Aikido - sztuka walki teoretyczna
Napisano Ponad rok temu
Zastanawiam sie nad tym tematem, czy aikido nie jest taka wlasnie dyscyplina, Teoria Sztuk Walki, czyms na wzor wykladu z matematyki na studiach matematycznych
oczywiscie wykladem w postaciu praktycznej, moze takimi warsztatami o teori matematyki...
wiele aspektow aikido mogloby je okreslic jako rzeczywiscie bardzo niebezpieczna, smiertelna itp sztuke walki, ale te aspekty sa czysto teoretyczne i nierealizowna w praktyce ze wzgledu na inne aspekty ;-)
aikido i jego medotyka poznawania opiera sie na mieczu i jego realanosci czyli samo to zalozenie w walce bez miecza i bez checi zabicia daje kompletnie niejasny i niezrozumialy wniosek....
czy aikido jest wykladem, uczacym jak mozna walczyc, uczacym bardzo zawilych meandrow starcia?
Napisano Ponad rok temu
Aikido nie jest wykładem uczącym jak można walczyć, jest wykładem uczącym jakie aspekty powinna zawierać sztuka walki.
Nie uczy jak zrobić unik przed atakiem, ale informuje że uniki to przydatna rzecz i analizuje tę czynność na 100kk sposobów.
Napisano Ponad rok temu
Starcie w swojej naturze jest prostą, szeroką i bardzo żwawą rzeką, a nie jakimśtam meandrującym strumieniem. Jest czymś bardzo prymitywnym, co nasze organizmy znają na poziomie genetycznym i nie ma co filozofować. Oczywiście można i trzeba do walki podchodzić z głową, ale nie można tego prostego faktu pomijać.
Tak, aikido jest takim wykładem (choć, jak napisał Randall, matematyka to kiepski wykład). A bez ćwiczeń praktycznych ani rusz. Nie mówiąc już o tym, że na większości uczelni nie można do egzaminu zwyczajnie nie da się podejść.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
czyli w zasadzie sie zgadzacie z postawiona przeze mnie teza pytaniem??
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
nie jestem rowniez matematykiem a nawet inzynierem..
uwazam ze porownanie SW do matematyki jest ciekawe i moze byc bardzo plodne w dyskusji.tym,ktorzy calkowicie neguja przydatnosc matematyki pozwole sobie przypomniec ze WSZYSTKO co ich otacza jest albo wynikiem projektowania przy intensywnym uzyciu metod matematycznych,albo/wytwory natury/ - jest przedmiotem drobiazgowej analizy,rowniez przy uzyciu metod ilosciowych.wiekszosc z nas uczy sie matematyki na poziomie szkoly sredniej,rowniez studiow aby pozniej przez cale zycie poslugiwac sie wylacznie czterema dzialaniami.a jednak cos z tej nauki pozostaje - sposob patrzenia na rzeczywistosc,przekonanie o jej wyliczalnosci,chocby statystycznej a w razie koniecznosci - pewna mozliwosc uzycia tego,co juz dawno sie zapomnialo.
mysle ze stosunek teorii do jej uzycia w praktyce ma charakter dialektyczny,tzn.zmienny i oparty na wewnetrznych sprzecznosciach,napedzajacych zreszta rozwoj.
nie inaczej jest w sztukach walki - przynajmniej w Kendo.jestem gleboko przekonany ze nikt z trenujacych nigdy nie bedzie uzywal "w realu" tego,co przez lata studiuje w dojo.to,co pozostanie,to jak w przypadku matematyki - zmiany w swiatopogladzie,w sposobie postrzegania rzeczywistosci,sposobie patrzenia na ludzi i swiat i na samego siebie
pozdrawiam ,maciek
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
mozna by powiedziec ze we wszystkich SW sa tez tylko 3 "dzialania podstawowe" - technika,cialo i duch walki - rozmaicie definiowane,np w kendo - ki-ken-tai-itchi a rozwija sie to w niezmiernie skomplikowane teorie i zastosowania/jak w matematyce.../pozdro...
Napisano Ponad rok temu
Działań podstawowych może być mniej lub więcej. Ot, np. teoria pierścieni się kłania. Czas dokształcić się z algebry.Bo w matematyce są tylko cztery działania podstawowe.
Napisano Ponad rok temu
Ani ja, ani Randall nie negujemy przydatności matematyki. Negujemy jej przydatność jako przykład rozdzielności teorii i praktyki, bo w matematyce są one ze sobą nieodłącznie związane. Co nie zawsze jest prawdą. Ot, w aikido chociazby.uwazam ze porownanie SW do matematyki jest ciekawe i moze byc bardzo plodne w dyskusji.tym,ktorzy calkowicie neguja przydatnosc matematyki
Czy aby na pewno?podczas gdy adepci Aikido/przynajmniej w moim rozumieniu/potrafia golymi rekami obezwladnic przeciwnika,nawet uzbrojonego.
Czy kendoka potrafiłby wykonać prawidłowe cięcie, jeśli w jego ręce wpadłby shinken?nie inaczej jest w sztukach walki - przynajmniej w Kendo.jestem gleboko przekonany ze nikt z trenujacych nigdy nie bedzie uzywal "w realu" tego,co przez lata studiuje w dojo.
Kedno ma tą przewagę, że występuje w nim rywalizacja, czyli element praktyczny. Jeśli unikniesz ataku przeciwnika i uderzysz w głowę albo nadgarstek setki czy tysiące razy na treningach, to jest spora szansa, że w sytuacji zagrożenia zrobisz to samo z kijem w ręku albo nawet z tym hipotetycznym mieczem. Jestem przekonany, że cięcie byłoby dalekie od pięknego, ale na pewno jakieś szkody zostałby poczynione.
Aikido tego elementu praktycznego nie posiada. Stąd, jak mi się wydaje, pytanie założyciela tematu.
Napisano Ponad rok temu
Powiadasz? A po czym wnosisz...?Aikido tego elementu praktycznego nie posiada...
Napisano Ponad rok temu
Dla zasady udajesz, że nie rozumiesz, czy na prawdę nie pojmujesz prostego w gruncie rozumowania? Przeczytaj jeszcze kilka razy akapit nad tym fragmentem, który cytujesz, może dotrze.Powiadasz? A po czym wnosisz...?
Randori z rozpędzonymi zombie pomijam litościwym milczeniem.Kedno ma tą przewagę, że występuje w nim rywalizacja, czyli element praktyczny
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Czy fakt, ze uwazam, iz notorycznie piszesz bzdury o aikido daje wyciagac wnioski, zem ograniczony umyslowo?
Powiadasz? A po czym wnosisz...?
Napisano Ponad rok temu
Och, po prostu duzo czytam... 8) 8) 8)Powiadasz? A po czym wnosisz...?Czy fakt, ze uwazam, iz notorycznie piszesz bzdury o aikido daje wyciagac wnioski, zem ograniczony umyslowo?
Napisano Ponad rok temu
To zmień zakres lektur. Jest jak wyżej napisano, adept aikido nie potrafi nikogo obezwładnić, o to się rozchodzi. Jest tylko w stanie teoretycznie wytłumaczyć jak to zrobić.Och, po prostu duzo czytam... 8) 8) 8)
@Maciej
Mylisz praktyczne wykorzystanie z praktyczną umiejętnością.
Gdy zanegowałem aikido jako sztukę walki, podstawowoym twierdzeniem było, iż sztuka walki ma uczyć jakiejś techniki (zdooności) walki. Dzięki temu iaido, kyudo, kendo, całe kobudo są sztukami walki, gdyż praktykujący je ludzie potrafią ciąć mieczem, trafić z łuku do celu, itp, mimo że przecież nikt nie nosi katany czy łuku idąc na spacer. A co za tym idzie ich praktyczne zastosowanie w sytuacji realnego zagrożenia jest właściwie zerowe - po co komu dobra umiejętność radzenia sobie z narzędziem gdy się go nie ma..
W odróżnieniu od wyżej wymienionych aikido nie daje takiej umiejętności, techniki. Praktykujący je ludzie nie maja zdolności efektywnego wykonywania praktykowanych form.
Ergo aikido nie jest sztuką walki.
Pomijając ten wniosek, niezaprzeczalnie ważkim jest by pamiętać, iż oczekiwanie nabycia takiej umiejętności, efektywności i skuteczności, od tego co się robi nie ma nic wspólnego z chęcią zastosowania tego w praktyce. To istotne głównie dla obalenia argumentu - "aikido nie musi być skuteczne, chcesz się bronić kup sobie 9mm".
Napisano Ponad rok temu
Powtorze wiec glosno i wyraznie: PO CZYM WNOSISZ...?To zmień zakres lektur. Jest jak wyżej napisano, adept aikido nie potrafi nikogo obezwładnić, o to się rozchodzi. Jest tylko w stanie teoretycznie wytłumaczyć jak to zrobić.
Och, po prostu duzo czytam... 8) 8) 8)
W odróżnieniu od wyżej wymienionych aikido nie daje takiej umiejętności, techniki. Praktykujący je ludzie nie maja zdolności efektywnego wykonywania praktykowanych form.
Ergo aikido nie jest sztuką walki.
PS. Czytam wiele ... źrodeł...
Napisano Ponad rok temu
Przeceniasz adeptów tych sztuk.Dzięki temu iaido, kyudo, kendo, całe kobudo są sztukami walki, gdyż praktykujący je ludzie potrafią ciąć mieczem, trafić z łuku do celu, itp,
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
-
Bing (1)
10 następnych tematów
-
ETIENNE LEMAN sensei 7 dan : 23/25.05.2008 GDYNIA
- Ponad rok temu
-
naturalnosc w aikido
- Ponad rok temu
-
André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
- Ponad rok temu
-
Aikido czy BJJ
- Ponad rok temu
-
Staż z G.Savegnago 8 Dan Kobayashi Ryu (28.03-29.03.2008)
- Ponad rok temu
-
Dzień Kobiet !
- Ponad rok temu
-
Davinder Bath sensei we Wrocławiu, 8-9 marca
- Ponad rok temu
-
Staż z senseiem Orban- 1-2 marzec 2008
- Ponad rok temu
-
KIMONO !!!! :>
- Ponad rok temu
-
A może staż w Eire?
- Ponad rok temu