rękawice.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
my juz tak od kilku lat cwiczymy i nie bylo zadnych nieszczesci i tak ma pozostac
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
tzn shinai na jakieś skórzane rękawice?

Tak się dopytuję bo nie chcę wyważać otwartych drzwi.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
wszystko napisalem wyzej
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Spotkaliśmy się z Kendoką na delikatnym sparingu

Shinaje z tsubą, maski szermiercza i men. Rękawice skórzane i wełniane.
Całe ciało jako obszar trafienia.

Obyło się bez większych kontuzji. Uderzenia nie były wykonywane z całej siły. (dzięki Kendoka :D )

Okazuje się, że spokojnie można sparować. Maska oczywiście niezbędna. Na szczęście nasze zabezpieczały gardło, bo pchnięcia też się odbyły.

Zamierzamy to z Kendoką powtarzać bo było fajnie.

Zapraszamy też chętne osoby. Nie ma chamstwa tylko wzajemna kurtuazja :D , no i w miarę ostre wymiany uderzeń :) . W soboty lub niedziele

Ja oczywiście żaden debeściak nie jestem, ale z chęcią posparuję z osobą o innych odruchach i technice.


[img][img]http://images8.fotosik.pl/148/b0fb73f0101e8405.jpg[/img][/img]

[img][img]http://images8.fotosik.pl/148/511c5a9bdebfa99c.jpg[/img][/img]

[img][img]http://images8.fotosik.pl/148/d5547cdb346ae49f.jpg[/img][/img]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Brawo! tak trzymać tego typu wzajemne spotkania bardzo rozszerzają światopogląd na szermierkę. Jeszcze ze dwa max trzy miesiące i też się piszę ;)
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Baaardzo fajny sparing. Dzięki wielkie Kriss. Dzięki wielkie dla wszystkich nożowników z grupy za ciepłe przyjęcie i pokazanie wielu (mimo krótkiego spotkania) nowych dla mnie rzeczy. W ogóle baaardzo fajna atmosfera spotkania i treningu. Bardzo mi się podobało to co chłopaki ćwiczą i robią :) . Myślę, że jak się "rozpykamy" bardziej i wskoczymy w nową konwencję będzie jeszcze ciekawiej.
Czekam z niecierpliwością na kolejne spotkanie.
Arigato Gozaimasu!
  • 0

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Gratulacje. Pierwsze koty za płoty ;)

PS.
A macie jakiś filmik?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
Właśnie się uczę linkować.

Mam nadzieję że się uda


Filmików było ze trzy, ten pokazywał chwilę akcji :)



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
obopólne trafienie na koniec



GrafRamolo czekamy z niecierpliwością, na innych też

Jan Chodkiewicz, jaki ten świat mały co? Wspólnych dobrych znajomych mamy. :D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Pełno kontaktowe walki
ps. chociaż nie, ja dostałem pierwszy w żebra :? :D
niestety nie było obopólne
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024