Skocz do zawartości


Zdjęcie

André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Przez przypadek odkrylem ten tekst i nieco mnie zaciekawil.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Z wielu interesujacych rzeczy na pierwszy ogien ta. Moze uczniowie sensei'a wytlumacza?

J'y découvris grâce à Asai Senseï, que la chute était un des points essentiels pour progresser en aikido (même si encore une fois, rencontrant Kobayashi Senseï, je compris que nous n'avions jamais chuté vraiment jusque là, que la plupart des aïkidoka, ne m'en veuillez pas de ma franchise, ne savent pas chuter, pire, répugnent à la chute car ils en ignorent le vrai sens).

W skrocie: Upadek w aikido jest zasadniczym punktem aby robic jakikolwiek postep - i to dzieki Asai sensei odkryl on to. Co wiecej, dopiero spotkanie z H.Kobayashi sensei pozwolilo mu stwierdzic ze tak naprawde do tej pory nigdy nie upadl, wiekszosc aikidokow nie umie padac poniewaz nie znaja prawdziwego sensu upadku.

Jaki jest wiec ten tajemniczy sens?

Uprzejmie prosze nie odbiegac od tematu. :twisted:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Tej, ale ja francuskiego w mowie i pismie nie znam... :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
nie wiem o czym jest ten artykol i nie jestem ucznie mistrza Cognarda

ale sens upadku i powstania z niego jest chyba dosc jasny i czytelny jako aspekt pewnej filozofii - najprosciej - dopiero od dna mozna sie odbic i wyskoczyc nad powiezchnie

metody upadku stosuje sie tez w roznych terapiach antyuzaleznieniowych

w aikido oczywisci epoza aspektem filozoficznym istniej jeden podstawowy aspekt fizyczny -poprostu AC pierwszy raz zostal pozadnie glebniety o mate przez HK sensei

a ze chlop z mistrza AC jest spory to dalo mu do myslenia

na ym bardzo prostym aspekcie fizycznym mozna zbudowac wlasnie dosc rozbudowany aspekt mentalny i przypisac mu wiele tresci filozoficznej

Akurat w aikido i jego roli jako drogi rozwoju mentalnego jest to metoda wprowadzalna i mysle ze zdaje egzamin
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Z glupia frant zapytam Szczpana - tlumacza i innych francuskojezycznych: czy chodzi o "upadek" w sensie filozoficznym (zalamanie, depresja itd) czy o zwykle proste padanie i wstawanie w sensie fizycznym? A moze o tzw. japonskie "ito ito" ? :)
  • 0

budo_jozefina
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Witam.

Tekst dotyczy padów.

pozdr
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
A mnie się zdaje, że to temat do działu "Po 20 latach". Szczepanowi się chyba rypło, że to tu zamieścił.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Tlumaczenie fragmentu textu zaczyna sie od slowa 'w skrocie'. Wydaje sie ze chodzi o zwykle fizyczne fikolki.
W calym artykule nie ma ten temat nic wiecej.
Ja sie ogolnie spotkalem z dwoma podejsciami -
1.padasz bo musisz.
2.padasz wspolpracujac w technice z nage.

Zdaje sie ze w artykule chodzi o podejscie numer 2. Zaciekawilo mnie teoretyczne podloze akurat u tego nauczyciela, stad moje pytanie.

Co do ciepniecia pierwszy raz w zyciu, to w tamtych heroicznych czasach autor artykulu mial 19 lat i byl chudzina niemozebna, co widac na zdjeciach z tamtej epoki. Wiec nie wymagalo to zadnych nadzwyczajnych zdolnosci, aby takiego ciepnac o glebe...
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

w aikido oczywisci epoza aspektem filozoficznym istniej jeden podstawowy aspekt fizyczny -poprostu AC pierwszy raz zostal pozadnie glebniety o mate przez HK sensei

Warto zaznaczyć że autor tuż przed spotkaniem Kobayashi Hirokazu sensei był bliski porzucenia Aikido.
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Czyli tak na chłopski rozum chłopaczek myślał sobie ze Aikido jest cienkie i się nie sprawdza, aż przyszedł taki co nim porządnie "wstrząsną", do tego stopnia że odzyskał wiarę w skuteczność technik AIKIDO.

A nie mogliśmy od tego zacząć?? Było by o wiele prościej :D
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
na zdrowy rozum, wg mojej interpretacji 3 zasady treningu judo Yamashity, nie wolno bać się upadku bo strach przed nim hamuje aktywność, rodzi asekuranctwo. natomiast jak to jest w aikido, gdzie jest się zmuszanym do aktywności, ciężko powiedzieć...
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Mój nauczyciel mówi zawsze, w szczególności, gdy na treningach panuje "padowa flegma", że pady dają energię.
Wydaj mi się , że trzeba to rozumieć dwojako w aspekcie fizycznym i psychologicznym.
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Cofam częściowo poprzednią wypowiedź - niestety nie mam możliwości edycji:)

Konkluzje po przebrnięciu przez artykuł przy pomocy translatora. Dla chętnych polecam, dość dobrze oddaje budowę zdań i styl tekstu. Przy przyzwoitej znajomości języka angielskiego można sobie poradzić.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szczepanie, zachowujesz się jak Świadkowie Jechowy. :) Wycinasz wyrwany z kontekstu fragment i chcesz dyskusji. Nie ładnie. Przecież nie to zdanie jest ideą tego artykułu.

Wracając do tematu, po kilku przemyśleniach powiem tak. Tak! bez ukemi nie ma progresu. Precyzyjna, dynamiczna praktyka (oceniam wg siebie), zarówno jako seme jak i jako uke, wiąże się z dobrym ukemi.

Ciekawe mój nauczyciel trąbi o tym od kilku lat a dopiero do mnie to dotarło ... Zaiste głusi jesteśmy :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
Oczywiscie ze artykul nie traktuje wylacznie o ukemi, raczej sa to dywagacje na temat dlaczego nie ma jednosci wsrod aikidokow. Ale ten temat nas tutaj nie interesuje. A ukemi - owszem, to ciekawy temat.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

(...)dywagacje na temat dlaczego nie ma jednosci wsrod aikidokow. Ale ten temat nas tutaj nie interesuje.

Wręcz przeciwnie, to bardzo ciekawy temat :wink: :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido
nie ma jednosci bo ukemi nie umiemy - ot cala odpopwiedz bez zbednych dywagacji
i wbrew pozorom bardzo powaznie napisalem...
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

Oczywiscie ze artykul nie traktuje wylacznie o ukemi, raczej sa to dywagacje na temat dlaczego nie ma jednosci wsrod aikidokow. Ale ten temat nas tutaj nie interesuje. A ukemi - owszem, to ciekawy temat.


:) :) Tutaj ... nas ... na forum, czy w tym temacie... a może Ciebie nie interesuje ...
Nie będę roztrząsać ...
hmm jak poczytamy wypowiedzi różnych aikidoków na tym forum to też jedności nie ma ... nawet co do ukemi :D
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

Szczepanie, zachowujesz się jak Świadkowie Jechowy. :) Wycinasz wyrwany z kontekstu fragment i chcesz dyskusji. Nie ładnie. Przecież nie to zdanie jest ideą tego artykułu.


Szczepan to mistrz manipulacji i wciskania kitu. Ale to tylko dlatego że czuje się bezpiecznie w tej swojej kanadyjskiej tundrze ;)
Pozostaje Ci tylko, albo się do tego przyzwyczaić albo tu nie zaglądać :D Ja caoraz częście j wybieram to drugie bo nie mam ochoty się denerwować na jego ignorancję :?
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

Szczepan to mistrz manipulacji i wciskania kitu. Ale to tylko dlatego że czuje się bezpiecznie w tej swojej kanadyjskiej tundrze ;)
Pozostaje Ci tylko, albo się do tego przyzwyczaić albo tu nie zaglądać :D Ja caoraz częście j wybieram to drugie bo nie mam ochoty się denerwować na jego ignorancję :?


Mam niewielki staż na tym forum, aczkolwiek czytać potrafię :) Odzywam się jedynie gdy zainteresuje mnie jakiś temat lub mama wrażenie że następuje pewna nadinterpretacja (moim znaniem).

Dyskusja nad całym artykułem byłaby niezmiernie ciekawa, ale obawiam sie, że Szczepan nie pozwoli na to. Wszak w artykule sie dostało niektórym ... osobo-organizacjom ... :) :)

Mistrz Cognard ma dobre oko i wielką wiedzę i bardzo często trafne konkluzję (aczkolwiek dla niektórych niezbyt przychylne).
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

Szczepanie, zachowujesz się jak Świadkowie


On jest "świadkiem" :wink: :lol:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: André Cognard sensei - prawdziwe znaczenie upadku w aikido

Mam niewielki staż na tym forum, aczkolwiek czytać potrafię :) Odzywam się jedynie gdy zainteresuje mnie jakiś temat lub mama wrażenie że następuje pewna nadinterpretacja (moim znaniem).
Dyskusja nad całym artykułem byłaby niezmiernie ciekawa, ale obawiam sie, że Szczepan nie pozwoli na to. Wszak w artykule sie dostało niektórym ... osobo-organizacjom ... :) :)
Mistrz Cognard ma dobre oko i wielką wiedzę i bardzo często trafne konkluzje (aczkolwiek dla niektórych niezbyt przychylne).

Hi Achula,
To ciekawe, co piszesz, skoro umiesz czytać i w dodatku czytać też teksty, które nie przy mnie były pisane :wink: to weź i roztłumacz mnie/nam o czym pisze mistrz Cognard.
Myślę, że O'Mod nie będzie miał nic przeciwko temu, chyba, że mistrz Cognard koncentruje się na skuteczności i możliwości obrony na ulicy przed serią ciosów bokserskich :wink: :lol:
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
h-k :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024