Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Myślał ktoś z was może o zrobieniu sobie kompletnych badań układu szkieletowo-mięśniowego? Nie wiem nawet czy coś takiego istnieje. Tak sobie pomyślełem bo ze sportem mam do czynienia od 6 roku życia, w tym prawie 10 lat systematycznych treningów sztuk walki minimum 5 razy w tygodniu. I teraz tak sobie myślę analizując zerwane wiązadło krzyżowe w prawym kolanie, patrząc na to jak wyglądają kostki po wielokrotnych skreceniach, itd. itp. do tego biorąc pod uwagę, że książeczkę sportową pobijano mi bez badań to mam ochotę przejść się do jakiegoś specjalisty. I teraz pytanie. Czy cos takiego istnieje? Czy też jedyne co mogę zrobić to przejść sie do dobrego ortopedy na konsultacje? Chętnie bym się po tych 8 latah grania w piłkę nozną i prawie 10 latach SW przekonał w jakim stanie mam swoje ciało. Warto byłoby na starość móc utrzymać szklaneczkę w piwem ;) co sądzicie?

Pozdr
Itosu

PS. Nie ukrywam, że w dziedzinie ortopedii jestem kompletnym laikiem. Jeśli zadałem głupie pytanie proszę Jerza o usunięcie tematu.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
badania gestosci kosci powinny chyba byc, tam gdzie boli lub byly kontuzje mozesz sie przeswietlic i zobaczyc czy wszystko zaleczone jak powinno, badania hormonalne tez bylo by dobrze zrobic :D
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego

badania hormonalne tez bylo by dobrze zrobic


w jakim celu hormonalne ?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
I niby jakie hormonalne?
Nie ma dla ludzi standardowego testu diagnostycznego. Chcąc nie chcąc jesteś skazany na pomoc kumatego lekarza, a Twoją rolą jest sobie takiego znaleźć. Badanie składa się z badania podmiotowego (czyli wywiadu), przedmiotowego (oglądanie, macanie, opukiwanie osłuchiwanie, badanie zakresu ruchomoąci, zwartości stawów etc) i ewentualnych badań dodatkowych. Te badania nie na darmo nazywają się "dodatkowe", bo takie powinny być. Tylko dodatek do badania lekarskiego, a nie podstawa diagnostyki. Nie ma możliwości prześwietlić całego ciała, nie mówiąc już o bezsensie takiego postępowania. Rutynowo, jeżeli nie ma specjalnych wskazań z wywiadu to jest sens tylko wykonać podstawowe badania laboratoryjne ew. przeglądówkę klatki piersiowej. Ot i cała filozofia.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
znam bardzo dobrego specjaliste. zajmuje sie na codzien sportowcami zawodowymi w wielkopolsce. mialem artroskopie kolana robiona przez niego. ja czuje sie zdrowy ale wiadomo nawet kowadlo sie zuzywa. nie chce tez sie zblaznic i na wejsciu powiedziec "wie pan panie doktorze uprawiam sport cale zycie. czy cos ze mna nie tak?"

dzieki Słoniak za rade

Itosu
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
sory sloniak, ale da sie przeswietlic cale cialo
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale tylko po to, by sprawdzic gestosc kosci, nie bedzie na tyle dokladne, by wykazac jakies male urazy.
mialem to robione.
z mojej strony itosu radzilbym ci sie przejsc do dobrego kragarza i fizjoterapeuty (physical therapist) odnosnie kregoslupa, stawow, starych urazow. beda mogli cie wymacac, lepiej niz lekarz domowy czy w przychodni.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
ja mam na mysli chyba najlepszego ortopede w wielkopolsce. gosc jest specjalissta naprawde wysokiej klasy. czyli generalnie trzeba sie oprzec na doswiadczeniu lekarza ??
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego

ja mam na mysli chyba najlepszego ortopede w wielkopolsce. gosc jest specjalissta naprawde wysokiej klasy. czyli generalnie trzeba sie oprzec na doswiadczeniu lekarza ??

tzn taki lekarz to jasne.
a jak ty bys chcial inaczej? :P
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego

a jak ty bys chcial inaczej? :P


nie wiem. rezonans magnetyczny kolan, kregoslupa? nie znam sie. mialem na mysli jakies badania na ktorych cos widac. wiadomo kolana i kregoslup to najbardziej newralgiczne punkty. ja sie czuje swietnie ale doszedlem do wniosku ze przeglad by mi sie przydal ;)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
no zbadac jak poziomy hormonow: test i inne :) to chyba tez jakis wyznacznik zdrowia u faceta, czy nie?
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
jest niewatpliwie ale mi bardziej chodzi o poziom zuzycia biernych elementow ukladu ruchu. kolana, kregoslup. glownie te dwa elementy, ale nie tylko. nie mam az takiego doswiadczenia zeby widziec na co zwracac uwage. kostki u nog mam "otoczone" chrzastka po wielokrotnych skreceniach. itd. wiadomo o czym mowie ;)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Chyba rozumiem co cie gnebi. Cale zycie sport, trening, niby samo zdrowie a jednak powstaja watpliwosci... i to calkiem uzasadnione, zuzycie stawow, wraz z potem utrata mineralow itd. Slowem wyciskasz cytryne wiec kiedys zaczyna brakowac soku :wink:
Cwiczysz sztuki walki wiec chyba mnie nie wysmiejesz jesli ci powiem ze do codziennego programu cwiczen nalezy wprowadzac cwiczenia specjalne - mentalne i koncentrujace a do tego troche cwiczen utwardzajacych ( makiwara, piszczel o drzewo, przedramie o przedramie z partnerem itd), nie chodzi o jakies bzdury typu " Rzanklod Wamdam i palma" tylko o pobudzenie organizmu, zakonczen meridianow itp.Do tego cwiczenia na bazie medytacji typu iken, techniki oddechowe. Krotko mowiac to wszystko co powinna posiadac prawdziwa sztuka walki. Bez tych rzeczy kazdy z czasem stanie sie wrakiem jak olimpijczycy-weterani z okresu radosnej tworczosci. Jesli chcesz podam ci pare cwiczen na privie albo zwroc sie do swojego sensei o pomoc.

PS: osoby ktorych powyzsza tematyka nie interesuje prosze o powstrzymanie sie od komentarzy i zignorowanie mojej wypowiedzi.
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Więc ja się ja powstrzymuje od komentarzy bo jak widzę "piszczel o drzewo" to mi się wnętrzności na lewą stronę wywracają.

Itosu, jeśli uprawiasz sport o dużym natężeniu musisz koniecznie zadbać o dobrą dietę (chyba, że stosujesz od dawna :wink: ). IMO to podstawa.


PZDR
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Diete mam (ale w przeszlosci nie zawsze mialem kase na dobre jedzenie). Mysle ze Jan nie pisze o waleniu o drzewo w takim mniemaniu jakie jest negowane przez kazdego zdrowo myslacego trenera. Poza tym porozmawiac z czlowiekiem o tak duzym doswiadczeniu jak Jan naprawde warto. Na pewno sie zglosze (chyba ze pogadamy o tym na piwie we wrocku ;) ). Ja nigdy nie negowalem wartosci tego elementu sztuki walki jaki zostal odrzucony przez sport nastawiony na szybki postep i nie liczacy sie ze zdrowiem zawodnika po zakonczeniu jego kariery. To ciekawy temat. Nie mysle tez ze wiedza tradycyjna kloci sie z nowoczesnym podejsciem medycznym. Z ortopeda sie skonsultuje tak samo jak porozmawiam z kazdym kto jest mi w stanie lepiej wyjasnic np. istote ibuki. Powod jest prosty. Zarowno jedno jak i drugie ma istotny wplyw na postep w sztuce walki.

pozdr
Itosu
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Ja nie neguje w żadnym wypadku doświadczenia Jana.
Po prostu zawsze kiedy czytam o "utwardzeniu" oraz "drzewach i piszczelach" to załamują mi się ręce. Sorry, jeśli bezpodstawnie, ale zbyt wiele się już nasłuchałem/naczytałem o takich praktykach.


PZDR
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego

Sorry, jeśli bezpodstawnie, ale zbyt wiele się już nasłuchałem/naczytałem o takich praktykach.


nie bezpodstawnie. przynajmniej moim zdaniem 8)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wookash
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Wracając do tematu - najlepiej chyba zrobisz udając się do dobrego lekarza sportowego i przedstawisz cała sytuację pytając jakie badana zrobić.

Z mojej strony dodam, że jeśli chcesz zadbać o organizm obciążony dużym wysiłkiem fizycznym to jak wspominałem dieta, a także odpowiedni czas regeneracji. Relaks i brak stresu też ma tu duże znaczenie. Jeśli masz możliwość możesz zainteresować się jakimiś masażami dla sportowców itp, a w przypadku niedoboru jakiś pierwiastków przychylnie spojrzeć na suplementy.


PZDR
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Wokash Itosu
Rzeczywiscie nie chodzi tu o napierdzielanie w drzewo ile sil bo: glowa muru nie przebijesz :lol: Organizm ma te wlasciwosc ze w pewnym stopniu pod wplywem odpowiednich bodzcow sam sie dostraja, w tym wypadku zageszczaja sie kostki - mechanizm odwrotny do tego jaki jest widoczny u kosmonautow po dluzszym przebywaniu w stanie niewazkosci- zanik masy miesniowej i zmniejszenie gestosci kosci.

Wokash
Dziekuje za sile woli i milczenie :D Pozdrawiam Panowie
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Badania stanu układu szkieletowo-mięśniowego
Od strony fizjoterapeutycznej: zrób sobie RTG odcinka lędźwiowego w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej taki interes kosztuje coś koło 30pln w szpitalu jak chcesz to zrobic prywatnie jednak mimo tego trzeba miec skierowanie od lekarza. Poszukaj jakiegoś sprawdzonego i polecanego fizjoterapeuty, pokaż mu RTG i poproś o ogólną diagnozę. Dobry fizjo nie tylko zwróci uwagę na RTG ale powinien przeprowadzic szereg testów badających stawy, napięcie mięśniowo-powięziowe, posturę, stabilnośc całego ciałą, koordynację i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy. Oczywiście w grę wchodzą tylko prywatni terapeuci i musisz się liczyc z tym że pełna diagnoza może kosztowac nawet 100pln.

Jan jeżeli będziesz wysyłał te cwiczenia to też byłbym chętny za wyjątkiem tych z utwardzaniem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024