Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przysiady a zdrowie - pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
zawodowcy maja trenera i czas, bo sa zawodowcami ;)

kompleksowy trening na nogi:

przysiady
wykroki
dwuglowe na maszynie
wspiecia na palce na lydki
skakanka
sprinty
wymachy prosta noga do przodu, na boki, do tylu, po okregu
rozciaganie
mozesz dorzucic jeszcze cos dodatkowego jak lubisz (rower, bieganie)

jesli masz na to czas oprocz treningu sztuk walki na pewno sie oplaci

martwych ciagow nie polecam chyba ze z mniejszymi ciezarami

to co ja tutaj pisze to spostrzezenia odnonie mojego organizmu. nie mniej mysle ze rozsadne jest aby trening fizyczny byl jak najbardziej ogolnorozwojowy.

acha i jeszcze jedno. ja nie unikam treningu z duzymi ciezarami. nie robie tylko MC. wiem jednak z jakim ryzykiem sie to wiaze.

mi fizjoterapeuta powiedzial ze mam dobrze dopracowane proporcje w poszczegolnych grupach miesniowych, nawet tych niewidocznych golym okiem i malo uzywanych na codzien. to swiadczy o dobrej metodyce. po raz kolejny okazuje sie ze wiedza trenera to bardzo istotny czynnik.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Dzięki za odpowiedzi. Jeszcze jedno Panowie, na jakich ciężarach mogę ćwiczyć przy przysiadach i MC w wymiarze wieloletnim, nie narażając się na uszczerbek na zdrowiu? Ile % masy swojego ciała można podnosić bez większych obaw?

Itosu - czy wspomniane przez ciebie ćwiczenia uzupełniające może zastąpić basen?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Nie ma co sie oszukiwac, ze jak mowimy sobie, ze uprawiamy trening amatorski, i nasze wyniki sa odlegle od tych najlepszych na swiecie - to naprawde uprawiamy trening amatorski.
Moj znajomy lekarz, uswiadomil mi pare la temu, ze jak uprawiam sport wiecej niz dwa razy, 3 razy w tygodniu, to nie jest juz to sport amatorski, choc wyniki moga byc ponizej nawet tych uwazanych za amatorskie.

Duze ciezary to naprawde ryzyko dla zdrowia (pytanie, ile i dla kogo co jest duze?) i nie chodzi tylko o niewlasciwa technike - po prostu nasze narzady ruchu ulegaja zuzyciu. Moge to powiedziec i z wlasnego doswiadczenia.
Poza tym zorientowalem sie, ze przysiady ze sztanga wcale nie sa tym czego oczekiwalem po takim treningu - (jak kopalem, to nie dawaly poteznego, dynamicznego kopniecia), a jak zaczalem robic bjj - to nie dawaly mi wcale wytrzymalosci i cech potrzebnych do tej walki.
Nadal eksperymentuje.
Ostatnio z cwiczeniami tylko z ciezarem swojego ciala, z gumami. Mozna sie zdziwic np. ze przysiada sie ze sztanga z ilus tam kg, ale jak sie probuje przysiadow np. na jednej nodze, to jest problem. Albo, ze sie robi 15 razy setka na klatke (waga srednia) i nie gwarantuje to doskonalej techniki przy pompkach na jednej rece), a iles tam bierze sie na na najszerszy grzbietu, a i to nie gwarantuje swobody operowania swoim cialem na drazku. Cwiczen na nogi jest cale mnostwo (mowie o sztukach walki) i nie warto ograniczac sie do jednego.

K_P
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Wydaje mi się, że 'najlepszą' metodą jest trening kombinowany, gdzie wykonujemy ćwiczenia zarówno z ciężarami, masą własnego ciała i 'utrudniaczami' typu gumy. Być może wyniki osiągane np. z ciężarami nie będą tak imponujące, jak zawodnika, który się w nich specjalizuje, ale w ten sposób ćwicz się bezpieczniej, tj lepiej przygotowuje swojej ciało do różnego rodzaju przeciążeń, minimalizując ryzyko kontuzji. Zbyt szybkie zwiększeni stopnia trudności ćwiczenia (ciężar, kąt przy ciężarze ciała) kończy się kontuzją...

Oczywiście, jak ktoś chce mierzyć się z zawodowcami musi być świadom, że chcąc im dorównać, musi wystawić się na wielkie ryzyko. Tu jednak to trener ma ocenić, czy zawodnik jest już gotów na kolejny krok w przygotowaniu.

Jeśli chodzi o same ciężary, to zdaje się, że najpopularniejsze są jednak dźwigania olimpijskie, które są bardzo dynamiczne. MC jest wtedy tylko ćwiczeniem pomocniczym. Trening kulturystyczny (izolacyjny) i wzorowany na trójboju (wielkie ciężary, siad, wyciskanie, MC) ma bardzo ograniczone zastosowanie dla fightera czy w ogóle w sportach dynamicznych. Dźwiganie olimpijskie robią natomiast i sprinterzy i piłkarze i gimnastycy (!) i pływacy...

Rzecz jasna są to ćwiczenia wymagające sporej techniki, szczególnie ze sztangą. Opcją są sztangielki, bezpieczniejsze w obsłudze - jednorącz i oburącz (2 ręce, 2 sztangielki). Nawet ćwicząc siłę maksymalną, nie dynamiczną, lepiej jest wykonywać ćwiczenia z natury dynamiczne - nie tylko, na siad i MC miejsce się znajdzie. Ale trzeba o nich pamiętać.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Mieszac cwiczenia i patrzyc jak dzialaja, to chyba jedyna droga.
Choc czasami mam ochore np. zostawic ciezary w ogole, i zamiast tego dolozyc plywanie. I zobaczy jak to plywanie, wplynie:) na moja forme.
Oczywiscie cwiczenia silowe z ciezarem wlasnego ciala, teraz sa moim oczkiem w glowie. I drazek. A z ciezarow to teraz przechodze faze robienia wszystkiego jednoracz. To jednak cos innego robic nawet zwykle wyciskanie lezac sztanga, a sztangielkami. Ciezar sztangielek pomnozony razy dwa, nie daje wyniku na sztandze.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
kazdy musi zobaczyc to co na niego najlepiej dziala.I tak wiadomo ze najlepsza rzecza ktora moze usprawnic nasze poczynania w walce jest walka, w koncu kategorie wagowe sa nie bez przyczyn stworzone.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

zawodowcy maja trenera i czas, bo sa zawodowcami ;)


Oprócz tych na najwyższym poziomie ... nie mają.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

zawodowcy maja trenera i czas, bo sa zawodowcami ;)


Oprócz tych na najwyższym poziomie ... nie mają.

?
u mnie na silownie 3x w tygodniu przychodza z trenerem, o roznych godzinach:
12 letni krikiecista
sprinter, rugbysta, siatkarka i dziewczyngrajacawhokejanatrawie ;)
wszyscy robia jakies wariacje dwuboju.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

?
u mnie na silownie 3x w tygodniu przychodza z trenerem, o roznych godzinach:
12 letni krikiecista
sprinter, rugbysta, siatkarka i dziewczyngrajacawhokejanatrawie ;)
wszyscy robia jakies wariacje dwuboju.


W takim razie u mnie jest inaczej, z reszta tutaj mowa była raczej o MA.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Ponawiam swoje pytanie :P Czy basen może służyć jako ćwiczenie uzupełniające MC i przysiady? Czy rowerek po każdym treningu na siłowni wystarczy? Oczywiście pomijam oczywistą potrzebę solidnej rozgrzewki.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

Ponawiam swoje pytanie :P Czy basen może służyć jako ćwiczenie uzupełniające MC i przysiady? Czy rowerek po każdym treningu na siłowni wystarczy? Oczywiście pomijam oczywistą potrzebę solidnej rozgrzewki.

martwy i przysiady (i ich rozne odmiany) nie potrzebuja uzupelniajacych, chyba, ze masz specyficzne dysproporcje, wtedy potrzebny jest ukierunkowany trening.
po co rower po silowni? rower daje tylko cardio i bycie lepszym na rowerze.
basen jest dobry i przydatny zawsze, jesli masz czas. ja mam w planie 3x w tygodniu basen.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Uzupełni o co?
Wystarczy do czego?


PZDR
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Dobrze, to ujmę to inaczej: Jak duże jest ryzyko, że przy regularnym praktykowaniu mc i siadów na siłowni (z rozsądnymi ciężarami, nie wyczynowo) za 10 czy 20 lat będę kuśtykał albo na wózku jeździł? :P
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

Dobrze, to ujmę to inaczej: Jak duże jest ryzyko, że przy regularnym praktykowaniu mc i siadów na siłowni (z rozsądnymi ciężarami, nie wyczynowo) za 10 czy 20 lat będę kuśtykał albo na wózku jeździł? :P

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
w polowie strony masz statystyke.
ja w ciagu poltora roku mialem jedna kontuzje, 100% mojej winy i braku uwagi, bez problemu moglem jej uniknac.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Kwestie indywidualne.

Tutaj nic nie można przewidzieć.


Nie mniej są zawodnicy np. trójboju, którzy po odejściu na sportową emeryturę, mimo sędziwego wieku nie narzekają.

Są pewnie i inni których organizmy nie tolerowały dźwigania żelastwa.


Tak czy inaczej - jeśli nie będziesz maksował, za wszelką cenę gonił za ciężarem, będziesz dbał o technikę i bezpieczeństwo to ryzyko kontuzji na pewno znacznie zminimalizujesz.


PZDR
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
basen jest swietny. woda to generalnie dobry pomysl na trening uzupelniajacy. odnosnie ciagow i przysiadow to musisz sie zastanowic co chcesz osiagnac. zasada jest taka ze poprzez trening zmieniasz swoje cialo. jesli masz wyznaczony cel i wiesz ktore cwiczenia do czego sluza to mozesz dobierac sobie odpowiedni trening.

ja wyznaje zasade ze najpierw trening jak najbardziej ogolnorozwojowy i rozciaganie i dopiero jak zostaje czas to trening specjalistyczny silowy.

jet trenujesz bjj tak ?? moim zdaniem trening silowy ogolnorozwojowy z wlasnym cialem plus rozciaganie moze dac wieksze efekty niz MC i przysiady efektow ktorych nie bedziesz mogl w 100% przelozyc na wyniki na macie. spojrz jak trenowal Rickson Gracie. duzo aerobow, duzo treningu silowego z wlasnym cialem lub angazujacego wiele grup miesniowych no i joga ktorej poswiecal duzo czasu. przejdz sie do sekcji zapsniczej i pogadaj z zapasnikami co oni robia. poszukaj poszperaj w necie jak trenowal np. Karelin. bedziesz mial obraz odpowiedniego treningu dla siebie. moze sie okazac ze przysiadow i martwych ciagow tam raczej nie bedzie ;)

Itosu
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

poszukaj poszperaj w necie jak trenowal np. Karelin.

gdybym nie znal cie lepiej, to bym cie po tym zdaniu przestal sluchac zupelnie. reductio ad Karelin trzeba by to nazwac :P
Karelin to totalny mutant i NIC co bys robil nie daloby takich wynikow jak on mial.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie
Itosu - pisałem, że na razie mam przerwę w SW i korzystając z tego chcę na siłce zrobić masę mięśniową (dla własnej satysfakcji), a tutaj bez mc i siadów się chyba nie obejdzie. :-)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

Karelin to totalny mutant i NIC co bys robil nie daloby takich wynikow jak on mial.


Karelin trenowal tak jak inni zapasnicy tylko ciezej i na Syberii ;) nikt nie osiagnie takiego poziomu jak Karelin bez takiej genetyki i dostepu do takich preparatow do jakich on mial dostep to oczywiste ale sama metodyka jest do podpatrzenia ;) ciezki trening ogolnorozwojowy w terenia da efekty kazdemu a na tym glownie opieral sie trening KArelina (przynajmniej z tego co mozna doczytac w sieci).

Jet jesli chcesz nabrac masy miesniowej i taki jest Twoj cel to przysiady i martwe ciagi bardzo Ci pomoga. odnosnie wplywu na zdrowie to kalkulacja jest prosta. im wiecej bedziesz bral tym wieksze obciazenia i potencjalnie lepsze wyniki (wieksze i silniejsze miesnie) ale tez wieksze obciazenie dla organizmu, wieksze ryzyko kontuzji i wieksze zuzycie materialu.

nowocaine wracajac jeszcze do MC. Ross na ktorego tak sie powolujesz nigdy nie robil MC. przynajmniej dopoki nie zostal wyzwany przez jednego goscia ze nie podniesie bodajze 400 funtow. mam racje ?? zreszta Ross to doskonaly przyklad. ma takie wyniki nie dlatego ze katowal maksymalne ciezary ale dlatego ze jego cialo to maszyna ktorej kazdy elelemnt pracuje na takim samym poziomie. on czesto zmienia cwiczenia i trenuje kazdy miesien. dlatego potrafi zadziwic. dokladnie taka sama sytuacja jest np. z akrobatami. zwlaszcza tymi ktorzy sie specjalizuja w sciezce.

trening trojboju i dwuboju nie jest niezastapionym elementem w treningu sztuk walki. nie mniej herezja byloby twierdzenie ze nie pomaga w rozbudowie sily i masy miesniowej.

odnosnie mojego treningu. robie przysiady z duzymi ciezarami w sumie dlatego ze naprawde lubie to cwiczenie. przy czym ja staram sie katowac nogi na jak najwiecej sposobow. spowalnia to postepy w samych przysiadach (bo dochodza aeroby, skakanie, kopanie po workach i tarczach, itd.) a;e wiem ze trenuje wszystkie miesnie na nogach. raczej nie widze u siebie dysproporcji.

odnosnie MC to nigdy nie robilem z ciezarem wiekszym niz 110 kg (przy wadze jakies 72 kg). po prostu nie mialem wiecej zelastwa. chyba dobrze bo szkoda kregoslupa. w chwili obecnej nie robie ich w ogole. za bardzo sciagaly mi miesnie dwuglowe uda i sciegna pod kolanami. dynamika kopniec szla w dol. poza tym juz byly zaczatki kontuzji bo sciagane przez MC miesnie z tylu nogi gryzly sie z dynamicznie rozciaganymi nastepnego dnia podczas kopania.

w ogole zauwazylem ze trening z duzymi ciezarami dostarcza naprawde duzej satysfakcji. bardzo wciaga. chce sie dokladac i dokladac nie zwazajac na konsekwencje. no i po zadnym trening nie czujesz sie takim macho jak po siadach ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady a zdrowie - pytanie

nowocaine wracajac jeszcze do MC. Ross na ktorego tak sie powolujesz nigdy nie robil MC. przynajmniej dopoki nie zostal wyzwany przez jednego goscia ze nie podniesie bodajze 400 funtow. mam racje ?? zreszta Ross to doskonaly przyklad. ma takie wyniki nie dlatego ze katowal maksymalne ciezary ale dlatego ze jego cialo to maszyna ktorej kazdy elelemnt pracuje na takim samym poziomie. on czesto zmienia cwiczenia i trenuje kazdy miesien. dlatego potrafi zadziwic. dokladnie taka sama sytuacja jest np. z akrobatami. zwlaszcza tymi ktorzy sie specjalizuja w sciezce.

odnosnie MC to nigdy nie robilem z ciezarem wiekszym niz 110 kg (przy wadze jakies 72 kg). po prostu nie mialem wiecej zelastwa. chyba dobrze bo szkoda kregoslupa. w chwili obecnej nie robie ich w ogole. za bardzo sciagaly mi miesnie dwuglowe uda i sciegna pod kolanami. dynamika kopniec szla w dol. poza tym juz byly zaczatki kontuzji bo sciagane przez MC miesnie z tylu nogi gryzly sie z dynamicznie rozciaganymi nastepnego dnia podczas kopania.

ross katuje maksymalne ciezary. ab rolle z 2 kamizelkami to nie maks ciezar? ghr z kamizelka tez nie? zarzuty sztangielka na 2 powtorzenia? po prostu nie uzywa sztangi, ale robi duzo w zakresie 90%. tak samo goscie z gimnastyki (btw, ci od kolek sa lepszym przykladem).
ja nie kopie nic poza lowem, moze dlatego nie zauwazam spadkow dynamiki :P i wiesz, ludzie od dwoboju sa mega rozciagnieci i maja super dynamike i wyskok. roznice miedzy dwubojem a trojbojem sa wieksze niz je opisujesz.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
trening GSP
"[...] It's done either at the end of the workout or on a different day after plyos or Olympic lifts."

"We're working on making him more explosive. Since he's training boxing, muay thai, wrestling, and jiu jitsu, he's getting a lot of muscular endurance work. So you don't want to go to the gym and train that property first. You want to focus more on power, speed, and strength. He's getting that sport-specific work in his normal training."
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024