Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
457 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Organizacja w której trenuję jest "bardzo" wyspecjalizowana w rywalizacji sportowej.Posiadamy mistrzów świata i europy-kumiciarzy, mimo naprawdę nowoczesnych metod treningowych wszyscy jesteśmy stale zamęczani katami.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wiem, że w Polsce, w jedynym klubie WKF odnoszącym światowe sukcesy też kata są bardzo ważną metodą treningową
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Dlaczego sądzisz, że ta metoda nieskutkuje?
Może trzeba znależć to odpowiednie, które pasuje do nas?
Czasami mam też odczucie, że uczy się ich zbyt dużo zamiast zapoznawać z nimi i pozwolić trenującym na wybór "tych właściwych", może chodzi o pewien przekaz?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Myślę, że na użytek dyskusji możemy przyjąć, że formy/kata to element przygotowania do walki bez ograniczeń i zasad w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
WKF to forma rywalizacji sportowej semi kontakt. Jak narzędzie stworzone do walki na full ma być przydatne w walkach semi?

W przypadku walki ciągłej light/full przy ograniczeniach w rodzaju i poziomie wykonywanych ataków, w którym miejscu widzisz przydatność form zawierających techniki niedozwolone przez sport? Wyrzucić z form techniki niedozwolone? Jak wtedy będą wyglądać kata i jaką wiedzę będą zawierać?
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

Myślę, że na użytek dyskusji możemy przyjąć, że formy/kata to element przygotowania do walki bez ograniczeń i zasad w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.


Wedle podanej definicji, jeśli dany sport/sztuka walki nie posiada kata jako elementu przygotowania, nie może być uznana za zdatną do "walki bez ograniczeń w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia". To masz na myśli?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Gdzie to wyczytałeś?
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Wszelka rywalizacja sportowa pozwala sprawdzać tylko pewne cechy zawodnika:siłe,szybkość,precyzje,czyli tylko mały wycinek tego co jest w katach. Do tego celu wystarczy ćwiczyć kombinacje, będzie szybciej i łatwiej, ale w karate o to chyba nie chodzi.Kata są metodą tak samo dobrą jak inne, ale czasochłonną, coś za coś. Sport wymaga szybkich wyników, więc selekcjonuje się zawodników i stara się szybko podnieść ich umiejętności. W katach wszyscy mają szanse na progresje, najsłabsi i najwolniejsi też dojdą do jakiś satysfakcjonujących efektów tylko potrzeba czasu, czasu i czasu.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Jersey, w jaki sposób może być przydatne ćwiczenie form/kata w trakcie przygotowań do walk semi kontaktowych? Kata zakłada wykonywanie technik maksymalnie destrukcyjnych unieszkodliwiających przeciwnika. W semi kontakcie nie można nikogo mocno uderzyć. O unieszkodliwieniu już nie wspominam.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Bo semi jest dodatkiem do karate, jedną z form rywalizacji. Umiejętność zadawania ciosów jest ćwiczona wszędzie, natomiast siła z jaką są zadawane na zawodach to zupełnie inna sprawa.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

Gdzie to wyczytałeś?


W Twojej "definicji na użytek dyskusji", bo skoro coś nie zawiera się w definicji to jest z nią niezgodne, tak?

Kata są metodą tak samo dobrą jak inne


skoro tak jest, że wystarczy ćwiczyć kata - najwyraźniej jakiekolwiek bo nie wspominacie o żadnych konkretnych, lub chociaż jakiejś grupy niezależnie jakie kryterium podziału się przyjmie (styl, mistrz, miejsce powstanie etc.) to tak jak stwierdzić, że "machanie rękoma jest dobrą metodą dla bokserów".

Sport wymaga szybkich wyników

Sport od zawodników wymaga przede wszystkim dobrych wyników. Inni, uprawiający sport rekreacyjnie mają szanse na progresje, najsłabsi i najwolniejsi też dojdą do jakiś satysfakcjonujących efektów tylko potrzeba czasu, czasu i czasu.
BTW. Nabywanie umiejętności samoobrony również powinno następować relatywnie szybko.

Kata zakłada wykonywanie technik maksymalnie destrukcyjnych unieszkodliwiających przeciwnika. W semi kontakcie nie można nikogo mocno uderzyć. O unieszkodliwieniu już nie wspominam.


Nie widzisz tutaj podobieństwa między semi-kontaktem a kata? Tak więc wykonując dane kata nie można nikogo mocno uderzyć. O unieszkodliwieniu już nie wspominam.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Mrozek, nie ma dobrych i złych kata. są tylko żle zrozumiane i żle nauczone.Machanie rękami pod kontrolą trenera jest też jedną z wielu metod bokserskich :D . Trzeba tylko w jednym i drugim przypadku stosować to w odpowiednim celu.
Progresja w samoobronie może nie zależeć tylko od umiejętności uczącego , ale i od wielu cech ucznia.Różne metody dla różnych ludzi.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
„W Twojej "definicji na użytek dyskusji", bo skoro coś nie zawiera się w definicji to jest z nią niezgodne, tak?”

Mrozek przeczytaj z uwagą moją wypowiedź i wskaż mi fragment, gdzie napisałem, że kata to jedyna metoda przygotowująca do walki bez ograniczeń i zasad w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Tylko wtedy, kiedy znajdziesz takie stwierdzenie będziesz mógł twierdzić:” Wedle podanej definicji, jeśli dany sport/sztuka walki nie posiada kata jako elementu przygotowania, nie może być uznana za zdatną do "walki bez ograniczeń w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia".



„Nie widzisz tutaj podobieństwa między semi-kontaktem a kata? Tak więc wykonując dane kata nie można nikogo mocno uderzyć. O unieszkodliwieniu już nie wspominam.”


Ale o co Ci chodzi? Chcesz porównywać dwie dyscypliny sportowe walkę semi kontakt i kata? Ale jakie kata indywidualne czy drużynowe? A może kata z kick boxingu?
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Myślałem, że mówimy o katach i semi-contakcie jako o metodzie nauki karate 8O
-jednej z wielu i uzupełniającej się.
Kata nie są tylko zbiorem technik uderzanych i kopanych, jest tam dużo innych informacji.Wszystko zależy od tego jak się je wykonuje i czego się w nich szuka (siła, prędkość, oddychanie, kondycja ...itd).
No i najważniejsze jak mawiał Romanowicz-"...cóż znaczą kata bez trenowania bunkai...".
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

Mrozek przeczytaj z uwagą moją wypowiedź i wskaż mi fragment, gdzie napisałem, że kata to jedyna metoda przygotowująca do walki bez ograniczeń i zasad w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Tylko wtedy, kiedy znajdziesz takie stwierdzenie będziesz mógł twierdzić:” Wedle podanej definicji, jeśli dany sport/sztuka walki nie posiada kata jako elementu przygotowania, nie może być uznana za zdatną do "walki bez ograniczeń w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia".


Napisałeś, że kata jest elementem takiej nauki, i dokładnie to samo przytaczam w cytacie oraz swojej wypowiedzi - zaufaj mi czytam uważnie, a co ważniejsze staram się ze zrozumieniem. Element to część składowa. Wcześniej napisałeś, że karate ukierunkowane na sport (inaczej herezja kickbokserska), nie wykorzystuje kata jako części składowej prowadzącej do szeroko rozumianej nauki samoobrony , ponieważ ma inne cele (sportowe). Teraz natomiast napisałeś, że kata nie jest jedyną metodą prowadzącą do takiej nauki, ani nawet nie jest koniecznym składnikiem. Tak więc, skoro nie jest czymś elementarnym w nauce samoobrony to znaczy, że można nauczyć się samoobrony nie wykonując kata. Na czym więc polegać ma herezja, o której piszesz stronę wcześniej? Na tym, że w niektórych stylach metodą kształcącą umiejętność samoobrony jest rywalizacja sportowa i droga która do niej prowadzi? Wyjaśnij szerzej!


Ale o co Ci chodzi? Chcesz porównywać dwie dyscypliny sportowe walkę semi kontakt i kata? Ale jakie kata indywidualne czy drużynowe? A może kata z kick boxingu?


O nic nie chodzi :) Po prostu spoglądam z jaką łatwością tworzysz argumenty, które są na tyle ogólnikowe, że można je wykorzystać w prawie dowolny sposób - i ja to sobie dla tak zwanych "jaj" zrobiłem. Acha... skoro już tworzysz definicję kata "na potrzeby dyskusji" to chociaż jako autor - trzymaj się jej :) i nie pisz o jakichś "kata" w kickboksingu ;) a te w wydaniu karate sportowego weź co najmniej w cudzysłów. No chyba, że celowo stworzyłeś definicję, aby się z nią nie zgodzić :-) Co jest oczywiście dopuszczalne - jeśli debatujący na taką definicję przystaną :-)

Mrozek, nie ma dobrych i złych kata. są tylko żle zrozumiane i żle nauczone.Machanie rękami pod kontrolą trenera jest też jedną z wielu metod bokserskich


To zależy od podejścia ;) Kata w przeciwieństwie do innych metod nie jest przedmiotem badań środowiska akademickiego. Metody takie jak np. różne formy machania w różnych konfiguracjach - są, stąd "sweet science" jako przydomek boksu w j. ang. Łatwiej jest więc odróżnić złe metody od dobrych, a z kata niestety tak się nie da, co nie znaczy że wszystkie są dobre. To tak jak stwierdzić że wszystkie istoty jakie chodziły po tym świecie były doskonałe. Nie były, bo większość wyginęła. Czasy się zmieniają, dochodzą nowe metody, inne odchodzą w zapomnienie, więc z pewną dozą ostrożności formułowałbym wnioski o tym, że i np. wszystkie kata są "great". Wydawało mi się, że jeśli wie się "po co wykonuje się" dane kata (w sensie innym niż musztra lub lekcja historii) to można udzielić - no nie definitywnej odpowiedzi, ale chociaż "rzucić" tezą, myślą, propozycją, spostrzeżeniem co w jakimś kata jest godne uwagi. Jeśli wszystko we wszystkich - to marna rada.

Z tym machaniem chodziło mi o to, że gdyby metodą bokserską było "machanie" rękoma to na treningach mówiło by się o "machnięciu w przód lewą ręką", a nie "lewym prostym", bo jednak cała istota w tym, żeby owe machnięcia (wyrzuty) przekuć na ciosy. Więc machanie nie jest metodą w żadnym przypadku, bo nawet na rozgrzewce się nie "macha" tylko robi się wymachy ;) :)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Czasy się zmieniają to prawda, nie nam oceniać, co w jakim kata jest great :-) Mogę się mylić, ale sądzę,że są również pewną "przechowalnią" tego co niekoniecznie dzisiaj jest warte uwagi (lub wykorzystania), ale jutro...kto wie.Tyle setek lat się uchowały, jakiaś tego była przyczyna.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Machanie może też mieć na celu usprawnienie kończyny a dopiero potem przystępuje się do nauki techniki (ciosu) :) i dla postronnego obserwatora będzie tylko machaniem, tak jak kata dziwnym baletem bez sensownego zastosowania. Wszystko zależy od etapu zaawansowania (czyli zdobytej wiedzy).
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

Tyle setek lat się uchowały, jakiaś tego była przyczyna.


Nie przesadzajmy... Bardzo malo jest tak starych kata, wiekszosc to przeciez dosc wspolczesne "produkcje" (lub tak daleko idace modyfikacje ze trudno odszukac w nich pierwowzor z przed kilkuset lat...)

Zgadzam sie natomiast ze K. sa przechowalnia wiedzy, i nie nalezy popelniac bledu "wylewania dziecka z kapiela". Z drugiej jednak strony z tym zapisem wiedzy w kata jest jak ze starymi hieroglifami, mozna je przepisywac i mimo wszystko nie rozumiec. A do tego naprawde trudno ocenic co jest pierwowzorem a co modyfikacja.

Reasumujac: nie przecenialbym wartosci kata :wink:
  • 0

budo_inkaso
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tamtąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Jak można wtrącić sie do dyskusji to kata nie maja nic wspólnego ani z semi kontaktem ani z knockdown ani w ogóle ze sportem. Są idealną formą studiowania karate . Muszą być spełnione dwa warunki : dobry instruktor musi dobrze uczyć i trzeba bardzo duzo cwiczyc nie zaniedbując bunkai. Zabiera to tak dużo czasu że nie ma mowy o poznaniu kata na normalnym treningu , dobrze jest wygospodarować trochę czasu i trenować codziennie.Wtedy widać wartości zawarte w kata .
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Ja szczerze mowiac ani w Kyokushin, ani w Oyama Karate nie lapalem o co chodzi w kata. Wykonywalem ruchy nie zawsze je rozumijac ,dopiero w Enshin Karate spotkalem sie z treningiem kata ktore wspaniale wspolpracuje z kumite i kihon. Kazdy ruch, kazda technika ma spojnosc i mozna pewne czesci kata wykorzystac w walce. I wreszczie po tylu latach treningu zaczalem inaczej patrzec na ta czesc treningu i nawet ja polubilem.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

dopiero w Enshin Karate spotkalem sie z treningiem kata ktore wspaniale wspolpracuje z kumite i kihon. Kazdy ruch, kazda technika ma spojnosc i mozna pewne czesci kata wykorzystac w walce.


Czy to dobry przykłąd tego o czym piszesz?:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Ja polubiłem kata właśnie na kyoku. Każdy element był bardzo dokładnie omawiany a potem ćwiczony z parnerem - tak uczyliśmy się całych form. W porównaniu do sekcji innych styli gdzie chodziło o to żeby wkuć "regułki" na pamięć a potem wykonać serie bezmyślnych technik to wg mnie było na prawde świetne i kształcące. Wygląda na to, że to wszystko zależy tylko od trenera.
  • 0

budo_inkaso
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tamtąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Dużo zależy od tego jaki styl się uprawia i jakie jest nastawienie do kata. Niestety w wiekszości przypadków kata jest nauczane jako tako bo są w wymaganiach egzaminacyjnych . Ale to się chyba zaczyna zmieniać bo coraz więcej osób zaczyna poszukiwać sensu w treningu kata bo naprawdę warto.
Poul a jak robicie bunkai ?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024