Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoobrona oparta na karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate

Karate jest jedno, a pas służy do trzymania portek

no tutaj Khunaq - jak wydawać by się mogło, znasz się na rzeczy - po prostu dałeś ciała.

pas podtrzymuje portki - podobno tak mistrzowie z okinawy wmawiają początkującym.

Już średnio zaawansowanym mówią inaczej: pas (dobrze zawiązany) pozwala na "zobaczenie" swojej pracy bioder (ich ustawienia) w trakcie uderzeń lub wykonywania kata (chociażby Naichanchi).

Nie piszę tego by Cie krytykować, tylko po prostu nie uogólniaj ;-)


A wziąłeś pod uwagę, że gi i pas doń jest stosunkowo nowym, "odgapionym" z judo dodatkiem do karate? Nie trzeba pasów, strojów i naszywek, żeby ćwiczyć dobre karate, to tylko dodatki :-)

(zresztą to było tak pół-żartem, stąd emotka)

masz racje, cos mi sie zamotalo, przkonany bylem ze po 50 sie ceni za plytke


O Chryste, to by było lekkie przegięcie :)

kolor paska malo mnie rusza, pojde obadam niedlugo, przeczytalem dopiero ksiazke (prowadzacego klub o ktory mi chodzi) Mulhollanda - Four Shades Of Black, zreszta ze wstepem Abernethyego, i mam coraz wieksza ochote na to jego goju. tym badziej ze ma do tego w programie sporo graplingu i... parter. bedzie wiec czego sie uczyc, bo moj ostatni parter byl wiele lat temu


Też bym chętnie spróbował Goju, ćwiczę teraz Wado, niestety nie w tak pragmatycznym klubie jakbym chciał, ale co zrobić :( (nadrabiam na JJ i Judo ;) )

W ostatnim combacie (albo wcześniejszym? z chłopakiem w stroju mnicha shaolin na okładce) był wywiad z dobrze sobie radzącym zawodnikiem MMA, ćwiczącym właśnie Goju Ryu.

EDIT: a propos Goju - przypomniał mi się ten filmik:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

;)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Jak miło przeczytać dobre słowo o Goju Ryu.
Nie będę zachwalał Goju bo sam je ćwiczę, ale sam styl to jeszcze nie wszystko. Tutaj też nie brakuje miejsc gdzie bardziej "studiuje się ruch" niż ćwiczy jego realne zastosowania. Fakt, że w Goju jest wiele elementów bardzo pragmatycznych (a'la filmik na jutubie) ale żeby znaleźć nauczyciela, który wyjaśni sensowne zastosowanie podstawowych technik nie jest prosto ani łatwo.
Aczkolwiek "potencjał" stylu jest całkiem niezły.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Cwiczylem w Polsce prawie szesc lat niespotowy shotokan. Wiem, brzmi to dziwnie ale nasza sekcja nie brala udzialu w zadnych zawodach, tylko trenowalisci pod katem samoobrony. Nasz trener uczyl uderzac lokciem, kolanem, piszczela czyli dodawal duzo technik obecnych w innych sztukach walki i kiedys obecnych w karate. Po za tym nie mial nic przeciwko rzutom i obaleniom. Robilismy interpretacje kata, nie tylko same kata, zebysmy wiedzieli po co to robimy. no i przyjmowanie ciosów na brzuch, uda czy rece to byla norma, ale na twarz tez sie czasami cos wylapywalo, to dotyczylo wszystkich trenera rowniez.

Ogólnie byla to z piata sekcja karate czy tez uderzana do której trafilem, jak szukalem jakiej porzadnej grupy aby sie skupic na uderzeniach, ktorych mi brakowalo w jiu-jitsu ktore wowczas trenowalem. Wczesniejsze grupy robily sport albo w ogole nie wiedzialy co robily.
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
nie widze w tym nic smiesznego, ja wlasnie tak cwicze odkad przyjechalem do UK. sparingi bardziej przypominaja kickboxing niz shotokan w stylu szermierki, nie robimy jednak w praktyce chwytow i obalen. cwiczymy je czasem, ale nie uwzgledniamy w sparingach za bardzo - powod prozaiczny, brak mat. takze shotokan ma wiele twarzy, kazda zalezy od trenera. czekam jednak na wakacje, zeby sprawdzic ten klub goju, bo wiem ze oni tam tez rozbudowali swoj syllabus z nastawieniem wlasnie na samoobrne. troche smieszne jest to ze trzeba ostro szukac klubu ktory robi karate takie, jakie mialo byc od poczatku - cywilna samoobrone, zamiast walki sportowej.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate

troche smieszne jest to ze trzeba ostro szukac klubu ktory robi karate takie, jakie mialo byc od poczatku - cywilna samoobrone, zamiast walki sportowej.


No właśnie - śmieszne, czy smutne?

Nie mam nic przeciwko sportowemu "freestyle karate/kickboxing", czy jak to nazwać, brałem kilka razy udział w takich zawodach nawet dla zabawy, ale żenujące jest, kiedy klepie się kata, w których roi się od wspomnianych łokci, kolan, rzutów i dźwigni, a przez resztę treningu coś, co nie ma z tym nic wspólnego i twierdzi się, że to dobre karate...
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
dobrze powiedziane, wlasnie to mnie boli, swoistego rodzaju ''kastracja'' sztuki.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Bardzo trafne stwierdzenie! To mnie zawsze draznilo kiedy przed laty cwiczylem Kyokushin. W kihon i kata walilo sie te wszystkie "egzotyczne" i piekne techniki ale w walce nie dalo sie ich zastosowac!

W kontaktowej walce z rekami na glowe i w kasku mozna cwiczyc prawie wszystko: atama ate, hiji, hiza itd, do tego cala game blokow np koken uke!!! i jak sie okazuje jest to swietny i bardzo praktyczny blok, ze o rzutach nie wspomne i wszystkich mozliwosciach jakie sie z tym wiaza.
  • 0

budo_hiroki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Mysle ze czasami lepiej jest cwiczyc ta wykastrowana forme jesli instruktor ma tylko o niej pojecie i robi to dobrze niz jakby mial na sile uczyc niewiadomo czego.Kiedys mialem przygode z jednym stylem knockdown karate,w ktorym jeden z instruktorow uczyl elementow walki w parterze ktore jak sie okazalo widzial tylko na szkoleniowkach BJJ.Szkoda tylko ze nie raczyl sie przejsc na trening BJJ lub chociazby nawet Judo bo o wykonywaniu Ude Hishigi Juji Gatame (dzwignia na lokiec znana w bjj bardziej jako balacha) to on nie mial wiekszego pojecia :/
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Hiroki, a kto tu mówi o niedouczonych instruktorach, którzy robią to o czym nie mają zielonego pojęcia? A samoobrona to wcale nie takie "niewiadomo co". Samoobrona była głównym celem powstania Karate na Okinawie i po latach jego "transformacji" w kierunku sportu wielu zaczyna zwracać się ku "korzeniom".
Jeżeli ćwiczący stara się rozwikłać zagadkę typu: do czego służą te egzotyczne ruchy? To raczej dobrze o nim świadczy. Jeżeli inny szuka raczej metody na naukę dobrego pier...cia to także nie jest źle.
Poza tym, jeżeli instruktor mówi o swoich poszukiwaniach uczniom i przyznaje otwarcie, że to czy tamto podpatrzył choćby z DVD to należy mu się raczej uznanie niż nagana. Nie każdy ma możliwość codziennego obcowania z nauczycielem, który jest zawsze gotów do odpowiedzi na "trudne" pytania. Nieraz o pewne rzeczy się nie pyta bo "nie wypada". A nieraz nie pyta bo i tak wiadomo jaka będzie odpowiedź (Ćwicz , ćwicz, za mało ćwiczysz, jeszcze parę lat..)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Hiroki
Byc moze poczules sie troche dotkniety maja wypowiedzia, moim celem nie bylo dyskredytowanie Kyokushin, podzielilem sie tylko swoimi przemysleniami z tymtych czasow i tym ze walczac w knockdown czulem ze to jakis polsrodek. Pozdrawiam.
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
hiroki - masz oczywiscie racje ze nic na sile, i latanie rzeczy ktorych sie nie zna na sile razem nic dobrego nie da. problem jest powazny, znalezienie klubu w ktorym sesnsei wie co robi na szerszym polu niz - nazwijmy to umownie - walka sportowa, to nie jest latwa sprawa. oczywiscie ze lepiej cwiczyc u fightera, niz u kogos kto uczy czegos czego sam nie zna, bo z takiej nauki to g---o wyjdzie. ale jesli nie satysfakcjonuje cie sportowy sparing, to masz problem...i to jest problem :D
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate
Kyokushin akurat mniej cierpi na ten problem, niż taki typowy shotokan itd. - bo może i jest bardzo okrojony praktycznie do samego uderzania, ale przynajmniej ćwiczy się ciężko i kontaktowo, więc skuteczność też jest.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona oparta na karate

... niż taki typowy shotokan itd.


nie zaczynaj sporów klasowych
pt. "Moje KungFu jest lepsze niż Twoje"

:) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024