Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja


:-) Czemu uciekasz od odpowiedzi? :-)
Przecież to proste pytanie. :-)

Bo jestem leniwy i nie chce mi sie pisać elaboratu :)

wakacje nie :D

Alez Garry, nie daj sie prosic 8) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
ja mysle ze wzorem do nasladowani ajest zombi kuternoga....

chodza takie stwory i ciagna noge bokiem za soba :)

jak ktos gral w HoMaM to wie o czym pisze :D
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

jak ktos gral w HoMaM to wie o czym pisze :D

Hi Smailu:-)
Nie wiem, kto to jest zombie kuternoga, nie grałem w HoMaM, ale z dużą uwagą wysłucham Twojego uzasadnienia profilowanej pozycji, pamiętając oczywiście, że chodzimy do tej samej szkoły;-) tylko, że ja jestem w zerówce a Ty w ósmej klasie :wink: :lol:
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Hara-kiri.... Temat był wałkowany wielokrotnie. Szukajcie a znajdziecie ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
amen :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

tylko, że ja jestem w zerówce a Ty w ósmej klasie :wink: :lol:
Pozdrawiam, h-k


dlaczego w 8 ??
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Feanor, kiedy ja bym chciał, żebyś mi np. Ty opowiedział, tak po swojemu, jak Ty to rozumiesz, po co jest ten profil, czy ma to wg Ciebie sens, czy nie, itd. :-)
Jeżeli już o tym pisałeś, to sorry, ale jakoś mi musiało umknąć :-)

Smail, tym niezdarnym porównaniem chciałem tylko uwypuklić różnicę w naszym aikidkockim doświadczeniu. Jeżeli powinienem był umieścić Cię w gimnazjum albo wyżej, wybacz :-)

Pozdrawiam,
h-k
  • 0

budo_damians
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Witam wszystkich,

Zwykle czytam te forum niż w nim uczestniczę, ale w tym przypadku chciałbym się o jedną kwestię dopytać.

Mnie bardziej intryguje postawa atakującego. Z pewnym trudem potrafię sobie wyobrazić powody stosowania takiej pozycji profilowanej u broniącego się. Dlaczego jednak kiedy ktoś atakuje przybiera taką samą pozycję? Może to nie jest regułą, ale ja z właśnie z taką postawą atakującego często się spotykałem (w szkołach preferujących boczną pozycję). Atakując "bokiem" znacznie ograniczamy sobie możliwe sposoby ataku, nie mówiąc już o ich celności. A może chodzi o to, aby ćwiczącym nie plątało się kiedy jak mają stać :-) ?

Pzdr. DamianS
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
słuszne spostrzeżenie, to teraz połącz sobie te dwa fakty.
mam namyśli pozycje uke i seme.
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Witam wszystkich,

Zwykle czytam te forum niż w nim uczestniczę, ale w tym przypadku chciałbym się o jedną kwestię dopytać.

Mnie bardziej intryguje postawa atakującego. Z pewnym trudem potrafię sobie wyobrazić powody stosowania takiej pozycji profilowanej u broniącego się. Dlaczego jednak kiedy ktoś atakuje przybiera taką samą pozycję? Może to nie jest regułą, ale ja z właśnie z taką postawą atakującego często się spotykałem (w szkołach preferujących boczną pozycję). Atakując "bokiem" znacznie ograniczamy sobie możliwe sposoby ataku, nie mówiąc już o ich celności. A może chodzi o to, aby ćwiczącym nie plątało się kiedy jak mają stać :-) ?

Pzdr. DamianS


Hmmm, z tą pozycją boczną przy ataku to nie jest dokładnie tak. Z reguły jest to pozycja półprofilu a w niektórych sytuacjach (bokken) jest to pozycja frontalna. I wiąże się to własnie z moca i celnością (żeby nie wymówić słowa na s...) ataku.
A sama pozycja boczna przy odbieraniu ataku jest bardzo ciekawa, natomiast z chęcią usłysze czemu z trudem to sobie wyobrażasz :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Ze wszystkich sportow i sztuk walki pozycje boczna przy odbieraniu ataku widzialem jedynie w TKD....moze zostala zapozyczona od nich do tego stylu aikido?
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Szczepan mnylisz się bo np. w karate nie stoi się frontalnie. Zresztą kiedys pisał o tym Garry, ja za cienki jestem w tym temacie. Prawda jest taka, że pozycja frontalna w każdej sztuce walki ma raczej mały sens ;)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
w taju jest praktycznie frontalna. w mma zresztą najczęsciej też. w boksie w ciężkich wagach zbliżona do takiej (w wagach lżejszych bardziej boczna). itd itp
o judo czy zapasach nie mówię, bo w chwytanych jest z reguły właśnie frontalna.

Ze wszystkich sportow i sztuk walki pozycje boczna przy odbieraniu ataku widzialem jedynie w TKD.

występuje w chyba każdym semi-contact, a więc także w kicku itd.
bo tam jest najbardziej korzystna.
oczywiście w tkd WTF jak najbardziej.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
no to uciekliscie mi z odpowiedzią.
Paweł ja wtedy własnie o TKD wspominałem i szermierce :D
Dołączona grafika

Co do zarzutu o profilu u osoby atakującej, to właśnie mój profil u osoby atakującej profil wymusza. Proponuje samemu się przekonać na treningu jak zmieniają się możliwości ataku wobec takiej pozycji. Co do technik w innych szkołach aikido gdzie zaczynamy frontalnie, zwróćcie uwagę że bardzo często tuż po inicjacji techniki ten front jest niemal natychmiast zmieniany na profil w wyniku przemieszczenia. W wyniku czego często tez pojawia się po wykonanej technice.
Jako dowód obejrzycie ten film z sensei Tissier i policzcie sobie ile razy kończy techniki w pozycji profilu.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tak na marginesie skoro w aikido tyle mówi się o kontynuacji techniki. Czyli że z jednej techniki wynika następna. To skoro sensei często Tissier kończy techniki profilem. To ma dwa wyjścia. Następną technikę rozpocząć z profilu. Bądź powrócić do pozycji frontalnej i następnie zająć się techniką. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, drugie bliższe waszego kanonu 8)
To wszystko można zobaczyć na podanym przeze mnie filmiku, skupiając się na wspomnianym przeze mnie aspekcie.
Cóż jako stare himalajskie przysłowie rzecze "Aikidoke poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy" :lol:

UPDATE: Oblookałem ten filmik dalej. Widze na w dalszej częsci pokazu nikt tam się w frontalne pozycje nie bawi. :lol:
Chyba musze poszukać jakiś inny film ^^
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
O zaletach pozycji frontalnej często też wspominał pan Zabłocki mając na uwadze walkę szablą czy floretem (vide zdjęcie Garrego powyżej).

Pancer (który profiluje w tłumie :wink: )
  • 0

budo_swarożyc
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Przy dyskusji na temat pozycji pojawiaja sie nastepne pytania zwiazane z szerszym spojrzeniem na teorie i filozofie aikido.
Czy traktujemy aikido jako sztuke obrony czy jest to tylko zabawa ruchem?
Czy tori i uke maja te sama role, a co za tym idzie taka sama pozycje?
Czy interpretujemy "atak" jako pchniecie, pociagniecie, uderzenie czy np pociagnecie i uderzenie?
Czy podstawa danej techniki jest ruch miecza, jo czy nie ma to z bronia zadnego powiazania?
Czy jest to poczatek czy koniec techniki i co jest wazniejsze?
Tych pytan jest naturalnie wiecej. Sprubujmy odpowiedziec na niektore z nich.
Jezeli aikido to forma zabawy, relaksu, aktywnosci fizycznej to nie wazne jaka pozycje przyjmujemy po prostu taka jaka nam pasuje. Jesli ma byc to interpretowane jako "obrona" to tori porusza sie naturalnie. Kazda forma kemae jest pokazaniem checi do walki. Jest tez informacja dla przeciwnika ze potrafimy walczyc czyli nie ma efektu zaskoczenia. Poruszamy sie na codzien frontalnie a nie bokiem coby przemawialo za pozycja frontalna (ze strony tori).
Interpretacja "ataku" wymusza pozycje uke. Jesli jest to pchniecie, to uke moze byc bokiem. Przy uderzeniach stoimy frontalnie tak samo jest przy pociagnieciu i uderzeniu.
Pozycje wyznacza czesto odwołanie sie do miecza lub jo.
Przy mieczu najczesciej jest to pozycja frontalna na poczatku techniki i boczna na końcu. Przy jo bedzie boczna i na poczatku i na koncu ( przy przyjeciu np ruchu jo ze szkoly Saito).
Na koniec zdanie czy prawdziwego aikidoke poznac po tym "jak konczy" czy "jak zaczyna".
"Na poczatku był Haos", ale teraz musi byc zejscie z lini ataku i wytracenie atakujacego z rownowagi. Prawidlowy poczatek to podstawa. Nie ma co sie znecac nad uke (obojetnie czy frontalnie czy w pozycji profilowanej) jesli nasze wejscie w technike bylo "do dupy". A zreszta czy jest sens zajmowac sie aikido na serio?
:wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Jezeli aikido to forma zabawy, relaksu, aktywnosci fizycznej to nie wazne jaka pozycje przyjmujemy po prostu taka jaka nam pasuje.

Czyli robimy byle jak i byle co, byle tylko partner się przewrócił.

Jesli ma byc to interpretowane jako "obrona" to tori porusza sie naturalnie.

atak może przyjść z każdej strony...

Kazda forma kemae jest pokazaniem checi do walki.

To zależy czy kamae rozumiesz jako garde, my rozpatrujemy to jako pozycję ciała. Nie ma w tym nic agresywnego.

Jest tez informacja dla przeciwnika ze potrafimy walczyc czyli nie ma efektu zaskoczenia.

No przeciez wszyscy tutaj piszą że profil to tylko w TKD i szermierce. Taka pozycja nie pokazuje niczego, a komplikuje deko atak.

Poruszamy sie na codzien frontalnie a nie bokiem coby przemawialo za pozycja frontalna (ze strony tori).

jw. zakładasz ze atak przyjdzie z przodu, a jak robisz futari dori też masz obu uke z przodu?
8)

Interpretacja "ataku" wymusza pozycje uke.

i o to chodzi.

Jesli jest to pchniecie, to uke moze byc bokiem. Przy uderzeniach stoimy frontalnie tak samo jest przy pociagnieciu i uderzeniu.

Rozpatrz to sobie w aspekcie płaszczyzn ataku, może będzie ciekawiej.

Pozycje wyznacza czesto odwołanie sie do miecza lub jo.
Przy mieczu najczesciej jest to pozycja frontalna na poczatku techniki i boczna na końcu. Przy jo bedzie boczna i na poczatku i na koncu ( przy przyjeciu np ruchu jo ze szkoly Saito).

Zostaw Bronię w spokoju i tak już żałuję że dałem się wciągnąć w dyskusję.

Na koniec zdanie czy prawdziwego aikidoke poznac po tym "jak konczy" czy "jak zaczyna".
"Na poczatku był Haos", ale teraz musi byc zejscie z lini ataku i wytracenie atakujacego z rownowagi. Prawidlowy poczatek to podstawa. Nie ma co sie znecac nad uke (obojetnie czy frontalnie czy w pozycji profilowanej) jesli nasze wejscie w technike bylo "do dupy".

Eeee ty tak na serio, to przeca taki żarcik był 8)

A zreszta czy jest sens zajmowac sie aikido na serio?
:wink:


Twoja brocha... :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Co do zarzutu o profilu u osoby atakującej, to właśnie mój profil u osoby atakującej profil wymusza. Proponuje samemu się przekonać na treningu jak zmieniają się możliwości ataku wobec takiej pozycji. Co do technik w innych szkołach aikido gdzie zaczynamy frontalnie, zwróćcie uwagę że bardzo często tuż po inicjacji techniki ten front jest niemal natychmiast zmieniany na profil w wyniku przemieszczenia. W wyniku czego często tez pojawia się po wykonanej technice.

nie wiem dlaczego traktujesz zwykla dyskusje bardzo zreszta cywilizowana, jako jakies zarzuty(co ma konotacje dosc negatywna)? Po prostu wymieniamy swoje doswiadczenia, a moze ktos przy okazje czegos sie nauczy? :)

Jako pozycje 'profilu' traktowalbym wylacznie pozycje w ktore biodra sa ustawione rownolegle do linii ataku. W szermierce tak nie jest, bowiem sa one lekko zwrocone do atakujacego - to typowa pozycja hanmi.... :) Popatrz na zdjecie - wyraznie widac OBA biodra!

Co do drugiego problemu to masz calkowita racje - zeby wejsc irimi trzeba odwrocic biodra rownolegle to linii ataku, wiec uzyskuje sie typowa pozyjcje profilu. Ale potem juz nigdy nie ma zadnej wyraznej pozycji, bo biodra ciagle sie obracaja zeby wytworzyc moc techniki. Szczegolnie przy ataku przez wielu atakujacych, obrot bioder odbywa sie na przemian w lewo i w prawo co powoduje plynne przechodzenie z jednej pozycji w druga. Dlatego nie doszukiwalbym sie moze jakiejs ostatecznej statycznej pozycji, bo to byloby dosc zludne.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Jezeli aikido to forma zabawy, relaksu, aktywnosci fizycznej to nie wazne jaka pozycje przyjmujemy po prostu taka jaka nam pasuje.....
A zreszta czy jest sens zajmowac sie aikido na serio?


ja bym uznal ze przyjmujemy taka pozycje jaka nam psuje wlasnie wtedy kiedy juy traktujemy aikido na powaznie...
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
W aikido nishio pozycja jest chyba bardzo podobna do tej bokserskiej. Nie wiem czy to powszechna praktyka, tak wyglądała ona w sekcji mojego obecnego trenera bjj.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024