Przysiady a zdrowie - pytanie
Napisano Ponad rok temu
Pozdro
Napisano Ponad rok temu
Jak to jest z tymi przysiadami (ze sztangą oczywiście) w kontekście zdrowia i stawów? Niektórzy mówią, że przysiady są niezdrowe na stawy, inni, że je wręcz wzmacniają. Szczerze mówiąc przysiady to jest jedno z moich ulubionych ćwiczeń na siłowni i chciałbym je robić do późnej starości ;P Pytanie, czy wyjdzie mi to na zdrowie? Ktoś potrafi się do tego odnieść? :-)
Pozdro
Dobrze wykonane przysiady wzmacniają stawy (a raczej mięśnie stabilizujące).
Źle wykonane przysiady powodują kontuzje.
Przy bardzo dużych ciężarach (200kg+) bardzo łatwo o złe wykonanie przysiadów.
Osobiście robię, robię na dużych ciężarach, nie mam żadnej kontuzji (a wręcz się polepszyło od czasów SW).
Gubrin
Napisano Ponad rok temu
Kto nie ćwiczy nóg, ten w kącie wali prącie.
Napisano Ponad rok temu
wszystkie sie zgadzaja, ze przysiad jest swietnym cwiczeniem dla ludzi ze zdrowymi kolanami, i calkiem niezlym dla sie rehabilitujacych. jedyna dyskusja jest odnosnie glebokosci; jedni mowia, zeby tylko do rownolegle (ale pisza "thigh parellel", czyli udo rownolegle; ale majac gore uda rownolegle przelamujemy kat 90stopni dla kolana...) a drudzy, ze nie ma roznicy miedzy glebokoscia a silami dzialajacymi na kolana:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]The results of this study do not support the premise that squatting to 110° places greater stress on the patellofemoral joint than squatting to 70°. These findings may have implications with respect to the safe design of athletic training regimens and rehabilitation programs.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]The greater muscle activity and knee forces in the squat compared with the LPL and LPH implies the squat may be more effective [niz leg press-novocaine] in muscle development but should be used cautiously in those with PCL and PF disorders, especially at greater knee flexion angles. Because all forces increased with knee flexion, training within the functional 0-50° range may be efficacious for those whose goal is to minimize knee forces. The lack of ACL forces implies that all exercises may be effective during ACL rehabilitation.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]The squat was shown to be an effective exercise to employ during cruciate ligament or patellofemoral rehabilitation. For athletes with healthy knees, performing the parallel squat is recommended over the deep squat, because injury potential to the menisci and cruciate and collateral ligaments may increase with the deep squat. The squat does not compromise knee stability, and can enhance stability if performed correctly. Finally, the squat can be effective in developing hip, knee, and ankle musculature, because moderate to high quadriceps, hamstrings, and gastrocnemius activity were produced during the squat.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]The loading moment on the hip joint increased significantly from the 90° squat to the parallel, but there was no difference between the parallel and the deep. For the knee joint, there was no difference between the 45°, 90° and parallel, but for the deep squat the loading moment increased significantly. The muscular activity generally increased with increasing squatting depth, but mere were only minor insignificant differences between the parallel and the deep squats. We conclude that knee joint load can be limited by doing parallel instead of deep squats and that this will not decrease quadriceps muscle activity. To limit hip moment, the squat should not be deeper than 90°.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
konkluzje: przy 534 maksymalnych prob (liczac tylko te na zawodach, nie na treningu) przez 22 miesiace, nie bylo ani jednej kontuzji wymagajacej lekarza (11 dzieciakow lacznie). przy okazji pisza o 11 latku wazacym 42kg rwacym 37kg i zarzucajacym 45kg . wspominaja tez inne badanie, juz na dwudziestu pietnastolatkach, ktorzy mieli .09 kontuzji na 100h treningowych, w ciagu 8 tygodni przygotowawaczych do zawodow.
Napisano Ponad rok temu
generalnie robiac przysiady bardzo latwo zrobic sobie krzywde. i nie chodzi o to ze nie boli a biore 150 kilo to jest git...
Napisano Ponad rok temu
generalnie robiac przysiady bardzo latwo zrobic sobie krzywde. i nie chodzi o to ze nie boli a biore 150 kilo to jest git...
Może napiszesz coś więcej na ten temat?
Napisano Ponad rok temu
jak zawsze, trzeba sobie zrobic kalkulacje ryzyko-zysk. ja dalej cwicze.. :wink:
bo wiesz, moj chiropraktyk to na zdrowie poleca spacery i basen
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
odnosnie samego treningu przysiadow i ogolnie wykonywania cwiczen z duzymi ciezarami.
w mojej opinii sa dwa aspekty takiego treningu
1. organizm ludzki jest zdolny do znoszenia naprawde duzych obciazen ale nie systematycznie przed dlugi okres czasu. 2 lata temu kolega trojboista robil sobie rtg odcinka ledzwiowego plecow. podejrzewam ze polowa budowidzow ktorzy robia ciagi na treningach od razu by przestala po zobaczeniu takich przerw miedzykregowych jakie on ma. lekarz powiedzial ze takie kalectwo to norma u trojboistow.
i tu dotykamy po raz pierwszy problemu granicy poswiecenia. ten moj kumpel godzi sie na to. wie co ten rodzaj treningu robi z jego plecami, kolanami, biodrami. taki sport. sa jego blaski i konsekwencje. dopoki ktos sie na to godzi to jest ok. gorzej jesli trenujesz ciagi z ciezarami a'la 160 kg i myslisz ze bedziesz mial dzieki temu silne plecy w sztukach walki. to juz blad. i tu dochodzimy moim zdaniem do 2 wazniejszewgo punktu.
2. jesli ktos jest trojboista, ciezarowcem, lawkowcem i nie robi nic poza wybranym przez siebie sportem silowym to jest jeszcze w miare ok. wie czym to grozi decyduje sie albo nie. sa benefity ale jest tez ryzyko. sprawa sie komplikuje jesli przysiady, ciagi czy inne cwiczenia z duzymi ciezarami sa elementem dodatkowym w treningu innej dyscypliny sportowej. jesli jest to dyscyplina ktora angazuje cale cialo to taki trening wymaga naprawde olbrzymiej wiedzy, doswiadczenia i wyczucia wlasnego ciala. tak jest w przypadku sztuk walki. trzeba zrozumiec ze cialo to jedna maszyna zlozona z miesni, sciegien, wiazadel, kosci... walka absorbuje wszystkie partie miesniowe i jest delikatnie rzecz mowiac nierozsadne jesli ktos trenuje sztuki walki i "na sile nog" robi przysiady jako trening dodatkowy. w ten sposob zostaje naruszona delikatna rownowaga pomiedzy poszczegolnymi grupami miesni. dla przykladu zbyt rozwiniety czworoglowy a przy niedocwiczonym dwuglowym bardzo zwieksza ryzyko np. zerwania wiazadel w kolanie. i tak jest z calym cialem. w sztukach walki to bardzo istotne. nie ma problemu kiedy trenuje sie tylko sztuki walki i wykonuje ruchy naturalne dla niej. problem pojawia sie kiedy chce sie "sztucznie" (nie znalazlem lepszego slowa ) podniesc pewne cechy motoryczne. wtedy moze nie wystarczyc nawet dobrze zrobiony trening kulturystyczny. latwo wzmocnic miesnie. a co z wiazadlami, przyczepami, sciegnami. nie mowie ze sie nie da ale to naprawde trudne.
novocaine napisales ze przysiady wzmacniaja kolana, wiazadla, sciegna. ok. tak mowia badania. a co jesli gosc po np. 2 latach treningu siadow i aikido w razem pojdzie ktoregos dnia na trening zrobi tenkan i zerwie "wzmocnione" (przeciez robil siady ktore wzmiacniaja) wiazadlo krzyzowe bo np. miesien półbłoniasty nie byl przygotowany na takie obciazenia jakie zaserwowaly mu dynamiczne miesnie rozwinete na przysiadach. trzeba pamietac ze w sztukach walki wykonuje sie ruchy calym cialem. mozna trenowac silowo. mozna robic przysiady jesli ktos godzi sie na takie obciazenia. ale do tego niezbedne jest wykonywanie cwiczen na miesnie antagonistyczne na podobnym poziomie profesjonalizmu. nie ze poswiecam 3 godziny w tygodniu na czworoglowy a na dwuglowy robie jedna serie na 2 tygodnie. i moge sie podpierac wynikami badan ze trening czworoglowego wzmacnia wiazadla a i tak jest kwestia czasu kiedy je zerwe przez wzglad na dysproporcje pomiedzy dwuglowym i czworoglowym. to jest przypadek drastyczny. na nogach jest multum miesni ktorych trening normalnie wielu ludzi pomija. jest ok dopoki poza np. trojbojem nic innego nie robie. jesli wchodze na mate musze liczyc sie z tym ze mam ryzyko kontuzji wprost proporcjonalne do dysproporcji pomiedzy najbardziej i najgorzej rozwinieta grupa miesniowa.
to zagadniene jest bardzo szerokie. mnie samego kusi zrobienie jakis studiow w tym kierunku. poki co jednak brakuje czasu. chetnie podyskutuje z kims kto ma wiedze na ten temat. jesli gdzies sie pomylilem bede wdzieczny za poprawienie mnie
Itosu
PS. przepraszam za literowki w pospiechu pisalem.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
po pierwsze, jesli cokolwiek zrobisz bez przygotowania to sie uszkodzisz. sciegna, stawy sie wzmacniaja poprzez progresywne i trwajace jakis czas cwiczenia.
po drugie, ile razy w tygodniu cwiczysz ma? pogodz sie z tym, ze i ty bedziesz najprawdopodobniej kaleka. nie potrzebujesz wcale wielkich ciezarow, zeby przeciazyc stawy, kosci, kregoslup, etc. sport=zdrowie? lol
po trzecie, dlatego robie glebokie przysiady z mniejszym ciezarem nizbym mogl robic pol przysiady, bo pelne przysiady zwiekszaja aktywacje posladkowego, dwuglowego, a nawet lydki; cwicza wszystkie mozliwe miesnie nog, do tego "core". po drugie, dlatego w moim treningu robie najpierw zarzut (lancuch tylni dynamicznie, dwuglowe jako prostowniki bioder), potem glebokie siady przednie (glownie czworoglowe, ale tez dwuglowe i posladkowe) i potem nghr, czyli dwuglowe jako prostowniki kolana. i na koniec lydki. i wiesz co? maszyne na przywodziciele/odwodziciele wymaksowalem...
btw, najwieksze dysproporcje w sile 4/2 glowego powoduje wlasnie sport. powiedz mi, jak na swoim treningu ma cwiczysz 2glowy?
po czwarte, zdecydowana wiekszosc sportowcow dodaje cwiczenia silowe/kondycyjne do normalnego treningu sportowego wlasnie po to, by poprawic brak rownowagi spowodowany przez sport. i zaden trening kulturystyczny, tylko dobrze dobrany trening silowy i korekcyjny.
zagadnienie jest bardzo szerokie, i jesli wszystko dobrze pojdzie to za cztery lata bedziemy mogli porozmawiac
Napisano Ponad rok temu
Chociaż inna sprawa, że narazie na dużych ciężarach nie robię, bo ćwiczę krótko po dłuższej przerwie od siłki. Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że ktoś napisze mi, że można trenować siady i MC regularnie przez wiele lat, beż żadnych negatywnych konsekwencji, ale chyba sam siebie oszukuję. ;P
Napisano Ponad rok temu
Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że ktoś napisze mi, że można trenować siady i MC regularnie przez wiele lat, beż żadnych negatywnych konsekwencji, ale chyba sam siebie oszukuję. ;P
Każdy sport trenowany wiele lat regularnie pozostawia uszczerbek na zdrowiu.
Nie ma jednak co porównywać trójboistów jadących na tonie chemii i dążących do brania kosmicznych ciężarów do amatorskiego treningu naturalnego.
Gubrin
Napisano Ponad rok temu
odnosnie trenowania sztuk walki i bycia kaleka to nie zgadzam sie novocaine. to wcale nie jest regula. wlasnie dlatego namawiam do rownomiernego rozwoju. chcesz robic siady prosze bardzo. lepiej jednak zebys znalazl czas na calkiem sporo cwiczen ktore Ci zapewnia odpowiedni rozwoj pozostalych partii adekwatny do rozwoju tych ktorymi pracujesz przy przysiadach.
novocaine ja nie mowie tego tak z wiatru. wierz mi troche kontuzji sie juz w zyciu nabawilem.
pozdr
Itosu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
moim zdaniem nie ma co brac sie za trening silowy w sztukach walki jesli nie ma sie wiedzy i doswiadczenia jak ulozyc trening kompleksowy calego ciala i nie mowie tu tylko i widocznych miesniach plazowych...
Powiedz to wszystkim zawodowcom, tak w Polsce jak i za granicą ... 8O
Trening siłowy to nic skomplikowanego i 100 razy i na 100 sposobów został omówiony w necie tak przez hobbystów jak i specjalistów z tytułami doktorskimi ...
Gubrin
Napisano Ponad rok temu
open your mind and start thinking ,don't look on the others...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
biotest surge
- Ponad rok temu
-
barwa moczu, a syntetyczne witaminy
- Ponad rok temu
-
omega 3 jajko?
- Ponad rok temu
-
Kondycja
- Ponad rok temu
-
Plan
- Ponad rok temu
-
Superkompensacja
- Ponad rok temu
-
bieganie
- Ponad rok temu
-
niskie tętno
- Ponad rok temu
-
Ból w ramieniu podczas uderzenia.
- Ponad rok temu
-
bezsennosc
- Ponad rok temu