Skocz do zawartości


Zdjęcie

O KATANA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_apablo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

O KATANA
Czy może ktoś mi pomóc, chciałbym uzyskać info o O Katanie, wiem tylko że jest to dłuższy miecz. Mam 195 cm wzrostu, czy jest to miecz dla mnie, czy w ogóle długość miecza nie jest zależna o wielkości człowieka. Proszę o pomoc.
  • 0

budo_lars
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: O KATANA
To co masz na myśli to ōdachi, wielki miecz.
Tak, długość ostrza i rękojeści teoretycznie powinna być dobierana do wzrostu i długości ramion ćwiczącego (napisałem teoretycznie, gdyż niektóre szkoły używają krótszych lub dłuższych mieczy, be ze względu na rozmiary ciała uczniów). Jednak, nawet w Twoim przypadku, nie będzie to ōdachi. Są specjalne tabelki według większość ludzi dobiera długość ostrza którym ćwiczą (na szybko: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest tabela długości ostrza do wzrostu), ale najlepiej spytać swojego nauczyciela.
  • 0

budo_apablo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O KATANA
Czym jest więc O KATANA?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: O KATANA

Czym jest więc O KATANA?

To pewnie jedno z kilku alternatywnych czytań 大刀. W kontekście sztuk walki to słowo czyta się np. daitou, a np. zapisywana tymi samymi znakami nazwa gry komputerowej byla czytana jako daikatana.

A oodachi (大太刀) tez by się na siłę dało tak przeczytać, ale wtedy by wyszło coś w rodzaju Oo-oo-katana. :D
  • 0

budo_riddick
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O KATANA
jeżeli szukasz broni japońskiej o takiej długości to jest to O-DACHI i to i tak ma tylko ok 150cm-170cm wyobrażasz sobie walke mieczem 2m ja nie co prawda pewien król miał taki ale tylko do koronacji weź sobie kij o wadze ok 3kg i długość 2m i pomachaj wygodne ?? katana to miecz o długość 60-70cm moja ma 72cm ostrza 106 całość
  • 0

budo_riddick
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O KATANA
O-DACHI to poza tym miecz przeciwko jeździe konnej
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024